użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Pszczelarstwo » Jak zwalczyć bezmyślność ???  (5) 1 Głosów
icon9.gif  Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #3885] pon, 07 maj 2007 22:23 Przejdź do następnej wiadomości
wrocmarcin jest aktualnie niedostępny wrocmarcin
Nowy
Witam serdecznie wszystkich od jakiegoś czasu przeglądam - czytam forum sadownicze! I smuci mnie jedna rzecz oczywiście poza przymrozkami i stratami z tym związanymi - głupota i bezmyślność niektórych sadowników pryskających w piękny słoneczny dzień swoje kwitnące sady: wiśniowe, jabłoniowe i inne. Nie ukrywam zirytowałem się dzisiaj gdy w czasie jak z Ojcem braliśmy miód słyszałem jak w pobliżu ktoś pryska. Gwoli wyjaśnienia nasza pasieka stoi w sadzie od przeszło trzydziestu lat. Prowadził ją mój Dziadek a obecnie pracujemy przy pszczołach z Ojcem. W sadzie mieliśmy jabłonie, wiśnie, a obecnie wyłącznie brzoskwinie i nigdy nie zdażyła się sytuacja by pszczoły padały po oprysku! A dzisiaj w co drugim ulu po południu stosy martwych pszczół wynoszone przed wylotki. Po prostu dramat. Podejrzany "sadofnik" już kiedyś wytruł mi pszczoły, pryskając "usługowo" wiśnie w pełni kwitnienia w południe. W dodatku to nie był jego sad tylko kolegi - po zwóceniu uwagi beztrosko odparł że w nocy nie ma czasu! Doam zę w najbliżej okolicy jest kilka godspodarstw w tym jedno b.duże i oni potrafią! Pytanie jak przemówić idoicie do rozumu.
pozdrawiam Marcin
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #3900 (odpowiedź na #3885) ] wto, 08 maj 2007 09:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
janek jest aktualnie niedostępny janek
Początkujący
najprościej to przyłapać na gorącym uczynku przy udziale inspektora PIORiN lub policjanta. pozdrowienia
ps. jak dostanie 500zł czas w nocy znajdzie Smile,
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #3907 (odpowiedź na #3900) ] wto, 08 maj 2007 12:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
anbol jest aktualnie niedostępny anbol
Stały bywalec
Koniecznie zgłosić to,na takich niereformowalnych jedynie kary może coś dadzą.Sami mamy cudze pszczoły w sadzie i radzimy sobie i z ochroną i ich zdrowiem..
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #3925 (odpowiedź na #3885) ] wto, 08 maj 2007 20:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Też tak uważam. Jeżeli to byłaby bezmyślność to po pierwszej, szczerej rozmowie usłyszałbyś "przepraszam" i nigdy podobna sytuacja nie powtórzyłaby się - bo każdy może popełnić błąd. Ale to co opisujesz, to już celowe działanie i moim zdaniem wymaga odpowiednich kroków prawnych Pozdrawiam i życzę powodzenia w rozwiązaniu tej sprawy Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #3994 (odpowiedź na #3885) ] czw, 10 maj 2007 10:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jerzy45 jest aktualnie niedostępny jerzy45
Maniak
...mam 10 ha sadu jabłoniowego i pszczoły ok.30 rodzin, które stoją w środku sadu od 30 lat. Różne środki się stosowało...od takich gdzie na sam widok robak padał Twisted Evil i takich z których się śmiał Very Happy .Różne były sytuacje.... ale nigdy nie zdażyło mi się nawet podtruć w minimalnym stopniu swoich i co za tym idzie cudzych pszczół Smile .Zgłaszasz takiego do gminy-PZP,
PIORiN- pszczółki martwe do analizy (i do sądu) bo z 500zł się będzie śmiał i odgrażał, a jak zapłaci odszkodowanie wszystkim pszczalarzom w koło to śię nauczy.Mieliśmy to w ubiegłym roku i gość już umie.... Laughing

___pozdrawiam_____

Powyższy tekst jest wyłącznie moją opinią, z którą się zgadzam i utożsamiam.
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #4018 (odpowiedź na #3885) ] czw, 10 maj 2007 19:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zdzich jest aktualnie niedostępny Zdzich
Maniak
Koniecznie zgłosić do gminy.Gmina ma obowiązek powołać komisję i pobrać próbki padłych pszczół,opryskanych roślin i ziemi do analizy i nadać sprawie bieg.
Z własnego doświadczenia dodam,że w wypadku zatrucia pszczół śor. łatwo znaleźć truciciela bo zatrute pszczoły leżą na trasie przelotu z zatrutego pożytku do ula.

Pozdrawiam
Zdzich

http://images31.fotosik.pl/424/355e1b2ab0b5a739m.gif Staram się poprawnie pisać po polsku.
Dzięki za informacje . [wiadomość #4030 (odpowiedź na #3885) ] czw, 10 maj 2007 23:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Daawno temu jak byłem smykiem to się Ojciec użerał z kimś kto podtruł pszczoły bo pryskał rzepak ale, ale jak mówił to "niewiele" dało. Zaangażował sołtysa i guzik! Dwa trzy lata temu spółka jak popryskała rzepak w pobliżu (nasze nie ucierpiały więc znam sprawę z "przekazów ludowych") i zaplaciła odszkodowania to już teraz uważają. Od trzech dni pada sobie z przerwami deszczyk więc trochę chyba po czasie jak idzie o dowodzenie moich strat ale to już ostatni raz jak odpuszczam przebrała się miarka! Żal patrzeć jak wynoszą te trupy przed oczko o kosztach już nie wspominam bo nie wszystko umiem na pieniądze przeliczyć (praca, czas, stracony pożytek który i tak trwa tak krótko) Dziękuje za rady i pozdrawiam Marcin
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #11548 (odpowiedź na #3885) ] pon, 04 luty 2008 23:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
michal1986 jest aktualnie niedostępny michal1986
Początkujący
Zawsze najlepiej sie dogadać ale nie zawsze sie da. No to najlepiej pójsć do kwarantany i to zgłosić ze ktoś pryska w dzien. On niszczy wiele organizmów i jest spora ilość oprysków ze nie można w dużej temperaturze pryskać i tak słonce wypala wieć nie rozumiem tych ludzi co w dzień pryskają. To głupote trzeba im wybić z głowy.
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #11565 (odpowiedź na #3885) ] wto, 05 luty 2008 21:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jc51gucio jest aktualnie niedostępny jc51gucio
Nowy
Witam!
Na tą głupotę nie ma rady.W ubiegłym roku wracam rowerem od pszczółek, były na gryce.Południe facet pryska jęczmień ,więcej kwitnących chwastów niż zboża jest południe.Pytam czym pryska ,ato panie na grzyba bo jakieś słabe jest.Dzwonię do gminy ale pani od tych spraw jest na szkoleniu.Ręce opadają.Dałem spokój.
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #11568 (odpowiedź na #11565) ] wto, 05 luty 2008 22:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
wiesz co ci powiem ze sadownicy lepiej sie znają na tym najgorsi ci co mają rzepak tam najwiecej jest podtruć albo zatruć. Teraz pomysle nad tym pomozesz mi?? może zrobic jakiś plakat i jakos porozwieszac go po róznych gminach? lub cosś tego typu. pozdrawiam
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #11592 (odpowiedź na #3885) ] śro, 06 luty 2008 13:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Jabluszko jest aktualnie niedostępny Jabluszko
Zaawansowany
Witam,
Dużo prawdy w tym wszystkim co piszecie,właściwie skąd ta bezmyślność się bierze?Ciężko zrozumieć i tylko żal pszczółek,bo niestety często się zdarza.... Crying or Very Sad Myślę,że jednak adekwatne kary byłyby najlepszym sposobem na zmuszenie szarych komórek do pracy.
Pozdrawiam Smile
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #11608 (odpowiedź na #3885) ] śro, 06 luty 2008 18:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Witam!
Byłem dziś w urzędzie gminy z prożbą u pani Sekretarz,obiecała wydrukować plakat z naszej stronki i rozdać Sołtysom na najbliższej sesji.Zobaczymy czy dotrzyma słowa.

Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #11612 (odpowiedź na #3885) ] śro, 06 luty 2008 21:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Ja mam zamiar to samo zrobić, i mam zamiar maile wysłać do różnych gmin z tym plakatem zeby go rozwiesili. Może to coś pomoże Przyłanczasz sie do pomysłu jc51gucio?
Pozdrawiam

Witam
W związku zbliżającym się okresem wiosny i dużym upadkiem rodzin pszczelich które zostają zatrute lub potrute przez opryski. Duża ilość rolników nie jest uświadomiona jaką rolę wykonują pszczoły. Proszę o umieszczenie tego plakatu na terenie gminy

Z góry dziękuje

Księżopolski Michał,jc51gucio

Takie pismo chce wysłać jeśli ktoś chce się dopisać lub cos poprawić to bardzo proszę razem wymyślimy lepiej pozdrawiam
bedzie jeszcze plakat moje gg 4599598

[Uaktualnione dnia: śro, 06 luty 2008 21:54]

Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #11618 (odpowiedź na #3885) ] śro, 06 luty 2008 21:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Witam!Oczywiście że się przyłączę.Pomysł jest ok.
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #11670 (odpowiedź na #3885) ] pią, 08 luty 2008 17:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Witam !
Ja mam taki tekst:
Serdecznie Witam!
Zbliża się wiosna a z nią nowe zagrożenia dla pszczół i owadów dziko żyjących .Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich POLANKA zwraca się do Sekretarza Gminy z gorącą prożbą o pobranie z naszej witryny http://www.spp-polanka.org/infopage.php?id=68 Plakatu .wydrukowanie i przekazanie np Sołtysom w celu powieszenia w widocznym miejscu.Ochrona owadów przyniesie korzyści wszystkim działkowiczom ,rolnikom ,sadownikom a także pszczelarzom z Waszego terenu.Z pszczelarskim pozdrowieniem Józef Czajkowski członek spp Polanka
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #11724 (odpowiedź na #3885) ] sob, 09 luty 2008 21:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Witam!
Właśnie skończyłem wysylanie @ do gmin woj lubelskiego.
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #14013 (odpowiedź na #3885) ] nie, 27 kwiecień 2008 19:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SlawekS jest aktualnie niedostępny SlawekS
Maniak
może ktoś wyjaśnić godziny oblotu pszczół?? wszedzie się pisze pryskać wieczorem po oblocie pszczół, ale o której godzinie konkretnie kończy się ten oblot??
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #14020 (odpowiedź na #3885) ] nie, 27 kwiecień 2008 22:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Edward jest aktualnie niedostępny Edward
Nowy
Po zachodzie słońca.
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #14045 (odpowiedź na #14013) ] pon, 28 kwiecień 2008 20:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
SlawekS napisał(a) dnia nie, 27 kwiecień 2008 07:45

może ktoś wyjaśnić godziny oblotu pszczół?? wszedzie się pisze pryskać wieczorem po oblocie pszczół, ale o której godzinie konkretnie kończy się ten oblot??

Generalnie po zachodzie słońca na pewno pszczoły nie latają można pryskać (pamiętająć o czasie prewencji dla psczół) ale można zaczynać nieco wcześniej. W naszym sadzie jest pasieka i nie zdażyło się bym podtruł sam sobie pszczoły obserwuję czy kręcą sie w pobliżu oczka, więcej wraca niż wylatuje - to znak, zbliża się u nich fajrant Wink. Ale im chłodniejszy dzień a tym samym wieczór tym pszczoły szybciej kończą obloty. Jak jest chłodno to zdaża się, że zaczynam koło 20.30, w ciepłe wieczory po upalnym dniu czekam do zmierzchu. Pszczoły to nie są jedyne owady pożyteczne na które warto zwracać uwagę. Zatrucie pszczół to "jedynie" strata pszczelarza, ale wytrucie w okolicy trzmieli i innych owadów pożytecznych jest równie szkodliwym,głupim i bezmyślnym działaniem tylko, że nikt z tego powodu nie będzie robił sprawy i nie zażąda odszkodowania. Ale kilka "takich numerów" rok po roku i wszyscy zainteresowani zauważa, że coś tu jest nie tak (np: a u mnie, to w tym roku coś słabo zawiązały...) pozdrawiam marcin
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #14054 (odpowiedź na #3885) ] pon, 28 kwiecień 2008 22:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SlawekS jest aktualnie niedostępny SlawekS
Maniak
chyba główne zagrożenie dla owadów teraz to zapach oprysku, czytałem, że owad gdy straci swój zapach to potrafi być atakowany przez kamratów Razz prawie wszystkie dostepne środki nie posiadają już karencji dla pszczół, dodatkowo wydaje mi się że taka mgiełka która wydobywa się z nowoczenych opryskiwaczy to już nie jest takie zagrożenie dla skrzydełek co ulewa ze starej ślęzy Razz

Oczywiście nie brakuje nadal osób które jadą owadofos kilka razy w sezonie Confused
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #14061 (odpowiedź na #14054) ] pon, 28 kwiecień 2008 23:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Po pierwsze - tak nie chodzi o krople na którą trafia pszczoła i przez nią zostaje strącona, zmoczona itp, lecz o zapach środka ochrony roślin przez który staję się dla swoich nierozpoznawalna i jako "obca" zabita przy oczku ula - to tak w dużym skrócie.
pozdrawiam marcin

[Uaktualnione dnia: sob, 04 styczeń 2014 01:03] przez Moderatora

Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #18667 (odpowiedź na #3885) ] pon, 25 sierpień 2008 16:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
janzaw jest aktualnie niedostępny janzaw
Nowy
Jestem tylko działkowcem. Wszedłem na forum pszczelarzy, po radę, jak zwabić pszczoły, żeby pomogły mi w sadzie ( tylko kilkadziesiąt różnych drzew ). Jestem jednak zaskoczony skalą problemu oprysków. Jedynym opryskiem, bez którego trudno mi się obejść, to przeciw kędzierzawości brzoskwiń i oczywiście będę pamietał o porze oprysku. Mam więc kilka pytań i wniosków :
1) Jak zwabić pszczoły na drzewa ( a nie np. na zasianą facelię ) - to w mojej sprawie.
2) A w sprawie oprysków: nigdy nie widziałem podobnego ogłoszenia we wsi w której mam działkę. Ja myślę, że same apele i prośby nie wystarczą. To powinien być administracyjny nakaz wywieszenia takiego ogłoszenia-ostrzeżenia, za które odpowiedzialny jest ( pod karą administracujną ) SOŁTYS a nie tylko urzędnicy gminni. CHODZI TU NIE TYLKO O PSZCZOŁY ALE O CAŁY EKOSYSTEM, NP. GINĄCE TRZMIELE.
3) Plakat powinien być dobrze opracowany graficznie, by nie zginął wśród innych pisemek-ogłoszeń, których nikt nie czyta.
4) Trudno liczyć tylko na tzw. uczciwość, która kończy się tam, gdzie zaczynają pieniądze ( przykład: pryskanie kartofli środkiem przeciw drutowcom - przestępcze olewanie okresu karencji !!).
5) Wiele oprysków odbywa sie w sąsiedztwie lasów, więc może powinni sie przyłączyć leśnicy. To również ich obowiązek. Niech sie wykażą czymś pożytecznym oprócz rżnięcia lasu bez opamiętania.
6) Podobno we Francji najbezpieczniejsze przed pestycydami są pszczoły hodowane na dachu Opery w Paryżu. Poza tym masowo chorują i giną. Co czeka je u nas ? PKiN w Warszawie? A metale ciężkie ?

[Uaktualnione dnia: pon, 25 sierpień 2008 16:22]

Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #18787 (odpowiedź na #3885) ] nie, 31 sierpień 2008 21:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Dużo problemów jak na jeden post... ale co do pszczół do zapylania to może zamiast szukać uli, lepiej zabezpieczyć miejsca gdzie zamieszkają pszczoły murarki. Mogą być to wysokie trawy albo rozwiązanie jakie zobaczyłam w sadzie ekologicznym w Skierniewicach... W małym sadzie może być skuteczne Wink
A co do jednoczesnego kwitnienia drzew owocowych i facelii... hm wydaje mi się że facelia kwitnie jednak później...

http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/700/0/

• Załącznik: murarki.jpg
    (Rozmiar: 73.68KB, Pobrane 3598 razy)

[Uaktualnione dnia: nie, 31 sierpień 2008 21:10]

Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #70011 (odpowiedź na #3885) ] pon, 30 styczeń 2012 10:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszb2 jest aktualnie niedostępny tomaszb2
Początkujący
Ja mam pytanie takie: O jakich porach dnia czy nocy można pryskać sad aby nie skrzywdzić tych pożytecznych owadów?? Jak do tej pory pryskam zawsze od 19 do 22 latem, wcześniej nieco to trawy herbicydem od 18 około. Czy zboża też trzeba pryskać o tej samej porze?? Embarassed Embarassed Embarassed

[Uaktualnione dnia: pon, 30 styczeń 2012 10:32]

Pozdrawiam

Tomek
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #70084 (odpowiedź na #70011) ] pon, 30 styczeń 2012 21:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
yanodark jest aktualnie niedostępny yanodark
Stały bywalec
Też pryskam wieczorem zaczynam,zawsze wiatr mniejszy większość to wyśmiewa moje postępowanie bo głupi jestem itd. na noc?Ojciec ma 15 rodzin jeden drugi trzeci sadownik wali oprysk w dzień i co wiedzą lepiej niż ja bo na dzień bo ciepło nie szkodzi itd.Odpowiadam to się napij,jak nie szkodzi ,że oprysk układowy od wchłonięcia do przemieszczenia i działania potrzebuje kilka godzin,że w dzień słoneczny to szybko wyparuje.I dalej nic więc skończyłem z solidarnością wiejską,bo żadne uwagi nic nie dają tacy ludzie są najmondrzejsi i nie reformowalni tylko kara raz 500 ale drugi to nawet5000tys i to pomaga.Dopiero gdy zaczniemy kupować rodziny trzmieli i to większość dowie się kiedy się pryska bo telefon do inspekcji się będzie urywał Smile

[Uaktualnione dnia: pon, 30 styczeń 2012 21:12]

Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #70106 (odpowiedź na #3885) ] wto, 31 styczeń 2012 11:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszb2 jest aktualnie niedostępny tomaszb2
Początkujący
Myślałem o pszczołach i własnej pasiece ale boje się że przez sadownictwo w mojej okolicy pszczoły mi wyginą bo każdy pryska kiedy mu pasuje a potem się dziwi że pszczół nie widać Sad

Pozdrawiam

Tomek
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #70258 (odpowiedź na #3885) ] czw, 02 luty 2012 17:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
stachlewski28 jest aktualnie niedostępny stachlewski28
Zaawansowany
Witam!!

Po pierwsze unikaj pryskania w kwitnienie (zwłaszcza na robaka), choć i tacy specjaliści są.
Jeśli musisz pryskać w kwitnienie (odżywką, czy na grzyba) przejdź się po sadzie i sprawdź czy niema tam już pszczół czy innych owadów. Jeśli chodzi o godzinne jest to, niedoprzewidzenia, ponieważ jeśli jest ciepło i bliską są ule to pszczoły potrafią chodzić do 22godziny, natomiast, jeśli zimno lub padał deszcz to o 15 już niema owadów.
Co ciekawe, jeśli jest bogaty pożytek, np. facelja i blisko ule 100-200m to pszczoły potrafią chodzić całą noc. Natomiast na gryce tylko do 10-11godziny, bo gryka potem nie pyli (i dlatego wtedy pszczoły są bardziej agresywne i żądlą każdego niepowołanego gościa)

Prawdą jest, że pszczoły z kontaktem z
(opryskiem, odżywką) nie są wpuszczane do ula (rodziny)

Jeśli chodzi o plakaty to uważam, że powinno się zwrócić uwagę na pożyteczność tych owadów. Bo bardzo dużo sadowników (młodych) uważa, że pszczoła to tylko nosi miód i żądli. A rośliny chcąc zapylać czmielami lub jakąś chemią na zapylenie?
Na plakacie powinno się znajdować takie informacje jak:
Pszczoła miodna jak jest na pożytku np: (wiśnia, jabłoń, itp.) to nie zakończy zapylania dopóki nie przestanie kwitnąć, czego inne owady nie potrafią, bo czmile czy inne owady zapylają wszystko, co kwitnie w koło (raz na mlecz raz na oset jeszcze raz na jabłoń), co mu się podoba.
W naszej strefie klimatycznej 80-90% roślin zapylanych jest przez owady, z czego 70% zapyleń wykonuje pszczoła miodna.
Pszczoły chronią rośliny zapylającą przed szkodnikami.
(naukowcy z Niemiec odkryli, że pszczoła latając sobie nad kwiatkiem wytwarza nad skrzydełkami wiatr, a gąsienice, których włoski są czułe na wibracje powietrza, nie potrafią odróżnić czy mają nad sobą nie groźną pszczołę czy niebezpieczne osy, gdzie spada na ziemie.
Bez pszczół człowiek przeżyje najwyżej 4 lata (Albert Einstein)
Nie zabijając pszczół nie zabijasz swojej przyszłości I.T.P

Pozdrawiam Serdecznie!!
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #70576 (odpowiedź na #70258) ] pon, 06 luty 2012 23:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
A zwraca ktoś z Panów uwagę na tzw. gutacje ? To takie gruczołki np. u nasady liścia czereśni, do których pszczoły przylatują nawet gdy czereśnia już nie kwitnie... Jak poznać, że pszczoły również po skończonym kwitnieniu w sadzie są ? No, po brzęczeniu... A brzęczą na tych gutacjach jak cholera, czyli...normalnie. Smile Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: pon, 06 luty 2012 23:47]

Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #72647 (odpowiedź na #3885) ] pią, 02 marzec 2012 23:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Marceli jest aktualnie niedostępny Marceli
Nowy
Zwróćcie uwagę iż pszczoła miodna działa na kwiatach gdy temp powietrza przekroczy 12*C. Gdy jest chłodniej to siedzi w ulu i przerabia nektar, ewentualnie robotnice wylatują po wodę.
W tych niskich temperaturach działają natomiast Trzmiele oraz Murarki i inne zapylacze. Praktycznie w sadzie jak i na kwiatach można spotkać je od około 7-8 godziny. Nasze drzewa najlepiej pryskać w nocy. Wówczas otwarte są aparaty szparkowe na liściach i substancje pokarmowe jak i inne najlepiej są wchłaniane oraz wbudowywane w tkanki roślin.
Około 9-10 aparaty szparkowe zamykają się i utrudnione jest skuteczne opryskiwanie- no chyba, że mamy pochmurny dzień.
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #76269 (odpowiedź na #3885) ] nie, 29 kwiecień 2012 19:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Opryski, opryski, opryski... to mi przypomniało niedawną wizytę u jednego z pszczelarzy Wink Typowe gospodarstwo rodzinne - mały sad (można powiedzieć wręcz - przydomowy), pasieka, kawałek pola... standard. Ów miły i sympatyczny człowiek jest niesamowitym przeciwnikiem wszelkich oprysków, które mogą w małym choćby stopniu zaszkodzić pożytecznym owadom. Dość zdecydowanie i ostro wyraża swoje zdanie w tym temacie, pewnie i bierze aktywny udział w różnego rodzaju marszach i protestach... o "wojnie" z sąsiadem sadownikiem nawet nie wspominam Wink przybywam do Niego, jest piękny dzień, kwitną pierwsze drzewa owocowe, pogoda ładna, zarówno sam gospodarz jak i jego pszczółki w trakcie pracy. Co robią pszczółki - wiadomo, a gospodarz? Sieje. Groch. "Ot, mały kawałek pola mi został" - powiada - "to nawet nie pożyczam siewnika. Wysieje i grabiami przykryje". W sumie słusznie. Kilka misek nasion nie problem ręcznie rozsiać - szczególnie że człowiek "starszej daty" i to robić potrafi Wink Szkopuł jednak w tym, że te nasiona grochu były pięknie i dokładnie ... zaprawione Smile Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #76495 (odpowiedź na #76269) ] śro, 02 maj 2012 21:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Jacekkk jest aktualnie niedostępny Jacekkk
Początkujący
Czy koszenie trawy w południe czy kwitnącym mleczu i pryskanie na chwasty jest równie zabójcze dla pszczół?
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #76547 (odpowiedź na #3885) ] czw, 03 maj 2012 12:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
magikp1 jest aktualnie niedostępny magikp1
Stały bywalec
Wydaje mi się że tak bo pszczoła czy jakikolwiek inny owad zapylający nie zdąży uciec przed nożami kosiarki czy belką herbicydowa na czas bo jest zbyt zajęty zbieranie pyłku Po za tym zapach herbicydów odstraszają owady zapylające
Odp: Jak zwalczyć bezmyślność ??? [wiadomość #76562 (odpowiedź na #3885) ] czw, 03 maj 2012 13:14 Przejdź do poprzedniej wiadomości
yanodark jest aktualnie niedostępny yanodark
Stały bywalec
Cherbicydować nie wolno jak kwitną rośliny w dzień a z tym koszeniem to nie przesadzajmy bo nie długo to wcale nie wjedziemy gdy kwitnie mniszek itd.

[Uaktualnione dnia: czw, 03 maj 2012 13:15]

Poprzedni wątek:Pszczoły do sadu
Następny wątek:Święto Kwitnących Lip - 2012 r.
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]