użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Jabłoń - agrotechnika » Parch jabłoni 2011  (4) 2 Głosów
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56320 (odpowiedź na #56304) ] śro, 27 kwiecień 2011 21:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
filip04 jest aktualnie niedostępny filip04
Zaawansowany
Temat parcha ucichł, wszyscy zwalczyli infekcje, czym planujecie następne zbiegi wykonywać, zastanawia manie czy Ci którzy pryskali score będą robić jeszcze raz po 5 dniach.
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56324 (odpowiedź na #51137) ] śro, 27 kwiecień 2011 21:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Cóż... parch się przyczaił, pomolog na razie też i czeka na rozwój sytuacji... Wink Dwa dni ładnej, słonecznej pogody, później wszystko zależy od rozwoju sytuacji... szczerze mówiąc wolałbym taki stan utrzymać jak najdłużej w uwagi na kwitnienie... nie najlepsza to pora do wykonywania zabiegów (z różnych względów) Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56331 (odpowiedź na #56297) ] śro, 27 kwiecień 2011 22:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Erbunio jest aktualnie niedostępny Erbunio
Początkujący
pomolog napisał(a) dnia śro, 27 kwiecień 2011 03:43

Mówisz celowe wywołanie infekcji (w momencie, kiedy zarodniki są już dojrzałe i gotowe do wysiewu) - żeby być pewnym, a nie zaskoczonym... hm... co na to annia? Czyżby - paradoksalnie - nie ułatwiło to ochrony? Wink Pozdrawiam serdecznie Smile

Paradoksalne jest to że, nauka która miała nam ułatwiać życie, bardzo nam je utrudnia... mam na myśli nasze przychody, zdrowie i ekologie... co teraz jest światełkiem w tunelu, po latach może okazać się błędnym myśleniem...

[Uaktualnione dnia: śro, 27 kwiecień 2011 22:30]

Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56337 (odpowiedź na #51137) ] śro, 27 kwiecień 2011 22:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
sandvik jest aktualnie niedostępny sandvik
Nowy
Chyba raczej cała walka z parchem dopiero się rozpocznie bo po niedzieli zapowiadają kilka deszczowych dni. Cool Confused
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56343 (odpowiedź na #56337) ] śro, 27 kwiecień 2011 22:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jerzy45 jest aktualnie niedostępny jerzy45
Maniak
No i w końcu sandviku ucichną "kłótnie" na temat drgających liści, sztucznej mgły, wywracania spokojnego życia sadownika do góry ogonkiem... Twisted Evil Wówczas wszystko będzie jasne... Ciekawi mnie wówczas jak będą "doradzać" ci co te sławetne komunikat piszą ?? Laughing Chciałbym jeszcze dożyć tego momentu...Mówisz po niedzieli ma padać ? Pewnie dożyje... Rolling Eyes
Sigmund zwrócił uwage na zupełny drobiazg, jakim w tym wypadku jest zalewanie. Niewielu tak postępuje. Niewielu też pewnie ma systemy zraszające. Jednak kolega poruszył inny problem. Można to nazwać delikatnie - brak wyobraźni...
Jest wielu sadowników, którzy to stosują taką technike ochrony pryskanie rano... Jeśli jest to środek grzybobójczy jest OK. Jednak gdy pryskają np. nawozami, bądź na robaki, to przedłużają okres zwilżenia liści niekiedy ( w zależności od pogody...) o długi czas. A przecież jest to potężna dawka wilgoci równomiernie nałożona na liście, zawiązki. Gdy ktoś mówi sztuczna mgła nad lotniskiem, to pewnie "czuje" spisek... Gdy ktoś jednak tak postępuje, to chyba zatracił kontrole nad swoimi "ruchami" w kwestii ochrony. Niby drobiazg, niby pikuś w tym, co pisze Sigmund, bo i dawka wody inaczej się "rozkłada" ...a jaka kolosalna "zmiana" (niekorzystna dla sadownika...)
To jest sztuczna hodowla parcha...! Confused
A wielu tak postępuje i ma świadomość, że robi to z pełną świadomością dobrze spełnionego obowiązku...

[Uaktualnione dnia: śro, 27 kwiecień 2011 23:00]

___pozdrawiam_____

Powyższy tekst jest wyłącznie moją opinią, z którą się zgadzam i utożsamiam.
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56346 (odpowiedź na #51137) ] śro, 27 kwiecień 2011 23:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
sandvik jest aktualnie niedostępny sandvik
Nowy
A jak by tak sad deszczować i do tej wody dodawać roztwór np. delanu lub kaptanu. Laughing Cool Twisted Evil Surprised Razz
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56347 (odpowiedź na #56343) ] śro, 27 kwiecień 2011 23:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
filip04 jest aktualnie niedostępny filip04
Zaawansowany
jerzy45 napisał(a) dnia śro, 27 kwiecień 2011 10:57

Jeśli jest to środek grzybobójczy jest OK. Jednak gdy pryskają np. nawozami, bądź na robaki, to przedłużają okres zwilżenia liści niekiedy ( w zależności od pogody...) o długi czas. A przecież jest to potężna dawka wilgoci równomiernie nałożona na liście, zawiązki. Gdy ktoś mówi sztuczna mgła nad lotniskiem, to pewnie "czuje" spisek... Gdy ktoś jednak tak postępuje, to chyba zatracił kontrole nad swoimi "ruchami" w kwestii ochrony. Niby drobiazg, niby pikuś w tym, co pisze Sigmund, bo i dawka wody inaczej się "rozkłada" ...a jaka kolosalna "zmiana" (niekorzystna dla sadownika...)
To jest sztuczna hodowla parcha...! Confused
A wielu tak postępuje i ma świadomość, że robi to z pełną świadomością dobrze spełnionego obowiązku...

Laughing Tylko czy ta woda z opryskiwacza to deszcz czy mgła Very Happy Twisted Evil jeżeli deszcz to będzie siał nam parcha, a jeżeli mgła to jak uważa Anni nie będzie groźna. Very Happy
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56349 (odpowiedź na #51137) ] śro, 27 kwiecień 2011 23:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Taaak... a może koledzy dysponujący takimi systemami w sadzie jabłoniowym, mogliby coś więcej na ten temat powiedzieć? Sądzę, że ich informacje i spostrzeżenia będą bardzo przydatne... Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56350 (odpowiedź na #56349) ] czw, 28 kwiecień 2011 00:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Anni specjalnie się nie czepiajcie. Jeśli Annia "powiedziała" o Goszczyńskim - Włodek, to moge domniemywać, że Go znała i albo razem "działali", ale Ich drogi się rozeszły z prozaicznej przyczyny - brak zgodności w poglądach. Szkoda, że Goszczyńskiego już nie ma... Crying or Very Sad
Gdy Annia zajmuje się typowo sferą naukową i naukowo podchodzi i z nauki o parchu czerpie inspiracje (naukową...), to Jej teorie i Jej cytowanych osób jest w miare logiczny i spójny. Jednak czy do końca akceptowalny ? Myślę, że nie. Gdyby tak miało być, to teraz większość sadowników miała by przyrządy pomiarowe tzw. deszczomierze zintegrowane z komórkami i za zarobione pieniądze "włóczyliby" się po Świecie...
Powiem więcej...Jeśli Annia to co pisze ma racje, to postawie pytanie - komu zależało na tym, by Nas źle uczyć, zatajać tak ważne informacje czy przekonywanie sadowników o wyższości polskiej teorii nad holenderską...
W takim wypadku ciśnie się na usta - My Wam Panie i Panowie uczeni dziękujemy. Pa-pa. Jednak tak nawet nie pomyśle, gdyż w tej kwestii jestem konserwatystą i nim pozostane. Potrafie samodzielnie myśleć i wyciągać wnioski z dziesiątek lat walki z intruzem. Można się licytować, kto kogo ma słuchać i co z tego wyniknie...
Proponuje jednak nie przeprowadzać krucjaty przeciwko polskiemu ciału naukowemu... Pochowajmy opracowania na ten temat, bo niedługo może UE zakaże i będzie karała za samo posiadanie...
Panie kiedyś paliły biustonosze...Dziś do tego mogą dorzucić staniki i stringi...Ja jednak z pewnymi opracowaniami się nie rozstane i nie wrzuce w "ogień nowoczesnego myślenia"...

[Uaktualnione dnia: czw, 28 kwiecień 2011 00:13]

___pozdrawiam_____

Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56351 (odpowiedź na #51137) ] czw, 28 kwiecień 2011 06:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cyberek jest aktualnie niedostępny cyberek
Maniak
Panowie i Panie,co tam parch(...)problemem u nas będą przymrozki zapowiadane na 2 noce między 3-4.maja prognozują u nas -4*C czyżby sytuacja z 2007r.? To jest dopiero problem...parch to taki mały "problemik" a jak prognozy w innych regionach? Rolling Eyes
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56353 (odpowiedź na #56351) ] czw, 28 kwiecień 2011 06:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cielmus jest aktualnie niedostępny cielmus
Stały bywalec
cyberek napisał(a) dnia czw, 28 kwiecień 2011 06:32

Panowie i Panie,co tam parch(...)problemem u nas będą przymrozki zapowiadane na 2 noce między 3-4.maja prognozują u nas -4*C czyżby sytuacja z 2007r.? To jest dopiero problem...parch to taki mały "problemik" a jak prognozy w innych regionach? Rolling Eyes

Co do parcha będę teraz walczył delanem celuje tak sobota no może poniedziałek w zależności od pogody a co do pogody to u mnie już się chmurzy także myślę, że maksymalnie jutro doleje.

A gdzie kolego cyberek sprawdzasz pogodę? Czy twoje prognozy są wiarygodne? bo -4 to tak średnio mi się to podoba.

Cielmus Powiśle
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56357 (odpowiedź na #56353) ] czw, 28 kwiecień 2011 08:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marnic jest aktualnie niedostępny marnic
Początkujący
Właśnie sprawdziłem prognozę 16-dniową i jest niewesoło. Od najbliższej niedzieli deszcze do czwartku tyle ze tego 12.05 z jednym małym wyjątkiem w środę 04.05 słońce ale za to temperatura w nocy -4*C. Shocked ha...ha...ha...
Mam nadzieję, że to wróżba podobna do tej która wywołała panikę z cukrem wszak prognozować pogodę na tyle dni to trochę jak ruletka. A swoją drogą to ciekawe co proponowaliby stosować w takich warunkach na parcha doradcy w komunikatach których już nie możemy czytać.
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56358 (odpowiedź na #51137) ] czw, 28 kwiecień 2011 08:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
robbert jest aktualnie niedostępny robbert
Zaawansowany
Nie wiem czy w odpowiednim miejscu i momencie się odzywam, nie chcąc brać udziału w powyższej dyskusji, trochę zmienię temat, mianowicie: wcześniej nawet to wtrąciłem ale nikt chyba tego nie zauważył - w środę zastosowałem komplet dostępny w sklepie delan + discus na parcha i mączniaka. Co sądzicie o tej mieszaninie. A drugie pytanie biorąc pod uwagę szybki rozwój tkanki w sadach, czy mimo że brak deszczu wskazane może być po tym zabiegu zastosowanie gdzieś koło soboty lub niedzieli znowu mieszaniny na parcha i mączniaka siarkolu z kaptanem a może siarkolu i syllitu a może najlepiej siarkolu, syllitu i kaptanu. pozdrawiam.
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56359 (odpowiedź na #56358) ] czw, 28 kwiecień 2011 08:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
robbert jest aktualnie niedostępny robbert
Zaawansowany
przepraszam ale chciałem sprostować - zabieg powyższy wykonałem we wtorek na wieczór a nie we środę.
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56362 (odpowiedź na #56350) ] czw, 28 kwiecień 2011 12:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Panicz666666jabluszko jest aktualnie niedostępny Panicz666666jabluszko
Początkujący
jerzy45 napisał(a) dnia czw, 28 kwiecień 2011 12:12

Jednak czy do końca akceptowalny ? Myślę, że nie. Gdyby tak miało być, to teraz większość sadowników miała by przyrządy pomiarowe tzw. deszczomierze zintegrowane z komórkami i za zarobione pieniądze "włóczyliby" się po Świecie...
Powiem więcej...Jeśli Annia to co pisze ma racje, to postawie pytanie - komu zależało na tym, by Nas źle uczyć, zatajać tak ważne informacje czy przekonywanie sadowników o wyższości polskiej teorii nad holenderską...

A może jest inaczej. Może postęp nauki umożliwia nam coraz lepsze poznanie funkcjonowania parcha. Może stare teorię, które służyły nam przez lata idą powoli do "lamusa", a zastępują je nowe, bardziej wiarygodne dzięki rozwojowi nauki i nowych technologii. I może własnie przyjdzie taki czas, w którym to polscy sadownicy będą mieli deszczomierze zintegrowane z komórką.

Raczej nie doszukiwałbym się jakiegoś spisku tych co nas uczą, czy uczyli. Myślę, że jest tak jak to ująłem wyżej. Im czas biegnie szybciej, tym jest więcej możliwości, aby poznać tego wrednego typa - Parcha. Tak przecież było zawsze, najpierw były telegramy, a teraz jest internet. Kiedyś używaliśmy kaset VHS, a teraz mamy komputery, na którym zmieszczą się tysiące filmów. Pewnie nie wszystkie fakty dot. parcha ujrzały światło dzienne. Oczywiście jest to tylko moje gdybanie.

Przyglądam się dyskusji, z panią Annią w roli głównej, od samego początku. I bardzo mnie ona interesuje. Jako, że jestem młody, otwarty, bez starych przyzwyczajeń, przekonań, jednym słowem mówiąc, bez doświadczenia, ciekawią mnie nowe teorie, szczególnie jeśli przyczyniają się one do zmniejszenia użycia śor. Ale w dyskusji poruszono jeszcze inne kwestie: jak się ma deszcz, który sprzyja rozwojowi parcha, do ruchów powietrza, czynników mechanicznych, mgieł, wilgotności powietrza itd? Ciekawi mnie też sztuczne wywoływanie parcha poprzez deszczowanie (w pełni kontrolowane). Czy istnieją takie taktyki na walkę z nim?

Pozdrawiam

[Uaktualnione dnia: czw, 28 kwiecień 2011 12:24]

Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56368 (odpowiedź na #56362) ] czw, 28 kwiecień 2011 13:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Panicz666666jabluszko... No i o to chodziło. Cool Ni stąd ni z owąd wyszedł przed szereg ochotnik Surprised Nareszcie będzie teorię drgającego liścia przećwiczyć "na żywca" . Rozumiem, że poddasz się temu wpływowi "nowoczesności i kosmicznej technologii" w walce z tym "odziany i zakutym" w nie wiadomo co parszyskiem. A w NASA ponoć mają, ale nie chcą udostępnić... Twisted Evil
A swoją drogą...Może wypróbujmy ten "idealny" dla sadownika model...Pryskamy tylko po deszczu... Powoła się specjalną komisje i jazda... Jednak by wynik był zadowalający "próby" powinny trwać kilka lat i to na dużym obszarze sadów. Może tak objąć tym eksperymentem sandomierską ziemie... Rolling Eyes Byłby to eksperyment nie w szklarni, tylko w ekstremalnych warunkach codziennego życia, bez sztucznych dodatków... i sztucznych warunków.
Może ktoś sądzi, że się naigrywam z tej teorii. Nic podobnego. Traktuje to poważnie. Tylko czy patrząc na te wpisy polski sadownik cokolwiek wyciąga z nauki ???
Wątpliwe... Ciekawe co nastąpi teraz, jak tu piszą koledzy gdy zacznie padać, temperatura spadnie i może dochodzić przez kilka dni do ciągłych infekcji...
PS Oczywiste jest, że Ci z zaproponowanej krainy sandomierskiej wskazali inną... Mam nadzieje, że znacie się na żartach... hehe Razz
Jednak dokonania, które mają oszczędzać czas i pieniądz, są jak najbardziej widziane. I tak od formy żartu do konkretnej propozycji. Może zgłosi się ktoś, kto pod wprawnym okiem przetestuje "ten wynalazek" Oczywiści, że ryzyko wielki...Jednak przy dobrej organizacji tego eksperymentu można się i ubezpieczyć i poszukać wsparcia finansowego z innych źródeł. By nie lać wody, to powiem, że byłbym ciekawy jakie wyszłyby wyniki z takiego programu... Smile Tylko teraz, to już po herbacie...Ale sezon 2012 za pasem... Cool

[Uaktualnione dnia: czw, 28 kwiecień 2011 15:08]

___pozdrawiam_____

Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56375 (odpowiedź na #51137) ] czw, 28 kwiecień 2011 17:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
witam
kolego robbert, syllit raczej nie bardzo w kwitnienie,
sam się zastanawiam czy pryskać znowu zapobiegawczo, co prawda pryskałem we wtorek kaptan w mieszaninie, ale wszystko tak momentalnie rośnie że zabieg trzeba teraz przed deszczami powtórzyć
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56382 (odpowiedź na #56375) ] czw, 28 kwiecień 2011 19:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
lajkonik jest aktualnie niedostępny lajkonik
Stały bywalec
Robbert ta mieszanka sylitu z siarkolem to żart czy prowokacja?
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56384 (odpowiedź na #56368) ] czw, 28 kwiecień 2011 20:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Panicz666666jabluszko jest aktualnie niedostępny Panicz666666jabluszko
Początkujący
jerzy45 napisał(a) dnia czw, 28 kwiecień 2011 01:28

Panicz666666jabluszko... No i o to chodziło. Cool Ni stąd ni z owąd wyszedł przed szereg ochotnik Surprised Nareszcie będzie teorię drgającego liścia przećwiczyć "na żywca" . Rozumiem, że poddasz się temu wpływowi "nowoczesności i kosmicznej technologii" w walce z tym "odziany i zakutym" w nie wiadomo co parszyskiem. A w NASA ponoć mają, ale nie chcą udostępnić... Twisted Evil
A swoją drogą...Może wypróbujmy ten "idealny" dla sadownika model...Pryskamy tylko po deszczu... Powoła się specjalną komisje i jazda... Jednak by wynik był zadowalający "próby" powinny trwać kilka lat i to na dużym obszarze sadów. Może tak objąć tym eksperymentem sandomierską ziemie... Rolling Eyes Byłby to eksperyment nie w szklarni, tylko w ekstremalnych warunkach codziennego życia, bez sztucznych dodatków... i sztucznych warunków.
Może ktoś sądzi, że się naigrywam z tej teorii. Nic podobnego. Traktuje to poważnie. Tylko czy patrząc na te wpisy polski sadownik cokolwiek wyciąga z nauki ???
Wątpliwe... Ciekawe co nastąpi teraz, jak tu piszą koledzy gdy zacznie padać, temperatura spadnie i może dochodzić przez kilka dni do ciągłych infekcji...
PS Oczywiste jest, że Ci z zaproponowanej krainy sandomierskiej wskazali inną... Mam nadzieje, że znacie się na żartach... hehe Razz
Jednak dokonania, które mają oszczędzać czas i pieniądz, są jak najbardziej widziane. I tak od formy żartu do konkretnej propozycji. Może zgłosi się ktoś, kto pod wprawnym okiem przetestuje "ten wynalazek" Oczywiści, że ryzyko wielki...Jednak przy dobrej organizacji tego eksperymentu można się i ubezpieczyć i poszukać wsparcia finansowego z innych źródeł. By nie lać wody, to powiem, że byłbym ciekawy jakie wyszłyby wyniki z takiego programu... Smile Tylko teraz, to już po herbacie...Ale sezon 2012 za pasem... Cool

Niezły z Ciebie cynik panie. Niezły plan opracowałeś, a i widzę, że kontakty nawet w NASA masz. Myślę, że idealnie nadajesz się na przywódcę nowego pułku zbrojnego przeciwko PARSZYWCOWI.

Nie rozumiem czemu grupujesz sadowników na polaków i resztę świata. Mechanizmy działania tego wrednego typa PARCHA wszędzie są przecież takie same. Holendrzy nie mają swojego prywatnego parcha tylko dla siebie. Więc czemu mamy się zamykać tylko w swoim świecie. Myślę, że to jest duży błąd. Oczywiście, warunki pogodowe, klimat, no i tradycje wszędzie są inne, ale PARCH jest niezmienny, w gruncie rzeczy jest prostacki. Schematyczny, choć ciągle na topie, z nowymi udoskonaleniami.

I my też powinniśmy się doskonalić, stosować nowe techniki, zwiększać arsenał broni.

Nie chcę na chybił trafił strzelać w parcha wszystkim co mam. Jeżeli mogę, chcę go wziąć sposobem, zajść od tyłu i wbić mu w słaby punkt małą zatrutą igiełkę, która wywoła panikę w jego szeregach. A potem chcę spojrzeć na sąsiada, popatrzeć na jego piękny, plastikowo-chemiczny sad, a potem pokazać mu swoje kolorowe jabłuszka, i fakturkę za tegoroczne śor. I chcę zrobić zdjęcie jego niewiarygodnej minię, jaka narodzi się na jego fizjognomii.
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56402 (odpowiedź na #56384) ] czw, 28 kwiecień 2011 22:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Nie jestem cynikiem...bo nie wiem co to znaczy Shocked A że grupuje Polaków na tych, co walczą z parchem, z podkreśleniem walczą nie jest niczym odkrywczym i jest to dostrzegalne gołym okiem... Czytałeś pewnie o skoku na Score...Ponoć 90% pryskało nim, by zwalczyć infekcje, która może ze względu na dużą odporność doprowadzić do dramatu tych, co go stosowali...A co robią Holendrzy w tym czasie ? ( Nie wiem...) Ale wiem jedno, że cała ich "potęga naukowa" ich w tym wspiera... A My co mamy ? Jest jeszcze duża część sadowników, która nie ma pojęcia dużego z czym walczy. Nie wstydźmy się tego głośno mówić...
Parch jak piszesz jest "prosty". To nie grzyb z górnej półki. to zwykły pasożyt i tak trzeba go postrzegać...
A o jakiej technice Ty Panicz666666jabluszko myślisz ?
Niedługo zdziwisz się, jak liste środków ochrony Bruksela okroi do minimum... Na końcu pozostanie packa na muchy - na robaki i wywar z krwawnika, albo krowieniec dla ekologicznych...
Ale z tą końcówką komentarza, to pojechałeś... Very Happy Laughing Gdyby to było takie łatwe, to na Świecie łaziliby sami milionerzy i krezusi... Rolling Eyes Cool Smile Laughing Tylko nie byłoby tych, co te jabłka by mieli chrupać...

[Uaktualnione dnia: czw, 28 kwiecień 2011 22:31]

___pozdrawiam_____

Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56403 (odpowiedź na #56402) ] czw, 28 kwiecień 2011 22:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
jerzy45 napisał(a) dnia czw, 28 kwiecień 2011 10:28

...Ale wiem jedno, że cała ich "potęga naukowa" ich w tym wspiera...

Z tym "wspieraniem" Jerzy też bez przesady... Rolling Eyes Pod tym względem wielkich różnic nie ma... tam (niestety) zbyt wiele w tej nauce jest komercji, ot co. U nas to dopiero się zaczyna. Jest jednak jedna, zasadnicza różnica... Zdecydowanie więcej sadowników i producentów we wspomnianych krajach uważnie słucha i analizuje, zamiast twierdzić w pierwszym zdaniu "ja wiem lepiej". Hasło "Nauka-praktyce" nie brzmi jak czysty slogan Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56409 (odpowiedź na #56403) ] pią, 29 kwiecień 2011 11:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Witam Wszystkich.

Ja jednak zaczął bym się martwić prognozami pogody bo na poniedziałek nawet śnieg z deszczem zapowiadają. Ja jak zwykle mam dylemat czy pryskać dzisiaj czy może już po tych opadach, jutro może już popadać.A jutro to raczej nie opryskam bo wesele i raczej mi to w głowie nie będzie. A dodam, że już sad kwitnie na poniedziałek to już będzie biało.

Cielmus Powiśle
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56410 (odpowiedź na #51137) ] pią, 29 kwiecień 2011 11:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
damian2 jest aktualnie niedostępny damian2
Zaawansowany
Ja też mam taki sam problem może wróćmy do tematu czym pryskać.Napiszcie o swoich zabiegach .
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56411 (odpowiedź na #51137) ] pią, 29 kwiecień 2011 12:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
mi to zostało trochę Delanu, trudno zmywalny, właściwości pełzające, i chyba nieźle działa w niższych temperaturach, teraz jeszcze chyba nie powinien ordzawić ani nic?

[Uaktualnione dnia: pią, 29 kwiecień 2011 12:42]

Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56412 (odpowiedź na #56411) ] pią, 29 kwiecień 2011 13:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
...pomologu... A Oni tylko o parchu... Cool Ja ich tam nie "zachwalam", bo jak piszesz, że w większości to komercja...Zgadza się, ale jest to komercja oparta na współpracy w tym temacie, a nie odzieranie sadownika z pieniędzy. Ich komercja, czy jak wolisz doradztwo jest w miare uczciwe - płacisz - wiesz. Płacisz i wiesz za co płacisz...W naszym kraju niest5ety tak dobrze nie jest. Nawet i za pieniądze "pseudo doradcy" potrafią niejednokrotnie sami sobie nie pomóc. Zanim ten rynek (doradztwo...) się wykrystalizuje i stanie się wiarygodnym partnerem dla rolnika, to nie jednego cholera weźmie... Twisted Evil Tu trzeba czasu i trzeba zdobyć zaufanie rolnika i wicewersa (?) by nauka szła pod ręke z praktyką...
Czy posłuchałbym kogoś, kto wbrew temu co wiem i umiem, wmawiałby mi coś odmiennego ? Nigdy ! Mad

___pozdrawiam_____

Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56416 (odpowiedź na #56411) ] pią, 29 kwiecień 2011 15:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
luks21 napisał(a) dnia pią, 29 kwiecień 2011 12:26

mi to zostało trochę Delanu, trudno zmywalny, właściwości pełzające, i chyba nieźle działa w niższych temperaturach, teraz jeszcze chyba nie powinien ordzawić ani nic?

Ja też Delanem opryskam tylko po deszczu.

Jerzy45 ja wole praktykę a teoria też jest ważna, lecz jak do tej pory w moim życiu praktyka brała górę nad teorią!

Cielmus Powiśle
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56462 (odpowiedź na #51137) ] sob, 30 kwiecień 2011 21:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
ferus07 jest aktualnie niedostępny ferus07
Zaawansowany
ja w środę pryskałem zato a w poniedziałek planuje unix + delan
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56464 (odpowiedź na #56462) ] sob, 30 kwiecień 2011 21:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
A ja nie wiem co robić Mad Czekam za deszczem...Głupio pryskać gdy nic nie "leci"...I tu i w takich warunkach pogodowych teoria, którą przedstawiła Annia sprawdza się... Cool Troche wilgoci z rosy, która nie powinna spowodować zagrożenia. To u mnie. Smile
Na słabych glebach to nawet już chwasty więdną, o zbożach nie wspominam...

___pozdrawiam_____

Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56465 (odpowiedź na #56464) ] sob, 30 kwiecień 2011 21:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dochtur jest aktualnie niedostępny dochtur
Nowy
jerzy45 i chyba jeszcze trochę poczekasz na ten deszcz...bo dla zachodniej Polski zapowiadają na jutro słońce Cool Ja zrobiłem zapobiegawczo wczoraj i przedwczoraj. Dziś u Nas pokropiło na jutro zapowiadają burze...mogę spokojnie grilować Razz
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56469 (odpowiedź na #56465) ] sob, 30 kwiecień 2011 21:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
szczypiorek jest aktualnie niedostępny szczypiorek
Maniak
Działa czy nie działa po infekcji... gdybanie nic nie da trzeba po prostu opryskać np. 24 godziny po infekcji delanem i za 10-14 dni okaże się czy działa interwencyjnie czy nie tylko jeden problem....są ochotnicy Very Happy .W komunikatach które ukazały się we święta bądź dnia następnego z obojętnie jakiej firmy doradczej była tylko jedna droga SCORE SCORE SCORE innych środków interwencyjnych brak Rolling Eyes moim zdaniem panowie doradcy mając w pamięci rok ubiegły wolą dmuchać na zimne bo w razie czego to nie ich wina ,zgodził bym się na SCORE gdyby to była infekcja ciągła z opadami ciągłymi jak to miało miejsce w roku ubiegłym ,a tu deszcz infekcja i tyle ja też już miałem SCORE w reku ale po 12 godzinach od infekcji Shocked chyba lekka przesada wiec opryskałem Carpene , wczoraj i dziś zabezpieczyłem Captanem bo przyrost liścia znaczny no i te mgły i rosy .... Confused no i deszczyk ma pokropić jutro w moim rejonie a kaptan tak łatwo z liścia nie schodzi wychodzę z założenia że lepiej przed niż po.....no i do tego grilla koniecznie piwko Very Happy pozdrawiam

[Uaktualnione dnia: sob, 30 kwiecień 2011 21:56]

Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56471 (odpowiedź na #51137) ] sob, 30 kwiecień 2011 22:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
U nas grójeckim też każdy pryska ,wczoraj podał deszcz, nikt nie czeka,każdy ma swój program pryskania
pozdrawiam
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56482 (odpowiedź na #51137) ] nie, 01 maj 2011 08:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jamesgrieve jest aktualnie niedostępny jamesgrieve
Nowy
ZZO w Warce nakupił Score,a Agrosimex tańszego Tifo.
Też bym zrobił wszystko,żeby się nie obudzić z ręką w nocniku.
Pozdrawiam.
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56483 (odpowiedź na #51137) ] nie, 01 maj 2011 09:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Chciałbym polecić stronę z pogodą ,z której korzystam to jest;Twojapogoda.pl wpisujemy swoją miejscowość ,jest tam też 16 dniowa

p.s pada deszcz nie żałuję ,że w czoraj pryskałem
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56488 (odpowiedź na #51137) ] nie, 01 maj 2011 10:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Darek578 jest aktualnie niedostępny Darek578
Stały bywalec

[Uaktualnione dnia: nie, 01 maj 2011 11:23]

Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56489 (odpowiedź na #56488) ] nie, 01 maj 2011 10:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pit2008 jest aktualnie niedostępny pit2008
Stały bywalec
Witam.Mam pytanie,czy łączył któryś z kolegów Delan i OmniProtek,może to trochę mało sensowna konfiguracja ale przy obecnej temperaturze właśnie taki zabieg planowałem na jutrzejszy dzień.pozdrawiam.
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56491 (odpowiedź na #56489) ] nie, 01 maj 2011 11:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
pit2008 napisał(a) dnia nie, 01 maj 2011 10:55

Witam.Mam pytanie,czy łączył któryś z kolegów Delan i OmniProtek,może to trochę mało sensowna konfiguracja ale przy obecnej temperaturze właśnie taki zabieg planowałem na jutrzejszy dzień.pozdrawiam.

pit2008 a kiedy pryskałeś ostatnio? pytam z ciekawości...
co do tej mieszanki nie próbowałem.

Cielmus Powiśle
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56492 (odpowiedź na #51137) ] nie, 01 maj 2011 11:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
andrzejx jest aktualnie niedostępny andrzejx
Nowy
Czy ktoś mieszał ZATO z MERPANEM 80?
Z góry dziękuję za odpo.
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56494 (odpowiedź na #56492) ] nie, 01 maj 2011 11:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
bodo128 jest aktualnie niedostępny bodo128
Początkujący
Flint Plus gotowa mieszanina sklepowa ZATO+MERPAN
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56496 (odpowiedź na #51137) ] nie, 01 maj 2011 11:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
studnt jest aktualnie niedostępny studnt
Początkujący
Ja mam pytanie do tego zdjęcia co zamieścił Darek czego to są objawy? czyżby z wysiewów z początku kwietnia? teraz tego zdjęcia nie widzę
Odp: Parch jabłoni 2011 [wiadomość #56499 (odpowiedź na #56491) ] nie, 01 maj 2011 11:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
pit2008 jest aktualnie niedostępny pit2008
Stały bywalec
Witam.Kol.Cielmus ostatni zabieg wtorek Delan.Pooszperałem w temacie na necie i mam sprzeczne informacje.Pozdrawiam.
Poprzedni wątek:Czy w sadzie zmarzną młode drzewka?
Następny wątek:Ciecie starych jabłoni
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]