użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Jabłoń - agrotechnika » Parch Jabłoni 2014
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125215 (odpowiedź na #118887) ] pią, 09 maj 2014 22:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
joker66 jest aktualnie niedostępny joker66
Zaawansowany
Ja dzisiaj znalazłem na ,ligolu,jonagoredzie i szampionie.
Sporadycznie ale już jest.
Własnie skończyłem zabieg,poczestowałem go Arteą Mad Mad Mad
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125224 (odpowiedź na #125215) ] pią, 09 maj 2014 22:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jerzy45 jest aktualnie niedostępny jerzy45
Maniak
Jeszcze nie tak dawno byłem skłonny wyjawić koleżankom i kolegom mój autorski program - harmonogram zabiegów, który praktycznie gwarantuje skuteczną ochrone przed parchem. Oczywiście, że owy model należałoby modyfikować w zależności od przebiegu pogody. Jednak jego główne założenia są praktycznie nie zmienne i stałe.
Jednak w związku z tym, że ostatnio zostałem tu na Portalu wyzwany od głupka, idioty, czy umysłowo nie rozwiniętym tępakiem, aż do człowieka, który tylko czyha, by kogoś oblać pomyjami... Crying or Very Sad
Z powyższym zdecydowałem jednak się na nie ujawnianie mego programu. Bo spytam się dlaczego i w imię czego ? Tylko po to, by inni mogli tylko z tego wyciągać korzyści ? Tylko dlatego, że chce się dzielić doświadczeniem i wiedzą ?? Po to, że lata nauki, błędów mają być wyśmiewane i mam być obrażany ?
Możecie podziękować tym kolegom i nie wiem, czy w tym momencie jestem w ogóle komukolwiek, cokolwiek jeszcze odpisać... Crying or Very Sad
Prosze więc nie pisać na PW, bo i tak wszystkim nie odpowiem na jego pytania, a tym bardziej nie podam "prostej recepty" na Wasze problemy. Niech wykazują się inni. A ja będe się przyglądał i jeśli uznam za stosowne, to moge odpisać... Evil or Very Mad

___pozdrawiam_____

Powyższy tekst jest wyłącznie moją opinią, z którą się zgadzam i utożsamiam.
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125225 (odpowiedź na #118887) ] pią, 09 maj 2014 22:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
meloon26 jest aktualnie niedostępny meloon26
Początkujący
Jerzy nie obrażaj się Smile

po to jest forum żeby dyskutować..
jeden Cie oleje drugi skrytykuje a trzeci wysłucha i wyciągnie wnioski czwarty pochwali..
daj te recepte Wink nie bądź żyła Smile
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125228 (odpowiedź na #125225) ] pią, 09 maj 2014 23:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Wielkiej filozofii w tej "recepcie" nie ma. Są proste założenia i są środki. Generalnie nic nowego nie wymyśliłem, ale pobawiłem się w odpowiednie dobranie fungicydów tak, by było dobrze dla mnie, a źle dla grzyba. Zresztą cały spis środków znajduje się w Programie Ochrony Roślin, czy innych stronach. Rewelacji nie dojrzysz, ale są pewne dwa - ewentualnie trzy podstawowe założenia.
Nie jest to tzw. program prezentowany przez różne komunikaty i wszelakich doradców. Nie jest to, przede wszystkim partyzantka... Rolling Eyes ino przemyślana forma walki z intruzem, który ma także swoje słabe strony... Od razu zaprzecze wszelakim domysłom - nie ma tam "wody święconej"... i tyle.
Pewnie wielu będzie rechotać na tą okoliczność, ale niech rechoczą... Ten rechot niekiedy jest zabójczy... Na potwierdzenie tego faktu przedstawie pewien obrazek - to nie fotomontaż...http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/5117/0/

___pozdrawiam_____

Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125235 (odpowiedź na #125228) ] sob, 10 maj 2014 05:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
demeter jest aktualnie niedostępny demeter
Zaawansowany
jerzy45 bez urazy ale od razu przypomniał mi się naczelnik więzienia z filmu Kiler.
"WIEM ALE NIE POWIEM" Laughing
Cytuj:

https://www.youtube.com/watch?v=vs_WRcQKmOE

[Uaktualnione dnia: sob, 10 maj 2014 05:12]

Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125238 (odpowiedź na #118887) ] sob, 10 maj 2014 07:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cyberek jest aktualnie niedostępny cyberek
Maniak
Witam,chyba ludzie pochodzili po sadach i zobaczyli już pierwsze plamki bo dziś w mojej wsi nie można było spać "całą noc" było słychać ciągniki i opryskiwacze....ale co tam,sezon ochrony w pełni.
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125245 (odpowiedź na #125238) ] sob, 10 maj 2014 08:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Krystyna jest aktualnie niedostępny Krystyna
Początkujący
Czy ktoś z Was orientuje się dlaczego po wykonaniu zabiegu na przędziorka preparatem Sumo przez 5 dni nie zaleca się pryskać na parcha? Czy ktoś z Was stosował ten środek, jakie były efekty?
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125246 (odpowiedź na #125238) ] sob, 10 maj 2014 08:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cielmus jest aktualnie niedostępny cielmus
Stały bywalec
Ja po jednym IBE,(kaptan plus)i do wczoraj grzyba nie widziałem, a ojciec pryskający identycznie 30km dalej grzyba znalazł...

Cielmus Powiśle
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125249 (odpowiedź na #125224) ] sob, 10 maj 2014 09:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Turysta jest aktualnie niedostępny Turysta
Maniak
jerzy45 napisał(a) dnia pią, 09 maj 2014 10:55

Jeszcze nie tak dawno byłem skłonny wyjawić koleżankom i kolegom mój autorski program - harmonogram zabiegów, który praktycznie gwarantuje skuteczną ochrone przed parchem. Oczywiście, że owy model należałoby modyfikować w zależności od przebiegu pogody. Jednak jego główne założenia są praktycznie nie zmienne i stałe.
Jednak w związku z tym, że ostatnio zostałem tu na Portalu wyzwany od głupka, idioty, czy umysłowo nie rozwiniętym tępakiem, aż do człowieka, który tylko czyha, by kogoś oblać pomyjami... Crying or Very Sad
Z powyższym zdecydowałem jednak się na nie ujawnianie mego programu. Bo spytam się dlaczego i w imię czego ? Tylko po to, by inni mogli tylko z tego wyciągać korzyści ? Tylko dlatego, że chce się dzielić doświadczeniem i wiedzą ?? Po to, że lata nauki, błędów mają być wyśmiewane i mam być obrażany ?
Możecie podziękować tym kolegom i nie wiem, czy w tym momencie jestem w ogóle komukolwiek, cokolwiek jeszcze odpisać... Crying or Very Sad
Prosze więc nie pisać na PW, bo i tak wszystkim nie odpowiem na jego pytania, a tym bardziej nie podam "prostej recepty" na Wasze problemy. Niech wykazują się inni. A ja będe się przyglądał i jeśli uznam za stosowne, to moge odpisać... Evil or Very Mad

Laughing Laughing Laughing

Ja jak zapewne setki innych sadowników od lat nie mam parcha w swoim sadzie.Nie ma w tym żadnej tajemnicy, o mojej metodzie walki z parchem pisałem niejednokrotnie.Raz podałem swój terminarz zabiegów i nie było w nim nic nadzwyczajnego.Kilka akapitów wyżej też wymieniłem środki i tajemną "metodę"
Jak będzie w tym roku , zobaczymy.W zeszłym była 100% skuteczność, na prawdę ciężko było znaleźć plamę parcha.Nie miałem też parcha przechowalniczego(chłodnia zwykła-jabłka dla domu leżą do dziś, 2 miesiące po wyłączeniu agregatów i są czyste).Nie korzystam z komunikatów.Jedyna różnica w stosunku do dużych sadów(jabłoni mam około 3ha)to łatwość wykonania zabiegów na czas i stąd -"nie wiem co to IBE".Ale sąsiad z dużym sadem wyniki ma podobne a zamiast IBE , używa siary.
Ludzie tu często wymieniają śor których w życiu nie używałem a to oni i tak mają parcha.
Kto chce pryskać po deszczu, po infekcji a nie przed to jego wolna wola , niech później chodzi , liczy plamy , kupuje litry IBE.

Z nadzieją , że i ten sezon walki będzie wygrany , pozdrawiam działających podobnie.

PS.: Smile Ponieważ należę do grupy złoczyńców wymienionych przez cytowanego przy pomnę jedno ze zdań do niego skierowanych(cytat) : Przestań pisać dyrdymały na każdy temat , skup się może na swych parchowych elaboratach a będzie to z korzyścią dla niektórych sadowników.

[Uaktualnione dnia: sob, 10 maj 2014 09:43]

Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125251 (odpowiedź na #118887) ] sob, 10 maj 2014 10:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
wania1234 jest aktualnie niedostępny wania1234
Zaawansowany
panie Jerzy w tym kraju jak się chce z kimś wchodzić w dyskusje to trzeba się z tym liczyć, że można być obrzuconym błotem, tym bardziej jak się głosi niezbyt popularne hasła, ale nie wiem czy obrażanie się na cały świat to dobra metoda na takich ludzi, co do parcha i tym tajemnych metod to cała istota to żeby trochę głowy po używać, i zastosować we właściwym momencie, przy odpowiedniej pogodzie właściwy preparat, sprawnym, dobrze skalibrowanym opryskiwaczem, ot i cała magia, a z tym pana autorskim programem, to mogą być problemy, bo go ktoś zastosuje w przyszłym sezonie, źle dobierze do stopnia rozwoju roślin i pogody, i będą problemy i pretensje jak się grzybek pojawi

[Uaktualnione dnia: sob, 10 maj 2014 10:54]

Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125258 (odpowiedź na #125251) ] sob, 10 maj 2014 11:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Darek578 jest aktualnie niedostępny Darek578
Stały bywalec
Może trochę zle zadałem pytanie. Nikt nie oczekuje gotowego schematu ochrony. Tylko zaskakuje mnie dlaczego na większości odmian jest czysto raczej, wiadomo gdzieś jakaś plamka zawsze się trafi, ale ten kto żadnej nie znalazł to pewnie słabo szuka , a na glosterze jest sporo parcha. Szybki przyrost liścia?

[Uaktualnione dnia: sob, 10 maj 2014 11:29]

Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125260 (odpowiedź na #125258) ] sob, 10 maj 2014 11:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Abukk jest aktualnie niedostępny Abukk
Zaawansowany
U mnie na odwrót, na glosterze nic, lobo nic, genewa nic. Stare przynajmniej 20 letnie mutsu - to tu to tam plamka, podobnie honeygold, rubin, młodziutka bochemia gold... Co tu robić i jak żyć... Laughing Rozumiem jeszcze te kolosy mutsu z liśćmi jak u rabarbaru, ale tolerancyjna wzgledem parcha bochemia Smile
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125261 (odpowiedź na #118887) ] sob, 10 maj 2014 12:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
ankaa jest aktualnie niedostępny ankaa
Początkujący
Witam,
6 maja Zato+tiuram, w nocy po 6 godzinach i spoorej suszy mżawka.
7- ze trzy razy w dzień mżawka
8- po południu duża ulewa
9- nie szło wjechać-mokro, wieczorem ulewa+ mocne gradobicie Sad
W zasięgu Discus, Kaptan Plus, Antracol, Thiuram no i Mytos- jak by nim pociągnąć tydzień po kwitnieniu to jeszcze byłoby dobrze ?
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125263 (odpowiedź na #118887) ] sob, 10 maj 2014 12:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
KORTEZO jest aktualnie niedostępny KORTEZO
Stały bywalec
Early geneva, podobno najwrażliwsza na parcha, u mnie po kilku godzinach lustracji brak parcha...Tak samo pryskana jak reszta sadu...

Nie ma złotego środka na parcha, ponieważ jest wiele zmiennych
( temperatura, opady, wiatr, presja ) i trzeba się do nich dostosować, wtedy być może, przy dobrym opryskiwaczu i oryginalnych środkach się uda...
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125264 (odpowiedź na #125261) ] sob, 10 maj 2014 12:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
ankaa napisał(a) dnia sob, 10 maj 2014 12:14

Witam,
6 maja Zato+tiuram, w nocy po 6 godzinach i spoorej suszy mżawka.
7- ze trzy razy w dzień mżawka
8- po południu duża ulewa
9- nie szło wjechać-mokro, wieczorem ulewa+ mocne gradobicie Sad
W zasięgu Discus, Kaptan Plus, Antracol, Thiuram no i Mytos- jak by nim pociągnąć tydzień po kwitnieniu to jeszcze byłoby dobrze ?

Anilinopyrimidynowe po kwitnieniu mija się z celem, ponieważ ich działanie interwencyjnie słabnie...Trzeba pryskać odpowiednimi środkami o odpowiednim czasie, a nie że mi zostało to pryskać, ale każdy robi jak chce...Ja bym proponował Captan 80Wg 3kg/ha...JA osobiście jeśli tylko warunki pozwolą jadę dzisiaj delan 0,5kg/ha, ale u mnie były inne warunki...
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125265 (odpowiedź na #118887) ] sob, 10 maj 2014 12:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Jancyk jest aktualnie niedostępny Jancyk
Stały bywalec
Na " Twoja pogoda pl." prognozują że od środy do niedzieli ma bardzo silnie lać, chyba znowu woda stanie w sadach, a już nie wspomne o pryskaniu na parcha zmyciach itp.
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125267 (odpowiedź na #118887) ] sob, 10 maj 2014 12:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
No jak na złość Captanu brakło. Te cztery w zasięgu: Discus, Kaptan Plus , Antracol, Thiuram. Po południu/ wieczorem to druga doba się skończy po tym większym laniu Sad Którym (z wymienionych) najlepiej zadziałać ?

[Uaktualnione dnia: sob, 10 maj 2014 13:15]

Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125269 (odpowiedź na #118887) ] sob, 10 maj 2014 13:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
gardner jest aktualnie niedostępny gardner
Zaawansowany
Z całym szacunkiem dla wszystkich sadowników ten kto mówi że nie ma parcha że ma czysto że nic nie znalazł jak robił lustracje to poprostu nie potrafi szukać. Nie ma czegoś takiego jak sad bez parcha. Pojęcia "mam czysto w sadzie" ma czasem wiele twarzy Laughing Laughing
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125270 (odpowiedź na #125267) ] sob, 10 maj 2014 13:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jonatansad jest aktualnie niedostępny jonatansad
Zaawansowany
parch zaczyna wychodzić trzeba kupić skore bo w nasępnym tygodniu tego preparatu będzie brakować w sklepach
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125274 (odpowiedź na #118887) ] sob, 10 maj 2014 13:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
rafiki jest aktualnie niedostępny rafiki
Początkujący
Ja chyba dziś polece zato+kaptan bo spore opady zapowiadają a i mączniaka trochę przydusi. Chciałbym jeszcze do tego dodać actare albo mospilan bo mszyca się pokazuje, tylko nie wiem czy można łączyć te trzy śroki? Jak myślicie?
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125277 (odpowiedź na #125269) ] sob, 10 maj 2014 13:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Turysta jest aktualnie niedostępny Turysta
Maniak
gardner napisał(a) dnia sob, 10 maj 2014 01:00

Z całym szacunkiem dla wszystkich sadowników ten kto mówi że nie ma parcha że ma czysto że nic nie znalazł jak robił lustracje to poprostu nie potrafi szukać. Nie ma czegoś takiego jak sad bez parcha. Pojęcia "mam czysto w sadzie" ma czasem wiele twarzy Laughing Laughing

W tym sezonie nie wiem.
W zeszłym z 3 ha było kilkanaście jabłek z parchem...to według ciebie porażka czy jak to oceniać.Bo dla mnie to jednoznaczny sukces i brak parcha, mówiąc potocznie.Przyjmując Twe kryteria nikt nie może powiedzieć że udał mu się zabieg na mszyce czy przędziorki, bo zawsze po każdym zabiegu da się znaleźć żywe szkodniki(no chyba ,że kto pryska ""mospilanem"" z Ukrainy, to fakt , bociany padają w locie) .

Co do pytania dlaczego na tej odmianie jest a na innej nie, nie ma jasnej odpowiedzi jak na prawie każde inne pytanie tyczące parcha. Mógł wystąpić jeden lub kilka z wymienionych czynników : inny rozwój liścia-akurat przyspieszył po którymś zabiegu a u innych odmian był wolniejszy, efekt część liścia nie była pokryta kontaktem w okresie infekcji ; inne warunki podczas ochrony-akurat jadąc w tej odmianie mógł być ciut silniejszy wiatr-efekt część liścia było źle pokryte kontaktem ;inna ilość, inne tempo , inna faza rozwoju zarodników w kwaterze z tą odmianą-przecież nie pryskasz co dzień i może się złożyć że pod koniec okresu działania kontaktu w jednej kwaterze może być większy wysiew w innej mniejszy.Teraz dostosowujesz to do swego sadu: masz w jednej kwaterze różne odmiany różnie porażone , rząd obok rzędu -wtedy jasno -tylko punkt pierwszy plus ewentualnie podatność odmianowa na parcha.Masz kwatery odległe wtedy może być tez punkt drugi lub trzeci...itp itd Pytanie proste, odpowiedź niestety złożona.

[Uaktualnione dnia: sob, 10 maj 2014 13:45]

Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125283 (odpowiedź na #125270) ] sob, 10 maj 2014 14:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
jonatansad napisał(a) dnia sob, 10 maj 2014 01:03

parch zaczyna wychodzić trzeba kupić skore bo w nasępnym tygodniu tego preparatu będzie brakować w sklepach

Z tego co wiem nie ma preparatu który wyniszczył by plamy, dwa lata temu miałem problem, bo wyskoczyło mi trochę plam, dałem score 250ml/ha dwu krotonie, odstępie cztero dniowym, brak rezultatu, może tam 10% lekko przypaliło, ale było widać po kilku dniach, że obok przypalonych plam, parch odnawia sie, nadal jest aktywny...Kiedyś to był Rubigan to był środek po pojawieniu sie plam, ideał...I koszty małe, tak samo nie tak dawno zlikwidowali Capitan 400EC, środek idealny na mączniaka, jeden raz pryskasz i wyniszczony, później dajesz coś na zapobieganie i mączniaka brak...Teraz trzeba będzie robić specjalny zabieg na niego, nie raz a nawet 2-3 w sezonie...
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125286 (odpowiedź na #125283) ] sob, 10 maj 2014 16:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Czy Discus można mieszać z Antracolem ?
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125288 (odpowiedź na #125286) ] sob, 10 maj 2014 17:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pit2008 jest aktualnie niedostępny pit2008
Stały bywalec
Witam.Discus to środek tej samej grupy co Zato a Zato i Antrakol można mieszać ,więc biorąc na logikę powinny się mieszać Antrakol i Discus.
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125291 (odpowiedź na #125288) ] sob, 10 maj 2014 17:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
A Discus nie ma po kwitnieniu jakiegoś działania parzącego ? ( przepraszam ale nigdy nie był stosowany Discus i dlatego brak wiedzy- proszę o pomoc ).
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125296 (odpowiedź na #118887) ] sob, 10 maj 2014 18:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Skalsky1992 jest aktualnie niedostępny Skalsky1992
Początkujący
Czy score trzeba z czymś mieszać czy można polecieć samym preparatem ??
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125298 (odpowiedź na #125224) ] sob, 10 maj 2014 18:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
lutek76 jest aktualnie niedostępny lutek76
Początkujący
jerzy 45 nie przejmuj sie zloscia i flustracja innych madrze i konkretnie piszesz!!
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125299 (odpowiedź na #125296) ] sob, 10 maj 2014 18:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
lutek76 jest aktualnie niedostępny lutek76
Początkujący
kaptanu dodaj samo score to niebardzo wg mnie
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125300 (odpowiedź na #118887) ] sob, 10 maj 2014 18:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
fruity81 jest aktualnie niedostępny fruity81
Maniak
Wszystkie IBE ,strobiluryny ,anilinopirymidyny łączysz z kontaktem a wtedy długo będziesz cieszył się skutecznością ww. grup chemicznych Razz . Idąc tym tropem Score również nie stosuj solo Rolling Eyes .Dorzuć pełną dawkę Captanu lub Merpanu lub Kaptanu Zaw. lub Malvinu wsiadaj na ciągnik i pryskaj Smile

[Uaktualnione dnia: sob, 10 maj 2014 18:42]

Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125302 (odpowiedź na #118887) ] sob, 10 maj 2014 19:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kacper jest aktualnie niedostępny kacper
Początkujący
a żeby score zadzaialo to niby musi byc co najmniej 8 godzi 12 stopni.to prawda?
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125303 (odpowiedź na #125224) ] sob, 10 maj 2014 19:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
NORMAN jest aktualnie niedostępny NORMAN
Początkujący
jerzy45 napisał(a) dnia pią, 09 maj 2014 10:55

Spokojnie NIE tylko Ty wiesz jak ochronić sad przed parchem, a analizujac Twoja wypowiedz nie ma konkretnego schematu i modelu(przepisu) do ochrony jabloni przed parchem.Każdy rok jest inny w tym zaczelo sie pryskanie miesiac wczesniej, infekcje tez nie nastepuja co roku o tej samej porze. Wiec twierdzenie ze jest jakis przepis na parcha uwazam za śmieszne i prymitywne. dlatego takie gadki o tym ze bys cos wrzucil a nie wrzucisz zachowaj dla siebie mi wcale nie zalezy zebys cos wrzucal. Poza tym wcale nie popieram takiego zachowania jak wzajemne obrzucanie sie wyzwiskami i epitetami na tym forum.
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125304 (odpowiedź na #118887) ] sob, 10 maj 2014 19:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
score + kaptan plus mogę? pełna dawka score i pełna kaptanu ??
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125307 (odpowiedź na #125304) ] sob, 10 maj 2014 20:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cielmus jest aktualnie niedostępny cielmus
Stały bywalec
Score + Kaptan możesz a score+kaptan plus mija się z celem..

[Uaktualnione dnia: sob, 10 maj 2014 20:40]

Cielmus Powiśle
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125308 (odpowiedź na #118887) ] sob, 10 maj 2014 20:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Abukk jest aktualnie niedostępny Abukk
Zaawansowany
Myślę, że nie warto ryzykować stosowania dwóch IBE naraz , bo mimo że optycznie mieszanka może wyglądać dobrze, to właściwości preparatów w stosunku do patogena mogą się (lecz nie muszą ) istotnie zmienić . Dobrze jeśli wystąpi synergia , lecz równie dobrze może zostać osłabione działanie obu preparatów... . Rób jak uważasz, ale genialnie by było gdybyś zostawił choć minimalną kontrole i opisał nam to tu dla potomności Smile
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125328 (odpowiedź na #125304) ] sob, 10 maj 2014 22:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
fruity81 jest aktualnie niedostępny fruity81
Maniak
Skalsky1992 napisał(a) dnia sob, 10 maj 2014 07:41

score + kaptan plus mogę? pełna dawka score i pełna kaptanu ??

Łączenie dwóch IBE?????Pytanie czemu ma służyć ta mieszanka ? W życiu takich zestawień nie robiłem więc jak byś mógł to oświeć mnie ...
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125339 (odpowiedź na #118887) ] sob, 10 maj 2014 22:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Nie no spoko nie wiedziałem (dopiero się uczę) wiec pytam to użyję score z merpanem
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125346 (odpowiedź na #118887) ] sob, 10 maj 2014 23:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
ogrodeczek jest aktualnie niedostępny ogrodeczek
Początkujący
Witam wszystkich formowiczów mam pytanie tylko trochę niezwiązane z tym tematem jak u was w sadach po przymrozkach czy odnotowujecie jakies straty bo gdzie niegdzie prawdopodobnie przerzedziło zawiazki Confused Prosze o wasze komentarze
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125347 (odpowiedź na #118887) ] sob, 10 maj 2014 23:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Buzia jest aktualnie niedostępny Buzia
Zaawansowany
U mnie dzis poszedł Discus z Merpanem,nie uzywałem jeszcze w tym sezonie IBE,wg mnie nie było warunków. A plamki tylko sporadycznie mozna znalezc
Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125348 (odpowiedź na #125261) ] sob, 10 maj 2014 23:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Czytam i widze ankaa , że nie możesz uzyskać odpowiedzi na swój problem. Jeśli cyfry oznaczają dni maja, to po szóstym maja do tej ulewy z 8 maja powinno być dobrze. Zakładam, że wcześniej też tak ochrona była prowadzona, że nie "wpadłaś" Jasne, że z parchem Razz . Czyli zakładajmy, że od 8 maja nie masz żadnego zabezpieczenia...(cały czas pisze o parchu... Rolling Eyes ). Jak była temperatura i o której doszło do infekcji, to zapewne wiesz. Zakładam, że ulewa była np. o 14 godzinie... Bez względu na temperature, tak "na oko" bez podpierania się tabelami masz infekcje o np. 24 godzinie 8 maja. Podajesz środki. Gdybyś zastosowała Kaptan Plus, to byłby najlepszy wariant. Przy tym teoretycznym rozważaniu, gdybyś opryskała do jutra do 24 godziny powinnaś przerwać infekcje, gdyż Kaptan Plus ma 72 godziny w tył. Jasna sprawa, że najlepszym terminem są godziny ranne, gdyż to IBE i w godzinach popołudniowych możesz już nie mieć odpowiednio długiego okresu powyżej 12 stopni. Co najmniej z 6-8 godzin...No i ten kaptan, który dobrze zabezpiecza.
Nie po to polecają Mythos do końca kwitnienia, by nim pryskać... Dlaczego ? Nie to, że źle zabezpiecza, ale może źle chronić zawiązki, a dobrze liście. To jest już niestety czas, w którym lepiej przejść na inne bardziej pewne środki. Na upartego, "z braku laku" można by było go zastosować, ale tego nie popieram. Nie po to tworzy się programy ochrony, bym ja laik negował wieloletnie badania "nauki" ...
Discus, Zato, jak najbardziej tylko jeśli jest oporność ? Te środki można mieszać z podstawowymi - żadnego ryzyka...No prawie żadnego... Twisted Evil
NORMAN... Co z tego, że wiemy, jak chronić Surprised skoro "nie wychodzi". Ja jednak mam nie tyle schemat, ale pewną zasade, która jest punktem kulminacyjnym tego programu... To, że każdy rok jest inny, to każdy wie, ale wielu nie tylko tu o tym zapomina... Cóż z tego, że pryskamy i pryskamy, ale nie mamy harmonogramu. Jasne, że każdy zabieg, to suma różnych czynników i terminów. Jednak z tego, co tu się wypisuje, nasuwa się jeden logiczny wniosek - wielu kombinuje i skacze, jak żaba po mokrej jezdni... do czasu, aż samochód przejedzie...A może tym, albo tamtym, a co powiecie na to...itd.
Z przykrością stwierdzam, że niestety wielu "czeka" na komunikaty... A te komunikaty zależą od zapasów środków, bo w myśl ustawy o ochronie nie może chyba być zapasów na wyrost w magazynach...
Jeśli miesiąc temu !! zalecano pryskać Score..to pryskali... To odpowiednie warunki do stosowania IBE następują zawsze po kwitnieniu, gdzie mamy "płuca" - liście, które są w stanie wchłonąć te substancje...
To czy ja zachowam swoje "gadki" jak piszesz jest sprawą każdego z osobna, jednak siedze tu nie tylko po to, by czegoś się dowiedzieć, ale po to, by sobie przypomnieć i analizować "innych".
Spokojnie Twisted Evil nie musisz się obawiać - niczego nie wrzuce. Każdy jest wszak kowalem swego losu...A ja tylko chciałem pomóc...
lubie tu przebywać... Surprised

[Uaktualnione dnia: sob, 10 maj 2014 23:47]

___pozdrawiam_____

Odp: Parch Jabłoni 2014 [wiadomość #125349 (odpowiedź na #118887) ] sob, 10 maj 2014 23:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
ferus07 jest aktualnie niedostępny ferus07
Zaawansowany
Wiecie może jak to jest z Carpenem, czy mozna go stosować po kwitnieniu, jakie odmiany może ordzewiać?
Poprzedni wątek:Pęknięcia na Rubinie
Następny wątek:Terminy zbiorów poszczególnych odmian 2014
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]