użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Malina » Mozaika Maliny( choroba wirusowa)
Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #98710] pon, 13 maj 2013 22:24 Przejdź do następnej wiadomości
cielmus jest aktualnie niedostępny cielmus
Stały bywalec
Witam !

Moją plantację założyłem dwa lata temu,w pierwszym roku miałem pół zbiorek pędy wydawały się być zdrowe nic nie wskazywało na obecność choroby. Z początkiem owocowania na odcinku 5 metrów pojawiły się na liściach jasno zielone przebarwienia przypominające żerowanie szpeciela. To właśnie dzięki fachowym poradom innych łaskawych sprzedawców Ś.O.R nie usunąłem tych pędów tylko kupowałem drogie środki na szpeciela i wykonywałem zabiegi, jak się okazało na darmo.

Tego roku wiosną tak jak i poprzedniego wszystko wyglądało ok. ale teraz jest dużo gorzej z 5 metrów porażonych malin choroba rozsiała mi się na całą plantacje nie występuje ciągiem lecz punktowo co parę lub kilkanaście metrów można napotkać porażony pęd lub całą kępę.

Moje pytanie do Was czy po usunięciu przeze mnie porażonych pędów(bardzo skrupulatnym) i spaleniu ich jaką mam pewność, że porażone pędy na następny rok nie wyjdą z karpy z powrotem? Czy choroba wirusowa tego typu zalega i rozprzestrzenia się w łodydze czy też w całej karpie?

Cielmus Powiśle
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #98713 (odpowiedź na #98710) ] pon, 13 maj 2013 22:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszw jest aktualnie niedostępny tomaszw
Maniak
Mozaika jest jak epidemia, rozprzestrzenia się bez jakiejkolwiek kontroli. Wirus mozaiki bytuje w całej roślinie, również w korzeniach. Jedyny sposób walki z nią to likwidacja całej plantacji, wyście z tego pola z maliną na kilka sezonów. Ponownie można będzie wejść jak na okolicznych plantacjach nie będzie mozaiki. Jeżeli masz mozaikę, to niedługo będą mieli ją sąsiedzi i wszyscy będziecie musieli zlikwidować plantacje.
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #98715 (odpowiedź na #98713) ] pon, 13 maj 2013 23:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Akurat sąsiedzi tam malin nie mają.. troszkę hu.owo kasować hektar malin spróbuje usunąć pędy na początek jak nie pomoże kasacja.

Cielmus Powiśle
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #98723 (odpowiedź na #98715) ] wto, 14 maj 2013 07:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Spróbuj miejsca porażone potraktować Rundupem.
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #98725 (odpowiedź na #98723) ] wto, 14 maj 2013 08:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Chodzi ci o spód (podłoże) czy o roślinę w górnej części?

Cielmus Powiśle
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #98726 (odpowiedź na #98725) ] wto, 14 maj 2013 08:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Jeżeli chcesz usuwać miejsca porażone to albo szpadel i wykopywanie całych roślin z korzeniami albo pryskanie całych roślin rundupem żeby uschły i dopiero później suche pozostałości pędów usunąć.
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #98727 (odpowiedź na #98710) ] wto, 14 maj 2013 08:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomek6666 jest aktualnie niedostępny tomek6666
Zaawansowany
cielmus napisał(a) dnia pon, 13 maj 2013 10:24

Witam !

Moją plantację założyłem dwa lata temu,w pierwszym roku miałem pół zbiorek pędy wydawały się być zdrowe nic nie wskazywało na obecność choroby. Z początkiem owocowania na odcinku 5 metrów pojawiły się na liściach jasno zielone przebarwienia przypominające żerowanie szpeciela. To właśnie dzięki fachowym poradom innych łaskawych sprzedawców Ś.O.R nie usunąłem tych pędów tylko kupowałem drogie środki na szpeciela i wykonywałem zabiegi, jak się okazało na darmo.

Tego roku wiosną tak jak i poprzedniego wszystko wyglądało ok. ale teraz jest dużo gorzej z 5 metrów porażonych malin choroba rozsiała mi się na całą plantacje nie występuje ciągiem lecz punktowo co parę lub kilkanaście metrów można napotkać porażony pęd lub całą kępę.

Moje pytanie do Was czy po usunięciu przeze mnie porażonych pędów(bardzo skrupulatnym) i spaleniu ich jaką mam pewność, że porażone pędy na następny rok nie wyjdą z karpy z powrotem? Czy choroba wirusowa tego typu zalega i rozprzestrzenia się w łodydze czy też w całej karpie?

A skąd masz pewność ze to nie przebarwiacz(szpeciel)?Moze załączysz jaies zdjecia?
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #98742 (odpowiedź na #98727) ] wto, 14 maj 2013 11:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Wieczorem załączę jadę do Puław zrobić konkretne badania właśnie bo na 100 % nie jestem pewien , że to wirus ale wszystko na to wskazuje.

Cielmus Powiśle
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #98808 (odpowiedź na #98742) ] wto, 14 maj 2013 22:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Więc tak byłem na początek w Piorinie w mojej okolicy konieczne jest to bo to oni zlecają badania wykrywalności jakiegokolwiek wirusa w malinie i wysyłają próbki do Torunia. Ale pani z piorinu powiedziała, że w żadnym wypadku nie jest to choroba wirusowa tylko szpeciel(nie wiem skąd jej ta pewność) oraz poparzenia przez glifosat, którego nie stosowałem ngdy w malinie. No więc lipa z badań. Dzwoniłem nawet do Torunia ale nawet tam powiedziano mi, że bez zlecenia z zewnątrz badań nie zrobią, piorin musi mieć podejrzenia co do rośliny.

Więc moja krótka historia z wirusem w malinie prysła a ja jak nie wiedziałem co jej jest tak nie wiem dalej na wszelki wypadek wykonam kolejny zabieg na szpeciela lecz z grubej rury.

Przy okazji wracając do piorinu napastowali mnie za sadzonki bo chcieli ażebym okazał się dowodem zakupu a ja ........no wiecie dowód zakupu zagubiłem , że tak się wyrażę Cool
Dodaje kilka zdjęć z minionego tygodnia, dzisiaj nie miałem głowy do robienia nowych Evil or Very Mad

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0d1c15a8ad130a7d.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/92fdc2bc3a20f9fc.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c552d9b8341c0376.html

Cielmus Powiśle
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #98813 (odpowiedź na #98710) ] wto, 14 maj 2013 22:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marluk jest aktualnie niedostępny marluk
Maniak
czym uderzasz na tego szpeciela z grubej rury?
P.S. jak mozna zgubic dowod zakupu sadzonek?? Laughing ja tam nie gubie Laughing
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #98815 (odpowiedź na #98813) ] wto, 14 maj 2013 23:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Kolego marluk no tak wyszło ,że zagubiłem Very Happy co do tego czym będę pryskał to ja publicznie na forum raczej nie będę pisał...na pewno czymś co ma zastosowanie oczywiście w malinie Razz

Cielmus Powiśle
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #98819 (odpowiedź na #98815) ] wto, 14 maj 2013 23:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Cielmus Ty widział mozaikę jak ja smoka Razz Dla mnie to może być szpeciel ale możliwe że coś nie tak jest z glebą. Zanim za tą dużą rurę się weźmiesz to obejrzyj liście pod lupą/binokularem. Pani w piorin-ie na pewno miała "powiększacze" i mogła stwierdzić czy to jakiś szkodnik.
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #98822 (odpowiedź na #98819) ] wto, 14 maj 2013 23:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Jak wspominałem wcześniej ...a może zapomniałem wspomnieć .....w piorinie patrzeli przez te binokulary i stwierdzili, że jest niedużo co prawda osobników szpeciela lecz to na pewno jego sprawa. Stwierdzili, że nawet gdy bym go zwalczył w tym roku a a zeszły rok był, że tak się wyrażę.....niedopilnowany to plamy na pewno wyjdą i w tym roku. Co faktycznie się potwierdza lecz na pewno spał bym spokojniej jak bym wiedział, że nie jest to choroba wirusowa bo każdy mówi i przekonuje, że to nie ona lecz nikt nie pokazał ani nie podał konkretnych przykładów ani fotografii tejże choroby na malinach. Sam osobiście czytałem dużo na temat mozaiki lecz fotografii nie widziałem a tylko sam opis który to "kropka w kropkę" zgadza się z zachowaniem moich malin.

Cielmus Powiśle
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #98825 (odpowiedź na #98822) ] śro, 15 maj 2013 07:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Po pierwsze mozaika tak nie deformuje liści, po drugie pojawiają się odbarwienia dużo jaśniejsze niż u ciebie, do koloru jasnożółtego. Przebarwienia pojawiają się nieregularnie na liściu w postaci, tak jak nazwa choroby mozaiki.

[Uaktualnione dnia: śro, 15 maj 2013 11:59]

Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #98844 (odpowiedź na #98825) ] śro, 15 maj 2013 11:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Spróbuj wyszukać zdjęć po haśle: Raspberry mosaic
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #98848 (odpowiedź na #98844) ] śro, 15 maj 2013 13:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Witam

Faktycznie poszperałem troszkę i znalazłem kilka obrazków pozwolę sobie wstawić linki:

http://apps.rhs.org.uk/advice/ACEImages/RHS_SCN0000078raspvi rus_638125.JPG

http://www.uwex.edu/ces/ag/plantdoc/photos/MVC-001S2.JPG

http://www.fruit.cornell.edu/berrytool/raspberry/leavesstems /images/raspplhdamage7-opt.jpg

http://www.extension.umn.edu/yardandgarden/yglnews/images/ry virus.jpg

Faktycznie zdjęcia różnią się nieco od moich co mnie troszkę uspokoiło ale nie do końca bo szpeciela też muszę jakoś zwalczyć ale to już nie w tym temacie lecz wolałbym aby tego tematu nie zamykać, może ktoś coś nowego wniesie w tym temacie.

[Uaktualnione dnia: śro, 15 maj 2013 13:10]

Cielmus Powiśle
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #99250 (odpowiedź na #98848) ] nie, 19 maj 2013 21:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
StudentkaOgrodnictwa jest aktualnie niedostępny StudentkaOgrodnictwa
Początkujący
jeżeli ma się chorobę wirusową tego typu to trzeba wiedzieć ze infekcja następuje poprzez pyłek i sok komórkowy więc jeżeli jesienią i tak tniesz pędy porażone i zdrowe listwą to co roku % zarażonych malin jest coraz większy. Wg. PIORiN po wystąpieniu wirozy na 40% roślin plantacje należny usunąć, spalić pędy i przez 3 lata odpuścić sobie na tym polu malinę i jeżynę. Nie wolno pożyczać sprzętu od innych plantatorów i uwaga na wypożyczane kombajny bijakowe! Ja tak zwlekłam rdze maliny przez pożyczenie znajomemu piły tarczowej od kosy spalinowej do jesiennego cięcia malin. co jest ogromną głupota bo tarcza kosztuje 20 zł a oprysk na rdzę nie istnieje i jak na razie się nie zanosi że powstanie. ale z tego co widzę to te deformację wyglądają na objawy pojawienie się mszyc i roztoczy (przędziorki i przebarwiasz malinowy), oba szkodniki nie powodują strat gospodarczych więc można odpuścić sobie chemiczne środki z grupy akarycydów zwłaszcza ze dobry środek kosztuje ok 200zł /ha a należny stosować co najmniej 2 rożne opryski. proszę zrobić zdjęcie spodniej strony blaszki liściowej 5-6 liści i wysłać na sztacheta040689@wp.pl tylko z bliska w miarę możliwości. a samemu przejść po plantacji z lupą i pooglądać czy nie ma pajączków na spodniej stronie liści mniejwiecej takich : http://storczyki.wikia.com/wiki/Prz%C4%99dziorek_chmielowiec
http://ru.wikipedia.org/wiki/Tetranychidae
http://sklepagora.pl/drzewa-i-krzewy-owocowe/312-jablo-przed ziorek-owocowiec.html
a to typowe objawy żerowania przebarwiacza malinowego jest on 3X mniejszy od przedziorków więc widoczny tylko pod binokulatrem... http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.pflanzen-im-we b.de/files/Schaedlinge/pflanzen-im-web-de-Himbeerblattmilbe- Phyllocoptes-gracilis-image_galerie_gross.jpg&imgrefurl= http://www.pflanzen-im-web.de/pflanzen/pflanzen-suche/Schaed linge/Himbeerblattmilbe-Phyllocoptes-gracilis.php&h=400& amp;w=400&sz=116&tbnid=04TqGgCIYOlY_M:&tbnh=102& amp;tbnw=102&zoom=1&usg=__QSUrSERKydpiacUn8YfW1-Ko3- E=&docid=e0hEp5J0gBcsjM&sa=X&ei=hTKZUZXbGcfOOaq4 gEA&ved=0CDwQ9QEwAw&dur=2892
o przędziorkach i podbarwiaczu wiem (prawie) wszystko - prowadzę badania magisterskie nad określeniem dynamiki liczebności tych pajęczaków w uprawach maliny owocującej na pędach jednorocznych Smile

[Uaktualnione dnia: nie, 19 maj 2013 22:17]

Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #99276 (odpowiedź na #98710) ] pon, 20 maj 2013 10:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
@StudentkaOgrodnictwa, w takim razie najlepiej nie walczyc z przebarwiaczem? Jaki wplyw ma jego obecnosc na plonowanie malin?
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #99281 (odpowiedź na #98710) ] pon, 20 maj 2013 11:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
farmer4 jest aktualnie niedostępny farmer4
Stały bywalec
a co to jest na malinie polka jak widać po owocu to coś ma wpływ na jakość

• Załącznik: .jpg
    (Rozmiar: 77.01KB, Pobrane 428 razy)

Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #99283 (odpowiedź na #99276) ] pon, 20 maj 2013 11:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
marluk napisał(a) dnia pon, 20 maj 2013 10:22

@StudentkaOgrodnictwa, w takim razie najlepiej nie walczyc z przebarwiaczem? Jaki wplyw ma jego obecnosc na plonowanie malin?

Niestety nie ma to dobrego wpływu na plonowanie malin, maliny rozsypują się stają się ziarenkowate. Przebarwiacz zostawiony samemu sobie jest prawdopodobnie matecznym początkiem wirusa mozaiki maliny, prowadzi do zamierania pędów a ostatecznie do całkowitego wyniszczenia plantacji już nie wspomne o rozprzestrzenianiu się tej horoby na sąsiednie plantacje.

P.S Zdjęcia zapodam wieczorem.

Cielmus Powiśle
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #99286 (odpowiedź na #98710) ] pon, 20 maj 2013 11:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
a srodki na przedziorki szpeciele nie pomagaja na przebarwiacza? oczywiscie mowimy o wczesnej fazie tego szkodnika.
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #99287 (odpowiedź na #99286) ] pon, 20 maj 2013 11:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Nie ma dostępnych zarejestrowanych środków na szpeciela w malinie,a niektórzy polecają Nissorun+Ortus,Dursban+Bi,Magus.
Przede wszystkim coroczna profilaktyka tymi środkami pozwoli zwalczyć to dziadostwo.

Cielmus Powiśle
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #99290 (odpowiedź na #99281) ] pon, 20 maj 2013 12:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
farmer4 napisał(a) dnia pon, 20 maj 2013 11:08

a co to jest na malinie polka jak widać po owocu to coś ma wpływ na jakość

Na tym zdjęciu to akurat widoczny jest głównie problem z azotem, międzynerwowe odbarwienia liści, małe, zdeformowane owoce.
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #99300 (odpowiedź na #98710) ] pon, 20 maj 2013 14:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
a da cos pryskanie Magusem teraz tuz przed kwitnieniem na tego przebarwiacza?
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #99310 (odpowiedź na #98710) ] pon, 20 maj 2013 15:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kunegunda jest aktualnie niedostępny Kunegunda
Maniak
to coś na zdjęciu to niedobór magnezu!!! Zastosuj dolistnie siarczan magnezu i na chwilę pomoże ale najprawdopodobniej musisz zrobić analizę gleby i na jesieni trzeba dać wapno z magnezem ew. masz za dużo potasu w glebie rozważ to i powinno się poprawić!
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #99596 (odpowiedź na #99283) ] pią, 24 maj 2013 01:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
cielmus napisał(a) dnia pon, 20 maj 2013 11:27

marluk napisał(a) dnia pon, 20 maj 2013 10:22

Niestety nie ma to dobrego wpływu na plonowanie malin, maliny rozsypują się stają się ziarenkowate. Przebarwiacz zostawiony samemu sobie jest prawdopodobnie matecznym początkiem wirusa mozaiki maliny, prowadzi do zamierania pędów a ostatecznie do całkowitego wyniszczenia plantacji już nie wspomne o rozprzestrzenianiu się tej horoby na sąsiednie plantacje.

P.S Zdjęcia zapodam wieczorem.

Owszem maliny sie rozsypuja, ale przedewsztstkim przebarwiacz powoduje nierówne wybarwianie jagód w wielojagodzie. Rozsypywanie malin powodowane jest w wiekszym stopniu przez niedokładne zapylenie
kwiatostanów, najwiecej takich owocow jest gdy w czasie kwitnienia wystepuja opady deszczu i utrudnia to m.in. oblot owadów zapylających.
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #99597 (odpowiedź na #99596) ] pią, 24 maj 2013 01:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
To czym go zwalczysz jak nie ma srodka ktory był by dopuszczony do stosowania w malinach a opryskac czyms innym nie moge bo produkuje owoce deserowe w klasie extra- ktore poddawane sa szczegółowej analizie na pozostałości ś.o.r.? Chyba pozostaje dobry poczciwy dobroczynek kalifornijski, którego nie spotkałam nigdzie w sprzedarzy. Podczas badan trafiaja sie pojredyńcze okazy, ale to za malo pomimo iz jeden dobroczynek zjada dziennie ponad 60 jaj, larw i imago roztoczy i szpecieli.
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #99606 (odpowiedź na #98710) ] pią, 24 maj 2013 09:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
a czym radzisz pryskac jesli nie produkuje owocow deserowych? Moze magusem? Nie jest za pozno?
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #99648 (odpowiedź na #98710) ] pią, 24 maj 2013 14:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
co sadzicie o srodku Magus zastosowanym teraz na poczatku kwitnienia? pomoze on choc troche na tego szpeciela?
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #99661 (odpowiedź na #99597) ] pią, 24 maj 2013 17:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomasek jest aktualnie niedostępny tomasek
Zaawansowany
StudentkaOgrodnictwa napisał(a) dnia pią, 24 maj 2013 01:49

To czym go zwalczysz jak nie ma srodka ktory był by dopuszczony do stosowania w malinach a opryskac czyms innym nie moge bo produkuje owoce deserowe w klasie extra- ktore poddawane sa szczegółowej analizie na pozostałości ś.o.r.? Chyba pozostaje dobry poczciwy dobroczynek kalifornijski, którego nie spotkałam nigdzie w sprzedarzy. Podczas badan trafiaja sie pojredyńcze okazy, ale to za malo pomimo iz jeden dobroczynek zjada dziennie ponad 60 jaj, larw i imago roztoczy i szpecieli.

Ale jeżeli chodzi o szpeciela to problem jest najwiekszy na glenie a tą maline nie przyjmują na extra zostaje tylko giełda albo pulpa także możesz próbować go ograniczyć
Odp: Mozaika Maliny( choroba wirusowa) [wiadomość #99690 (odpowiedź na #99661) ] pią, 24 maj 2013 21:34 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Stały bywalec
Kolego na export do Rosji glen idzie bardziej niż jakakolwiek inna odmiana, i niech się giełda schowa.....

Cielmus Powiśle
Poprzedni wątek:Agrotkanina w malinach letnich
Następny wątek:łamliwość przyrostów w malinie letniej
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]