użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Pszczelarstwo » UE zakazuje stosowania neonikotynoidów
icon10.gif  UE zakazuje stosowania neonikotynoidów [wiadomość #97512] wto, 30 kwiecień 2013 10:53 Przejdź do następnej wiadomości
M2ciej jest aktualnie niedostępny M2ciej
Nowy
Widzę, że macie też dział pszczelarski, postaram się zaglądać od czasu do czasu i brać udział w dyskusjach, gdyby ktoś miał pytania to proszę o kontakt mailowy pasiekamichalow@wp.pl
skrzynka obsługiwana przez kilku pszczelarzy i zawsze któryś odpisze. Tymczasem pozwolę sobie wkleić dwa linki:

http://wiadomosci.ekologia.pl/srodowisko/UE-wprowadza-zakaz- stosowania-pestycydow-z-grupy-neonikotynoidow,18163.html
http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/426479,unia-euro pejska-ratuje-pszczoly.html

Pszczelarze się cieszą Smile to dobra wiadomość dla pszczółek.
Odp: UE zakazuje stosowania neonikotynoidów [wiadomość #97514 (odpowiedź na #97512) ] wto, 30 kwiecień 2013 11:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sigmund jest aktualnie niedostępny Sigmund
Maniak
Mi tam się obiło o uszy ,że jedną z przyczyn wysokiej smiertelności pszczół ,są dotacje do hodowli matek ,co przyczynia się do ujednolicenia genetycznego populacji .Co z kolei prowadzi do wysokiej smietelności w razie wystąpienia choroby. Więc najpierw próbują dotacjami zwiększyć (jak im się wydaje) populację pszczół ,a wychodzi jak zwykle.
Jeśli pan myśli ,że ktokolwiek się z tego durnego ( bo inacej nazwać tego nie można ) zakazu ucieszy na tym portalu ,to się pan myli.
U mnie pszczoły stoją w sadzie ,od kwitnienia czasem aż do sierpnia ,nigdy nie było podtruć. Rozwiązaniem nie jest wycofanie kolejnych substancji aktywnych ,a przestrzeganie obowiązującego prawa i surowe karanie bezmyślnych rolników.

http://poema.pl/publikacja/52998-after-apple-picking
Odp: UE zakazuje stosowania neonikotynoidów [wiadomość #97517 (odpowiedź na #97512) ] wto, 30 kwiecień 2013 12:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Fragii jest aktualnie niedostępny Fragii
Maniak
Zgadzam się z Sigmund. O 20 lat temu stosowano owadofis, thionex czy thiodan, mitac czy inne "potworne" środki a pszczół u mojego wujka który jest pszczelarzem było full. Teraz wszystkie środki chcą wycofać a pszczoły jak umierają to umierają.
Ale przykład u mnie we wsi pewien rolnik postępowy mówi: noc jest od spania i chodzi spać max 21, a o 12 w południe wyjeżdża w pole pryskać... Problemem nie są substancje aktywne tylko termin ich stosowania i to powinno być karane. Ja już zapowiedziałem że jak tylko zobaczę że ktoś w dzień pryska od razu telefon w ruch.
Odp: UE zakazuje stosowania neonikotynoidów [wiadomość #97521 (odpowiedź na #97512) ] wto, 30 kwiecień 2013 13:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
M2ciej jest aktualnie niedostępny M2ciej
Nowy
To też w mojej osobistej opinii, z którą nie musi się nikt zgadzać, skoro rolnicy i inni pryskający nie potrafią odpowiednio stosować preparatów to nie będą mieli do nich w ogóle dostępu, dla mnie odpowiedź UE, o którą ubiegały się różne instytucje i rzesze pszczelarzy jest jasna, szkodliwe czy nieszkodliwe, jakoś trzeba było odciąć zagrożenie dla pszczół. Rozumiem Wasze ubolewanie, nie można wszystkich wrzucać do jednego worka i nie mówię tutaj o tych co szanują pszczoły, ale wierzcie mi, że w samej Polsce pszczoły miodne powinny być już pod ochroną, bo sytuacja jest dramatyczna. Było w ostatnich latach ponad milion dwieście tysięcy rodzin pszczelich, dzisiaj waha się tylko od 600 do 700 tysięcy (stan z jesieni). Ja uważam, że na wymieranie pszczół złożyło się wiele czynników, ta ingerencja w geny poprzez matki pszczele i brak zmienności to poboczna mniejsza przyczyna (za łagodne pszczoły dla pszczelarza to tez nie dobrze, potem nie potrafią się obronić przed atakiem os). Jednak no niestety, główną przyczyną są te nieszczęsne pestycydy i ich nieumiejętne stosowanie o niewłaściwej porze. Skoro rolnikom niektórym nie chce się pryskać wieczorem to pryskać nie będą w ogóle. Szkoda, że niesłusznie ukarano uczciwych rolników, którzy dbają o pszczoły. Zobaczymy jak to będzie w tym roku i ile dostaniemy zgłoszeń o zatruciach na rzepaku czy innych plantacjach. Będziemy w kontakcie.

Pozdrawiam serdecznie.

[Uaktualnione dnia: wto, 30 kwiecień 2013 13:40]

Odp: UE zakazuje stosowania neonikotynoidów [wiadomość #97525 (odpowiedź na #97521) ] wto, 30 kwiecień 2013 15:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
No to wreszcie Polska wraz z całą Europą stanie się krainą miodem płynącą... Zwłaszcza płynącą miodem spadziowym...Zastanawiam się tylko czy ktokolwiek przeprowadził symulację która mogła by odpowiedzieć na pytanie, czy korzyści płynące z zapylania przez rosnącą populację pszczół, zrekompensują nam straty powodowane przez szczęśliwe i mnożące się bez ograniczeń mszyce i inne robactwo... A jeśli okaże się, że po wycofaniu tych preparatów pszczoły jak padały tak padają, to czy pszczelarze będą w stanie pokrywać straty wywołane rozpasaniem szkodników, których pokrycia będą się być może domagać producenci żywności ? I moja prośba... Może ktoś podał by tu nam, o które preparaty / nazwy handlowe / tak naprawdę chodzi ? Bardzo smuci mnie to, że nawet pszczelarze nie są zbyt pewni, z jakiego powodu padają pszczoły, które przecież przetrzymały komunę, a wraz z nią i DDT i azbest i benzynę ołowiową... A na dodatek mają świadomość, że współczesne, manipulowane genetycznie pszczoły, z tymi " starymi " mają coraz mniej wspólnego... Mam nadzieję, że tak pszczoły jak i my, jakoś damy radę... Pozdrawiam ! P.S. Po drogach jeżdżą też jak wiadomo pijacy i inni wariaci...Ale to nie oznacza, że ktoś nosi się z zamiarem wprowadzenia zakazu korzystania z pojazdów mechanicznych...Ale kto wie...Może policja, zamiast łapać drogowych przestępców, pilnować będzie, aby wszystkie samochody pozostawały w garażach ?

[Uaktualnione dnia: wto, 30 kwiecień 2013 15:38]

Odp: UE zakazuje stosowania neonikotynoidów [wiadomość #97526 (odpowiedź na #97521) ] wto, 30 kwiecień 2013 15:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sigmund jest aktualnie niedostępny Sigmund
Maniak
M2ciej napisał(a) dnia wto, 30 kwiecień 2013 01:40

To też w mojej osobistej opinii, z którą nie musi się nikt zgadzać, skoro rolnicy i inni pryskający nie potrafią odpowiednio stosować preparatów to nie będą mieli do nich w ogóle dostępu, dla mnie odpowiedź UE, o którą ubiegały się różne instytucje i rzesze pszczelarzy jest jasna, szkodliwe czy nieszkodliwe, jakoś trzeba było odciąć zagrożenie dla pszczół. Rozumiem Wasze ubolewanie, nie można wszystkich wrzucać do jednego worka i nie mówię tutaj o tych co szanują pszczoły, ale wierzcie mi, że w samej Polsce pszczoły miodne powinny być już pod ochroną, bo sytuacja jest dramatyczna. Było w ostatnich latach ponad milion dwieście tysięcy rodzin pszczelich, dzisiaj waha się tylko od 600 do 700 tysięcy (stan z jesieni). Ja uważam, że na wymieranie pszczół złożyło się wiele czynników, ta ingerencja w geny poprzez matki pszczele i brak zmienności to poboczna mniejsza przyczyna (za łagodne pszczoły dla pszczelarza to tez nie dobrze, potem nie potrafią się obronić przed atakiem os). Jednak no niestety, główną przyczyną są te nieszczęsne pestycydy i ich nieumiejętne stosowanie o niewłaściwej porze. Skoro rolnikom niektórym nie chce się pryskać wieczorem to pryskać nie będą w ogóle. Szkoda, że niesłusznie ukarano uczciwych rolników, którzy dbają o pszczoły. Zobaczymy jak to będzie w tym roku i ile dostaniemy zgłoszeń o zatruciach na rzepaku czy innych plantacjach. Będziemy w kontakcie.

Pozdrawiam serdecznie.

Liczba zatruć się zwiększy. Rolnicy pozbawieni jednych środków zastąpią je innymi. Problem leży gdzie indziej. przecież w większości wypadków wina rolnika jest ewidentna i cóż za problem dla pszczelarza podać winowajcę do sądu. Poprawa sytuacji byłaby szybka. Tylko do tego trzeba dwóch rzeczy. Sprawnego sądownictwa i tanich usług prawniczych. I tu dochodzimy do słusznie zabronionej na portalu polityki...

ps. nie chce mi się tego sprawdzać ,ale czy przypadkiem na niektóre tych preparatów nie konczy się ochrona patentowa .

[Uaktualnione dnia: wto, 30 kwiecień 2013 15:55]

http://poema.pl/publikacja/52998-after-apple-picking
Odp: UE zakazuje stosowania neonikotynoidów [wiadomość #97528 (odpowiedź na #97512) ] wto, 30 kwiecień 2013 16:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kaban jest aktualnie niedostępny Kaban
Stały bywalec
Nie nie kończy się i ich producenci Sigmund, z tego co wiem to bronią ich, zreszta podobno wniosek Komisji nie ma szans na przejście. Po raz kolejny nie rozumiem wypowiedzi pszczelarza M2cieja - przecież sadownicy i pszczelarze sa sobie nawzajem potrzebni, co to za radosc, ze nam zabiera sie coraz wiecej srodkow do ochrony naszych plonów - jak nas nie będzie, to Was też nie. Zalatuje to trochę tzw. ekologią - na ślepo zabronić wszystkich środków i jeszcze okropnych roślin GMO. Smutne to - narzekasz na brak wiedzy co do stosowania środków wśród sadowników a sam głupoty o GMO wypisujesz. Nam wszystkim potrzebna jest jedna rzecz - edukacja. Im więcej będziemy wiedzieć, tym lepiej wykorzystamy to co mamy. Pozdrawiam Kaban.
Odp: UE zakazuje stosowania neonikotynoidów [wiadomość #97529 (odpowiedź na #97512) ] wto, 30 kwiecień 2013 16:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stefek jest aktualnie niedostępny Stefek
Zaawansowany
Ja mam pytanie do M2cieja, Jak uzasadnić to że w tej samej pasiece jedne rodziny padają a inne nie?
Odp: UE zakazuje stosowania neonikotynoidów [wiadomość #97534 (odpowiedź na #97529) ] wto, 30 kwiecień 2013 18:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artemida jest aktualnie niedostępny artemida
Maniak
Zadałeś Stefku diabelnie proste pytanie. Każdy naukowiec odpowie Ci inaczej, odpowiednio uzasadniając. Szczery i prawdomówny pszczelarz powie - NIE WIEM. Gdyby wiedział to by zapobiegł stratom!
Naliczyłem ok 20 czynników które mają wpływ na kondycję pszczół / i samopoczucie pszczelarz/. Oczywiście czynniki mogą działać pojedynczo lub się kumulować. /Coś jak w katastrofach lotniczych/
Nikt nie chce przyznać się do błędów, zaniedbań, niewiedzy - najlepiej powiedzieć winni ONI! Ile razy MY ile razy ONI - oto jest pytanie?
Odp: UE zakazuje stosowania neonikotynoidów [wiadomość #97540 (odpowiedź na #97534) ] wto, 30 kwiecień 2013 20:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Na podobne pytanie / ginięcie czereśni odmiany Sylvia /, właściwej odpowiedzi udzielił moim zdaniem Turysta... Ginięcie czereśni, wśród innych czereśni... Taka cecha odmiany z uwarunkowaną prawdopodobnie genetycznie podwyższoną podatnością na raka bakteryjnego...I jeżeli rzeczywiście jest tak, że w pasiece ginie rodzina, gdy ta obok ma się całkiem nieżle, to przyczyna może być genetyczna... Bo pamiętam z genetyki, że istnieje coś takiego jak geny letalne, czyli geny śmierci... Niewykluczone, że niektóre matki, takie geny , w mniejszym lub większym procencie, swoim rodzinom przekazują...Ale zobaczymy... Wycofanie neonikotynoidów powinno dać odpowiedż na temat roli tych substancji... Dziwi mnie tylko, że robi się taki eksperyment, na taką dużą skalę czyli na skalę Europy... Bo przypomina mi to eksperyment z komunizmem... Zamiast sprawdzić jak działa to w skali gminy, zrobiono doświadczenie na połowie ludzkości...Żeby się przekonać, że system ten nie funkcjonuje a nawet powoduje patologie, nie wiem dlaczego nazwane w pewnym okresie li tylko błędami i wypaczeniami...Pozdrawiam !
Odp: UE zakazuje stosowania neonikotynoidów [wiadomość #97548 (odpowiedź na #97512) ] wto, 30 kwiecień 2013 21:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
maddogh2k jest aktualnie niedostępny maddogh2k
Stały bywalec
Zapominacie w tej dyskusji tylko o tym ze neniko nie jest toksyczny ostro ale problem jest chroniczny przez produkty jego degradqcji kumulacji w pylku i uposledzanie funkcji nerwowych . Dlatego po zastosowaniu fosfiro czy ptretroidow pezszoly leza pokotem a tu efekt jest przesuniety w czasie. Poza tym ccd nue dotyczy tylko pszcsoly miodnej ale rowniez trzmieli . Do tego jest to rowniez a moze glownie problem rolniczy bo czym chronic lany rzepaku.nwtomiast ze ograniczenni zawieszenia rejestracii nie bedzie to bym na to nie liczyl. W innym watku przytaczalem juz raporty ke dotyczace profilu toksykologicznego tych substancji.
Odp: UE zakazuje stosowania neonikotynoidów [wiadomość #97554 (odpowiedź na #97512) ] wto, 30 kwiecień 2013 22:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kazimierz jest aktualnie niedostępny Kazimierz
Maniak
U mnie też giną stare czereśnie ale posadziłem nowe i może będzie lepiej.
Pozdrawiam.
Odp: UE zakazuje stosowania neonikotynoidów [wiadomość #97557 (odpowiedź na #97512) ] wto, 30 kwiecień 2013 23:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Turysta jest aktualnie niedostępny Turysta
Maniak
Witam.
I moje trzy grosze.
Panie pszczelarzu.W moim sadzie od lat jeden z pana kolegów, pewnie jakiś dziwoląg, przez wiele lat stawiał swe ule.Gospodarstwo moje nie jest ekologiczne, zatem prowadzę normalną ochronę sadu.Stosuję też niektóre środki z tej "zakazanej" grupy...ten pszczelarz to jakiś dziwny musi być, bo nigdy nie odmawia gdy proszę go o pomoc w zapylaniu swymi pszczołami.

A do kolegów ,z zakazanych substancji dla nas istotna jest jedna-tiametoksam=Actara.Ja i tak ją niezwykle rzadko stosowałem właśnie ze względu na prewencję, także mnie to rybka.Jednak zagrożenie jest istotne bo gdy ekooszołomy poczują krew to...
Mieliśmy globalne ocipienie klimatu, skutki działań ekoterrorystów niestety odczuwamy i możemy poczuć mocniej(jak ""geniusze"" z UE się nie zastanowią, to będziemy płacić 40!!!% więcej za energię);mamy spalanie drewna , pestek z owoców , szupinek z jabłek, czy ... genialne łupin orzechów kokosowych (jakie to ekologiczne, tak wieźć je tysiące kilometrów) w naszych elektrowniach;mamy wciąż rozwój koszmaru energetyki-wiatraków...a zatem jeśli wygrają ten zakaz , to na pewno na nim nie poprzestaną.
A cóż my możemy robić...nigdy nie głosować na partie zielonych, jeśli takowe będą kiedyś startować w wyborach... smutne, ale konieczne.
Odp: UE zakazuje stosowania neonikotynoidów [wiadomość #97559 (odpowiedź na #97557) ] śro, 01 maj 2013 06:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Po raz kolejny zgadzam się z zacnym Chrabąszczem że jedną z ważniejszych przyczyn jest GENETYKA i to nie ta pisana dużymi literami czyli GMO tylko ... no właśnie.
Próbowałem zainteresować TYM tematem różnych i uczonych i nawiedzonych i...nikt nie znalazł konkretnych argumentów przeciw ale nikt nie potraktował tego poważnie. Więcej zwolenników miała ...telefonia komórkowa! Mam konkretne wnioski ale nie mam tytułów przed nazwiskiem więc kto takiego potraktuje poważnie...
Odp: UE zakazuje stosowania neonikotynoidów [wiadomość #97573 (odpowiedź na #97512) ] śro, 01 maj 2013 11:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomek74 jest aktualnie niedostępny tomek74
Zaawansowany
Witam! Po pierwsze to tego zakazu jeszcze nie ma (1 grudzień) i nie wiadomo czy będzie, bo tych co głosowali było mało i dopiero KE ma ostatecznie zdecydować. Po drugie ma dotyczyć uprawy rzepaku, kukurydzy, słonecznika i bawełny (szczególnie bawełny dużo uprawiamy), a o sadownictwie nic nie wyczytałem. Jak już Euro-kretyni wraz z EKO-oszołomami zabronią już wszystkiego to pszczoły i tak zdechną tylko, że z głodu. Sad

Tomek
http://sp8uft.bloog.pl/
Odp: UE zakazuje stosowania neonikotynoidów [wiadomość #97604 (odpowiedź na #97512) ] śro, 01 maj 2013 21:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
RABEST jest aktualnie niedostępny RABEST
Zaawansowany
W UE będzie zakaz. Czyli będzie większy import z Ukrainy.
Przynajmniej tak mi się wydaje.
Odp: UE zakazuje stosowania neonikotynoidów [wiadomość #97639 (odpowiedź na #97512) ] czw, 02 maj 2013 19:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
fruity81 jest aktualnie niedostępny fruity81
Maniak
To ciekawe że wycofanie neonikotynoidów według Euro osłów w połączenie z Eko-idiotami ma być "lekiem na całe zło"...Wymieranie pszczół spowodowane jest zwyczajnie postępem cywilizacji XXI wieku i jest to zespół czynników które nie sprzyjają przeżywalności pszczół.Kilkanaście lat temu ogólny pogląd rolników/sadowników w stosowaniu pestycydów był na dużo niższym poziomie niż obecnie ,a problemu z pszczołami nie było.Koronnym argumentem jest fakt że w ówczesnych czasach były dopuszczone straszne "siekiery" mające po kilkanaście dni prewencji i pszczoły również były...,a zoocydów zabójczych była cała masa.Uważam że jest to szukanie "kozła ofiarnego" którego wytypowano na zasadzie wyliczanki ,za mądre decyzje Euro-....zapłacą i tak producenci i konsumenci.
Pozdrawiam.
Odp: UE zakazuje stosowania neonikotynoidów [wiadomość #97645 (odpowiedź na #97512) ] czw, 02 maj 2013 19:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
fruity81 jest aktualnie niedostępny fruity81
Maniak
Import z bloku wschodniego również się pogłębi ,nie mówiąc już o "miksturach" domorosłych chemików...
Odp: UE zakazuje stosowania neonikotynoidów [wiadomość #97675 (odpowiedź na #97645) ] pią, 03 maj 2013 09:52 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Maniak
W tym temacie zaprosiłbym do zabrania głosu przedstawicieli Grup Producenckich. Wypowiedzi pojedynczych sadowników, często wynikające z różnych, nie koniecznie pozytywnych doświadczeń, nie odzwierciedlają "całej prawdy" ale są subiektywnymi odczuciami. W GP zapewne jest prowadzona "jakaś polityka" odnosząca się do większej grupy producentów w konkretnym regionie. Ciekawy jestem /sądzę, że nie tylko ja/ jakie są doświadczenia i jakie wnioski z ostatnich decyzji w sprawach stosowania śor w sadach i nie tylko?
Poprzedni wątek:Trzmiele do sadu.
Następny wątek:Hodowala trzmieli
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]