użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Grusza » miodowka gruszowa
miodowka gruszowa [wiadomość #2323] sob, 03 marzec 2007 20:22 Przejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
mam pytanie,kiedy nalezy zaczac walczyc z miodówka
Odp: miodówka [wiadomość #2324 (odpowiedź na #2323) ] sob, 03 marzec 2007 20:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Witam,
właśnie teraz jest ten moment, kiedy powinieneś wykonać lustrację w sadzie i określić liczebność owadów dorosłych miodówek. Próg ekonomicznego zagrożenia został w przypadku miodówki gruszowej plamistej ustalony na poziomie 15 dorosłych miodówek strząśniętych z 35 losowo wybranych gałęzi (po jednej z drzewa). Jeżeli próg został przekroczony minimalnie, to nie ma co się spieszyć - zabieg można wykonać tuż przed kwitnieniem grusz, natomiast przy wysokim (4,5-krotnym) przekroczeniu progu szkodliwości nie należy czekać i pierwszy oprysk trzeba zrobić jeszcze w okresie bezlistnym, jak tylko warunki na to pozwolą.
Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: miodówka [wiadomość #2329 (odpowiedź na #2324) ] sob, 03 marzec 2007 23:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
anbol jest aktualnie niedostępny anbol
Stały bywalec
A mnie interesuje uciązliwośc walki z miodówką.To jest jeden z powodów dla którego mąż ma opory i brak zaufania do grusz.Da się z tym wygrac bez problemu?
Odp: miodówka [wiadomość #2331 (odpowiedź na #2323) ] nie, 04 marzec 2007 04:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
mietek jest aktualnie niedostępny mietek
Początkujący
Witam. Walka z miodówką jest dość uciążliwa, ale jeżeli się ją dobrze przypilnuje i odpowiednio w odpowiednim czasie potraktuje środkami ochrony, to nie jest to takie specjalnie trudne.Można wytrzymać. Pozdrawiam mietek.
Odp: miodówka [wiadomość #2332 (odpowiedź na #2323) ] nie, 04 marzec 2007 10:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
jakie srodki wedłog was sa najbardziej przydatne w walce z tym szkodnikiem.Ja pryskałem admirałem i jest dobry i skuteczny,co jeszcze byscie polecili?
Odp: miodówka [wiadomość #2333 (odpowiedź na #2323) ] nie, 04 marzec 2007 11:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
W okresie bezlistnym najlepsze efekty daje zabieg Mospilanem, później tuż przed kwitnieniem również Mospilan i polecany przez Ciebie Admiral. Ewentualnie może być też Dimilin 25 WP, ale tu już bywa różnie z efektem końcowym. Najgorzej, jak przyjdzie miodówkę zwalczać po kwitnieniu - wtedy pozostają preparaty Admiral, Actara czy Dimilin koniecznie z dodaniem środków zwilżających.Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: miodówka [wiadomość #2409 (odpowiedź na #2333) ] śro, 07 marzec 2007 20:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
DanielP jest aktualnie niedostępny DanielP
Początkujący
a co z olejem parafinowym??? tylko że nie mogę tego nigdzie kupić. ma ktoś jakiś namiar???
Odp: miodówka [wiadomość #2426 (odpowiedź na #2323) ] czw, 08 marzec 2007 18:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
slyszalem ze najleprzy byl mitac ale niestety jest wycofany juz. Confused
Odp: miodówka [wiadomość #2429 (odpowiedź na #2323) ] czw, 08 marzec 2007 20:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Tak to prawda, Mitac 200EC i Samba 200 EC były bardzo skuteczne i pomocne w walce z miodówką. Niestety, preparaty te (zawierające substancję aktywną - amitraz) zostały wycofane z obrotu w sierpniu 2005 roku (już na wiosnę 2005 r. amitraz został umieszczony na liście substancji zakazanych w UE). Sadownicy, którzy nie eksportowali owoców na zachód porobili zapasy tych środków Very Happy wykonując na własne ryzyko zabiegi w ubiegłym sezonie. Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: miodówka [wiadomość #2434 (odpowiedź na #2323) ] czw, 08 marzec 2007 20:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
w zeszłym roku na tym foreum przeczytałem że apacz ma dobre działanie - ale mogło mi się też coś źle przypomnieć za co z góry przepraszam. znalazłem taki preparat: PAROIL 95SC, czy ktos tym pryskał? i kiedy najlepiej wykonać zabieg?
Odp: miodówka [wiadomość #2470 (odpowiedź na #2323) ] sob, 10 marzec 2007 03:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
StanZ jest aktualnie niedostępny StanZ
Początkujący
Zanim zaczniecie stosować preparaty z oleju parafinowego w swoich sadach zastanówcie się nad mechanizmem działania takiego preparatu. Wówczas może sami dojdziecie do należytych wniosków o ich skuteczności i terminach zabiegów.
Dodatkowo polecam lekturę programu ochrony roślin. Naprawdę rozjaśnia w głowie.

P.S. Przy walce z miodówką preparat raczej mało przydatny.

Odp: miodówka [wiadomość #2486 (odpowiedź na #2323) ] sob, 10 marzec 2007 20:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
hej StanZ zawsze fajnie piszesz a teraz jakaś zagadka??? Dlaczego opej parafinowy Twoim zadaniem jest be? W programie proponuja zastosowanie Mospilanu a wedlug mnie jego skutecynosc jest slaba
Odp: miodówka [wiadomość #2502 (odpowiedź na #2486) ] nie, 11 marzec 2007 20:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
StanZ jest aktualnie niedostępny StanZ
Początkujący
Czasami mam słabsze dni i pytania na poziomie podstawowym wydają mi się śmieszne.
Olej parafinowy odcina dostęp powietrza poprzez wytworzenie cienkiej warstwy na opryskanym przedmiocie ale niestety nie utrzymuje się na woskowych strukturach (znaczy nie rozpływa się po cielsku takiej miodówki czy mszycy), a co zatem miodówka czy inna swołocz może sobie chodzić i oddychać dalej (zobacz jak zimuje miodówka a najlepiej prześledzić cały cykl rozwojowy i będziesz wiedział już wszystko). Jedynie wczesne stadium larwy jest wrażliwe na działanie takiego specyfiku, a to zracji budowy swego cielska i słabości organizmu dlatego można taki specyfik zastosować na misecznika czy przędziorków w trakcie ich wylegania się z jaj ( te koszmarki lęgną się masowo niemal w identycznym terminie i można łatwo wcelować z zabiegiem)
Niestety olej parafinowy jest łatwo spłukiwany przez wodę znaczy deszcz, a co zatem idzie....

Co do Mospilanu to może jest on słaby, ale zimujące miodówki też nie należą do mutantów i są równie słabe (czyt. wrażliwe na warunki zewnętrzne) Jeśli dalej masz wątpliwości co do mospilanu to daj Actarę 200 - 300 g/ha i porządnie zlej drzewa preparatem zwracając uwagę na nasadę pnia. Nie zapomnij dać zwilżacza do roztworu inaczej zabieg będzie mało skuteczny (znowu ten woskowy nalot na cielskach utrudnia sprawę)

To tyle z mojego uproszczonego wymądrzania się
Odp: miodówka [wiadomość #2520 (odpowiedź na #2323) ] pon, 12 marzec 2007 21:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
dzięki za odpowiedź- podpowiedź. Ja się nie obrażam jak ktoś doglębnie wyjaśni temat. A zabieg preparatem na bazie oleju już wykonałem i - mimo Twoich cennych uwag - z pasztetem który będzie albo nie będzie na gruszach będę walczył sam Smile POZDRAWIAM SERDECZNIE
Odp: miodówka [wiadomość #2541 (odpowiedź na #2323) ] śro, 14 marzec 2007 18:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
mnie udalo sie dzisjaja opryskac miodówke actara i dodalem zwilzacz olejan.Podstawa to duzo wody musi byc uzyte zeby dobrze zmoczyc robala Twisted Evil
Odp: miodówka [wiadomość #2632 (odpowiedź na #2541) ] czw, 22 marzec 2007 11:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
MarcinZachwieja jest aktualnie niedostępny MarcinZachwieja
Stały bywalec

Witam,
Popieram w 100% to co napisał StanZ.
Mam jednak do Was pytanie. Na jakich odmianach i czy widzicie taką zależność że miodówka np: na jednej odmianie występuje w większym nasileniu niż na innej odmianie w tej samej kwaterze / sadzie ?.

Jak to wygląda na odmianach uprawianych u nas...

Marcin Zachwieja

Pozdrawiam
Marcin Zachwieja
Odp: miodówka [wiadomość #2652 (odpowiedź na #2632) ] pią, 23 marzec 2007 03:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Witam. Z moich obserwacji zauważyłem, że miodówki najchętniej atakują Konferencję, w dalszej kolejności Faworytkę, następnie Lukasówkę choć już w mniejszym stopniu a prawie wcale nie atakują starą odmianę Miodówkę,słabo lub wcale Concorda,Komisówkę, Kongresówkę.Pozdrawiam mietek.
Odp: miodówka [wiadomość #2653 (odpowiedź na #2652) ] pią, 23 marzec 2007 04:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Witam ponownie. Nie zauważyłem też aby miodówki atakowały Salisburę. Pozdrawiam mietek.
Odp: miodówka [wiadomość #2654 (odpowiedź na #2323) ] pią, 23 marzec 2007 08:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
janek jest aktualnie niedostępny janek
Początkujący
wg. mnie nalepiej smakuje im generał:)
Odp: miodówka [wiadomość #2754 (odpowiedź na #2323) ] sob, 31 marzec 2007 18:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszk123 jest aktualnie niedostępny tomaszk123
Maniak
zgadzam się z janek Generał jest przez nich wyjątkowo lubiany. Konferencję umieścił bym na drugim miejscu. co do lukasówki to na pigwie nie miałem większych problemów zaś na kałkaskiej było trochę problemów nawet letnie wycięcie wilków niewiele pomogło.
Odp: miodówka [wiadomość #2796 (odpowiedź na #2323) ] pon, 02 kwiecień 2007 20:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Hm... ja dałem Mospilan prawie 3 tygodnie temu - zobaczymy jakie będą efekty... Na dzień dzisiejszy mam fazę 4 - zielony pąk... Z Actary raczej bym zrezygnował na rzecz Insegaru lub Rimonu, ewentualnie Mospilan. Może inni koledzy będą mieli lepsze pomysły? Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: miodówka [wiadomość #2963 (odpowiedź na #2323) ] pią, 06 kwiecień 2007 21:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Pablo jest aktualnie niedostępny Pablo
Początkujący
Witam! Co stosujecie przed kwitnieniem i po kwitnieniu. Ja stosowałem w zeszłym roku Admiral i dimilin, i wyszło to nienajgorzej w końcu nie miałem problemu z tym szkodnikiem.
U mnie na concordzie wcale nie było mniej tego paskudztwa we wcześniejszych latach. Ale oczywiście najbardziej oblegały generała.
Odp: miodówka [wiadomość #3856 (odpowiedź na #2323) ] pon, 07 maj 2007 00:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Dziwna sprawa pomimo lustracji od wczesnej wiosny nie widziałem ani jednej miodówki /dobre i to/ .Zawiązków niewiele zostało wszystkie z czarnymi gniazdami nasiennymi.
Ciekawy jestem jak u was . pozdrawiam
Odp: miodówka [wiadomość #3857 (odpowiedź na #2323) ] pon, 07 maj 2007 01:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SlawekS jest aktualnie niedostępny SlawekS
Maniak
ja wykonałem jak narazie jeden zabieg dimilinem prewencyjnie przed kwitnieniem, jak narazie miodówki nie widac, mimo że w zeszłym sezonie solidnie atakowała,

a co do zawiązków to u mnie to samo, trzeba długo szukać żeby znaleźć zdrowy, drugi rok z rzedu nic z nich nie będzie bo po poprzedniej mroźnej zimie je trochę wymroziło Confused

[Uaktualnione dnia: pon, 07 maj 2007 01:45]

Odp: miodówka [wiadomość #4138 (odpowiedź na #2323) ] nie, 13 maj 2007 22:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Adam1 jest aktualnie niedostępny Adam1
Nowy
Cześć czy ktoś z szanownych forumowiczów próbował Agricolle. Mam wrażenie, że ten temat był gdzieś na forum? Czy Macie własne doswiadczenia z tym preparatem. Czy można go gdzieś dostać w Polsce? Przywiozłem go z Holandii w zeszłym roku. Wykonałem oprysk 0,5 ha gruszy 11.maja /tyle go miałem/ efekt rewelacyjny, po godzinie miodówka zgineła.
Proszę o informację jeżeli ktoś z Państwa wie gdzie mozna go dostać, i ma własne doświadczenia z tym preparatem/moze wrażliwość odmian , Konferencja bez problemów.
Pozdrawiam Adam
Odp: miodówka [wiadomość #4160 (odpowiedź na #2323) ] pon, 14 maj 2007 20:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
daro1 jest aktualnie niedostępny daro1
Nowy
Do Adam1

oferta sprzedaży tego środka jest w dziale ogłoszenia. rejestracja środka jest podobno na ukończeniu, na dniach ma być w sprzedaży w polsce, rozprowadza go firma Agroconsult z Serocka. Wpisz w googlach Agricolle to znajdziesz.

Rzeczywiście taka rewelacja? W rozmowie z nimi wyszło że podobno dusi w pół godziny. Tylko drogo, ale jeżeli byłby naprawdę skuteczny... Pozdrawiam
Agricolle i miodówka. [wiadomość #4162 (odpowiedź na #2323) ] pon, 14 maj 2007 21:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Adam1 jest aktualnie niedostępny Adam1
Nowy
dziękujemy - naruszenie regulaminu

[Uaktualnione dnia: pon, 31 styczeń 2011 19:51] przez Moderatora

Odp: Agricolle i miodówka. [wiadomość #4349 (odpowiedź na #4162) ] wto, 22 maj 2007 13:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
micko jest aktualnie niedostępny micko
Początkujący
Chciałbym dowiedzieć się jak w waszych sadach wygląda sytuacja z populacją miodówki. U mnie i u moich sąsiadów niezależnie od programu ochrony przed tym szkodnikiem, miodówki NIE WIDAĆ!!! Biorąc pod uwagę problemy z kilku ostatnich lat to dla mnie co najmniej dziwne...
Odp: miodówka [wiadomość #4667 (odpowiedź na #2323) ] pon, 28 maj 2007 17:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Pablo jest aktualnie niedostępny Pablo
Początkujący
Również nie mam problemu z tym szkodnikiem, drugi rok z rzędu. Jednak program ochrony stosowałem według zaleceń specjalistów. Trzy zabiegi w tym roku i prawdopodobnie starczy starczy. Czy tak jest u wszystkich???
Odp: miodówka [wiadomość #4791 (odpowiedź na #2323) ] czw, 31 maj 2007 10:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
weynrob jest aktualnie niedostępny weynrob
Nowy
u mnie o dziwo tez zero miodówki
mam samą konferencje i cocncorda na zapylacz-tak na wszelki wypadek
Odp: miodówka [wiadomość #4963 (odpowiedź na #4791) ] nie, 03 czerwiec 2007 15:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Widzę że nadal nikt nie wie co się stało z miodówką- w tym roku stosowałem tylko 1 zabieg- przed kwitnieniem Insegarem ale znajomi stosowali różne środki i także pusto- a w poprzednich latach były spooore problemy.
Odp: miodówka [wiadomość #4967 (odpowiedź na #2323) ] nie, 03 czerwiec 2007 15:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Załatwiła ją zima a bardziej szczegółowo jej brak po prostu zbyt wcześnie wyszła z ukrycia .Samice złożyły jajeczka , później nastąpiło spore kilkudniowe ochłodzenie z braku pokarmu i wychłodzenia wykluwające się larwy nie miały szans przeżycia / to pewnie jedna z wielu hipotez / . przed tym deszczem troszkę u mnie się pokazało ale znów pogoda nam sprzyja / i oby tak dalej / . pozdrawiam
Odp: miodówka [wiadomość #4974 (odpowiedź na #4967) ] nie, 03 czerwiec 2007 18:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Witam, ja akurat potrzebuję tego szkodnika do doświadczeń (testowanie preparatów zwalczających miodówkę). Właśnie się pojawiła i dużo jaj złożonych na pędach równiez mozna zaobserwować, wniosek, będzie potrzebny zabieg.
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/128/0/

Pozdrawiam
Marcin Zachwieja
Odp: miodówka [wiadomość #4984 (odpowiedź na #4974) ] nie, 03 czerwiec 2007 21:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Nadal żadnej u siebie nie spotkałem pomimo dzisiejszej lustracji.
Odp: miodówka [wiadomość #4986 (odpowiedź na #4984) ] nie, 03 czerwiec 2007 21:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Witam,
micko w tej sytuacji tylko się cieszyć, sytuacja z miodówką uzalezniona jest od wielu czynników.

Pozdrawiam
Marcin Zachwieja
Odp: miodówka [wiadomość #4993 (odpowiedź na #4986) ] nie, 03 czerwiec 2007 22:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sigmund jest aktualnie niedostępny Sigmund
Maniak
U mnie była ale znikła. To znaczy skonsumowali ją (jajka) moi mali przyjaciele. To samo miałem z mszycą w tym roku. Niby trochę liście pozwijane ale wszystko spasożytowane.

http://poema.pl/publikacja/52998-after-apple-picking
Odp: miodówka [wiadomość #5362 (odpowiedź na #2323) ] pią, 15 czerwiec 2007 12:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
weynrob jest aktualnie niedostępny weynrob
Nowy
a u mnie był wczoraj gosc z ISiK i stwierdził ze nalezy teraz pryskac od miodówki i polecił mi insegar? k....ja tam nic nie widze ale on widział :D:D
Odp: miodówka [wiadomość #20347 (odpowiedź na #2502) ] pon, 10 listopad 2008 22:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
techmasz jest aktualnie niedostępny techmasz
Nowy
StanZ napisał(a) dnia nie, 11 marzec 2007 08:44

Olej parafinowy odcina dostęp powietrza poprzez wytworzenie cienkiej warstwy na opryskanym przedmiocie ale niestety nie utrzymuje się na woskowych strukturach (znaczy nie rozpływa się po cielsku takiej miodówki czy mszycy), a co zatem miodówka czy inna swołocz może sobie chodzić i oddychać dalej (zobacz jak zimuje miodówka a najlepiej prześledzić cały cykl rozwojowy i będziesz wiedział już wszystko). Jedynie wczesne stadium larwy jest wrażliwe na działanie takiego specyfiku, a to zracji budowy swego cielska i słabości organizmu dlatego można taki specyfik zastosować na misecznika czy przędziorków w trakcie ich wylegania się z jaj ( te koszmarki lęgną się masowo niemal w identycznym terminie i można łatwo wcelować z zabiegiem)
Niestety olej parafinowy jest łatwo spłukiwany przez wodę znaczy deszcz, a co zatem idzie....

StanZ w duzej mierze masz rację ale: nie moge się z Tobą w zadnej mierze zgodzic w kwestii spływania lub zmywania oleju.
Jest to olej uzywany jak zabezpieczenie przed erozją elemantów stalowych na morzu gdzie są narazone na wode , sól , wiatr etc.
Najłatwiej go zmyć z powierzchni śliskich i metalowych ale natomiast z drewna czy skóry wodą nie bardzo sie da.OP jest uzywany do impregnacji drewna oraz konserwacji sauny gdzie działa temp i wilgoć.
Nie znam sie na sadownictwie ale na olejach i owszem i z całą odpowidzialnościa moge Ci zaręczyć iż nie da się go łatwo zmyć.
Odp: miodówka [wiadomość #22702 (odpowiedź na #2323) ] pią, 13 luty 2009 21:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pawelpiotro1 jest aktualnie niedostępny pawelpiotro1
Nowy
odnawiam temat,
czy ktoś może stosował glinkę koalinową?
interesuje mnie jaka jest skuteczność, jaki jest m.in. koszt zabiegu i jak wygląda stosowanie od strony technicznej.
Odp: miodówka [wiadomość #22710 (odpowiedź na #2323) ] sob, 14 luty 2009 06:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
miszel jest aktualnie niedostępny miszel
Stały bywalec
Swojego czasu byłem za interesowany zastosowaniem jej u siebie. Znalazłem nawet faceta co ją robi. Problem w tym ,że było trzeba zamówić gdzieś do marca, a następnie czekać jak coś mu zostanie.( robił większe zamówienia dla firm) Kolejną sprawą był dowóz , substancja sypka i w dodatku luzem, więc za daleko.
Swojego czasu udało mi się znaleźć na Allegro 25kg worek za 100zł. + przesyłka
Dawka akurat na 1000l, czyli hektar (tak niby w opisie)
Jednak ta substancja jest łatwo zmywalna , więc zalecany jest do niej odpowiedni klej, ale nie można stosować przed zbiorem, gdyż owoc będzie biały i ciężko będzie usunąć ten nalot.

POZDRAWIAM
MISZEL
Poprzedni wątek:Salisbury - wszystko o tej odmianie
Następny wątek:Identyfikacja chorób i szkodników na gruszy - tematy połączone
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]