użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Konstrukcje wspierające, paliki, tyczki oraz ogrodzenia » Linka stalowa 3mm czy drut do konstrukcji sadowniczej + kołki podporowe PCV
Linka stalowa 3mm czy drut do konstrukcji sadowniczej + kołki podporowe PCV [wiadomość #92789] nie, 10 luty 2013 11:31 Przejdź do następnej wiadomości
Marcin1112 jest aktualnie niedostępny Marcin1112
Początkujący
Witam
Zakładam nowy sad jabłoniowy Reno 2 ma M9 rozstawa 3,5m x 1m. Słupy betonowe 3,5m co 9m. Długość rzędu 420m mam zamiar go podzielić na 4 odcinki z dwoma drutami lub linkami.

Mam pytania:

1. Czy ktoś stosował zamiast drutu linkę stalową 3mm i ewentualnie jaki splot? Na spotkaniu Sadowniczym w Sandomierzu 30-31 stycznia br. jedna z firm reklamujących się proponowała linkę stalową grubości 3mm zachwalając ją, że jest tak samo wytrzymała jak drut.

2. Mam zamiar zastosować zamiast bambusów kołki podporowe PCV długości 3m średnicy 42mm. Czy toś to stosował?

Czy ktoś stosował takie rozwiązania.
Proszę o opinię.
Odp: Linka stalowa 3mm czy drut do konstrukcji sadowniczej + kołki podporowe PCV [wiadomość #92791 (odpowiedź na #92789) ] nie, 10 luty 2013 12:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
rubinstar jest aktualnie niedostępny rubinstar
Nowy
Witam, tak mam u siebie linkę też 3mm teraz Ci nie odp. jaki jest tam splot, rusztowanie stoi 5 lat wszystko ok. Kupiłem trochę z ciekawości trochę sprzedawca mnie namówił, myślę że linka powinna być mocniejsza od drutu. Jeśli natomiast o podporach z PCV to widziałem takie rusztowanie ale na dwa druty tak, że górny drut był maxymalnie pół metra od wierzchołka rury. Właściciel tego sadu twierdził, że rusztowanie z jednym drutem nie zda egzaminu ponieważ rura na jednym drucie jeżdzi i jeśli jej dużo wystaje nad drut to się przegina.
Odp: Linka stalowa 3mm czy drut do konstrukcji sadowniczej + kołki podporowe PCV [wiadomość #92806 (odpowiedź na #92791) ] nie, 10 luty 2013 19:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
szczypiorek jest aktualnie niedostępny szczypiorek
Maniak
Można wiedzieć jaki jest koszt takiej linki i jaka firma to rozprowadza
Odp: Linka stalowa 3mm czy drut do konstrukcji sadowniczej + kołki podporowe PCV [wiadomość #92808 (odpowiedź na #92806) ] nie, 10 luty 2013 19:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Ja kupowałem w białej Rawskiej w Agro Centrze cena za metr poruwnywalna do drutu 3mm, okło 50gr za metr.
Odp: Linka stalowa 3mm czy drut do konstrukcji sadowniczej + kołki podporowe PCV [wiadomość #92810 (odpowiedź na #92808) ] nie, 10 luty 2013 19:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Linka to splot więc powinna być mocniejsza jak drut Rolling Eyes więc była by to dobra alternatywa dla drutu
Odp: Linka stalowa 3mm czy drut do konstrukcji sadowniczej + kołki podporowe PCV [wiadomość #92841 (odpowiedź na #92789) ] pon, 11 luty 2013 11:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
sadxxx jest aktualnie niedostępny sadxxx
Początkujący
Niekoniecznie druty są robione ze specjalnych stali mało rozciągliwych. Ważne jest też zabezpieczenie antykorozyjne. Taka lina ma o wiele więcej rowków w których gromadzi się brut. Druga sprawa czy ma rdzeń sztywny stalowy czy jakiś szmaciany. Taka lina z podrzędnego sklepu szybko rdzewieje na załamaniach, zgięciach itp. Wytrzymałość na rozciąganie producenci na linach mniej więcej podają 1770MPa ale siła zrywająca nie jest proporcjonalna do średnicy takiej liny. Pewnie zależy to od rodzaju splotu. I lina zrywa jest nierozciągliwa a rozciągliwość drutów sadowniczych waha się w granicach 3-8% (zależy od rodzaju). Przykładowo linka 3mm splot 6x7 siła zrywająca 5,7kN(wg producenta) a drut CrapalOptimum Arbolu 3mm 9,9kN (kN to ciężar ok. 100kg), Constructor 3mm 8,5kN. Można znaleźć też line 1X7 3mm o sile zrywającej 8,37 kN.

[Uaktualnione dnia: pon, 11 luty 2013 11:06]

Odp: Linka stalowa 3mm czy drut do konstrukcji sadowniczej + kołki podporowe PCV [wiadomość #93070 (odpowiedź na #92791) ] śro, 13 luty 2013 17:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Pytanie do "rubinstar"

1. Jak długie odcinki rzędów masz na tej lince?
2. Jak w praktyce ta linka się sprawuje, czy nie wyciąga się?
3. Czy nie widać śladów korozji po 5 latach. Bo druty mają specjalną powłokę antykorozyjną a linka nie wiadomo jakie ma to zabezpieczenie antykorozyjne.
Odp: Linka stalowa 3mm czy drut do konstrukcji sadowniczej + kołki podporowe PCV [wiadomość #93080 (odpowiedź na #93070) ] śro, 13 luty 2013 18:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Witam, rządki na lince mam po około 150 metrów, zupełnie żadnego wyciągania, w praktyce drut ma większą rozciągliwość od linki stalowej. Śladów korozji również nie zuważyłem ,podobnie zmatowiała, bardzo dobra alternatywa dla drutu.
Odp: Linka stalowa 3mm czy drut do konstrukcji sadowniczej + kołki podporowe PCV [wiadomość #93137 (odpowiedź na #93080) ] czw, 14 luty 2013 10:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
"rubinstar" Dziękuję za odpowiedź.

Proszę jeszcze o pomoc:

1. Jak ma Pan zrobione mocowania linki na końcowych słupach.
2. Czy może linka zapinana jest złączkami GRIPPLE Jumbo tak jak robi się to na drutach. Jeśli tak to czy dobrze trzymają bo przecież linka nie ma gładkiego obwodu.
Odp: Linka stalowa 3mm czy drut do konstrukcji sadowniczej + kołki podporowe PCV [wiadomość #93150 (odpowiedź na #93137) ] czw, 14 luty 2013 19:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Witam, mocowanie na końcach ja mam do kotew. Można zrobić dwojako pierwszy sposób to najzwyczajniej przełożyć przez oko kotwy i zawiązać supeł lub pętle (trudniejszy i gorszy sposób, drógi to po przełożeniu przez kotwę zakładam po dwa zaciśki do linek i nic się nie wysuwa. Natomiast naciąganie mam na środku rzędu na korbę (zdecydowanie odradzam) korba może odbić i na zwykłych złączkach griple bodaj że medium do drutu 2,5-4mm. Czasami denerwuje po przecięciu linki i próbie założenia złączki rozwarstwiający się splot drutu, ale to można przeboleć.
Odp: Linka stalowa 3mm czy drut do konstrukcji sadowniczej + kołki podporowe PCV [wiadomość #93151 (odpowiedź na #92789) ] czw, 14 luty 2013 19:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
krzysztof44 jest aktualnie niedostępny krzysztof44
Stały bywalec
Witam.
Kolego mogę ci porobić fotki bo prowadzę sady na linkach już 8 lat.Podstawowa sprawa,nikt nie robi rusztowania na kotwach.Najlepsi sadownicy robią rusztowanie na jesieni,naciągany jest drut i na wiosnę podciągają a dopiero po tym sadzą drzewka.Jeśli sad będzie źle prowadzony to linka czy drut też się wyciągnie.
Pozdrawiam.
Odp: Linka stalowa 3mm czy drut do konstrukcji sadowniczej + kołki podporowe PCV [wiadomość #93155 (odpowiedź na #93151) ] czw, 14 luty 2013 21:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Witam Krzysztof44 jeśli w twojej nomenklaturze i ocenie najlepszy sadownik robi rusztowanie jesienią i sadzi drzewka dopiero wiosną to gratuluję technlogii pracy. U mnie wygląda to mniej więcej tak od połowy kwietnia najwcześniej sadzę drzewka zaraz potem budowa rusztowania. Drut naciągam symbolicznie ze względu iż w pierwszym roku mała powierzchnia drzewek nie wymaga napięcia drutu na strunę. Wiosną nastepnego roku dopiero podciągam drut. Ja jakotakich kotew nie używam, tylko bloczek betonowy opasany taśmą stalową ocynkowaną zakopany na metr; jeszcze nie było takiej siły by to wyciągneła. Według Ciebie co jest lepsze od kotew lub innych odciągów na zewnątrz rzędu. Nie mów tylko że lepsze są wypory w środku rzędu. A wogóle o jakości rusztowania to decyduje odpowiednia jakość i ilość słupów podporowych max. co 9-10m i wysokość drzew.
Odp: Linka stalowa 3mm czy drut do konstrukcji sadowniczej + kołki podporowe PCV [wiadomość #93161 (odpowiedź na #92789) ] czw, 14 luty 2013 21:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Kolego cena kotwy i słupa jest taka sama.Wiem z praktyki,że przy rusztowaniu przy kotwach niektórzy sadownicy zrywają drut.Do kotw powinien być oddzielny odciąg zaczepiony do kotwy i do słupa i zciagany spinką.Bo jeśli przewleczesz będzie zciągać pierwszy słup.Co do sadzenia to nie każdy sadzarka prosto pojedzie a wymaga aby rusztowanie stało prosto i to jest najgorszy błąd bo drzewko powinno być sadzone pionowo pod drutem.Jesli ktoś płaci 16 zł za drzewko i płaci 20 groszy od dobrego wsadzenia to za 10lat się nie martwi,że rusztowanie się przechyla bo drzewko nie trzyma pionu wg druta.

Odp: Linka stalowa 3mm czy drut do konstrukcji sadowniczej + kołki podporowe PCV [wiadomość #93190 (odpowiedź na #93161) ] pią, 15 luty 2013 17:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
krzysztof44

Bardzo proszę o zdjęcia: mocowania liny i naciągów do słupów krańcowych.
Jak się sprawuje linka w praktyce?
Odp: Linka stalowa 3mm czy drut do konstrukcji sadowniczej + kołki podporowe PCV [wiadomość #93631 (odpowiedź na #93190) ] sob, 23 luty 2013 13:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Ponawiam pytanie.

Czy ktoś zastosował u siebie w sadzie kołki podporowe z PCV zamiast bambusów?
I jak się sprawują?
Odp: Linka stalowa 3mm czy drut do konstrukcji sadowniczej + kołki podporowe PCV [wiadomość #94150 (odpowiedź na #92789) ] pon, 04 marzec 2013 19:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Witam marcin.Linkę tak samo się mocuje jak drut.Przewiercona rurka ,przekładasz linkę,skręcasz i zabezpieczasz.Co do pcv to tnę sady gdzie one są ale za wcześnie aby coś o nich powiedzieć,sa dopiero trzeci rok .Według mnie przy wysokiej temperaturze i jeśli owocowanie będzie w czubku mogą się odchylać.Osobiście wolał bym bambus z tego względu że jest sztywny i ma mniejszą średnicę.A przy drzewkach gęsto sadzonych grubość rurki bardzo zasłania pień drzewa i w tym miejscu pień nie wybija gałęzi.Pozdrawiam.
Odp: Linka stalowa 3mm czy drut do konstrukcji sadowniczej + kołki podporowe PCV [wiadomość #94636 (odpowiedź na #94150) ] wto, 12 marzec 2013 17:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Mam pytanko do Krzysztofa tniesz sady u wielu ludzi więc pewnie możesz coś powiedzieć o bambusach jak się sprawują w rusztowaniu po kilku czy kilkunastu latach ,mój sąsiad trochę wstawił i mówi że lipa drugi chwali ale to są kwatery 3-4 lata chciałbym sobie zaoszczędzić czasu i roboty i przejść na bambusy
Odp: Linka stalowa 3mm czy drut do konstrukcji sadowniczej + kołki podporowe PCV [wiadomość #99752 (odpowiedź na #92789) ] sob, 25 maj 2013 15:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
sadduzy jest aktualnie niedostępny sadduzy
Początkujący
Czy kto
Odp: Linka stalowa 3mm czy drut do konstrukcji sadowniczej + kołki podporowe PCV [wiadomość #99754 (odpowiedź na #94636) ] sob, 25 maj 2013 15:58 Przejdź do poprzedniej wiadomości
sadduzy jest aktualnie niedostępny sadduzy
Początkujący
Czy zamiast podpór , dać dwa druty. Co o tym myślićie.
Poprzedni wątek:Paliki impregnowane cisnieniowo
Następny wątek:Cena słupów drewnianych impregnowanych do konstrukcji 2013
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]