użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Orzech włoski i Leszczyna » czy juz tniecie leszczynki?  (5) 1 Głosów
czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #35588] pon, 08 luty 2010 19:55 Przejdź do następnej wiadomości
smalu jest aktualnie niedostępny smalu
Początkujący
Mam teraz póki zima trochę czasu i zastanawiam się czy aby nie zabrać się za przycięcie leszczynek .
Nie mam ich coprawda dużo nieco ponad 200 krzewów ale jak nie zrobię tego teraz to później nie będzie czasu.
Leszczynki rosną w okolicy Poznania
z pozdrowieniami i uśmiechami
smal
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #35596 (odpowiedź na #35588) ] pon, 08 luty 2010 20:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Jak to krzewów ??? To nie będa prowadzone jako pienne ? Czy już ciąć ? No, chyba tak... Przeczekać jeszcze to zapowiadane ochłodzenie i chyba tak... Tylko nie ciąć przy minusowych temperaturach, bo i drewno twarde i rany mogą się gorzej goić... No i te większe rany / tymbardziej że sadzik mały /, pomalować farbą emulsyjną białą z dodatkiem / łyżka stołowa na litr farby / Topsinu. Mam rację Panowie Orzechowie Leszczynowi ? Twisted Evil Pozdrawiam !
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #35613 (odpowiedź na #35588) ] wto, 09 luty 2010 10:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pekinpl jest aktualnie niedostępny pekinpl
Początkujący
Ja jestem z okolic Jarocina i już tydzień temu zaczęliśmy ciąć mam tego 2 ha. a jak snieg stopnieje to w porzeczki.
icon12.gif  Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #35616 (odpowiedź na #35613) ] wto, 09 luty 2010 12:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
HANAT jest aktualnie niedostępny HANAT
Zaawansowany
U mnie śniegu tyle że nie ma szans chodzenia po sadzie, o cięciu nie ma mowy ( śnieg do kolan ). Drzewa jak są zdrowe i że tak powiem, odżywione to rany goją się dosyć ładnie. Ale ma racje też Melolontha że zasmarowanie ran raczej pomoże, niż zaszkodzi.
Sam nie mogę się doczekać kiedy będzie można wkroczyć do sadu Cool.

[Uaktualnione dnia: wto, 09 luty 2010 12:13]

pozdrawiam Smile hanat.
http://www.hanat.pl/
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #35707 (odpowiedź na #35588) ] śro, 10 luty 2010 11:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dendro jest aktualnie niedostępny dendro
Zaawansowany
Patent z farbą emulsyjną + proszek jest dość stary. Jestem świeżo po remoncie domu i z tego co widziałem, współczesne farby emulsyjne są inne od tych z czasów słusznie minionych. Dają lepszą powłokę a to może się przekładać na gorszą wymianę gazową pomiędzy powierzchnią rany a atmosferą. Sugerował bym jednak któryś z preparatów. Mam przekonanie do dendromalu choć nie jestem w stanie udowodnić, że jest lepszy od innych. Cena stosunkowo ok - koło 15 zł za kg, dość wydajny, łatwo go rozmieszać. Zdarzyło mi się go nakładać przy lekkim mrozie i nie odpadał po wyschnięciu. Nakładać najlepiej sztywnym pędzlem, mocno wcierając w drewno.
Też bym już podziałał w sadzie, a tu białe leci z nieba.

www.pracowniazieleni.com
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #35714 (odpowiedź na #35707) ] śro, 10 luty 2010 16:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zdzich jest aktualnie niedostępny Zdzich
Maniak
Tylko,że te "stare" farby emulsyjne nie przepuszczały powietrza i nie zalecano je na ściany zawilgocone, a te nowe reklamują jako zapewniające wymianę gazową między ścianą a pomieszczeniem. Więc chyba nie powinno być problemów z wymianą gazową.

Pozdrawiam
Zdzich

http://images31.fotosik.pl/424/355e1b2ab0b5a739m.gif Staram się poprawnie pisać po polsku.
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #35721 (odpowiedź na #35714) ] śro, 10 luty 2010 17:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Również w czasach " minionych ", emulsja biała + Topsin lub Miedzian, uważana była za coś gorszego niż np. pasta Santar, ale było to tańsze, co w gospodarstwach większych, miało znaczenie, ekonomiczne. Nic nie jest mi natomiast wiadomo o konieczności zapewnienia wymiany gazowej między raną, a atmosferą. Uczono mnie za to, że celem takiego malowania, jest odcięcie powierzchni rany od wilgoci, a w związku z tym np. maści ogrodnicze jak silnie higroskopijne, należało z zabezpieczania ran, wykluczyć. Trochę to paradoks, że niby jest rana, a nie powinno się na nią, położyć... maści. Shocked Pozdrawiam i dodaję : W sytuacji, gdy się nie ma Topsinu, warto pomalować samą farbą. Dlaczego białą ? Bo podobno te, zawierające inne, kolorowe barwniki, żle wpływały na gojenie się ran. Nie wiem co to jest, dendromal, ale sądzę, że skoro zawiera " dendro" i " mal ", to z pewnością, do malowania ran, się nadaje. Smile

[Uaktualnione dnia: śro, 10 luty 2010 17:52]

Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #35724 (odpowiedź na #35588) ] śro, 10 luty 2010 17:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
toma3 jest aktualnie niedostępny toma3
Początkujący
W kuj-pom też sniegu po "pachy", że cięcie narazie odpada, a zacząć by juz wypadało...bo zaraz poźno się zrobi. Przy 14ha to malowanie odpada zważywszy, że sam oblatuje "wszystko" Smile
Na razie tylko zające śmigają i obcinają gdzieniegdzie Laughing
pozdrawiam
T
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #35728 (odpowiedź na #35588) ] śro, 10 luty 2010 19:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Co do dawnych emulsji, to mam inne doświadczenia a pracowałem kilka lat jako malarz. Ale nieważne. Istotą sprawy jest czy zabieg malowania ran jest konieczny. W arborystyce kiedyś był bezdyskusyjnie obowiązkowy. Potem zaczęto twierdzić, że jest zbyteczny ze względu na zerową skuteczność. Jeśli tak, to w sadownictwie, gdzie z definicji drzewa sa w dobrej kondycji, byłby to zbędny koszt. Drzewa radzą sobie z ranami od zarania, więc tym bardziej z ranami "czystymi" tj powstałymi po prawidłowym cięciu. No własnie... wracam do starego tematu: tniecie z czopem czy na obraczkę?
Pozdrawiam, Dendro

www.pracowniazieleni.com
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #35754 (odpowiedź na #35728) ] czw, 11 luty 2010 09:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Uczyłem się jak Melolonta i podobnie postępuję w swoim sadzie.Zmodyfikowałem tylko trochę zamalowywanie ran po cięciu.Zamalowuję wszystkie na przewodniku.Resztę niekoniecznie, ze względu na brak czasu i rąk do pracy.Natomiast po zakończeniu cięcia robię oprysk topsinem.Tnę na czop i na obrączkę, w zależności od potrzeb.Nie trzymam się sztywno jednego sposobu cięcia.Drzewa od zarania radzą sobie z ranami ale z naturalnymi, czyli ze złamaniami.Cięcie to jednak inny typ zranienia i chyba wymaga innego podejścia.No i w sadzie to drzewa mają przynosić zysk a nie tylko radzić sobie.Więc temu są podporządkowanie działania sadownika.Koń i kot to ssaki ale jak zachorują to jednak trochę inaczej się je leczy.

Pozdrawiam
Zdzich

http://images31.fotosik.pl/424/355e1b2ab0b5a739m.gif Staram się poprawnie pisać po polsku.
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #35762 (odpowiedź na #35588) ] czw, 11 luty 2010 12:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Zaleczanie rany tak w wypadku np zgryzienia jak i cięcia jest zawsze takie same. Z zewnątrz zalewanie tkanką gojącą tzn kalusem a wewnątrz tworzenie barier (tzw model dr Shigo).Istotna jest powierzchnia tzw rany sumarycznej. W wypadku uszkodzen przez zwierzynę jest ona większa i wymaga wiekszej ilości energii skierowanej przez roslinę na jej zaleczenie.
Wrzucam takie teorie ale wiem , że życie życiem a stare patenty mają tą przewagę ,że zostały praktycznie zweryfikowane.
Pytanie do Zdzicha: Jaka to jest sytuacja wymagająca cięcia na czop? Czy na leszczynie?
Z pozdrowieniami Dendro

www.pracowniazieleni.com
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #35773 (odpowiedź na #35762) ] czw, 11 luty 2010 17:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Nie zwróciłem uwagi,że mowa o leszczynie.Fragment o cięciu odnosi się do jabłoni.

Pozdrawiam
Zdzich

Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #35781 (odpowiedź na #35588) ] czw, 11 luty 2010 18:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
miszel jest aktualnie niedostępny miszel
Stały bywalec
Ja u siebie mam już leszczynę obciętą i jak na razie śnieg ją przykrywa z każdym dniem coraz bardziej

POZDRAWIAM
MISZEL
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #35927 (odpowiedź na #35781) ] pią, 12 luty 2010 22:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
smalu jest aktualnie niedostępny smalu
Początkujący
Witam
U mnie tez niestety za duzo śniegu w sadzie.
Raz,że ciężko łazić a po drugie trzeba by odkopywać krzewy by wyciąć odrosty korzeniowe.
Ale nie tylko drzewami ale równiez drewnem się zajmuję
Poniżej fotki tych z drewna gruszy i jabłoni.
http://trawki.pl/images/inne/ptaszyska.JPG
http://trawki.pl/images/inne/ptaszyska%201%20du%BFe.JPG
Smile
Z pozdrowieniami i uśmiechami
smal
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #38207 (odpowiedź na #35588) ] pon, 12 kwiecień 2010 22:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Honkerek jest aktualnie niedostępny Honkerek
Początkujący
Fajne figurki, sprzedajesz też? Masz wyrzeźbione orzechy laskowe?
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #54827 (odpowiedź na #35724) ] czw, 31 marzec 2011 21:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
panol jest aktualnie niedostępny panol
Nowy
Toma, czy moglbys dac mi jakis kontakt tel/email do Ciebie? Widze ze zajmujesz sie uprawa katalonczyka i prowadzisz to od kilku lat. Zamierzam zalozyc powazna plantacje leszczyny i chcialbym ksztynke porozmawiac na temat twoich doswiadczen.
Jestem kumaty facet, na poziomie wiec mam nadzieje ze sie zgodzisz. Moj kontakt to PanLeszek1@gmail.com. Dzieki, Leszek

Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #55035 (odpowiedź na #35588) ] wto, 05 kwiecień 2011 18:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
baron3 jest aktualnie niedostępny baron3
Zaawansowany
toma3 nie marnuj sobie czsu na tego jak mu tam panola????? ten wafel próbował ode mnie się dowiedzieć coś o uprawie borówek. jak ja przeczytałem te jego marne wypociny to myslałem że pękne ze śmiechu. facet się na niczym nie zna i myśli że będe tracił czas na takiego gł..ka.
ja z paroma kolegami tworzymy grupę producencką Laughing i takich "specjalistów" wyrzuciłbym natychmiast .
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #62653 (odpowiedź na #35588) ] pon, 08 sierpień 2011 20:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
meister666 jest aktualnie niedostępny meister666
Nowy
Witam,
Mam pytanie, do znawców:)
Jak można wyprowadzić na prostą takie krzaczki?Grin
Ciąć mocno i zostawić docelowo jeden pień i prowadzić jako jedo pienne?
Czy w jakiś sposób je prześwietlić poprzez przecięcie gałęzi?
Wszelkie podpowiedzi, jak i słowa krytyki mile widziane;)
Pozdrawiam
Oczywiście załączam przykładowe zdjęcia leszczyn;)

Brak działających linków do foto, niech kolega ponownie zamieści Razz MODERATOR

[Uaktualnione dnia: sob, 02 marzec 2013 13:06] przez Moderatora

http://www.tirserwis-lublin.pl/galeria/images/loading.gif
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #62822 (odpowiedź na #62653) ] pią, 12 sierpień 2011 00:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Moim zdaniem, na wyprowadzanie formy jednopiennej jest już za póżno... To znaczy, jest to oczywiście możliwe, ale kosztem jakich strat... Shocked Dlatego uważam, że te krzaczory lepiej rozrzedzić wycinając część pędów przy ziemi tak, aby taki krzaczor zamienił się w formę 3-4-pienną... I rośliny w tej formie też mogą być bardzo pożyteczne... A po takim uformowaniu, trzeba oczywiście póżniej wycinać wszystkie odrosty korzeniowe, podobnie jak w przypadku formy 1-piennej... Myślę że po zabiegu rozrzedzenia takiego krzaka, prześwietlanie korony w gałązkach drobniejszych, będzie przez rok-dwa, zbyteczne...Pozdrawiam ! P.S. A formę 1-pienną, prowadzi się przez wycinanie odrostów na szyjce korzeniowej, już od pierwszego roku po posadzeniu... No i u kogo jak u kogo, ale u " mistrza " / meister666 /, takich chwastów to nie powinno być ! Laughing

[Uaktualnione dnia: pią, 12 sierpień 2011 01:04]

Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #62937 (odpowiedź na #62822) ] pon, 15 sierpień 2011 08:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
meister666 jest aktualnie niedostępny meister666
Nowy
HEHE meister czy nie meister, może jakbym być Chuckiem Norrisem to nie było by chwastów:P
A poza tym to dzięki za rady, po zbiorach się wezmę za nie bo trochę rzeczywiście się zaniedbały;)
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za info!

http://www.tirserwis-lublin.pl/galeria/images/loading.gif
icon7.gif  Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #68753 (odpowiedź na #62937) ] pon, 09 styczeń 2012 22:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Koledzy czy już tniecie sady? Pogoda jest dosyć sprzyjająca, ja na razie mam kontuzję Twisted Evil także muszę poczekać. Takie temperatury mogą przyśpieszyć pylenie.

pozdrawiam Smile hanat.
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #68875 (odpowiedź na #68753) ] czw, 12 styczeń 2012 22:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
No tak... Wytrzepał niedawno kasiorę / oglądaliśmy /, wyjechał do ciepłych krajów na narty i teraz...kontuzja... A na Dolnym Śląsku leszczyny już pylą, o czym pisałem w " fenologii "... A z cięciem chyba nie ma już co czekać... A tak przy okazji, zapytam eksperta... Czy leszczyna też choruje na srebrzystość ? Bo ja czegoś takiego do tej pory na leszczynie nie spotkałem... Razz Pozdrawiam i zdrowia życzę !

[Uaktualnione dnia: czw, 12 styczeń 2012 22:40]

icon7.gif  Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #68946 (odpowiedź na #68875) ] sob, 14 styczeń 2012 15:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Na ciecie pogoda można rzec była, teraz się rozpadało, cóż w sadach i na polach suchutko dosyć było także dobrze że w końcu popadało i niech pada. Odnośnie cięcia, to uważam że systematyczne coroczne, ułatwia zabieg w kolejnym sezonie.Co ma nie bagatelny wpływ na czas a ten na koszty.
Moja poważną kontuzja jest dosyć przykra, jeszcze z żółwiem w zawody nie dam rady startować. Ale wszystko już na dobrej drodze Wink
Co do choroby to teoretycznie tak ale osobiście nie widziałem w chronionych sadach tzn. u siebie ani u kolegów.
Sezon zanosi się dobrze, odnośnie popytu w nadchodzącym sezonie powinno być ok! a reszta pogoda itd... cóż, to tylko św.Pieter wie Smile

pozdrawiam Smile hanat.
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #93906 (odpowiedź na #35588) ] pią, 01 marzec 2013 11:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
PJ577 jest aktualnie niedostępny PJ577
Początkujący
Witam,
Jak tam u Was z cięciem leszczyny zaczynacie -kończycie?

Pozdr.
PJ577
icon7.gif  Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #93980 (odpowiedź na #93906) ] sob, 02 marzec 2013 13:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Ja praktycznie kończę, chcę zdążyć przed pyleniem które jest b. możliwe w nadchodzącym tygodniu. Na Cosfordzie można zobaczyć już przygotowania na "kotkach" Cool

pozdrawiam Smile hanat.
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #94008 (odpowiedź na #93980) ] sob, 02 marzec 2013 21:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Chyba w tym roku nie ma aż tak dużej różnicy między wschodem a zachodem, jak to niegdyś bywało... Bo mój Olbrzym co prawda jeszcze śpi, ale niektóre, przypadkowe siewki już " powiewają " baziami i robią się żółciutkie... Warto też odnotować że mamy marzec, a takie rzeczy, przynajmniej pod Wrocławiem, zdarzały się czasem w lutym... Pozdrawiam !
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #94202 (odpowiedź na #94008) ] wto, 05 marzec 2013 16:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cosford jest aktualnie niedostępny cosford
Nowy
U mnie zabiegi na ukończeniu, na Barcelońskim i Cosfordzie już widać żółcenie. Mam tylko nadzieję, że nie sprawdzą się prognozy długoterminowe bo nie będzie czego zbierać.

Pozdrowienia
icon12.gif  Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #94268 (odpowiedź na #94202) ] śro, 06 marzec 2013 23:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Faktycznie lepiej aby pylenie poczekało jeszcze z dwa tygodnie Twisted Evil

pozdrawiam Smile hanat.
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #94377 (odpowiedź na #94268) ] pią, 08 marzec 2013 20:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Pod Wrocławiem wiatr ze wschodu i mżawka...Ale mam wiadomość z Chełma / k. Lublina / że tam śnieg...A podobno leszczyna po zapyleniu, wytrzymać może do minus 6... Wytrzymać, znaczy zaowocować... Więc trzymajmy kciuki... Smile
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #94379 (odpowiedź na #94377) ] pią, 08 marzec 2013 20:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Na linii Wisły zima na całego, w deszczomierzu śniegu już 19mm, co odpowiada chyba 19cm świeżego puchu - ale tego z racji silnego wiatru aż tyle na polach nie widać. Padać ma jeszcze kilka dni ale już nie tak intensywnie. Cieszyć się można z tego, że jak pada to nie mrozi, bo jak się wypogodzi to nasz kochany GUS będzie miał wielkie problemy ze statystykami,a przetwórcy nie będą mieli wiarygodnych danych. Confused
icon10.gif  Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #94815 (odpowiedź na #94379) ] czw, 14 marzec 2013 20:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Jak tam wygląda u Was w sadach? Zmroziło kwiaty? Embarassed
Cześć orzechów, zwłaszcza Cosford zaczął pylić a tu taka pogoda Twisted Evil

pozdrawiam Smile hanat.
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #94833 (odpowiedź na #94815) ] pią, 15 marzec 2013 10:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Z czwartku na piątek było na Dolnym Śląsku minus 6... Wiec może być nieciekawie, bo leszczynowe krzaki na ogół żółte... Tylko nie bardzo pamiętam, co marznie poniżej 6... Bazie, czy zapylone i rozwinięte już, czerwone pędzelki ? Pewnie bazie, bo to z powodu tej ich " słabości " powinniśmy trzymać w chłodni gałązki, żeby " zapylić " nimi, gdy te na drzewach zmarzną... Tylko czy ktoś o tym pamięta ? Pozdrawiam !
icon7.gif  Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #94891 (odpowiedź na #94833) ] sob, 16 marzec 2013 11:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Kolego Melolontha bardzo istotna uwaga, ilu z nas pamięta? Pociecha przynajmniej w tym że późniejsze odmiany nie rozpoczęły jeszcze pylenia, przynajmniej tak u mnie wygląda a jak będzie to zapewne, nawet nasz świeżo wybrany Franciszek nie wie Cool

pozdrawiam Smile hanat.
Odp: czy juz tniecie leszczynki? [wiadomość #94988 (odpowiedź na #94891) ] nie, 17 marzec 2013 20:18 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Maniak
Rzeczywiście gdy jest kilka odmian o różnym terminie kwitnienia to jest to jakieś zabezpieczenie...I podobnie wygląda to w lesie w którym jak wiadomo, co krzak ,to inna siewka...Pozdrawiam !
Poprzedni wątek:Leszczyna odmiany Trapezduński
Następny wątek:Leszczyna opłacalność - ile ha ?
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]