użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Śliwa » oblatywanie pąków kwiatowych
oblatywanie pąków kwiatowych [wiadomość #95173] śro, 20 marzec 2013 18:56 Przejdź do następnej wiadomości
beata46 jest aktualnie niedostępny beata46
Nowy
Proszę o poradę w związku z wyjadaniem pąków kwiatowych. Od pewnego czasu zauważyłem ,że na odmianie' amers' zlatują pąki kwiatowe ich łuski leżą na śniegu pod drzewami.Od dwóch dni dzieje się to samo na odmianie 'lapotika'. Dodam jeszcze ,ze drzewa były obcinane trzy tygodnie temu za czym spadł śnieg i przed występującymi mrozami, czy to by mogło mieć jakiś wpływ.

Jeśli ktoś spotkał się z tym przypadkiem proszę o rady !!!!!!!

PS: Kiedyś przeczytałem na forum ,że takim szkodnikiem może być ptak gil .

[Uaktualnione dnia: śro, 20 marzec 2013 19:05]

Odp: oblatywanie pąków kwiatowych [wiadomość #95183 (odpowiedź na #95173) ] śro, 20 marzec 2013 19:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomek74 jest aktualnie niedostępny tomek74
Zaawansowany
Raczej stawiał bym na "dziadka mroza". Crying or Very Sad

Tomek
http://sp8uft.bloog.pl/
Odp: oblatywanie pąków kwiatowych [wiadomość #95189 (odpowiedź na #95173) ] śro, 20 marzec 2013 20:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Też bym mógł rozważać taką przyczynę jednak występujący problem pojawił się tylko w odmianach wymienionych powyżej ,posiadam też inne odmiany i nic się z nimi nie dzieje. Uszkodzenia są nawet w 90%.

[Uaktualnione dnia: śro, 20 marzec 2013 20:44]

Odp: oblatywanie pąków kwiatowych [wiadomość #95193 (odpowiedź na #95189) ] śro, 20 marzec 2013 21:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sigmund jest aktualnie niedostępny Sigmund
Maniak
http://www.sadownictwo.com.pl/10733&&Uszkodzenia-pak ow-kwiatowych

Mróz niestety. Mam nadzieję ,że w weekend temperatura nie spadnie poniżej zapowiadanych -14 .

http://poema.pl/publikacja/52998-after-apple-picking
Odp: oblatywanie pąków kwiatowych [wiadomość #95194 (odpowiedź na #95189) ] śro, 20 marzec 2013 21:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Obstawiam gila... Pamiętam z dzieciństwa jak wydziobywał pąki wiśni i nie tak dawno, gdy zniszczył mi ok. 80-90 procent pąków brzoskwini... Po jego przejściu, na śniegu pozostawała nietrudna do zauważenia " sieczka "... Że wyjada jedną odmianę a innej nie ? Bo to smakosz...Podobnie jak zając, który w dużym sadzie znajdzie i zeżre w pierwszej kolejności Fantazję a następnie Jamesa Grieva... Pisze ktoś o mrozie... Być może...Jednak jeśli na śniegu leżą łuski, to jest to na 99 procent , gil albo jemiołuszka...Poza tym uważam, że jeśli nawet 2-3 noce do tyłu były duże spadki temperatur, to nie mogły one spowodować tego, że 90 procent pąków zaraz leży na ziemi... Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: śro, 20 marzec 2013 21:09]

Odp: oblatywanie pąków kwiatowych [wiadomość #95195 (odpowiedź na #95194) ] śro, 20 marzec 2013 21:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sigmund jest aktualnie niedostępny Sigmund
Maniak
To u mnie "gile" powyjadały Lepotice tylko dołem.
Górą im nie smakowała Razz.

[Uaktualnione dnia: śro, 20 marzec 2013 21:08]

http://poema.pl/publikacja/52998-after-apple-picking
Odp: oblatywanie pąków kwiatowych [wiadomość #95196 (odpowiedź na #95195) ] śro, 20 marzec 2013 21:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Sigmund... Ciekaw jestem dokładnie jak to wygląda...Rzeczywiście pąki z dolnych gałęzi spadły na śnieg ? Bo przynajmniej ja, nie przypominam sobie aby skutkiem niskich temperatur było masowe opadanie pąków czereśni już po kilku dniach...Ale być może takie zjawisko jest gdzieś opisane... Confused Jest też prawdopodobne, że dzieje się jedno i drugie... Nie wiem, czy gile jeszcze są, czy już odleciały...Bo jemiołuszki widziałem pod Wrocławiem jeszcze kilka dni temu...I jak sobie przypominam tą gilową masakrę w moich brzoskwiniach, to atak nastąpił wtedy, kiedy pąki były już dość mocno nabrzmiałe...A gila, jeśli jeszcze jest, łatwo przecież rozpoznać po charakterystycznych gwizdach i czerwonym brzuchu...

[Uaktualnione dnia: śro, 20 marzec 2013 21:24]

Odp: oblatywanie pąków kwiatowych [wiadomość #95198 (odpowiedź na #95173) ] śro, 20 marzec 2013 21:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Jak to możliwe ,że w kilka dni na 300 drzewach 10-letnich kilka ptaków może wyrządzić takie szkody .Przebywając w sadzie nie zauważyłem w ostatnim czasie jakiegoś masowego rodzaju ptaków. Jak temu zapobiec ?

[Uaktualnione dnia: śro, 20 marzec 2013 21:57]

Odp: oblatywanie pąków kwiatowych [wiadomość #95201 (odpowiedź na #95198) ] śro, 20 marzec 2013 22:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
To jest możliwe, tak jak możliwe jest zmasakrowanie całego plonu przez duże stado szpaków, w ciągu kilku godzin...Czy z tym można coś zrobić ? Mniej więcej tyle, co ze szpakami na czereśniach... Trzeba cały czas być i płoszyć... Ale to się tak dobrze mówi...Mnie też, w tych brzoskwiniach zaskoczyły kompletnie... O ile oczywiście to były te ptaszyska, co do których np. Sigmund ma wątpliwości...A że ich nie widać ? Bo też tak może działać stado... Raz jest a raz go nie ma...Jednak po dłuższym namyśle gotów byłbym może zgodzić się z Sigmundem jak chodzi o te niskie temperatury, bo choć o niczym takim jak chodzi o śliwy nie słyszałem, ale przecież wchodzą ciągle nowe odmiany, z których niektóre tak właśnie mogą się zachowywać...Szkoda że tak mało aktywny jest ostatnio pomolog, bo może on coś na ten temat wie ?

[Uaktualnione dnia: śro, 20 marzec 2013 23:48]

Odp: oblatywanie pąków kwiatowych [wiadomość #95209 (odpowiedź na #95173) ] czw, 21 marzec 2013 00:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Turysta jest aktualnie niedostępny Turysta
Maniak
Witam.

Czy to ptaki czy nie , nie wiem.Gdy u mnie przemarzły pąki śliw, także Amers to : przemarzły w różnym stopniu na różnych odmianach od kilku do prawie 100%.Ale przemarznięte pąki , np na Amersie wisiały sobie dłuuugo, gdy pocierało się dłonią po gałązce , dopiero wtedy się osypywały.

I rada starego śliwiarza Smile a po cóż się tak spieszyć z ich cięciem? No chyba że masz tego wiele hektarów.
Ja po kilku wpadkach z przymrozkami z cięciem śliw bardzo się wstrzymuję.A na kwaterach gdzie cięcie ma być intensywne, robię dopiero po kwitnieniu gdy kwestie przymrozków są wyjaśnione.Silnie cięta śliwa, której przymrozek zabierze owoce rośnie... jak oszalała, lepiej tego unikać.
Odp: oblatywanie pąków kwiatowych [wiadomość #95412 (odpowiedź na #95173) ] nie, 24 marzec 2013 12:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
adamkolacz1 jest aktualnie niedostępny adamkolacz1
Nowy
Witam.
Na 100% to gile. Zaobserwowałem je podczas cięcia śliw. 6-8 sztuk
bardzo sprawnie rozprawiało się z amersem. Tak na oko to wydziobały 90% pąków kwiatowych.
Odp: oblatywanie pąków kwiatowych [wiadomość #95419 (odpowiedź na #95173) ] nie, 24 marzec 2013 13:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
RENKO1 jest aktualnie niedostępny RENKO1
Zaawansowany
Jemiołuszki właśnie przelatują w wielkich stadach .
Jedzą też pąki , a gila nie widziałem kilka lat .
Odp: oblatywanie pąków kwiatowych [wiadomość #95438 (odpowiedź na #95419) ] nie, 24 marzec 2013 16:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Zaciekawił mnie temat i dziś przeszedłem się obejrzeć przydrożne ałycze na których wczoraj widziałem 4 gile - szok - pod drzewami na śniegu aż ciemno od pąków. Przyjrzałem się gałązką i wybierają praktycznie tylko pąki kwiatowe Shocked . Ałycza i tak mocno zakwitnie, bo pąków u niej co niemiara, ale w sadach rzeczywiście może być problem.
Odp: oblatywanie pąków kwiatowych [wiadomość #95454 (odpowiedź na #95438) ] nie, 24 marzec 2013 19:40 Przejdź do poprzedniej wiadomości
tomek74 jest aktualnie niedostępny tomek74
Zaawansowany
Aż jutro zerknę na swoje 3 śliwki i okoliczne "sralki", ale cóż się dziwić ptaszynom jak w koło tylko śnieg widać.

Tomek
http://sp8uft.bloog.pl/
Poprzedni wątek:Fachowa Literetura o intensywnej uprawie śliw
Następny wątek:Gibereliny w śliwach
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]