użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Ceny owoców pestkowych » Ceny wiśni w 2008 r.  (5) 3 Głosów
Ceny wiśni w 2008 r. [wiadomość #14678] sob, 10 maj 2008 15:52 Przejdź do następnej wiadomości
franc jest aktualnie niedostępny franc
Nowy
zbliza sie nowy sezon wisniowy ,czy ktos moze wie cos na temat cen wisni w tym roku tj.2008?

[Uaktualnione dnia: sob, 10 maj 2008 15:54]

Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #14680 (odpowiedź na #14678) ] sob, 10 maj 2008 16:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
stachlewski28 jest aktualnie niedostępny stachlewski28
Zaawansowany
To co słyszałem nie które przetwórnie proponuja 70-80groszy za kilogram. Odjac posredników wyjdzie jakieś 60gr. Jak sytuacja sie niezmieni to tylko zeby brali, choc po 70gr.Ja jestem dobrej myśli i mam nadzieje ze bedzie choć 1,2zł.
Pozdrawiam.
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #14683 (odpowiedź na #14678) ] sob, 10 maj 2008 17:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
Hej
Mysle ze to bujda no chyba ze przetworcy zamierzaja sobie sami zebrac ta wisnie Very Happy to wtedy ta cena jest realna Smile w przeciwnym razie nie dostana ani grama wisni bo nikt nie bedzie dokladal do tego interesu
pozdrawiam
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #14685 (odpowiedź na #14678) ] sob, 10 maj 2008 18:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
A Wy już zrywaciewiśnie??? Embarassed I w dodatku tyle ich macie, że gotowi oddać za 70 groszy Shocked . Ja słyszałem że mają tyle zapasów, i będą kupowć po 40 groszy Cool
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #14699 (odpowiedź na #14678) ] sob, 10 maj 2008 20:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
mateusz99 jest aktualnie niedostępny mateusz99
Początkujący
czemu aż po 40gr a nie np po10gr za wiśnie a lbo całkiem darmo ?? zastanówcie się ludzi że do zbioru jeszcze kawał czasu a pogoda jest niepewna wystarczy 5 minutowy grad i gotowe
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16098 (odpowiedź na #14678) ] czw, 05 czerwiec 2008 22:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
hubert81 jest aktualnie niedostępny hubert81
Zaawansowany
nie bedzie tak zle ja obstawiam 1,2-1,5 zl
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16148 (odpowiedź na #14699) ] sob, 07 czerwiec 2008 14:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
jak tak dalej bedzie bez deszczu to do rwania zostanie malo co drzewa zrzucily z 70% polowe z tych co zostalo zaczyna czerwieniec a do zbioru jeszcze troche zostalo.
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16226 (odpowiedź na #14678) ] pon, 09 czerwiec 2008 12:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
ander jest aktualnie niedostępny ander
Początkujący
Hubert napisał : „Nie będzie tak źle…”
No to sobie policzmy na szybko :

Średnia cena sprzedaży z prognozy Huberta – 1,35 PLN/kg
Koszty ochrony, nawozów i paliwa na 1 sezon około 4000 (paliwo na pewno niedoszacowane).
Koszty zbioru:?????? 50 gr za kg, 70 gr, powiedzmy 60 gr.

Przy dobrym zbiorze:
20 000 kg/ha x 1,35 PLN = 27 000 PLN
-20 000 kg x 0,6 PLN = 12 000
- 4 000
Na plusie: 11 000

Obecny rok do urodzajnych przynajmniej u mnie należał nie będzie, więc chyba będzie tak:
13 000 kg/ha x 1,35 PLN = 17 550
- 13 000 kg x 0,6 PLN = 7 800
- 4 000
Na plusie: 5750

I to nie jest źle ???

Specjalnie piszę „na plusie”, bo nie powiem, że to jest zysk. Bo gdzie jeszcze:
- koszty mojej pracy
- amortyzacja maszyn
- koszty nasadzenia
- 4 lata pracy i nakładów praktycznie bez zwrotu ( młody sad)
- koszty karczowania, bo w końcu i to trzeba przewidzieć
- wapno co jakiś czas
- itp. itd.

Jeżeli popatrzeć na zarobek dla 20 000 z ha to może jeszcze jakoś to wygląda, ale ile razy można liczyć na taki plon, a ile razy drzewa są na pół albo prawie całkiem puste.

PS
Koszty całkiem szacunkowe liczone na szybko od tak od ręki.
Jeżeli ktoś uważa, że źle to proszę poprawić.
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16236 (odpowiedź na #16226) ] pon, 09 czerwiec 2008 15:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
wisnia jest aktualnie niedostępny wisnia
Początkujący
uwazam ze i tak naliczyles z nawiazka ten rok bedzie gorszy rejon wielk
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16239 (odpowiedź na #14678) ] pon, 09 czerwiec 2008 16:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Też uważam, ze to wyliczenie jest dość optymistyczne - kolega wziął pod uwagę to co może zebrać - a nie to co uda mu się sprzedać... z wiśnią niby łatwiej, ale... Pozdrawiam Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16261 (odpowiedź na #16239) ] pon, 09 czerwiec 2008 21:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Marcin441984 jest aktualnie niedostępny Marcin441984
Zaawansowany
kolego wszystko dobrze tylko kto przyjdzie za 60 gr z kila w zeszłym bardzo nie urodzajnym roku wiele w kilku rejonach cięzko było znaleźć człowieka za 70-80gr a to co było w kilku rejonach wtedy to teraz będzie standardem u wszystkich sądze że w tym roku lepiej zrobie jak pójde do sąsiada na zarobrk niż jak będe rwał ją sam ale mam nadzieję że się pomylę
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16262 (odpowiedź na #14678) ] pon, 09 czerwiec 2008 22:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
witia jest aktualnie niedostępny witia
Zaawansowany
Nie będzie tak żle, mało owocu nie panikujmy
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16310 (odpowiedź na #14678) ] śro, 11 czerwiec 2008 11:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Zgadzam się ze stwierdzeniem, że moje wyliczenie jest bardzo optymistyczne. Chciałem tylko zwrócić uwagę na to , że nawet przy tak bardzo optymistycznym podejściu do wyliczeń cena sprzedaży około 1,50 pln/kg nie stanowi żadnej rewelacji. I jeżeli ktoś pisze, że taka cena nie jest zła to znaczy, że jest o wiele większym optymistą niż ja. Uważam, że sprzedaż owoców za taką cenę jest działaniem na własną szkodę. Sadownik pracuje w zasadzie po kosztach mając iluzoryczną nadzieję, że kiedyś, może za rok albo dwa przyjdzie sezon w czasie którego coś zarobi, a przetwórnie co rok mają pełne chłodnie za półdarmo kupionego towaru. Jedyna recepta na dzień dzisiejszy to połowę sadów wyciąć i na to miejsce posiać chociażby rzepak(albo posadzić las – własne drewno do kominka i cień na upalne dni Very Happy Very Happy Very Happy ). Rozumiem, że co roku oddaje się towar bo wcześniej była inwestycja w środki, nawożenie itd. Ale od kilku już lat sprzedaje się wisienkę nie po to, żeby zarobić, ale po to aby odrobić straty – gdzie tu sens i logika ?
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16321 (odpowiedź na #16310) ] śro, 11 czerwiec 2008 15:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
wisnia jest aktualnie niedostępny wisnia
Początkujący
zgadzam sie z toba nie dajmy sie poniewierac przetworcom postawmy sie
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16340 (odpowiedź na #16310) ] czw, 12 czerwiec 2008 13:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
stachlewski28 jest aktualnie niedostępny stachlewski28
Zaawansowany
ander napisał(a) dnia śro, 11 czerwiec 2008 11:11

Uważam, że sprzedaż owoców za taką cenę jest działaniem na własną szkodę. Sadownik pracuje w zasadzie po kosztach mając iluzoryczną nadzieję, że kiedyś, może za rok albo dwa przyjdzie sezon w czasie którego coś zarobi, a przetwórnie co rok mają pełne chłodnie za półdarmo kupionego towaru.

Tak tylko wielki przetwórnie (zachodnie) specjalnie zawyzają ceny skupujacego towaru, tak zeby krajowe przetwórnie zbankrutowały. W zeszłym roku mało kto woził wiśnie czy jabłka tam gdzie było choć o 10 gr taniej. Małe przetwórnie ida na zkraju bankructwa. A dopiero wtedy(wielkie korporacie ) pokaża nam cene ponizej opłacalności.A sadownik jest podniecony ,że płaca 3zł/kg, to w przyszłym roku dosadze jeszcze troche. Moim zdaniem powinniśmy zaakceptowac takie ceny, zeby niestracic ostatnich naszych przetwórni. To jest zwykła gra strategiczna zeby zlikwidować konkurecje. Tak było z Zakładami Miesnymi własne maszyny, odpowiednia- kadra pracujaca. I ekxport do USA, Kanady, Holandi, a Rosja brała te najtańsze cześci. I co zostało gruz i bezrobotni. A Zachodnie firmy poniewieraja rolnika tłumacząc sie ze Rosja niebieże.
Pozdrawiam.
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16348 (odpowiedź na #16340) ] czw, 12 czerwiec 2008 20:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Cytuj:

Moim zdaniem powinniśmy zaakceptowac takie ceny, zeby niestracic ostatnich naszych przetwórni.

Jasne, nie damy by nas gnębił wróg i za niewygórowaną cenę własnego poświęcenia ocalimy ostatnie polskie przetwórnie. Całym sercem jestem za !!!! Jeszcze raz udowodnimy, że "Chłop potęgą jest i basta" A kto wie, może na murach tychże zakładów załopoczą nam dziękczynne sztandary ze znanym hasłem sprzed lat:

- ŻYWIĄ I BRONIĄ -

szkoda słów ......

Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16357 (odpowiedź na #16348) ] czw, 12 czerwiec 2008 23:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Po pierwsze, to jakie firmy tak zawyżają ceny (kontakty, adresy)? Bo sam bardzo chętnie tam zawiozę towar jak tylko coś będę miał i bardzo chętnie sprzedam po baaaaaardzo zawyżonej cenie.
A tak na serio to jest mi wszystko jedno czy właścicielem jest Polak czy Niemiec czy jeszcze ktoś inny. Ważne by traktowano mnie uczciwie a muszę zaznaczyć, że jak dotychczas to lepiej jestem traktowany na zakładzie, którego właścicielem jest Niemiec niż w teoretycznie „czysto polskiej” firmie, której nazwę litościwie pominę.
Ceny poniżej opłacalności to się nie ma co bać, bo po prostu wtedy towaru nie będzie i tzw. „wielkie korporacje” też o tym wiedzą. Ile sezonów można wytrzymać dopłacając do sadu? Trzy? Cztery? A potem piła i w piątym sezonie towaru zero. Więc, po co ktoś budował zakład za ciężkie pieniądze? Po to żeby pognębić polskiego sadownika a potem niepotrzebny zakład zburzyć? Chyba jednak nie. Ważne jest żeby każdy sam szanował siebie i swoją pracę i nie oddawał towaru za wszelką i często byle jaką cenę. Pozostaje nadzieja, że końcu przyjdą takie czasy, kiedy przetwórca i sadownik nie będą „wrogami”, ale wzajemnie szanującymi się partnerami w biznesie.
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16444 (odpowiedź na #14678) ] nie, 15 czerwiec 2008 12:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Na obecną chwile to ceny wiśni nie zna nikt. Cena zależeć będzie od urodzaju w Polsce i w innych krajach np. w Serbii , Węgry itp. ale i od pogody jaka będzie w czasie zbiorów.

[Uaktualnione dnia: pon, 16 czerwiec 2008 23:55] przez Moderatora

Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16515 (odpowiedź na #16357) ] pon, 16 czerwiec 2008 23:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
rwb73 jest aktualnie niedostępny rwb73
Początkujący
SWIETE SLOWA ander.
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16548 (odpowiedź na #14678) ] wto, 17 czerwiec 2008 17:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Czy ktoś posiada informację na temat ewentualnych zapasów mrożonej wiśni u przetwórców? Jeśli spełnione zostaną 2 warunki - brak zapasów i niewielkie zbiory to wtedy można liczyć na zadowalającą cenę. Ubiegły rok zaliczył tylko jeden warunek. Zapasy taniej wiśni z 2006 r. zrobiły swoje.
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16612 (odpowiedź na #16548) ] śro, 18 czerwiec 2008 23:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
rwb73 jest aktualnie niedostępny rwb73
Początkujący
wiem zaklady maja sporo mrozonki-mysle ze cena wisni nie bedzie w tym roku rewelacyjna ale tez nie powinna byc drastycznie niska.rok wedlug roznych informacji jest przecietny wiec i ceny takie beda.wedlug znawcow od 0,80 do 1,5zl.
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16616 (odpowiedź na #16612) ] czw, 19 czerwiec 2008 09:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
rwb73 napisał(a) dnia śro, 18 czerwiec 2008 11:42

wiem zaklady maja sporo mrozonki-mysle ze cena wisni nie bedzie w tym roku rewelacyjna ale tez nie powinna byc drastycznie niska.rok wedlug roznych informacji jest przecietny wiec i ceny takie beda.wedlug znawcow od 0,80 do 1,5zl.

Fakt 0,80- 1,50 to nie jest drastycznie niska cena Shocked , tylko środki ochrony i olej napędowy kosmicznie drogie. Laughing

Tylko ile kolego rwb73 zostanie Ci po odjęciu rwaczy jeżeli uśrednimy Twoje prognozy i przyjmiemy 1,15 zł ??
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16625 (odpowiedź na #16616) ] czw, 19 czerwiec 2008 15:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Nie będzie drastycznie niska ..... hmmmmmm ....
Kilka postów wcześniej zwrócono mi uwagę ,że koszty zbioru przyjete na poziomie 60 gr to zbyt mało i ja jestem skłonny się z tym zgodzić, więc przyjmijmy , że 70 gr trzeba będzie zapłacić. Tak więc dla sadownika zostaje całe 10 groszy polskich. Całe 10 tylko wcześniej musiał wydać minimum 30 na kilogram wiśni przy średnim plonie. Tak więc do każdego sprzedanego kilograma plantator dopłaca 20 groszy. Dopłaca bo ma z czego Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy .
Chojny PAN ten polski sadownik.
A na poważnie, napisze ktoś że pora zainteresować się zbiorem mechanicznym ale czy:
-wiecie ile wynosi średni koszt kombajnu do wiśni ?
- jaka jest jego wydajność na dobę ?
- w związku z tym z ilu hektarów można zebrać w ciągu sezonu ?
- i najważniejsze: po ilu latach zwróci się koszt zakupu?
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16629 (odpowiedź na #14678) ] czw, 19 czerwiec 2008 16:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
W tym temacie, kolego Ander znajdziesz ciekawą dyskusję na ten temat:
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/t/29 0/
Szkoda tylko, że dyskusja nieco zamarła, bo moim zdaniem zbiór mechaniczny będzie koniecznością... czy sadownicy tego chcą czy nie Pozdrawiam Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16646 (odpowiedź na #14678) ] pią, 20 czerwiec 2008 00:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Dzięki za link, co prawda tą dyskusję również śledzę, ale Pomologu ważna jest chęć pomocy.
Pozwolę sobie jednak zauważyć, że konkretów to tam za wiele niema.
Co prawda ten akurat ten wątek mechanizacji nie dotyczy ale moja wypowiedź będzie bardziej dotyczyła ekonomiki.
Na początek kilka cytatów ze strony producenta kombajnu do zbioru wiśni:

„Prędkość jazdy roboczej uzależniona jest od wielkości plonu, jakości owoców na drzewie oraz sprawności obsługi przy przebieraniu. Sprawność przebierania jest głównym czynnikiem decydującym o szybkości zbioru. Im plon jest większy tym prędkość jazdy mniejsza. Prędkość ta może wynosić od 0,5 do 1 km/h.
Wydajność maszyny uzależniona jest od plonu w t/ha i przeznaczenia wiśni. Przy plonie do około 10 t/ha (to chyba trochę mały plon, prawda?) i przeznaczeniu wiśni na tłoczenie wydajność będzie w górnej granicy podanego zakresu.
Przy większym plonie i przeznaczeniu wiśni na mrożenie wydajność zbioru będzie mniejsza.
Parametry kombajnu dostosowane są do plantacji, w których odległości między rzędami wynoszą minimum 4 m, natomiast między drzewami w rzędach od 1,0 m do 1,5 m. Drzewka winny być formowane z silnym przewodnikiem i wiotkimi owoconośnymi pędami bocznymi, usuwanymi co 4 lata. Wysokość drzew około 3,0 m. Wielkie drzewa, nie formowane do zbioru mechanicznego nie nadają się do zbioru tym kombajnem. Kombajn przeznaczony jest do współpracy z ciągnikiem posiadającym wolne prędkości jazdy roboczej.
Owoce ze zbioru kombajnowego mogą być przeznaczone do przerobu przemysłowego na soki i rożnego rodzaju przetwory. Po dokładnej selekcji przy wolniejszych prędkościach zbioru, mogą nadawać się na mrożenie. Ważnym czynnikiem wpływającym na jakość owoców jest okres między otrząsaniem a dostawą do odbiorcy.
Dokładność zbioru uzależniona jest od jakości owoców i częściowo od prędkości jazdy roboczej. Przy korzystnych warunkach atmosferycznych w okresie dojrzewania owoców może wynosić około 90 %, przy niekorzystnych powyżej 85 %. Dokładność zbioru można poprawić stosując dopuszczalne preparaty chemiczne.”

I to tyle cytatów.
Więc ile można zebrać wiśni w ciągu sezonu?
1 ha sadu w rozstawie co 4 metry to około 2,5 km rzędów.
Prędkość raczej w dolnej granicy czyli około 0,5 km/h co daje 5 godzin na ha sadu.
Dzienny czas pracy 12 godzin.
Czyli dziennie powiedzmy 2,5 ha (pod warunkiem że sad w jednym kawałku, nie ma żadnych przerw itp.).
Przedział czasowy dojrzałości zbiorczej dla wiśni to według mnie około 4 dni ( tu się mogę mylić).
Czyli jednej odmiany możemy zebrać z areału 10 ha, co nam da powiedzmy około 150 000 ton i to chyba maks bo kombajn zbyt dokładny nie jest. Inna sprawa, że nie potrafię oszacować wydajności z ha dla bardzo intensywnego sadu (4m x 1m).
Można kombinować z wydłużeniem czasu zbioru sadząc kilka odmian, ale giętkie pędy to łutówka i ?????. Duża wydajność to Łutówka i ???? Więc ja pozostanę przy tych 4 dniach.
Podsumowując na zbiorze oszczędzimy, może 50 gr na kilogramie bo koszty jednak są – paliwo, ludzie do obsługi i oprysk. Producent wspomina tylko o stosowaniu preparatów chemicznych ale to jest jednak konieczność, a tanie to one nie są.
Czyli za sezon szacunkowo na zbiorze mechanicznym zyskujemy około 75 000, koszt maszyny to chyba około 0,5 mln zł.
Zyskujemy ale:
Zebrane owoce marnej jakości – sprzedając dostaniemy na bank niższą cenę.
Sad trzeba mocno ciąć – dodatkowe koszty robocizny
Sadzimy więcej drzew – koszty rosną.
Drzewa są mocno maltretowane – ile lat sad będzie zdrowy – jak szybko pojawią się wypady i ile?
Pytań sporo, niewiadomych również.
Jak dla mnie zmechanizowanie zbioru wiśni to niekoniecznie dobry pomysł.

Pozdrawiam – ander

PS
Post pewnie zostanie przeniesiony do wyżej wymienionego wątku, ja jednak proponuję zostawić go tutaj , bo jest tu więcej odwiedzających i może sprowokuje kogoś do wypowiedzi w miejscu już właściwym czyli tu:
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/t/29 0/
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16826 (odpowiedź na #16646) ] śro, 25 czerwiec 2008 19:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam.Co wy opowiadacie jakie nasze polskie przetwórnie,wszystko zostało sprzedane w bialy dzien, i władza na to pozwoliła,a teraz nas okradają, cieszycie się ze dostaniecie 0.80 gr za kg, a w przyszłym roku bedziecie się cieszyć że zapłacą 0.40 gr za kg, gdzie tu zysk,opłacalność i godne życie, wszystko idzie w góre tylko nasze produkty w dół, to jest skandal, tak dłużej być nie może, coś trzeba z tym zrobić.Pozdrawiam
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16836 (odpowiedź na #16826) ] śro, 25 czerwiec 2008 23:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
1,20-1,50 wiśnia do tłoczenia
1,50-2,00 do mrożenia, drylowania itd.
Prognoza jednego z przetwórców.
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16837 (odpowiedź na #14678) ] czw, 26 czerwiec 2008 00:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Próbowałem wysondować cenę na wiśnię i na razie cisza.
O ile dobrze zapowiada się malina i czarna porzeczka (nawet pojawiły się widełki 2-4 zł)to w temacie wiśni nikt rozmawiać nie chce. Myślę że jest to spowodowane bardzo optymistycznymi prognozami co do wielkości zbiorów, a okazały się tylko prognozami, bo w rzeczywistości będzie chyba słabo. Prawdopodobnie sprawa cen trochę się wyjaśni kiedy minie termin zbiorów odmian wczesnych (na wczesnych u mnie w okolicy całkiem pusto). Przetwórcy sami nie wiedzą ile towaru na rynku się pojawi i czekają. Poczekają jeszcze na Pandy, Groniastą (też mało, a w zasadzie nic) i dopiero przy Łutówce ( u mnie około 2-3 tyg i tak na oko 50 % plonu) dowiemy się ile wiśnia w tym roku jest warta.
Co do ceny 1,50 to :
- jestem po wstępnych rozmowach z ekipą zbierającą
- wczoraj byłem dokupić trochę środków ochrony roślin
- przy okazji zobaczyłem jakie ceny na składzie nawozów
i jestem skłonny przeznaczyć wiśnie na żer dla szpaków (chociaż ptaszysk nie lubię Very Happy Very Happy Very Happy ) bo sponsorem biednych właścicieli przetwórni być nie zamierzam.
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16860 (odpowiedź na #16837) ] czw, 26 czerwiec 2008 19:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam.Po co mają jeść szpaki,lepiej zerwać i zrobic nalewke i sprzedawać jako produkt regionalny.Pozdrawiam Cool
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16870 (odpowiedź na #14678) ] czw, 26 czerwiec 2008 22:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
mario - pomysł przedni, tyle tylko, że do nalewki potrzebny jest ........ spiirrrr. Wię może ktoś się zgłosi na wspólnika i wniesie w aporcie chociaż jedna cysterenkę ( oczywiście tego tańszego spirytusu)???? Laughing Laughing Laughing Laughing
Ja dam wisienkę.
A może by tak na winko ..... ale znowu cukier potrzebny.
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #16873 (odpowiedź na #16870) ] czw, 26 czerwiec 2008 23:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
A co to za problem ??

Ziemniak się nie opłaca, burak cukrowy podobnie, więc może by jakąś spółdzielnie produkcyjną zorganizować, tylko że:

- po pierwsze primo: to już kiedyś grali i kiepsko się tańczy Confused
- po drugie primo: w takim przypadku mamy za mało chętnych do zrywania, za wielu ochoczych do mieszania w kadzi Laughing
- po trzecie primo coś mi mówi, że nawet (odpukać)gdyby cena ukształtowała się na poziomie 60 - 80 gr niewielu zdecyduje sie na pozostawienie efektu swojej nielekkiej przecież pracy na drzewach, bo na tych to tylko plakaty wyborcze wiszą jeszcze dłuuuuugo po sezonie.

Mimo wszystko życzę wszystkim wiśniakom 3,50/kg !

Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #17026 (odpowiedź na #14678) ] wto, 01 lipiec 2008 06:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cyberek jest aktualnie niedostępny cyberek
Maniak
Czy ktoś orienruje sie może jakie są przewidywania ceny wiśni...? Evil or Very Mad
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #17053 (odpowiedź na #17026) ] wto, 01 lipiec 2008 15:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
A może powinniśmy odwrócić pytanie: Przy jakiej cenie zbiór ma w ogóle sens ??
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #17057 (odpowiedź na #14678) ] wto, 01 lipiec 2008 16:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Podobno 1-1,2zł/kg
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #17066 (odpowiedź na #17057) ] wto, 01 lipiec 2008 20:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Karool21 jest aktualnie niedostępny Karool21
Nowy
Podobno od 1.3-2.0 cłodnie.Posrednik 2- gr mniej.Słyszałem ze sadownicy chca strajkowac, jak bedzie 1 zł
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #17072 (odpowiedź na #17066) ] wto, 01 lipiec 2008 21:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
hubert81 jest aktualnie niedostępny hubert81
Zaawansowany
zeby cos zdzialac to caly kraj kg wisni nie powinien zerwac... strajk byl chyba 2 lata temu czy 3 i co?? nic... każdy mówi ze za takie ceny jak sa prognozowane (tzn ponizej 1zl) nie zerwie wisni a potem obracaja z towarem na skup...
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #17082 (odpowiedź na #17072) ] wto, 01 lipiec 2008 23:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Nie bedzie duzo wisni.Mi akurat obrodziło, odmiana Łutówka, ale czy bedzie cena to zobaczymy a jak nie to dla ptaszków.
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #17084 (odpowiedź na #14678) ] śro, 02 lipiec 2008 00:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Panowie !!!!
Jakie 1,20 albo nawet poniżej złotego ?
Pora pomyśleć o tym nie ile dadzą, ale za ile chcemy sprzedać.
Oddając towar za psie pieniądze utwierdzamy przetwórnie w przekonaniu, że co sezon mogą mieć wisienkę za darmo.
Oddasz w tym roku po niskiej cenie, chłodnie się zapełnią i za rok to samo. Jedyne rozwiązanie to sprzedawać po uczciwej cenie, albo nie sprzedawać wcale. Powie ktoś, że to strata, ale jak policzysz koszty zbioru i utrzymania sadu to przy cenie 1,20 wychodzi na to , że i tak dopłacasz. Jak nie oddasz w tym roku nic, to za rok przetwórca sam do Ciebie przyjdzie i zapyta czy coś mu sprzedasz.
Nie wiem jakie macie kalkulacje , ale dla mnie 1,80 za tłoczenie to wcale nie byłoby dużo (pod warunkiem nie wybrzydzania na jakość).
Poza tym na dzień dzisiejszy o wiśni nie mówi się prawie nic, problem na teraz to czarna porzeczka, a w niektórych przetwórniach "dorzynają" jeszcze truskawkę.
Wisienka niech sobie dojrzewa w spokoju (jeszcze minimum 1,5 tygodnia), mało jej jest, ale zapowiada się "gruba". W detalu na konfitury pójdzie jak woda (coprawda nie wszystko) i może na ochronę i nawozy wystarczy. A reszta to się zobaczy.

Do Kolegi Karool21
2 gr to chba pomyłka ? Raczej 20 bo przy 2 groszowej marży to ten pośrednik nawet na transport by nie zarobił ( no chyba, że stoi na parkingu pod przetwórnią i tam kupuje Laughing Laughing Laughing Laughing )

[Uaktualnione dnia: śro, 02 lipiec 2008 00:41]

Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #17202 (odpowiedź na #17084) ] czw, 03 lipiec 2008 23:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
tak,przepraszam 20gr, u mnie łutówka jeszcze 1,5 - 2 tygodnie zbior, ale ładnie dojrzewają. CZekamy na ceny !!!!
Odp: Jakie przewidujecie ceny na wiśnie w 2008? [wiadomość #17226 (odpowiedź na #14678) ] pią, 04 lipiec 2008 15:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
Posejdon jest aktualnie niedostępny Posejdon
Zaawansowany
konin wielkopolskie propozycja dla nas to 0,8 pln a nefris już do zbioru kolega sadownik ,który prowadzi punkt skupu powiedział przetwórcą że jak zmądrzeją to niech zadzwonią z normalną propozycją zbiory miały zacząć się w poniedziałek ale wszyscy normalni się wstrzymują ,ja zostawiam swoją nefris szpakom wyjeżdżam na tydzień nad morze nie jestem żebrakiem ani instytucją charytatywną żeby dopłacać przetwórniom i zatrudniać charytatywnie pracowników!!!!!!!!!
Poprzedni wątek:ceny śliwek w 2008 r.
Następny wątek:Cena Moreli w 2009 r
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]