użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Malina » Maliny bez podpór  (4) 1 Głosów
Maliny bez podpór [wiadomość #9710] śro, 31 październik 2007 21:48 Przejdź do następnej wiadomości
cypekr jest aktualnie niedostępny cypekr
Zaawansowany
Szukam informacji na temat nowych odmian owocujących na jednorocznych pędach (chodzi mi o maliny letnie), które nie wymagają podpór i są prowadzone jak np. polka
Odp: Maliny bez podpór [wiadomość #9747 (odpowiedź na #9710) ] pią, 02 listopad 2007 13:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
DO martaradomska:

jakie sa odmiany malin letnich które owocują na pedach jednorocznych, pierwsze słyszę o takich odmianach, ja uprawiam 50 arów tulameena i glen ampla, ta druga jestem troszkę rozczarowany.
Odp: Maliny bez podpór [wiadomość #9795 (odpowiedź na #9710) ] sob, 03 listopad 2007 20:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cypekr jest aktualnie niedostępny cypekr
Zaawansowany
Jak napisalem- odmiany nowe- mogles o nich nie slyszec, moze ktos inny slyszal. Ja uprawiam 4,5ha malin- Mailing Sedling, Promis 2, Polka, Glen Ample
Odp: Maliny bez podpór [wiadomość #9967 (odpowiedź na #9747) ] nie, 11 listopad 2007 19:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
matrach1 jest aktualnie niedostępny matrach1
Nowy
Do mariusz30:
Napisz jeśli możesz dlaczego Cie rozczarował gleen ample, ponieważ zastanawiam się jaką odmiane letnią posadzić. 20 lat uprawiałem Promisa
ale zamieranie pędów zniszczyło plantacje ,myślałem o nowej odmianie Laszka , ale niewiele o niej wiem poza reklamowaniem jej wielkich owoców prez szkółkarzy. Może ktos już uprawia tą odmianę i wie z praktyki jak ona plonuje itp..?
Odp: Maliny bez podpór [wiadomość #9982 (odpowiedź na #9967) ] pon, 12 listopad 2007 10:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Do matrach1

co do laszki to niewiele wiem na jej temat poza tym ze jest to najwcześnejsza odmiana i podobnież lubi przemarzac, a co do glen ample, owszem plon ilosciowy jest niezły, ale ten owoc wcale nie jest tak wielki jak zachwalają to szkółkarze którzy sprzedają ta odmiane, pozatym kształt: nie za długa ale szeroka, i w smaku jest nie za rewelacyjna, pozatym w mrożeniu sie rozsypuje, tulameen nie daje takiego plonu ilosciowego ale kształt i smak sa kapitalne. Chce powiedziedziec ze owoce sprzedaje na giełdzie, w skupy sie nie bawie. mam nadzieje ze moje uwagi będzą pomocne.

ps. obie odmiany wytrzymały zime która była dwa lata temu (-35) bez większego uszczerbku.
Odp: Maliny bez podpór [wiadomość #10033 (odpowiedź na #9982) ] wto, 13 listopad 2007 22:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
matrach1 jest aktualnie niedostępny matrach1
Nowy
Do mariusz30
Dzięki za cenne uwagi,nie ma to jak opinia plantatora który wypróbował odmianę w praktyce.Ja również sprzedaje owoce na giełdzie ,dlatego zastanowię sie poważnie nad posadzeniem tulameena.
Jesli nie sprawiało by to kłopotu to Napisz parę słów na wiosnę jak przetrwał zimę itp , przy okazji może rozrusza sie to forum o malinach, bo szczególnie o letnich mało ludzie piszą.
Odp: Maliny bez podpór [wiadomość #10658 (odpowiedź na #9710) ] pią, 28 grudzień 2007 16:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
Mam pytanie do osób uprawiających Glen Ample ,czy nie występuje u was na tej malinie mozajka.Ja niestety wraz z sadzonkami tej odmiany sprowadziłem sobie na plantacje tego wirusa. Twisted Evil
Odp: Maliny bez podpór [wiadomość #11943 (odpowiedź na #9710) ] nie, 17 luty 2008 21:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kazimierz jest aktualnie niedostępny Kazimierz
Maniak
W ostatnim haśle jest artykuł o nowej odmianie malin jesiennych Joan Squire.Czy ma ktoś tą odmianę i czy można by było kupić choć parę sadzonek.
Odp: Maliny bez podpór [wiadomość #13188 (odpowiedź na #9982) ] sob, 05 kwiecień 2008 20:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Do Mariusz30 .Miałem na próbę 50 sadzonek Laszki i w ubiegłym roku pozostało 38 czyli zmarzły.Polecam Polesie,które nabyłem w Brzeznej na jesień 2006 i już w ubiegłym roku plon był przyzwoity a owoc smaczny,duży tylko przetwórnia miała problem by go kupić bo to nowość.Głównie bazuję na Polanie,która idzie do przetwórni ale dosadziłem Polesie z myślą o rynkach w mieście.Prawda jest taka,że sadzimy to na co jest zbyt.Pozdrawiam
Odp: Maliny bez podpór [wiadomość #22138 (odpowiedź na #13188) ] śro, 28 styczeń 2009 23:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
mako76 jest aktualnie niedostępny mako76
Początkujący
ja posadziłem polanę na przełomie października i listopada (2007)klasa ziemi 3 i 4 w pierwszym roku po posadzeniu z 1500 krzaków zebrałem ponad 1500kg, owoce były bardzo duże (nawodnienie kropelkowe, natomiast miałem problem z zakąś choroba lub niedoborem czegoś liście od podstawy robiły się żółte a potem jakby obumierały pędy (całkowicie zaschnięte liście) czy ktoś by mógł mi powiedzieć czym to jest spowodowane.
Odp: Maliny bez podpór [wiadomość #22142 (odpowiedź na #22138) ] czw, 29 styczeń 2009 11:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Mako 76 Zrób analize gleby i liści oczywiście w trakcie wegetacji.To nie jest takie drogie a można dużo sie dowiedzieć na temat zasobności gleby.Wyeliminujesz jedną z przyczn,a nieraz można zaoszczędzić na nawożeniu.Nie piszesz czy i jakich herbicydów używałeś.
Odp: Maliny bez podpór [wiadomość #22248 (odpowiedź na #9710) ] nie, 01 luty 2009 18:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Trudno powiedzieć na odległość co powoduje wspomniane objawy chorobowe, przyczyn może być wiele...Biorąc pod uwagę stopniowe żółknięcie liści a później całkowite zamieranie pędów ja bym brał pod uwagę obecność szkodników glebowych. Konkretnie chodzi o opuchlaki, pędraki, drutowce... Efekty żerowania to powolne podgryzanie korzenia w skutek czego na początku liście żółkną aż do momentu zjedzenia całego korzenia w skutek czego pęd usycha. Tak nie pozorne szkodniki mogą zniszczyć całą plantacje a zwłaszcza młode nasadzenia gdzie korzeń nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięty.
Odp: Maliny bez podpór [wiadomość #31095 (odpowiedź na #9710) ] śro, 19 sierpień 2009 21:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
rolnik jest aktualnie niedostępny rolnik
Początkujący
witam czy ktoś już ma posadzoną malinę polesie jeżeli tak to co o niej sądzicie
Odp: Maliny bez podpór [wiadomość #31479 (odpowiedź na #9710) ] sob, 05 wrzesień 2009 16:52 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Damber81 jest aktualnie niedostępny Damber81
Nowy
Witam, mam problem z doborem odmiany maliny jesiennej, chciałbym uprawiać maliny bez żadnych podpór, jakie odmiany polecacie??? Chciałbym, żeby mi się nie kładły na ziemie i nie łamały.
Poprzedni wątek:Zbiory malin 2009
Następny wątek:Malina-Zlikwidowana Plantacja
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]