użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Ceny owoców jagodowych » Prognoza cen jagodowych na 2013 r.  (2) 2 Głosów
Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96446] wto, 09 kwiecień 2013 16:31 Przejdź do następnej wiadomości
zephyr jest aktualnie niedostępny zephyr
Zaawansowany
Wiem że jeszcze za wcześnie na prognozy bo nie wiadomo co pod śniegiem się dzieje, ale jakieś zasłyszane informacje, plotki? Ciekawe jak jest z zapasami przemysłowej truskawki?
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96447 (odpowiedź na #96446) ] wto, 09 kwiecień 2013 16:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
RENKO1 jest aktualnie niedostępny RENKO1
Zaawansowany
5o zł kg . Laughing
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96453 (odpowiedź na #96447) ] wto, 09 kwiecień 2013 17:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Ostatnio dość szumnie zapowiadana była klapa na truskawkę przemysłową, jednak przedłużająca się zima spowodowała wzrost zainteresowania kontrahentów mrożoną truskawką, co znacząco obniżyło zapasy. Maroko i Hiszpania w tym roku zbiory będą mieć prawdopodobnie poniżej średniej, więc może u nas nie będzie tak źle z ceną. Choć 5 zł raczej nie będzie, ale liczę że poniżej 4zł/kg też nie zejdzie.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96455 (odpowiedź na #96446) ] wto, 09 kwiecień 2013 17:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
madsx jest aktualnie niedostępny madsx
Nowy
Ciekawostka z giełdy Obroki (Katowice)wczoraj wieczorem opakowanie 250g - 80gr truskawka piękna prosto z tira (Hiszpania).
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96457 (odpowiedź na #96455) ] wto, 09 kwiecień 2013 18:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Może ten tir się "zagubił" na polskim parkingu i zależało na szybkiej sprzedaży. A może warto by było pobrać próbki tych truskawek przez kompetentną polską placówkę w celu stwierdzenia pozostałości ś.o.r., salmonelli, norowirusów lub kto wie czego tam jeszcze i w razie stwierdzenia jakiś nieprawidłowości sprawę nagłośnić tak jak nagłaśniane są polskie wpadki żywnościowe. Raczej ekonomii w tym biznesie nie ma żadnej (no chyba, że lepiej zapłacić za transport niż za utylizację)
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96466 (odpowiedź na #96446) ] wto, 09 kwiecień 2013 19:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cyberek jest aktualnie niedostępny cyberek
Maniak
myślę ze czarna z 5zł. ....nie za nisko,ok7-8.zł.

ale za cały"plastik"

Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96471 (odpowiedź na #96466) ] wto, 09 kwiecień 2013 20:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Pisząc "plastik" masz na myśli chyba łubiankę? Laughing W innym razie Twoja prognoza może być potraktowana jako drwina z producentów porzeczek. Rolling Eyes
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96474 (odpowiedź na #96471) ] wto, 09 kwiecień 2013 20:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
CZerwony82 jest aktualnie niedostępny CZerwony82
Stały bywalec
Spokojnie proszę państwa spokojnie prognozowanie teraz cen owoców to wróżenie z fusów i czysta demagogia, choć biorąc pod uwagę realne koszty produkcji to porzeczka czarna powinna kosztować około 4 zł pozdrawiam Smile
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96486 (odpowiedź na #96446) ] wto, 09 kwiecień 2013 23:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Fragii jest aktualnie niedostępny Fragii
Maniak
4zł? To ja nie wiem jakie Ty masz koszty tej produkcji... Panowie, mamy zimę (no może w końcu wiosnę) a Wy o cenach zaczynacie? Wydaje mi się że ceny w tym roku to jeszcze większa zagadka niż w innych latach. Jeszcze nic, zupełnie nic nie wiadomo czy będą jakieś straty i co będzie z pogodą działo się dalej.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96494 (odpowiedź na #96446) ] śro, 10 kwiecień 2013 07:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cyberek jest aktualnie niedostępny cyberek
Maniak
A jak trzęsiesz kombajnem to zbierasz w "łubianki"...w tym roku jak nie bedzie zadnego zawirowania z pogodą to cen anie przekroczy 1zł.kg czarnej,kto się zakłada?????????
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96495 (odpowiedź na #96494) ] śro, 10 kwiecień 2013 08:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
michal009 jest aktualnie niedostępny michal009
Stały bywalec
Nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Cena 4-5 zł wydaje się mało realna, tak samo jak cena 1 zł. Zima, a zwłaszcza śniegi i oblodzenia na nowszych odmianach zrobiły swoje. U mnie, jak i znajomych do wycięcia jest 20-50% gałęzi, ponieważ są połamane, nawet u tych co przecinali jesienią(zaspy nawet powyżej metra). U mnie około 35% gałęzi do wycięcia. Zobaczymy czy jeszcze nie przemrozi kwiatu. Myślę że koło połowy maja będzie można coś prognozować. Według mojej oceny cena w tym roku powinna oscylować w okolicach 1,60-2,30zł.

Powyższy post wyraża jedynie moją opinię na dany temat. Jeśli skorzystasz z niej, to tylko na własne ryzyko.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96498 (odpowiedź na #96446) ] śro, 10 kwiecień 2013 10:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
DawidD jest aktualnie niedostępny DawidD
Początkujący
Panowie mówienie o cenach na tą chwilę to trochę za wczesnie,obecnie myslę możemy podzielić się informacjami na temat zapasów mrożonek i koncentratów truskawek,porzeczek czy aronii w Zakładach Przetwórczych Owoców. I tak np. jeden z zakładów w woj. swiętokrzyskim mrozonek porzeczki czarnej juz niema w sprzedaży, posiada jeszcze niewielkie ilosci koncentratu porzeczkowego. Natomiast mrożona aronia i koncentrat sprzedane zostały już w listopadzie ub.rok i na tą chwilę podobno jest duże zainteresowanie i poszukiwanie aronii!
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96515 (odpowiedź na #96486) ] śro, 10 kwiecień 2013 16:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
CZerwony82 jest aktualnie niedostępny CZerwony82
Stały bywalec
Fragii napisał(a) dnia wto, 09 kwiecień 2013 11:27

4zł? To ja nie wiem jakie Ty masz koszty tej produkcji... Panowie, mamy zimę (no może w końcu wiosnę) a Wy o cenach zaczynacie? Wydaje mi się że ceny w tym roku to jeszcze większa zagadka niż w innych latach. Jeszcze nic, zupełnie nic nie wiadomo czy będą jakieś straty i co będzie z pogodą działo się dalej.

Z całym szacunkiem co do kosztów produkcji to 10 lat temu porzeczka kosztowała ok 2 zł, a ropa, opryski itd. połowę tego co dziś, gdzie dziś mamy wzrost środków produkcji sięgający niekiedy 100%, a cena 2 zł jak jest to już niektórzy wpadają w zachwyt i mówią że jest dobrze Evil or Very Mad chodzi mi tylko o to że w końcu to rolnik powinien zacząć zarabiać
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96559 (odpowiedź na #96515) ] śro, 10 kwiecień 2013 23:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marluk jest aktualnie niedostępny marluk
Maniak
CZerwony82 napisał(a) dnia śro, 10 kwiecień 2013 04:02

Z całym szacunkiem co do kosztów produkcji to 10 lat temu porzeczka kosztowała ok 2 zł, a ropa, opryski itd. połowę tego co dziś, gdzie dziś mamy wzrost środków produkcji sięgający niekiedy 100%, a cena 2 zł jak jest to już niektórzy wpadają w zachwyt i mówią że jest dobrze Evil or Very Mad chodzi mi tylko o to że w końcu to rolnik powinien zacząć zarabiać

no nie mow ze nie zarabiasz jak masz porzeczke po 2 zl. Jakby mi ktos dal stala cene przez 10 lat 1 zl to obsadzil bym nia wszystko pole co mam. Nie przesadzaj z tymi kosztami produkcji w porzeczce. Nie mowcie ze wydajecie wiecej jak 2-2,5tys zl na ha porzeczki. Moim zdaniem to wystarczy zeby osiagac przyzwoite plony. Mam na mysli koszt opryskow nawozow i paliwa do pryskania koszenia i zbioru kombajnem. Moim zdaniem 2,5 tys zl wystarczy. A po cenie 1 zl potrzebujesz 2.5 tony porzeczki zeby to pokryc a tyle to i przy niekorzystnym roku raczej jest. Reszta to twoj "zarobek". Dlaczego w cudzyslowiu? Bo jeszcze dochodzi amortyzacja podatki czas pracy ludzi zwrot kosztow poniesionych na posadzenie uprawy. Ale moim zdaniem jesi ktos utrzymuje sie tylko z gospodarki to przy porownywaniu upraw mozna to pominac bo to jest w kazdej uprawie. Czy mamy porzeczke zboze czy ziemniaka to zawsze beda koszty stale jak amortyzacja. Reasumujac nie przesadzalbym zbytnio z kosztami produkcji. Fakt sa ale nie na poziomie zeby za porzeczke plcic 5 zl. Jesli by tak bylo ciagle pole obsadzone porzeczka gwarantowaloby luksus i majatek tychze sadownikow. Pozdrawiam
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96560 (odpowiedź na #96515) ] śro, 10 kwiecień 2013 23:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
CZerwony82 napisał(a) dnia śro, 10 kwiecień 2013 04:02

no nie mow ze nie zarabiasz jak masz porzeczke po 2 zl. Jakby mi ktos dal stala cene przez 10 lat 1 zl to obsadzil bym nia wszystko pole co mam. Nie przesadzaj z tymi kosztami produkcji w porzeczce. Nie mowcie ze wydajecie wiecej jak 2-2,5tys zl na ha porzeczki. Moim zdaniem to wystarczy zeby osiagac przyzwoite plony. Mam na mysli koszt opryskow nawozow i paliwa do pryskania koszenia i zbioru kombajnem. Moim zdaniem 2,5 tys zl wystarczy. A po cenie 1 zl potrzebujesz 2.5 tony porzeczki zeby to pokryc a tyle to i przy niekorzystnym roku raczej jest. Reszta to twoj "zarobek". Dlaczego w cudzyslowiu? Bo jeszcze dochodzi amortyzacja podatki czas pracy ludzi zwrot kosztow poniesionych na posadzenie uprawy. Ale moim zdaniem jesi ktos utrzymuje sie tylko z gospodarki to przy porownywaniu upraw mozna to pominac bo to jest w kazdej uprawie. Czy mamy porzeczke zboze czy ziemniaka to zawsze beda koszty stale jak amortyzacja. Reasumujac nie przesadzalbym zbytnio z kosztami produkcji. Fakt sa ale nie na poziomie zeby za porzeczke plcic 5 zl. Jesli by tak bylo ciagle pole obsadzone porzeczka gwarantowaloby luksus i majatek tychze sadownikow. Pozdrawiam
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96573 (odpowiedź na #96446) ] czw, 11 kwiecień 2013 10:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
zakładając ten temat moją intencją było dowiedzenie się informacji które może już krążą na tematy takie czy są jeszcze zapasy w przetwórniach, jak przezimowały rośliny, nie musimy wydawać wyroków co do przyszłych cen. to ma być luźna rozmowa.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96574 (odpowiedź na #96559) ] czw, 11 kwiecień 2013 11:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
marluk napisał(a) dnia śro, 10 kwiecień 2013 11:43

No nie mów że za 1 zł byś uprawiał. Jak tak twierdzisz to nie masz porzeczki, albo uprawiasz ją pierwszy rok. Porzeczka jak jest chociażby jeden rok z niewłaściwą ochroną to można ją już w następnym roku kasować. Ale policzmy: średni znany mi realny zbiór porzeczki to 6 ton, odliczmy kombajn 0,35złx6000kg=2100, opryski to 2000zł, Nawożenie to kolejne 1100zł. Tu już mamy 5200zł twardych kosztów. Ale teraz przetnijmy ją - tak mniej więcej 500zł. Paliwo na koszenie(minimum 3x70), oprysk(około 10x40) kolejne 600zł kosztów paliwa, a jeszcze przynajmniej 600zł koszty traktorzysty.
To tak na szybko mamy już 6900 bez amortyzacji. A, jak będzie rok, jak dwa lata temu gdzie kolega z 3ha zebrał 2,5 tony. Nie ująłem jeszcze sprawy wynajęcia ludzi do zbioru (do obsługi kombajnu, przeładunku).
Gdzieś czytałem, z wyliczeń wychodzi że cena opłacalności porzeczki z ostatnich 10 lat to 2,20zł.

Powyższy post wyraża jedynie moją opinię na dany temat. Jeśli skorzystasz z niej, to tylko na własne ryzyko.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96578 (odpowiedź na #96574) ] czw, 11 kwiecień 2013 13:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
michal009 napisał(a) dnia czw, 11 kwiecień 2013 11:08

marluk napisał(a) dnia śro, 10 kwiecień 2013 11:43

No nie mów że za 1 zł byś uprawiał. Jak tak twierdzisz to nie masz porzeczki, albo uprawiasz ją pierwszy rok. Porzeczka jak jest chociażby jeden rok z niewłaściwą ochroną to można ją już w następnym roku kasować. Ale policzmy: średni znany mi realny zbiór porzeczki to 6 ton, odliczmy kombajn 0,35złx6000kg=2100, opryski to 2000zł, Nawożenie to kolejne 1100zł. Tu już mamy 5200zł twardych kosztów. Ale teraz przetnijmy ją - tak mniej więcej 500zł. Paliwo na koszenie(minimum 3x70), oprysk(około 10x40) kolejne 600zł kosztów paliwa, a jeszcze przynajmniej 600zł koszty traktorzysty.
To tak na szybko mamy już 6900 bez amortyzacji. A, jak będzie rok, jak dwa lata temu gdzie kolega z 3ha zebrał 2,5 tony. Nie ująłem jeszcze sprawy wynajęcia ludzi do zbioru (do obsługi kombajnu, przeładunku).
Gdzieś czytałem, z wyliczeń wychodzi że cena opłacalności porzeczki z ostatnich 10 lat to 2,20zł.

zephyr oczywiscie ze miala byc luzna rozmowa i jest. Powiedz mi kolego czym ty pryskasz ze wydajesz 2000 na opryski? Policzyles usluge kombajnem. Ale to jesli tak chcesz to nie licz amortyzacji kombajnu. albo jedno albo drugie. Chyba masz daleko do pola ze zeby wykosic ha porzeczki spalasz 13l. I prosze cie nie licz uslugi ludzi czy pracy traktorzysty. t nie przedsiebiorstwo tylko rolnictwo. Jesli chcesz sie utrzymac z pola musisz pracowac i nie wazne co uprawiasz musisz jechac traktorem iles godzin dlatego nie widze sensu zaliczania do obliczen. Liczac tak jak ty dojdziemy do wniosku ze nic sie nie oplaca. W takim razie czy nie lepiej oddac w dzierzawe?
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96579 (odpowiedź na #96494) ] czw, 11 kwiecień 2013 13:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
cyberek napisał(a) dnia śro, 10 kwiecień 2013 07:40

A jak trzęsiesz kombajnem to zbierasz w "łubianki"...w tym roku jak nie bedzie zadnego zawirowania z pogodą to cen anie przekroczy 1zł.kg czarnej,kto się zakłada?????????

ja sie nie zakladam bo w 100% sie zgadzam. Cena bedzie oscylowala wokol 1zł.Nie ma sie co ludzic na ceny 4-5zł. W najblizszych latach takich nie bedzie na pewno.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96580 (odpowiedź na #96578) ] czw, 11 kwiecień 2013 13:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Pryskam to co jest w programie, oczywiście jak potrzeba, po wcześniejszej lustracji plantacji i nawozy dolistne. Sam oprysk Ortusem 3x to jest koszt około 1000zł. Sad
A, gdzie ja policzyłem amortyzację kombajnu? Ok, koszenie mogę zmniejszyć na max 50zł(z70).
Może pole to nie przedsiębiorstwo ale dla mnie to też nie instytucja charytatywna. Policzyłem usługę, ponieważ chciałem Ci zobrazować jakie są koszty, a nie nie takie jak Ty piszesz (2500zł).
Też nigdzie nie napisałem, że nic się nie opłaca. Jak chcesz oddać pole w dzierżawę blisko mnie, to z chęcią wezmę. Smile Uprawiam porzeczkę od kilkunastu lat, ale jak by miała być co roku po 1 zł to likwiduję i sieję co innego.

Ale teraz już kończymy spieranie się, bo to nie wątek o tym, tylko o prognozowaniu cen. Smile

Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96581 (odpowiedź na #96580) ] czw, 11 kwiecień 2013 14:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
michal009 napisał(a) dnia czw, 11 kwiecień 2013 01:51

Pryskam to co jest w programie, oczywiście jak potrzeba, po wcześniejszej lustracji plantacji i nawozy dolistne. Sam oprysk Ortusem 3x to jest koszt około 1000zł. Sad
A, gdzie ja policzyłem amortyzację kombajnu? Ok, koszenie mogę zmniejszyć na max 50zł(z70).
Może pole to nie przedsiębiorstwo ale dla mnie to też nie instytucja charytatywna. Policzyłem usługę, ponieważ chciałem Ci zobrazować jakie są koszty, a nie nie takie jak Ty piszesz (2500zł).
Też nigdzie nie napisałem, że nic się nie opłaca. Jak chcesz oddać pole w dzierżawę blisko mnie, to z chęcią wezmę. Smile Uprawiam porzeczkę od kilkunastu lat, ale jak by miała być co roku po 1 zł to likwiduję i sieję co innego.

Ale teraz już kończymy spieranie się, bo to nie wątek o tym, tylko o prognozowaniu cen. Smile

ale kolego ja wcale nie chce sie spierac, bardzo szanuje innym sadownikow i ciesze sie ze moge sie wymieniac informacjami z kims takim jak ty. Smile nie ma w tym ani troche zlosliwosci czy ironii. A co do kosztow to te koszty co napisalem (2500 zł) to koszt nawozu, opryskow i paliwa do obslugi, nie calkowity koszt. Wiem ze chciales mi zobrazowac calkowity koszt ale tak jak juz mowilem nie mozemy tak liczyc doslownie wszystkiego bo wtedy to naprawde uwierz wyjdzie ze to sie nie oplaca.

A co do Ortusa (oczywiscie z calym szacunkiem dla ciebie) to nie wiem czy 3 krotny zabieg jest dobry. Juz pomijajac jego skutecznosc tak jak napisales jest mega kosztowny (1000zł). Na co to stosujesz? Na wielkopakowca czy na przedziorki? Sa tansze metody zwalczania przedziorka, wiadomo nie koniecznie zgodne z programem ale sa.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96609 (odpowiedź na #96446) ] czw, 11 kwiecień 2013 22:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
platin jest aktualnie niedostępny platin
Początkujący
Uwielbiam takie wątki i zawsze z ciekawością śledzę co roku. O tej porze roku lepszy byłby wątek zeszłoroczne zapasy mrożonek i koncentratu z owoców porzeczki oraz ceny zbytu tych półproduktów. To mogłoby zobrazować zapotrzebowanie na porzeczkę w tym sezonie, ale co my ogrodnicy możemy o tym wiedzieć. Albo pogoda da nam psztyczka w nos, albo zmowa cenowa kuksańca w bok a co roku jeszcze dobije nas GUS. Jeśli chodzi o prognozowanie cen to nikt tego nie wie, chyba że "chłopaki" już się dogadali ile nam zapłacą żeby im jeszcze na kolejna wycieczki i nowe samochody starczyło. Mimo wszystko jestem optymistą jeśli zakłady przetwórcze będą nas robić w jajo to może się to dla nich źle skończyć bo przecież zaczynają działać prężnie grupy producenckie które należą do producentów owoców i jak ogrodnik nie zarobi na owocu świeżym to na przetworzonym już tak. albo przetwórnie będą nas taktowały jak partnerów albo prędzej czy później będą szukać owoców za granicą. ja jestem za kontraktacją owoców z minimalną ceną 1,5 zł do 3 zł. można by było wprowadzić limity aby ustabilizować produkcję owoców.
To tylko moja opinia Razz
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96624 (odpowiedź na #96581) ] pią, 12 kwiecień 2013 07:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
marluk napisał(a) dnia czw, 11 kwiecień 2013 02:00

A co do Ortusa (oczywiscie z calym szacunkiem dla ciebie) to nie wiem czy 3 krotny zabieg jest dobry. Juz pomijajac jego skutecznosc tak jak napisales jest mega kosztowny (1000zł). Na co to stosujesz? Na wielkopakowca czy na przedziorki? Sa tansze metody zwalczania przedziorka, wiadomo nie koniecznie zgodne z programem ale sa.

Ja Ortusa nie stosowałem, ale jak wielkopąkowiec będzie atakował, to trzeba będzie wypróbować.

Jak wydajesz na paliwo, opryski i nawozy 2500zł to naprawdę mało.

platin - też jestem za kontraktacją z ceną minimalną. Smile Tylko, czy nie było by tak, że skupowali by zawsze po cenie minialnej. Sad

Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96634 (odpowiedź na #96446) ] pią, 12 kwiecień 2013 10:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
przy obecnych cenach srodkow do ochrony przeciw wielkopakowcowi nie wiem czy nie lepiej po prostu zaorac plantacje i posadzic od nowa. a przy malej ilosci porazonych pedow najskuteczniejsze bedzie ich wyciecie. takie jest moje zdanie. 3 krotny zabieg okolo 1000zł a nie wierze tez ze to pomoze w 100%.

P.S. Ale zrobilismy off-top Smile
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96636 (odpowiedź na #96634) ] pią, 12 kwiecień 2013 10:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Przy dużym porażeniu odnowa plantacji na pewno będzie skuteczniejsza. Smile

Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96639 (odpowiedź na #96446) ] pią, 12 kwiecień 2013 12:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
ok zeby bylo na temat, moje przewidywania cen:
malina 3-3,5zł
porzeczka 1-1,5zł
truskawka 2,5-3zł
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96644 (odpowiedź na #96639) ] pią, 12 kwiecień 2013 13:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszw jest aktualnie niedostępny tomaszw
Maniak
Zapasów brak. Ceny wyższe od ubiegłorocznych.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96647 (odpowiedź na #96644) ] pią, 12 kwiecień 2013 14:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
tomaszw napisał(a) dnia pią, 12 kwiecień 2013 01:37

Zapasów brak.

Skad masz takie informacje?
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96683 (odpowiedź na #96446) ] sob, 13 kwiecień 2013 16:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Jeśli chodzi o moją propozycję kontraktacji to wyglądałoby to tak:
Jeśli zbiory byłyby duże powyżej 150 tyś ton to cena 1,5 zł. Jeśli bardzo małe poniżej 100 tyś ton to cena 3 zł a wszystko co pośrodku proporcjonalnie. Określaniem zbiorów zajął by się GUS, Stowarzyszenia plantatorów porzeczek oraz firmy skupujące aby było sprawiedliwe. Każdy byłby zadowolony ze stabilizacji na rynku porzeczek. Oczywiście kontraktacja ograniczyła by nowe nasadzenia bo wszystko co było sprzedane powyżej ilości zakontraktowanej zakłady by kupiły powiedzmy po 0,75 zł. Nikomu nie opłacałoby się sadzić nowych nasadzeń inwestować żeby sprzedać za bezcen. Co wy na to?
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #96685 (odpowiedź na #96446) ] sob, 13 kwiecień 2013 17:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
jestem za ale jeszcze dodalbym do tego limity dla kazdego producenta i ze zalozmy w ciagu sezonu nie mozna powiekszyc limitu o nie wiadomo ile tylko przypucmy o max 20% (czyli jak ktos ma 10 ha to w ciagu sezonu nie moza dosadzi wiecej jak 2ha, a jak dosadzi to i tak sprzeda po wyzszej cenie tylko to co w limicie) a co ktos sprzeda poza limitem to tak jak mowisz po 0,75 zł.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #97334 (odpowiedź na #96685) ] nie, 28 kwiecień 2013 09:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jonatansad jest aktualnie niedostępny jonatansad
Zaawansowany
tak jest nasadzonych porzeczek czarnych i czerwonych ze pewnie cena nie przekroczy 1zł Sad
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #97385 (odpowiedź na #96446) ] nie, 28 kwiecień 2013 18:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pawel16 jest aktualnie niedostępny pawel16
Początkujący
koledzy a jak myslicie jakie beda ceny truskawek ?Wink pozdro
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #97709 (odpowiedź na #97385) ] pią, 03 maj 2013 12:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
przez cały maj ma być huśtawka pogodowa. nie wpłynie to pozytywnie na jakość owoców
Odp: Prognoza cen porzeczki na 2013 r. [wiadomość #99397 (odpowiedź na #97709) ] wto, 21 maj 2013 08:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Jak tam koledzy do cen porzeczki, są już jakieś przecieki?

Jak kupowałem opryski, to sprzedawca mówił, że słyszał od plantatorów z grupy producenckiej że ma być między 2 zł z 2,50zł. Było by super. Laughing

Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #99565 (odpowiedź na #96446) ] czw, 23 maj 2013 20:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Teraz już coś może można powiedzieć/ po kwitnieniu. Więcej porzeczki w tym roku co zawiązało już nie będzie, może być jedynie mniej jak będą się przez Polskę dalej przewalać burze z gradem. O cenie nic nie słyszałem, mam jedynie nadzieję że skupy nie zagrają nam na nosie jak w poprzednim roku.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #99594 (odpowiedź na #96446) ] pią, 24 maj 2013 00:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Fragii jest aktualnie niedostępny Fragii
Maniak
Witam,
niedawno miałem spotkanie znajomych producentów porzeczki czarnej wraz z kilkoma osobami zajmującymi się skupem owoców (z przetwórni).
Poruszaliśmy wiele tematów a najważniejszym były oczywiście ceny oraz co zrobić aby wszyscy byli zadowoleni. Cena niestety ma być na poziomie zeszłorocznej i wahać się na poziomie mniej więcej 1.5 zł.
Co do kontraktacji jest to temat zamknięty i nie realny z wielu powodów. Przetwórcy radzą, przede wszystkim łączyć się i samemu dostarczać towar. Całkowicie wykluczyć pośredników. Druga rzecz to taka że nikt, żaden rolnik-sadownik nie zgodzi się aby jakaś ustawa czy umowa czy kontrakt mówił mu co ma sadzić a czego nie. Trzecia sprawa to grupy producenckie. Dużo łatwiej odbiorcom ustalić cokolwiek z osobami które dziennie oddają 50 ton porzeczki niż z kimś kto oddaje 5 ton.
Ostatnia kwestia, cena 5 zł w roku 2011 była znaną zagrywką mającą na celu wzrost nasadzeń i w dłuższej perspektywie brania towaru prawie za darmo.

Ja mam tylko nadzieję że przetwórnie będą chętne na porzeczkę, bardzo nie chciał bym sytuacji jakie miały miejscu w dawniejszych latach że po prostu nie było komu sprzedać towaru. A w moim mniemaniu zbliżamy się do tych czasów.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #99861 (odpowiedź na #96446) ] nie, 26 maj 2013 18:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Daron jest aktualnie niedostępny Daron
Stały bywalec
Witajcie ! Cena będzie jaka będzie Smile Pamietam jak rok temu niektórzy twierdzili ze bedzie 4-5 złotych ,no i glupio wyszło Razz
Może teraz zacznijmy rozmawiac o prognozie zbiorów .U mnie w rejonie (pod Lublinem )jeśli chodzi o porzeczkę czarną tragedii nie ma ale szału też nie ma .Jeśli miałbym oceniac w szkolnej , sześciostopniowej skali ocen to co jest na krzakach , dałbym jakieś trzy plus.
Ważne jest ,by ci co mają najwyżej kilka ton towaru (a takich w skali kraju jest cała masa) wykazali się kreatywnościa i sprzedawali na różnego rodzaju giełdach ,rynkach ,bazarach.Mogą uzyskać tam wyższą cenę no i w pewnym stopniu zluzują rynek skupowy , co moze być z korzyścią i dla małych plantatorów i dla dużych. Smile

[Uaktualnione dnia: nie, 26 maj 2013 18:26]

Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #99865 (odpowiedź na #99861) ] nie, 26 maj 2013 18:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
RAFII6 jest aktualnie niedostępny RAFII6
Zaawansowany
No i niestety do tej skali i ja sie muszę przyłączyć Sad Zima zrobiła swoje z pędami,poza tym duże zbiory tamtego roczne i w tym roku lipnie na krzakach Mad Ale moze cena bedzie lepsza jak 3+ Cool (taka moja nadzieja Smile )
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #99876 (odpowiedź na #96446) ] nie, 26 maj 2013 19:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
milimetr jest aktualnie niedostępny milimetr
Zaawansowany
U mnie po ostatnim gradzie 1.
Odp: Prognoza cen jagodowych na 2013 r. [wiadomość #99877 (odpowiedź na #99876) ] nie, 26 maj 2013 19:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
Daron jest aktualnie niedostępny Daron
Stały bywalec
Współczujemy Milimetr .A skąd jesteś?
Poprzedni wątek:Ceny aronii 2012 r.
Następny wątek:Sa szanse na wzrost ceny truskawki exportowej?
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]