użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Porzeczki - odmiany » Czerwona porzeczka - Roodneus
icon1.gif  Czerwona porzeczka - Roodneus [wiadomość #76172] sob, 28 kwiecień 2012 17:06 Przejdź do następnej wiadomości
barni136 jest aktualnie niedostępny barni136
Wiadomości: 6
Dołączył(a): kwiecień 2012
Nowy
Witam serdecznie!

Jestem nowy na forum. Przeszukiwałem wielokrotnie internet w poszukiwaniu informacji doświadczonych sadowników na temat odmiany czerwonej porzeczki Roodneus Ÿ.

Czy ta odmiana jest dobra pod kombajn?

Niby w jej opisie na polskich stronach jest to odmiana deserowa jednak po kontakcie ze szkółka u Krzewińskich zostałem poinformowany że da rade pod kombajn.

Na zagranicznych stronach jest to wychwalana odmiana.

Chciałbym obsadzić czerwoną porzeczką 1,5 ha i zastanawiam się nad odmianą. Teren jest nisko położony, średnio-równy. 3-4 klasa ziemi.

Czy odmiana Roodneus Ÿ będzie ok? Niby odporna na mróz który akurat na tym terenie co planuje obsadzić może wyrządzić spore szkody. Polecacie może inną sprawdzoną odmianę czerwonej porzeczki?

We wszystkich szkółkach można znaleźć Rondoma jako popularną odmianę pod kombajn.

Ten Roodneus Ÿ u krzewińskich jest po wysokiej cenie! 4zł za sztukę sadzonki pierwszej klasy. Cenią się strasznie! Czy ta odmiana warta jest swojej ceny w rzeczywistości?

Proszę o porady doświadczonych sadowników.

Pozdrawiam!

[Uaktualnione dnia: śro, 05 marzec 2014 21:14] przez Moderatora

Odp: Czerwona porzeczka - Roodneus ®. Warto? [wiadomość #76175 (odpowiedź na #76172) ] sob, 28 kwiecień 2012 19:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cyberek jest aktualnie niedostępny cyberek
Wiadomości: 736
Dołączył(a): maj 2007
Maniak
Witam ja osobiście nie znam tej odmiany...ale 4zł.w hurcie to przesada,zadna nie jest tyle warta dla mnie....poczekaj w tym roku będzie tańszy surowiec to i materiał stanieje....
Odp: Czerwona porzeczka - Roodneus ®. Warto? [wiadomość #76238 (odpowiedź na #76175) ] nie, 29 kwiecień 2012 13:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
barni136 jest aktualnie niedostępny barni136
Wiadomości: 6
Dołączył(a): kwiecień 2012
Nowy
Krzewiński niestety bardzo się cenią za sadzonki.

Z tego co wiem licencja na odmianę Roodneus jest bardzo drogą i stąd taka cena.

Dodatkowo zamówić sadzonki przydało by się już w najbliższym czasie bo bardzo często dobre odmiany są już pozamawiane w szkółkach. Miałem tak z czarną porzeczką w zeszłym roku.

Najwyżej zamówię odmianę Roodneus w mniejszej ilości i obsadzę 1/3 pola a resztę sadzonek zrobię ze sztobrów.
Odp: Czerwona porzeczka - Roodneus ®. Warto? [wiadomość #76247 (odpowiedź na #76238) ] nie, 29 kwiecień 2012 13:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Wiadomości: 1377
Dołączył(a): maj 2009
Maniak
Nie znam tej odmiany, ale dla mnie podstawową jej wadą jest termin dojrzewania. Przy dzisiejszych nasadzeniach porzeczki czerwonej jest problem ze sprzedażą czegokolwiek późniejszego niż Rondom. I zresztą to jest chyba nadal jedyna odmiana która po zbiorze maszynowym nadaje się na mrożenie.
Odp: Czerwona porzeczka - Roodneus ®. Warto? [wiadomość #76268 (odpowiedź na #76247) ] nie, 29 kwiecień 2012 19:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
barni136 jest aktualnie niedostępny barni136
Wiadomości: 6
Dołączył(a): kwiecień 2012
Nowy
Zgadza się! Również zastanawia mnie ten termin dojrzewania.

Co masz na myśli mówiąc o dzisiejszych nasadzeniach? Jest tak dużo czerwonej porzeczki w Polsce obsadzonej? Zdawało mi się, że właśnie jeśli chodzi o czerwoną to jej powierzchnia się z roku na rok zmniejsza. Szczególnie teraz ludzie rzucili się na nasadzenia czarnej porzeczki, której pewnie za 2-3 lata nie będą przyjmować lub cena będzie bardzo niska.

Zastanawiam się nad sadzeniem czerwonej porzeczki właśnie z powodu prognozy wyższych cen w przyszłości ze względu na niezbyt duże obsadzenia.

Zastanawia mnie również deserowa odmiany czy jest sens iść tą drogą. Wiadomo że trzeba dobrze poszukać odbiorcy jednak sądzę, że wszystko jest do zrobienia jak się poważnie podejdzie.
Odp: Czerwona porzeczka - Roodneus ®. Warto? [wiadomość #118005 (odpowiedź na #76238) ] wto, 04 marzec 2014 19:46 Przejdź do poprzedniej wiadomości
panol jest aktualnie niedostępny panol
Wiadomości: 16
Dołączył(a): czerwiec 2009
Nowy
Jeżeli jest na tym forum ktoś kto mógłby sprzedać sztobry lub sadzonki tej porzeczki to byłbym bardzo wdzięczy za kontakt (emailowy lub prywatna wiadomość na forum). Dziękuję i pozdrawiam, Leszek.
Poprzedni wątek:Porzeczka Ben Tron- wszystko na temat tej odmiany
Następny wątek:Porzeczka Wernisaż-wszystko o tej odmianie
Idź do forum:
  

[ RSS (XML) ] [ ]