użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Orzech włoski i Leszczyna » Leszczyna opłacalność - ile ha ?  (1) 1 Głosów
Leszczyna opłacalność - ile ha ? [wiadomość #87547] nie, 11 listopad 2012 21:02 Przejdź do następnej wiadomości
Samouczek jest aktualnie niedostępny Samouczek
Początkujący
Witam naszła mnie myśl aby zasadzić leszczyne powiedzcie mi czy to jest opłacalne w skali hektara ?!

[Uaktualnione dnia: nie, 11 listopad 2012 21:39] przez Moderatora

Odp: Leszczyna opłacalność - ile ha ? [wiadomość #87586 (odpowiedź na #87547) ] pon, 12 listopad 2012 17:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
RENKO1 jest aktualnie niedostępny RENKO1
Zaawansowany
Nie wiem mam parę krzaków,ale wiewiórki będą szczęśliwe...
Odp: Leszczyna opłacalność - ile ha ? [wiadomość #87597 (odpowiedź na #87547) ] pon, 12 listopad 2012 19:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jastin235 jest aktualnie niedostępny jastin235
Początkujący
leszczyna to najtansze i najgorsze dziadostwo jaki kiedy kolkiek zastosowałem po 5 latach wszystko do wymiany
Odp: Leszczyna opłacalność - ile ha ? [wiadomość #87603 (odpowiedź na #87597) ] pon, 12 listopad 2012 20:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Leszczyna w skali 1 ha może mieć sens pod warunkiem, że obok rośnie 5-10 ha sad jabłoniowy... Bo wtedy te 2 opryski na słonkowca i kilka na brunatną, robisz przy okazji oprysków sadu jabłoniowego... I jeżeli ta leszczyna raz na jakiś czas zaowocuje, wtedy bierzesz jakichś ludzi do zbierania orzechów i zawsze parę groszy do kieszeni, wpada...Sam, hektarowy sad leszczynowy jest bez sensu, bo on nie zarobi na opryskiwacz, traktor, oraz żonę i tą trójkę dzieci... Very Happy Pozdrawiam !
icon12.gif  Odp: Leszczyna opłacalność - ile ha ? [wiadomość #87811 (odpowiedź na #87603) ] pią, 16 listopad 2012 16:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
HANAT jest aktualnie niedostępny HANAT
Zaawansowany
Jeżeli uprawa ma polegać na "przy okazji" to raczej lepiej dać sobie spokój. Obiegowa opinia jest taka,że uprawa orzecha laskowego jest prosta i nie wymaga dużo nakładów, zabiegów itd... Aby był dochód musi być plon i to duży! Jak go nie ma, bo się przy okazji robi zabiegi, tnie odrosty lub w ogóle się nie prześwietla koron drzew itd... to wynik jest do przewidzenia zwłaszcza że plony są przemienne a nasadzenia nie zmiennie się powiększają Razz bo wiadomo przy orzechu nie ma roboty tylko pozbierać pieniądze z ziemi Cool Co można zrobić także mechanicznie.A co do ochrony to po prostu raj! Very Happy Wystarczy popatrzeć do programu mieści się on, a w zasadzie zajmuje parę linijek. Także nie ma w tej uprawie szkodników i chorób?! Dzwoniło już parę osób pytających o uprawy ekologiczne, wszak według programu to powinna być łatwa uprawa i ochrona. Może i taka jest a ja sam sobie komplikuję? Rolling Eyes

Powodzenia Smile

pozdrawiam Smile hanat.
http://www.hanat.pl/
Odp: Leszczyna opłacalność - ile ha ? [wiadomość #88146 (odpowiedź na #87547) ] pią, 23 listopad 2012 11:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
rychu2901 jest aktualnie niedostępny rychu2901
Nowy
Kolego samouczku daj sobie spokój. Przerobiłem to na własnej skórze.
Odp: Leszczyna opłacalność - ile ha ? [wiadomość #88207 (odpowiedź na #88146) ] sob, 24 listopad 2012 11:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Tak ! Tak ! Tak ! Kolega Hanat ma rację ! Bo tak, jak opisałem, to ja traktuję swój sadzik leszczynowy, 10-arowy...A w takim sadziku, to kto by tam sobie specjalnie zawracał głowę jakimiś przędziorkami czy nawet mszycą... A zbiory robione są tak, że kiedy ta Ukrainka nie ma roboty w jabłkach, to można ją posłać w orzechy... Trochę uzbiera, trochę poje, czasu nie zmarnuje... Ale tak, na prawdziwej plantacji, daleko się nie zajedzie... Very Happy Pozdrawiam !
Odp: Leszczyna opłacalność - ile ha ? [wiadomość #95319 (odpowiedź na #87547) ] sob, 23 marzec 2013 01:29 Przejdź do poprzedniej wiadomości
VanGavron jest aktualnie niedostępny VanGavron
Początkujący
Tak sobie czytam i czytam ....
I widzę że w Polsce w sadownictwie to już się nic nie opłaca:
leszcyna - dziadostwo brak oprysków, niska cena i za dużo plantacji,
jabłko - za dużo sadów za niskie ceny, zbyt drogo z opryskami a na przemysł nieopłacalnie,
malina - zbyt suzo nasadzeń zbyt niska cena a drogi zbiór,
porzeczka czarna - zbyt dużo nasadzeń choroby szkodniki, dobra cena raz na 7 lat
aronia - dobra cena raz na 10 i więcej lat
czerewśnia, morela, brzoskwinia - nie ten klimat
wiśniw śliwy - choroby
itd itp
- kurcze o co chodzi ? na zachodzie się opłaca u ruskich się opłaca na Ukrainie się opłaca a u nas nie ....
Ktoś nas ładuje w du... czy jak to wytłumaczyć?
czy naprawde pozostaje tylko zboże gdzie na wiekszości polskich gleb robi się na nawozy i paliwo ?

Tak mnie wzięło na marudzenie, ale nad czym się nie pochyle to wychodzi ze robić się nie opłaca.....

Poprzedni wątek:czy juz tniecie leszczynki?
Następny wątek:Plantacja leszczyny - grodzić czy nie ?
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]