użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Pszczelarstwo » Murarka ogrodowa
Murarka ogrodowa [wiadomość #852] śro, 10 styczeń 2007 20:00 Przejdź do następnej wiadomości
monia76 jest aktualnie niedostępny monia76
Zaawansowany
Witam
Chciałabym sie zapytać czy ktos moze mi cos więcej powiedziec o pszczołach murarkach? Zrobilam zdjecie chyba ich gniazda( w dziale hobby wątek foto)piotrek11 nawet podał jakis link. Ale podobno mozna je nawet hodować( latwo sie ich przenosi na trzcinie czy jakos tak). Moze ktoś coś więcej wie o tych ciekawych pszczółkach. Pozdrawiam i dziekuje
Odp: pszczoła murarka [wiadomość #929 (odpowiedź na #852) ] sob, 13 styczeń 2007 15:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zdzich jest aktualnie niedostępny Zdzich
Maniak
Temat rzeczywiście ciekawy. Zwłaszcza w kontekście pewnej,powiedział bym, niechęci pszczelarzy do użycia pszczół do zapylania sadów. Dlatego warto się zastanowić nad propozycją katedry pszczelnictwa UWM w Olsztynie dotyczącą hodowli murarki ogrodowej. Pszczoły samotnice mogą być cennym uzupełnieniem pszczoły miodnej jeśli chodzi o zapylanie sadów, a kto wie czy nie mogły by jej w pewnych warunkach zastąpić.
http://www.uwm.edu.pl/pszczoly/kpmurarka.html

P.S.Piotrek11 chciałeś stworzyć pasiekę wędrowną.Czy pdjąłeś już jakieś kroki w tym kierunku?

Pozdrawiam
Zdzich

http://images31.fotosik.pl/424/355e1b2ab0b5a739m.gif Staram się poprawnie pisać po polsku.
Odp: pszczoła murarka [wiadomość #953 (odpowiedź na #852) ] sob, 13 styczeń 2007 23:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
Obawiam się że w tym roku jeszcze nie , znalazłem co prawda producenta uli poliuretanowych jak i hodowlę matek linii car ,,majówka” ale nie wiem czy to dobry wybór podaje link co o tym sądzicie?
http://www.jmm.com.pl/matki.html
Jeśli chodzi o murarkę to napaliłem się ogromnie niestety będzie problem z trzciną /brak lodu na jeziorach/ i oby go zbyt grubego w tym roku już nie było bo sprawy posunęły się zbyt daleko/ jeśli chodzi o brak wyhamowania wegetacji/ zbyt niskie i gwałtowne spadki temperatury mogą grozić katastrofą w sadach.
pozdrawiam serdecznie

Odp: pszczoła murarka [wiadomość #964 (odpowiedź na #852) ] nie, 14 styczeń 2007 14:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dron1 jest aktualnie niedostępny dron1
Nowy
Do Moni:
"Pszczelnictwo" wydane w Szczecinie w 1998 r. zawiera chyba najbardziej kompletny opis biologii i hodowli pszczół samotnic, łącznie z adresami, pod którymi można je kupić. Opis hodowli jest szczegółowy. Zapewne będzie wymagać sporego wysiłku znalezienie tej książki, ale to się na pewno opłaci.
Pozdrowienia
Odp: pszczoła murarka [wiadomość #2139 (odpowiedź na #964) ] sob, 24 luty 2007 12:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam
W tym roku zakładam "pasiekę" - hodowlę murarki. jak dobrze pójdzie w przyszłym roku będę miał kilka tysięcy kokonów. Polecam artykuły p. dr. Tepera z ISK Oddział Pszczelarstwa w Puławach.
Pozdrawiam

Przesyłam link do "Pasieki"
http://www.pasieka.pszczoly.pl/index.php?s=vjufile&grkat =przyroda&artplik=2004_03_02_murarka.html

[Uaktualnione dnia: śro, 28 luty 2007 14:00] przez Moderatora

Odp: pszczoła murarka [wiadomość #4970 (odpowiedź na #852) ] nie, 03 czerwiec 2007 17:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam
Czy u was też nie widać pszczoły samotnicy / zwanej murarką/ ?? powystawiałem trzcinowe ule w miejscach w których w poprzednich latach urzędowała niestety /zerowy / brak zainteresowania … pozdrawiam

[Uaktualnione dnia: nie, 03 czerwiec 2007 17:20] przez Moderatora

Odp: pszczoła murarka [wiadomość #5003 (odpowiedź na #852) ] pon, 04 czerwiec 2007 09:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam
U mnie jest choć nie wystawiałem trzcinowych uli.Gnieździ sie w ścianie starej stodoły.Pisałem na starym forum,że od kiedy mam pszczoły to zauważyłem większą ilość trzmieli i pszczoły murarki.Może to jest pewne rozwiązanie problemu? Wstaw kilka uli z pszczołami to może i murarka chętniej przyjdzie? Możliwe,że trzcina jest zbyt dużej średnicy jak na gust pszczoły samotnicy. Smile

Pozdrawiam
Zdzich

http://images31.fotosik.pl/424/355e1b2ab0b5a739m.gif Staram się poprawnie pisać po polsku.
Odp: pszczoła murarka [wiadomość #5009 (odpowiedź na #852) ] pon, 04 czerwiec 2007 12:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam
Problem w tym że w miejscach w których w ubiegłym roku urzędowała i to dosyć licznie w tym roku zupełnie pusto , trzmiela ziemnego też jest bardzo mało / na nieużytkach gdzie kwitną chwasty które powinny być licznie odwiedzane po prostu cisza/ . pozdrawiam

[Uaktualnione dnia: pon, 04 czerwiec 2007 23:13] przez Moderatora

Odp: pszczoła murarka [wiadomość #5031 (odpowiedź na #5009) ] pon, 04 czerwiec 2007 22:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
anbol jest aktualnie niedostępny anbol
Stały bywalec
My trzmieli mamy zdecydownie więcej od czasu kiedy zaczęlismy siać choć kawałek facelii.
HO 2/2008 Murarka ogrodowa [wiadomość #12371 (odpowiedź na #852) ] pon, 03 marzec 2008 19:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Witam,
w numerze lutowym Hasła Ogrodniczego tym razem gratka dla sadowników pszczelarzy – artykuł dr Dariusza Tepera z oddziału pszczelnictwa ISK w Puławach pt. „Hodowla murarki ogrodowej” (s.65-66). Sądzę, że szczególnie zainteresowani tym artykułem będą użytkownicy dyskutujący w temacie:

http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/t/19 0/

Autor opisuje rozwój i biologię Murarki ogrodowej (Osmia rufa), występowanie w naturalnym środowisku oraz przygotowanie gniazd i warunki jakie należy jej stworzyć, aby osiągnąć jak najlepsze efekty w zapylaniu upraw sadowniczych.
Z pewnością artykuł będzie doskonałym tematem do dalszej dyskusji w dziale pszczelarstwo
Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: pszczoła murarka [wiadomość #21473 (odpowiedź na #852) ] nie, 28 grudzień 2008 21:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
miałem murarkę przez parę lat ale prawie wyginęła - została spasożytowana Sad
Pszczoły w sadzie [wiadomość #22637 (odpowiedź na #852) ] śro, 11 luty 2009 22:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
froodo666 jest aktualnie niedostępny froodo666
Początkujący
witam. czy ktos z kolegów sadowników stosuje specjalnie hodowane pszczoły do zapylania w sadzie? chciałem dowiedziec sie jakie sa tego efekty i koszty? obiło mi sie tez o uszy cos o jakiejs murarce. podobno lepiej zapyla? prosze o rozwiniecie tematu.
Odp: Pszczoły w sadzie [wiadomość #22887 (odpowiedź na #22637) ] wto, 17 luty 2009 18:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Pobuszuj w dziale to napewno znajdziesz odpowiedzi na część swoich pytań.Choć murarka i trzmiele pojedynczo oblatują dużo kwiatów to pszczoła miodna jest głównym zapylaczem roślin uprawnych z racji swojej liczebności.To tak w skrócie.
Pszczoły w sadzie znakomicie zwiekszają ilość zapylonych kwiatów,zapylone są w tym samym czasie,wiec wyrównanie.Najlepiej widać w latach o słabym kwitnieniu.Zajrzyj na stronę pszczelarstwo.pl.Znajdziesz tam rady dla początkującego pszczelarza i ceny sprzętu.Jak chcesz się zająć pszczołami to pczytaj trochę literatury z tego zakresu,np."Gospodarka pasieczna" Ostrowskiej.

Pozdrawiam
Zdzich

Odp: pszczoła murarka [wiadomość #35481 (odpowiedź na #852) ] sob, 06 luty 2010 17:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
skryba91 jest aktualnie niedostępny skryba91
Stały bywalec
Właśnie w tym sezonie z niewyjaśnionych przyczyn wszystkie pszczoły w pasiece mojego dziadka zakończyły swój żywot i martwię się że w najbliższym czasie mogą występować problemy z zapylaniem sadów. W związku z tym chciałbym się zająć hodowla pszczoły murarki. Mam tylko jeden problem a mianowicie nie mam pomysłu na to skąd wziąć kokony. Szukałem w internecie i nie znalazłem żadnej oferty. Oczywiście mógłbym czekać aż pszczoły same zasiedlą przygotowane dla nich gniazdo lecz będzie to trwało dość długo a nie będę ukrywał że zależy mi na czasie. Może ktoś z odwiedzających to forum mógłby mi pomóc, poradzić gdzie mogę zdobyć kokony.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Odp: pszczoła murarka [wiadomość #35487 (odpowiedź na #35481) ] sob, 06 luty 2010 19:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Znalazłem taką ofertę http://aukcje.wosp.org.pl/show_item.php?item=350572 już nieaktualna, ale może sprzedawca ma jeszcze małe co nieco.
Jest i aktualna oferta http://www.allegro.pl/item908265020_murarka_ogrodowa.html

[Uaktualnione dnia: sob, 06 luty 2010 19:05]

Odp: pszczoła murarka [wiadomość #35492 (odpowiedź na #852) ] sob, 06 luty 2010 20:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Dzięki bardzo za pomoc.
Pozdrawiam.
Odp: pszczoła murarka [wiadomość #35535 (odpowiedź na #852) ] nie, 07 luty 2010 19:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Pszczoły już są w drodze teraz tylko trzeba wybrać się nad staw po trzcinę i skręcić jakąś skrzynie. Jak wszystko będzie gotowe postaram się wstawić jakieś zdjęcia.
Odp: pszczoła murarka [wiadomość #35539 (odpowiedź na #852) ] nie, 07 luty 2010 19:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Widzę, że nie zasypujesz gruszek w popiele Smile . Powodzenia.
Odp: pszczoła murarka [wiadomość #36038 (odpowiedź na #852) ] pon, 15 luty 2010 11:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
milimetr jest aktualnie niedostępny milimetr
Zaawansowany
Witam
Planuje zrobić ul z trzciny dla murarki ogrodowej. Proszę o informację, jakiej średnicy musi być trzcina? A może jest to jakaś specjalna odmiana trzciny? Będę wdzięczny za każdą informację.
Pozdrawiam Jacek.
Odp: pszczoła murarka [wiadomość #36045 (odpowiedź na #852) ] pon, 15 luty 2010 14:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Poczytaj trochę tam jest wszystko napisane:
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1675
Odp: pszczoła murarka [wiadomość #36081 (odpowiedź na #852) ] wto, 16 luty 2010 12:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Dziękuję za informację.
Odp: pszczoła murarka [wiadomość #36085 (odpowiedź na #852) ] wto, 16 luty 2010 15:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Moje zamówione murarki właśnie dzisiaj doszły pocztą Cool
Teraz trzeba jeszcze tylko znaleźć jakąś niezakopaną po uszy w śniegu trzcinę na gniazdo Very Happy
Odp: pszczoła murarka [wiadomość #36324 (odpowiedź na #852) ] pon, 22 luty 2010 09:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Witam
A ja mam problem ze znalezieniem trzciny powyżej 7mm Mad , a murarka już przyjechała.

[Uaktualnione dnia: pon, 22 luty 2010 09:12]

Odp: pszczoła murarka [wiadomość #36327 (odpowiedź na #36324) ] pon, 22 luty 2010 12:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
woszczyna5 jest aktualnie niedostępny woszczyna5
Nowy
milimetr napisał(a) dnia pon, 22 luty 2010 09:10

Witam
A ja mam problem ze znalezieniem trzciny powyżej 7mm Mad , a murarka już przyjechała.

Na szybkiego to zobacz w okolicy za jesziorkiem lub stawem,napewno cos rośnie no i jest zamarznięte to po skoszeniu zawsze sieznajdzie ładny pęk grubej trzciny . Ja Mam normalne ule wiec inny Mam problem ,ale Życzę powodzenia
Odp: pszczoła murarka [wiadomość #37408 (odpowiedź na #852) ] nie, 21 marzec 2010 22:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Witam.
Kiedy powinnem wystawic kokony murarki ogrodowej na dwór? W tej chwili trzymam je w chlodni, gdzie jest około 2-5C. Porzeczki prawdopodobnie zakwitną w trzecim, czwartym tygodniu kwietnia. Pozdrawiam Jacek
Odp: pszczoła murarka [wiadomość #37474 (odpowiedź na #37408) ] śro, 24 marzec 2010 17:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
woszczyna5 jest aktualnie niedostępny woszczyna5
Nowy
milimetr napisał(a) dnia nie, 21 marzec 2010 10:27

Witam.
Kiedy powinnem wystawic kokony murarki ogrodowej na dwór? W tej chwili trzymam je w chlodni, gdzie jest około 2-5C. Porzeczki prawdopodobnie zakwitną w trzecim, czwartym tygodniu kwietnia. Pozdrawiam Jacek

Witam. W/g Mnie ,a posiadam pasiekę z normalną pszczołą ,to na dzień dzisiejszy pszczoła już normalnie zaczeła pracować i inne owady również zbieraja pyłki z pierwszych roślin,wiec bez zastanowienia Możesz Kolego śmiało i murarkę wystawić już na stanowisko i niech również się zainteresuje pierwszym pokarmem . Odpłaci napewno . Pozdrawiam
Murarka ogrodowa [wiadomość #37930 (odpowiedź na #852) ] pon, 05 kwiecień 2010 23:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tolo55 jest aktualnie niedostępny tolo55
Początkujący
Witam!
Chciałbym dowiedzieć się jak odzyskać pszczoły murarki, które pomimo wykonania dla nich nowych gniazd z trzciny rozpierzchły się gdzieś po ogrodzie. Parę z nich przyuważyłem, że zrobiły sobie otworki w ziemi koło altany i tam wchodzą.
Odp: Co z pszczołami? [wiadomość #37931 (odpowiedź na #37930) ] wto, 06 kwiecień 2010 10:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Widocznie coś im w tej trzcinie nie odpowiada. Może średnica za duża, może wisi w nieodpowiednim miejscu, może za mocno buja się na wietrze. Znalazły sobie odpowiednie dla siebie miejsca. Jednak tam są, a że nie w tym miejscu, które dla nich przeznaczyłeś to już inna historia. Ważne,że są i w odpowiednim czasie wezmą się za zapylanie. Sprawdź jeszcze raz gniazda z trzciny. Jak będą im odpowiadały to je zasiedlą. Na siłę ich tam nie umieścisz.

Pozdrawiam
Zdzich

Odp: Co z pszczołami? [wiadomość #37939 (odpowiedź na #37931) ] wto, 06 kwiecień 2010 13:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jerzy45 jest aktualnie niedostępny jerzy45
Maniak
Nie wypowiadam się na temat tej pszczoły, bo jest mi mało znana - jej zwyczaje, zachowania... Tą trzcine musisz umieścić, gdzie one są w tej chwili - koło altanki Smile nie wiem, czy nie jest już na to za późno, ale na przyszłość będziesz już wiedział, gdzie im odpowiada. Na pewno - sucho i ciepło Smile

___pozdrawiam_____

Powyższy tekst jest wyłącznie moją opinią, z którą się zgadzam i utożsamiam.
Odp: Murarka ogrodowa [wiadomość #38454 (odpowiedź na #37930) ] pon, 19 kwiecień 2010 23:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tolo55 jest aktualnie niedostępny tolo55
Początkujący
Witam!
Dzięki za wskazówki.
Już jest wszystko ok. Bałem się, że pszczółki już mnie nie kochają, i sobie polecą chen daleko, ale się ucieszyłem bo powoli zaczynają wracać i zamieszkiwać łodyżki trzciny, które dla nich przygotowałem. Może jeszcze nie wszystkie, ale może przylecą po jakimś czasie. Jestem początkujący dlatego się martwiłem.
Pozdrawiam wszystkich pszczelarzy.
Odp: Murarka ogrodowa [wiadomość #38599 (odpowiedź na #852) ] czw, 22 kwiecień 2010 19:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Funkmaster jest aktualnie niedostępny Funkmaster
Zaawansowany
W tym roku zamiast trzmieli spróbujemy z murarką ciekawe jak wyjdzie.

A tutaj moje "ule"

http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?app=gallery&modul e=images&section=viewimage&img=213031
Odp: Murarka ogrodowa [wiadomość #38889 (odpowiedź na #38599) ] czw, 29 kwiecień 2010 23:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Asia1 umieściła zdjęcie prezentujący ciekawy sposób umieszczenia pszczoły murarki w sadzie.
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/m/18 787/#msg_18787

Pozdrawiam
Zdzich

Odp: Murarka ogrodowa [wiadomość #67654 (odpowiedź na #852) ] sob, 17 grudzień 2011 19:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
RABEST jest aktualnie niedostępny RABEST
Zaawansowany
Witajcie Koledzy.
Jaku u Was w tym roku murarka. Ja właśnie wyłuskałem tegoroczne.
Z 1800 szt. na wiosnę wyłuskałem ok 7500 szt.
Pozdrawiam
Odp: Murarka ogrodowa [wiadomość #67659 (odpowiedź na #852) ] sob, 17 grudzień 2011 22:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Ja też już swoją wyłuskałem i muszę przyznać że wygląda dość dobrze. Zaczynałem od 500 sztuk dwa lata temu a teraz jest ich dużo dużo więcej. Z lenistwa nie chciało mi się ich liczyć.
Zachęcam wszystkich sadowników do hodowania tych owadów bo są mało pracochłonne a zarazem efektywne.
Odp: Murarka ogrodowa [wiadomość #67699 (odpowiedź na #852) ] nie, 18 grudzień 2011 21:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
RABEST jest aktualnie niedostępny RABEST
Zaawansowany
Ja też wszystkich nie liczyłem. Policzyłem pierwszy mały słoiczek pełny a następne szacowałem tak samo.
Co do prcochłonności kolego to bym z Tobą polemizował. Najpierw wyłuskać, naciąć trzcinę, pociąć ją, zbić skrzynki na trzcinę.
Wszystko ładnych parę dni. Staram się to wszystko robić wieczorem. Ale efekt warty zachodu.
Odp: Murarka ogrodowa [wiadomość #67720 (odpowiedź na #852) ] pon, 19 grudzień 2011 17:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Porównując czas który ja poświęcam murarkom do tego, który mój dziadek spędza w pasiece pszczoły miodnej to bez zawahania stwierdzam e jest to stworzenie mniej pracochłonne.
Odp: Murarka ogrodowa [wiadomość #68089 (odpowiedź na #852) ] czw, 29 grudzień 2011 22:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamusia jest aktualnie niedostępny kamusia
Nowy
Witam!
Chciałam założyć sobie hodowlę murarki w ogrodzie. Znalazłam w necie firmę expertogrody.pl, która sprzedaje kokony murarki. Czy ktoś z forumowiczów korzystał już może z usług tej firmy i może się podzielić opinią? Byłabym wdzięczna.
Odp: Murarka ogrodowa [wiadomość #68179 (odpowiedź na #852) ] nie, 01 styczeń 2012 17:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamusia jest aktualnie niedostępny kamusia
Nowy
Dzięki przyszły rolnik ale kupiłam już od experta. Bardzo kontaktowy gość. Pszczółki mają przyjść na dniach i to z gratisem. Myślę, że będę zadowolona.
Odp: Murarka ogrodowa [wiadomość #68546 (odpowiedź na #852) ] pią, 06 styczeń 2012 13:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Funkmaster jest aktualnie niedostępny Funkmaster
Zaawansowany
http://tablica.pl/oferta/murarka-ogrodowa-rurki-do-dalszej-h odowli-IDCld5.html
Odp: Murarka ogrodowa [wiadomość #69483 (odpowiedź na #68546) ] pon, 23 styczeń 2012 19:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
Jacekkk jest aktualnie niedostępny Jacekkk
Początkujący
jaka powierzchnie (ha) "obsługuje jeden domek dla murarek i ile kokonów mniej więcej powinno w nim być na założenie hodowli?
Poprzedni wątek:Pszczoły, czyli kto zapyli
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]