użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Kosiarki i rozdrabniacze sadownicze » kosiarka z napędem hydraulicznym
kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #70254] czw, 02 luty 2012 16:18 Przejdź do następnej wiadomości
Hunter jest aktualnie niedostępny Hunter
Stały bywalec
czy ktoś z forumowiczów ma taki sprzęt? (coś na wzór jak z MCMS do trawy)chodzi mi głównie o sposób rozwiązanie noży tnących sa bezpośrednio zamontowane na silnikach hydraulicznych czy podczas pracy takie silniki wytrzymają uderzenia o ziemie, kretowiska itp i nie okaże sie że po sezonie silniki sa do naprawy albo do wywalenia a może lepszym rozwiązaniem bylo by jeden mocniejszy silnik zamiast przekładni i dwa zespoły tnące na paski?

...
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #70263 (odpowiedź na #70254) ] czw, 02 luty 2012 18:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artemida jest aktualnie niedostępny artemida
Maniak
W latach 80- tych wrocławski Archimedes produkował uchylne kosiarki podkoronowe gdzie napęd /jeden nóż /był bezpośrednio z hydrauliki ciągnika. Kosiarka miała boczne zamocowanie na ciągniku C-360. Oczywiście nóż /średnica ok.60cm/ rozbijał wszystko gałęzie, trawę, czasem nierówności. Niestety, nie mam już dokumentacji technicznej.
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #70265 (odpowiedź na #70263) ] czw, 02 luty 2012 18:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
RAFII6 jest aktualnie niedostępny RAFII6
Zaawansowany
Bylem świadkiem jak do takiej kosiarki z MCMS w ciągu jednego sezonu trzy razy serwis przyjeżdzał do naprawy. Cały czas coś było z silnikami.
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #70269 (odpowiedź na #70254) ] czw, 02 luty 2012 18:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
szymon25 jest aktualnie niedostępny szymon25
Początkujący
koledzy moznaby porównać prace takiej kosiarki do pracy wygarniacza gałezi, mam cos takiego u siebie w gospodarstwie, tam też cały "samolot" który niejednokrotnie równa ziemie pod drzewami jest zamontowany bezpośrednio do wałka tego silnika, pracuje na tym juz od 3 sezonów i nic sie nie dzieje, coprawda obroty są dużo niższe niż w tych silnikach do kosiarek ale myśle że to dość wytrzymałe konstrukcje... Sam myśle o zrobieniu czegoś takiego na przedni tuz ciągnika z uchylnymi ramionami aby troche odejść od herbicydów.
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #70315 (odpowiedź na #70269) ] pią, 03 luty 2012 08:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Wydaje mi się, że podważanie "wartości" glifosadu jako środka bezpiecznego /i dla ludzi i dla pszczół/ winno spowodować zwrócenie uwagi na możliwość zwalczania chwastów mechanicznie /całkowicie lub przynajmniej w okresie późniejszym/. Technologicznie jest to dość proste, oczywiście lobby śor tego rozwiązania nie będzie popierać.
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #70361 (odpowiedź na #70254) ] pią, 03 luty 2012 19:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszk123 jest aktualnie niedostępny tomaszk123
Maniak
artemida uważasz że lobby producentów śor jest aż tak istotne w tym przypadku???
dużo istotniejszy dla nas jest aspekt ekonomiczny -- koszt zwalczania chemicznie chwastów jest wielokrotnie niższy niż koszt zwalczania mechanicznego -- nie wspominając o czasochłonności choć są już maszyny które mechanicznie niszczą chwasty w miarę szybko
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #70363 (odpowiedź na #70361) ] pią, 03 luty 2012 20:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Nic nie będzie wdrożone do produkcji bez reklamy. Firmy które są dystrybutorami śor prześcigają się w ich reklamie. Swego czasu wiele mówiło się o opryskiwaczach tunelowych redukujących zużycie pestycydów, i co? I ucichło...
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #70396 (odpowiedź na #70254) ] sob, 04 luty 2012 19:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Temat opryskiwaczy tunelowych ucichł?? Nic mi o tym nie wiadomo - z tego co się orientuję to opryskiwacze mają się dobrze i co jakiś czas słychać i widać jakąś zmodernizowaną konstrukcje (np. MTAS - nie pamiętam producenta). Według mnie głównym problemem nie jest tu konstrukcja tychże opryskiwaczy lecz problem leży po stronie sadów -- sporo sadów jest sadzona pod osłonami (taki opryskiwacz tam nie wjedzie), dużo gospodarstw o nie jednolitych nasadzeniach (różna wielkość, rozstawa, szerokość drzew), dużo gospodarstw o porozrzucanych działkach (problem i czasochłonność przejazdów), problem nierówności terenów (opryskiwacz może zsuwać zwłaszcza po deszczu). Taki opryskiwacz sprawdzi się na terenie równym, z sadem w jednym - dwóch kawałkach, powierzchnia ok.10-15ha i po spełnieniu warunków o których pisałem wyżej. Moim zdaniem powyżej 15ha warto zainwestować w opryskiwacz opryskujący 3rzedy - oczywiście jesli też spełni się częś warunków o których pisałem wcześniej
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #70400 (odpowiedź na #70254) ] sob, 04 luty 2012 19:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
jednak wolał bym w tym temacie przeczytać waszych spostrzeżeń na temat praktycznych rozwiazan kosiarki z napędem hydraulicznym

...
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #70414 (odpowiedź na #70400) ] nie, 05 luty 2012 09:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Pisałem o tym co było kiedyś, od TAMTYCH czasów chyba nikt się tym tematem profesjonalnie nie zajął choć parę lat temu Jagoda interesowała się starym rozwiązaniem. Parę lat kosiarką podkoronową pracowałem ...ale sad /państwowy/ diabli wzięli a temat zszedł z mojego zainteresowania. Uważam, że profesjonalny zakład mógłby się podjąć produkcji takich urządzeń ale jako dwurzędowy współpracujący z kosiarkami lub opryskiwaczem, oczywiście zawieszany z przodu. Problemem jest jednak duża różnorodność ciągników a tym samym systemu zawieszania jakie winne być produkowane. Kiedyś było prościej dwa typy i cześć. Inną pozytywną stroną jest zunifikowanie rozstaw ale problemem np. podlewanie. Bez wsparcia /czyjego?/ temat leeeeeży...
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #70419 (odpowiedź na #70254) ] nie, 05 luty 2012 10:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Hunter sorki za odejście od tematu.
silniki zamontowane w kosiarce MCMS jeśli się nie mylę i sa to silniki Danfossa serii OMR -są zalecane do kosiarek, ale też są zalecane do prac w ,,lekkich" warunkach; zaś seria OMS jest zalecana do prac w trudniejszych warunkach - i moim zdaniem była by bardziej odpowiednia ale jest jeszcze kwestia napędu czyli zapotrzebowania na olej, seria OMR - jej typy zaczynają się od modelu 50 kolejnym jest 80 i 100, zaś w serii OMS - typy zaczynają się od modelu 100 ---- a co za tym idzie 3 silniki zastosowane w układzie szeregowym serii OMR typ 50 będą miały dużo mniejsze zapotrzebowanie na olej niż silniki typu OMS.
Dobrym rozwiązaniem było by zastosowanie osobnej pompy zasilającej -- ale wtedy było by bezsensowne tworzenie takowych kosiarek.

Jak możesz się dowiedzieć jakie mają silniki zamontowane to było by fajnie. Kosiarki zamontowane pod opryskiwaczami Wanner mają też napęd hydrauliczny i może orientuje się ktoś jakie mają zamontowane tam silniki
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #70504 (odpowiedź na #70254) ] pon, 06 luty 2012 16:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
700320 jest aktualnie niedostępny 700320
Zaawansowany
Właśnie jestem na etapie robienia takiej kosiarki. Pewnie gdyby nie te mrozy była by na ukończeniu a tak nie chce się z domu wychodzić. Moja ma mieć dwa wirniki po 76 cm. Noże jednak nie będą bezpośrednio montowane na silnikach lecz napęd będzie przekazywany przez multiplikatory walcowe. Ciężko jest uzyskać wystarczającą prędkość obwodową noża bezpośrednio z silników. Jak liczyłem potrzebną do koszenia prędkość obrotową wirnika wychodziło coś ok. 1600-1800 obr/min. Taką prędkość można uzyskać na silnikach rotorowych o małej chłonności rzędu 25-30 cm na obrót bądź na silnikach tłoczkowych ale cena tych ostatnich stawia barierę cenową robienia z nich kosiarki. Natomiast małe silniki rotorowe mogą przenosić moc rzędu 4-6 kW i bałem się że to może być za mało (przy nagłym przeciążeniu powyżej granicy mocy może silnik nie wytrzymać). Zastosowanie w wirniku przekładni przyśpieszającej pozwala założyć większy silnik np. 50 czy 80. Ja osobiście kupiłem za 500 zł zestaw dwie przekładnie + dwa silniki ze starego RCW-5 (była taka seria gdzie każda z tarcz była napędzana oddzielnym silnikiem i przekładnią). Osobną kwestią jest wydajność pompy hydraulicznej ciągnika. Myślę, że kosiarkę hydrauliczną można agregować z ciągnikiem o wydajności pompy powyżej 40 L/min - mniejsze pompy mogą mieć problemy z zapewnieniem odpowiedniej ilości oleju.
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #70555 (odpowiedź na #70504) ] pon, 06 luty 2012 22:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
MENTORDAREK jest aktualnie niedostępny MENTORDAREK
Nowy
700320 napisz gdzie kupiłeś te przekładnie od RCW-5 bo takich od dawna poszukuję? W kosiarce hydraulicznej z MCMS zastosowano silniki MP25, które przy przepływie oleju rzędu 40 l osiągają ok 1200 obr./min. co jest odrobinę za mała wartością. Mało tego osadzenie wirnika noża bezpośrednio na wale silnika spowoduję w niedługim czasie jego awarię - silniki tego typu nie przenoszą sił promieniowych. Jedynie zastosowanie przystawki łożyskowej przejmującej wcześniej wspomniane siły uchroni silnik przed szybką awarią. Jestem na etapie konstruowania wykaszarki podkoronowej o średnicy 800 mm, chętnie jak będzie na ukończeniu podzielę się informacjami dot. jej konstrukcji
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #70612 (odpowiedź na #70555) ] wto, 07 luty 2012 18:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
MENTORDAREK napisał(a) dnia pon, 06 luty 2012 10:20

700320 napisz gdzie kupiłeś te przekładnie od RCW-5 bo takich od dawna poszukuję? W kosiarce hydraulicznej z MCMS zastosowano silniki MP25, które przy przepływie oleju rzędu 40 l osiągają ok 1200 obr./min. co jest odrobinę za mała wartością. Mało tego osadzenie wirnika noża bezpośrednio na wale silnika spowoduję w niedługim czasie jego awarię - silniki tego typu nie przenoszą sił promieniowych. Jedynie zastosowanie przystawki łożyskowej przejmującej wcześniej wspomniane siły uchroni silnik przed szybką awarią. Jestem na etapie konstruowania wykaszarki podkoronowej o średnicy 800 mm, chętnie jak będzie na ukończeniu podzielę się informacjami dot. jej konstrukcji

Ja kupiłem cały zespół wysiewający (przekładnie, silniki, tarcze wysiewające) ze zezłomowanego rozsiewacza za 500 zł czyli po cenie złomu użytkowego. Na przekładniach jest tylko nr katalogowy podzespołu nie ma żadnych danych producenta, sądzę że były one robione na zamówienie Agrometu. Dużo przekładni oferuje firma MOBEX, może oni mają coś podobnego. Odnośnie kosiarek hydraulicznych z nożami bezpośrednio montowanymi na silnikach wytrzymałość będzie zależała w dużej mierze od dwóch czynników: powierzchnie koszone muszą być równe i noże ostre wtedy nie będzie kłopotów z silnikami. W przypadku tępych noży prędkość obwodowa będzie zbyt mała by przy uderzeniu ściąć trawę a i 4,5 kW mocy silnika to nie jest tak dużo - tyle to mają kosiarki trawnikowe, które wirują z prędkością 2500 obr/min. W przypadku nierównej gleby w sadzie (garby, kretowiska) mogą powstawać siły promieniowe niszczące silnik. Optymalnie było by rzeczywiście zrobić oddzielnie piastę wirnika połączoną z silnikiem hydraulicznym sprzęgłem kłowym ale wtedy cena pewnie by była z 1,5 - 2 tys w górę, nie mówiąc o pomyśle z przekładniami. Ale coś za coś.
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #70627 (odpowiedź na #70254) ] wto, 07 luty 2012 19:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
ja się zastanawiam nad takim rozwiązaniem dwa silniki hydrauliczne(lub jeden mocniejszy)+dwa zespoły tnące (jak w kosiarce tradycyjnej) na pasek klinowy 22mm kola pasowe ok 25-30cm napinanie paska poprzez odchylenie silnika.a koszt dotoczenie takich piast wirnika nie jest aż tak wysoki,pompa w ciągniku ma wydajność ok 63l jakie silniki polecacie?

...
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #70634 (odpowiedź na #70254) ] wto, 07 luty 2012 20:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
MateuszMCMS produkujecie ten typ kosiarek podczepiany pod ciągnik jak na 3 zdjęciu?? jeśli tak to jaka jest cena?
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #70635 (odpowiedź na #70627) ] wto, 07 luty 2012 20:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Hunter napisał(a) dnia wto, 07 luty 2012 07:58

ja się zastanawiam nad takim rozwiązaniem dwa silniki hydrauliczne(lub jeden mocniejszy)+dwa zespoły tnące (jak w kosiarce tradycyjnej) na pasek klinowy 22mm kola pasowe ok 25-30cm napinanie paska poprzez odchylenie silnika.a koszt dotoczenie takich piast wirnika nie jest aż tak wysoki,pompa w ciągniku ma wydajność ok 63l jakie silniki polecacie?

Wszystko zależy od potrzebnej prędkości obrotowej silnika trzeba trochę po przeliczać. Jeśli wydajność max pompy wynosi 63 L trzeba trochę odjąć na serwo wspomagania bo inaczej przy każdym ruchu kierownicą będą spadać obroty silnika poza wyznaczone minimum, jeśli ma być jeszcze inny odbiornik hydrauliczny np. siłownik trzeba też to odliczyć. Wielkość silnika hydraulicznego oznacza się pojęciem chłonność, czyli ile potrzebuje cm3 oleju na wykonanie 1 obrotu. Jeżeli by przyjąć że twoja pompa może dostarczyć 63 L oleju na minutę to wystarczy pomnożyć to przez 1000 i podzielić przez liczbę wymaganych obrotów na minutę i otrzymujemy wymaganą chłonność silnika. Trzeba jeszcze sprawdzić w parametrach silników czy silnik o wyliczonej chłonności jest liczony na taki przepływ bo może się okazać, że silnik jest za mały i trzeba albo zastosować regulator przepływu albo silnik o większej chłonności. W przypadku większej ilości silników połączonych szeregowo uwzględniamy jedynie spadki ciśnienia na poszczególnych silnikach (przy dwóch można przyjąć że oba będą poruszały się z tą samą prędkością mimo niewielkiego spadku za pierwszym silnikiem)jeżeli zależy na 100 % tej samej prędkości w silnikach rotorowych można połączyć je krućcami przelewów wtedy w każdym silniku panuje identyczne ciśnienie i są skorygowane jego spadki na każdym kolejnym silniku. W przypadku połączenia równoległego przepływ będzie uzależniony od parametrów dzielnika strugi przepływu i w wyliczeniach trzeba to uwzględnić.
Silniki 25, 32, 50 mają max przepływ 40 L/min, "80" do "400" - 60 L/min więc na pewno nie mniejszy niż "80".

[Uaktualnione dnia: wto, 07 luty 2012 21:08]

Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #77738 (odpowiedź na #70254) ] śro, 16 maj 2012 12:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
chciałem odświeżyć temat może ktoś ostatnio nabył lub posiada kosiarke z napędem hydraulicznym z MCMS lub inną bo strasznie nurtuje mnie wytrzymałość zastosowanych silników.

...
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #81737 (odpowiedź na #70254) ] czw, 12 lipiec 2012 19:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/3587/0/Oto efekty mojej pracy

Niedługo wstawie fotki z zamontowaną belką herbicydowa

• Załącznik: P1050935.JPG
    (Rozmiar: 1.32MB, Pobrane 5916 razy)

...
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #81738 (odpowiedź na #70254) ] czw, 12 lipiec 2012 19:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/3588/0/

• Załącznik: P1060002.JPG
    (Rozmiar: 1.34MB, Pobrane 6468 razy)

[Uaktualnione dnia: czw, 12 lipiec 2012 19:59]

...
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #82106 (odpowiedź na #70254) ] śro, 18 lipiec 2012 21:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
zgodnie z obietnicą fotki z belką do herbicydów

http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/3598/0/

• Załącznik: P1060006.JPG
    (Rozmiar: 1.32MB, Pobrane 6565 razy)

...
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #82107 (odpowiedź na #70254) ] śro, 18 lipiec 2012 21:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
[/img]http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/3599/0/

• Załącznik: P1060010.JPG
    (Rozmiar: 1.32MB, Pobrane 5982 razy)

[Uaktualnione dnia: śro, 18 lipiec 2012 21:35]

...
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #82167 (odpowiedź na #82107) ] czw, 19 lipiec 2012 20:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zdzich jest aktualnie niedostępny Zdzich
Maniak
Niezły pomysł. Wygląda świetnie, a jak się spisuje w sadzie? Bo widać na zdjęciach, że już był sprzęt używany. Jaka szerokość robocza tej kosiarki?

Pozdrawiam
Zdzich

http://images31.fotosik.pl/424/355e1b2ab0b5a739m.gif Staram się poprawnie pisać po polsku.
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #82168 (odpowiedź na #70254) ] czw, 19 lipiec 2012 20:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
szerokość 130cm sprawuje się bardzo dobrze testowana podczas pryskania sadu na robaka, kosiłem nią też gorczyce na ,,zielono" a z tyłu była podpięta glebogryzarka, także można sobie na kilka sposobów ułatwić prace

...
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #82169 (odpowiedź na #82168) ] czw, 19 lipiec 2012 20:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
damian2 jest aktualnie niedostępny damian2
Zaawansowany
A jakiej mocy zastosowałeś silnik?
Czy poprzeczniaki muszą być duże ?
Jak radzi sobie ze skręcaniem trzeba podnosić ja?
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #82229 (odpowiedź na #70254) ] pią, 20 lipiec 2012 20:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
silniki mają 4,5 kW 1600 obrotów ale lepsze były by takie które miały by 1750 obrotów
co do drugiego pytania to nie wiem co to te ,,poprzeczniaki''-zapytaj inaczej
jezeni masz proste uwrocia nie trzeba jej podnosić koliarka jedzie na rolce podporowej i porusza się nie zależnie od ciągnika (chodzi o nierówności w sadzie) na TUZ-ie który też sam robiłem

...
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #82535 (odpowiedź na #70254) ] sob, 28 lipiec 2012 20:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pawiuzwarki jest aktualnie niedostępny pawiuzwarki
Nowy
@Hunter ile kosztowały przewody hydrauliczne i ile silniki? W jakim sklepie je kupiłeś? Wykonanie bardzo dobre, ale uważaj na tą osłonę bo się pognie jak w kretowisko wpadnie.
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #82538 (odpowiedź na #70254) ] sob, 28 lipiec 2012 21:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
raczej się nie pognie a napewno nie od kretowiska. Blacha 4mm od frontu dodatkowe wzmocnienie, mogło by nie byc tych blach po bokach ale chronią zespoły tnące przed nierównościami itp.sporo kombinowałem przy konstruowaniu ale wszelkie uwagi mile widziane.
1 Węże i wszystkie elementy hydrauliki 380zł
2 Silniki cos koło 480 netto za szt. ja kupowałem w: http://www.hektos.eu/silnik-hydrauliczny-mp25-cdfr-p-351.htm l
ale powinny byc silniki 1750 obr. i możesz ich szukać tu http://www.bondiolipavesi.pl/ trzeba do nich zadzwonic można też u nich dostać piasty które chronią silnik przed uszkodzeniem
sprzęt przetestowany jak trawa urosnie postaram się nakrecić jakiś film

[Uaktualnione dnia: sob, 28 lipiec 2012 21:56]

...
Odp: kosiarka z napędem hydraulicznym [wiadomość #98794 (odpowiedź na #82538) ] wto, 14 maj 2013 22:01 Przejdź do poprzedniej wiadomości
dariuszfalandysz jest aktualnie niedostępny dariuszfalandysz
Nowy
czy mogę prosic filmik i maila, celem kilku pytań, najlepiej nr tel. dziękuję. moje dane to: www.panoramazieleni.pl

[Uaktualnione dnia: wto, 14 maj 2013 22:02]

Poprzedni wątek:rozdrabniacz maschio bella
Następny wątek:Kosiarka węgierska Rz 1.5 FRZM-1.5
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]