użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Winorośl » Jakie odmiany winorośli uprawiacie?
Jakie odmiany winorośli uprawiacie? [wiadomość #49260] śro, 22 grudzień 2010 23:30 Przejdź do następnej wiadomości
Winiarz jest aktualnie niedostępny Winiarz
Początkujący
Witam,
Chciałbym rozruszać troche ten dział, dlatego na początek pytanie takie jak powyżej, "jakie odmiany uprawiacie"?

[Uaktualnione dnia: czw, 23 grudzień 2010 20:29] przez Moderatora

Odp: Jakie odmiany uprawiacie? [wiadomość #49265 (odpowiedź na #49260) ] czw, 23 grudzień 2010 07:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artemida jest aktualnie niedostępny artemida
Maniak
Pytanie bardzo kontrowersyjne jako że winno to zależeć wielu czynników; a/ co ma być produktem finalnym; wino,sok, owoce deserowe, osłona brzydkiej ściany. b/ region kraju; południowy zachód, centrum czy pn- wschód. c/Uprawa na działce, uprawa na wybranym stanowisku; wystawa, gleba, skłon.d/ Powierzchnia przewidywanej uprawy; parę krzaków, parę arów, czy parę hektarów, uprawa pod osłonami. e/cel uprawy; własny użytek, gospodarstwo agroturystyczne, produkcja wielkotowarowa Po wpisaniu odpowiedzi na w/w pytania postaram się odpowiedzieć.
Odp: Jakie odmiany uprawiacie? [wiadomość #49268 (odpowiedź na #49265) ] czw, 23 grudzień 2010 09:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Ja " uprawiam " 2 krzaki Aurory, 3 krzaki Schuylera, 2 jakiejś starodawnej dziczki / Seibel ? / i 2 krzaki czegoś, czego nazwy, nie znam.... Ta Aurora najbardziej wykwintną odmianą na deser co prawda nie jest, ale jest tak plenna, że jem ją całymi garściami a i tak wszystkiego zjeść się nie da. No i ma te pestki... Schuyler jest bardzo smaczny, niestety podatny na choroby, wcześnie traci liście i nie zawsze wszystkie grona, dojrzewają... A tego starodawnego, drobnoowocowego, niebieskiego Seibela, zwykle oddaję komuś, na wino... Pozdrawiam ! ....p.s. A swoją drogą ciekawy jestem, czy kiedykolwiek uda mi się ustalić, jak nazywa się to " cudo ", które otrzymałem od pewnej znajomej... Ogromne, niebieskie kiście o bardzo dużych owocach, ogromne, bardzo ciemne i zdrowe liście / idealne do zawijania w nie " gołąbków "/, przyjemny, lekko " perfumowany " smak owoców. A pewien szkółkarz wziął ode mnie 2 sadzonki, żeby rozmnażać to-to w celach ozdobnych, ze względu na te, imponujące liście, choć ukorzenia się dość trudno... Może wymyślisz arkadio coś w temacie tej nazwy, choć wiem przecież, że odmian winorośli są, tysiące...

[Uaktualnione dnia: czw, 23 grudzień 2010 09:35]

Odp: Jakie odmiany uprawiacie? [wiadomość #49271 (odpowiedź na #49268) ] czw, 23 grudzień 2010 10:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Cóż, w kraju uprawia się ok. 500 odmian winorośli. Nikt nad tym nie panuje, wielu domorosłych twórców /produkujących sadzonki/to co u nich rośnie nazywa po swojemu i tak ...powiększa istniejący bałagan. Uprawiający na skalę towarową /nieliczni/ mają rozeznanie, w sumie kilkadziesiąt odmian / o wiele za dużo/. Trzeba tu podzielić odmiany na; typowo przetwórcze /wina, soki/, deserowe, ozdobne/altanowe/. Oczywiście wszystkie mogą być uprawiane amatorsko ale efekty będą zróżnicowane.
Odp: Jakie odmiany uprawiacie? [wiadomość #49282 (odpowiedź na #49271) ] czw, 23 grudzień 2010 17:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
A czy potwierdzasz artemido to, co i mnie się zdaje ? A zdaje mi się, że winorośl stosunkowo łatwo tworzy " samosiejki " z nasion ? Bo jestem pewny, że kilkakrotnie w życiu spotykałem małe krzewinki winorośli w miejscach, w których na pewno niczego w ziemię nie wtykałem... Bo jeśli tak, to powiekszało by to tylko ten odmianowy i " odmianowy ", bałagan... Shocked Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: czw, 23 grudzień 2010 17:49]

Odp: Jakie odmiany uprawiacie? [wiadomość #49284 (odpowiedź na #49282) ] czw, 23 grudzień 2010 18:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Oczywiście, wiele tego co rośnie pod domami to samosiejki. Zazwyczaj niewiele warte ale...zazieleniają ścianę. Do profesjonalnej, największej w kraju winnicy p. Jaworka /24 ha/ masz niedaleko. Miękinia k. Środy Śląskiej.
Odp: Jakie odmiany uprawiacie? [wiadomość #49288 (odpowiedź na #49284) ] czw, 23 grudzień 2010 19:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
artemida... Ja już nawet wiem który to pałac i która brama wjazdowa w tej Miękini i nawet miałem tam chęć kiedyś zajrzeć, ale zrezygnowałem, bo nie chciałem im głowy zawracać...Ale nie wykluczone, że wybiorę się kiedyś w ramach jakichś " Otwartych Drzwi ", które przecież tam też się odbywają... Na razie oglądam czasem to co pokazują w Internecie i to, co mogę dojrzeć z ...satelity . Smile Pozdrawiam !
Odp: Jakie odmiany uprawiacie? [wiadomość #49291 (odpowiedź na #49288) ] czw, 23 grudzień 2010 20:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Witam,
chciałem dowiedzieć się odmiany, to nie miała być ankieta do pracy Mgr. Razz

Ale można rozszeżyć o kolejne pytania.

Jaką powierzchnie zajmuje w waszym gospodarstwie uprawa winorośli?

Ile krzewów na tej powierzchni uprawiacie?

Moja mini plantacja to 30arów, ok 1000 krzewów, rozstaw 2,5m x1m.
Dominują odmiany przerobowe: Rondo,Regent-na wino czerwone.
Hibernal, Jutrzenka, Seyval Blanc, Muskat Odeskij, Solaris, Bianka. Mam też pojedyńcze krzewy odmian deserowych: Kodrianka, Nero, Arkadia, Festive, Muskat Blu, Agat Doński.

[Uaktualnione dnia: czw, 23 grudzień 2010 20:39]

Odp: Jakie odmiany uprawiacie? [wiadomość #49293 (odpowiedź na #49291) ] czw, 23 grudzień 2010 21:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Winiarz... Razz Pozdrawiam i życzę powodzenia !
Odp: Jakie odmiany uprawiacie? [wiadomość #49294 (odpowiedź na #49268) ] czw, 23 grudzień 2010 21:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Melolontha napisał(a) dnia czw, 23 grudzień 2010 09:17

Ja " uprawiam " 2 krzaki Aurory, 3 krzaki Schuylera, 2 jakiejś starodawnej dziczki / Seibel ? / i 2 krzaki czegoś, czego nazwy, nie znam.... Ta Aurora najbardziej wykwintną odmianą na deser co prawda nie jest, ale jest tak plenna, że jem ją całymi garściami a i tak wszystkiego zjeść się nie da. No i ma te pestki... Schuyler jest bardzo smaczny, niestety podatny na choroby, wcześnie traci liście i nie zawsze wszystkie grona, dojrzewają... A tego starodawnego, drobnoowocowego, niebieskiego Seibela, zwykle oddaję komuś, na wino... Pozdrawiam ! ....p.s. A swoją drogą ciekawy jestem, czy kiedykolwiek uda mi się ustalić, jak nazywa się to " cudo ", które otrzymałem od pewnej znajomej... Ogromne, niebieskie kiście o bardzo dużych owocach, ogromne, bardzo ciemne i zdrowe liście / idealne do zawijania w nie " gołąbków "/, przyjemny, lekko " perfumowany " smak owoców. A pewien szkółkarz wziął ode mnie 2 sadzonki, żeby rozmnażać to-to w celach ozdobnych, ze względu na te, imponujące liście, choć ukorzenia się dość trudno... Może wymyślisz arkadio coś w temacie tej nazwy, choć wiem przecież, że odmian winorośli są, tysiące...

Ta odmiana ktorą opisujesz to może być Agat Doński
Odp: Jakie odmiany uprawiacie? [wiadomość #49295 (odpowiedź na #49294) ] czw, 23 grudzień 2010 21:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Winiarz... Dziękuję i rewanżuję się propozycją / może niepotrzebnie... Confused / Wejdż na stronę " Winnice Jaworek ", i szybko znajdziesz się wśród...swoich Smile A na pewno dowiesz się jakie odmiany oni uprawiają ... Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: czw, 23 grudzień 2010 21:20]

Odp: Jakie odmiany uprawiacie? [wiadomość #49297 (odpowiedź na #49295) ] czw, 23 grudzień 2010 21:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Witam,
Znam osoby tam pracujace i jestem w kontakcie z nimi. Ale oprócz małej palntacji winorośli mam trochę sadu 4ha. Dlatego chciałem dowiedzieć się czy inni sadownicy też coś uprawiaja jako hobby, np. winorośl. Bo ten dział chyba po to został stworzony, mam rację???

Odp: Jakie odmiany uprawiacie? [wiadomość #49298 (odpowiedź na #49297) ] czw, 23 grudzień 2010 21:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
No jak nie, jak tak... Smile Ale ja się już wyłączam, bo jednak winorośl to nie moja " działka "...Pozdrawiam !
Odp: Jakie odmiany uprawiacie? [wiadomość #49314 (odpowiedź na #49298) ] pią, 24 grudzień 2010 07:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Proponuję zapoznać się z praktycznymi uwagami na portalu www,winamarcina. pl
Odp: Jakie odmiany uprawiacie? [wiadomość #50876 (odpowiedź na #49297) ] sob, 22 styczeń 2011 22:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Heavy jest aktualnie niedostępny Heavy
Zaawansowany
Winiarz napisał(a) dnia czw, 23 grudzień 2010 09:39

Witam,
Znam osoby tam pracujace i jestem w kontakcie z nimi. Ale oprócz małej palntacji winorośli mam trochę sadu 4ha. Dlatego chciałem dowiedzieć się czy inni sadownicy też coś uprawiaja jako hobby, np. winorośl. Bo ten dział chyba po to został stworzony, mam rację???

Ja na razie od kilku lat testuję odmiany!
Mam kilkaset sztuk, regent,rondo,solaris,kristaly,C.cortis,zweigelt,traminer,s.l aurent,chardonay,kerner,s.blanc itd
Oprócz tego parę ha borówki.
Odp: Jakie odmiany uprawiacie? [wiadomość #51575 (odpowiedź na #50876) ] czw, 03 luty 2011 07:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
WacekJ jest aktualnie niedostępny WacekJ
Początkujący
Witam
Mam ogród a w nim ok 110 krzaków winorośli na wino (przerobowych) , kilkanaście deserowych i kilka altanowych . Przerobowe w większości szczepione ( musiałem podpisać 2 umowy licencyjne ).Na wino czerwone : Regent , Rondo, Iliczewski Ranny ,Sevar, Reberger .Na wino białe Bianca , Solaris,Phoenix,Kristaly .
Zalogowałem się na tym forum bo mam kilka śliw a że uprawa ekologiczna daje więcej kompostu niż owoców , szukam pomocy w doborze środków i terminów ich stosowania!

Wacek

Wacek
Odp: Jakie odmiany winorośli uprawiacie? [wiadomość #94312 (odpowiedź na #49260) ] czw, 07 marzec 2013 16:53 Przejdź do poprzedniej wiadomości
norbi7631 jest aktualnie niedostępny norbi7631
Nowy
Ja w sumie jeszcze nie uprawiam, jestem na etapie ukorzeniania Swenson Red - znajomy ma na działce (od niego wziąłem do ukorzenienia), posadził 20 lat temu. Nic nie robi, nie tnie, nie nawozi, jedynie "zarzucił" kiedyś na jabłoń i tak sobie ta winorośl rośnie, a co roku owocuje jak szalone i jest przepyszne.
Ukorzeniam też Muscat Bleu, ale to przy okazji - jak "wstanie" to posadzę.
Poprzedni wątek:Identyfikacja chorób i szkodników na winorośli
Następny wątek:Mączniak prawdziwy a mączniak rzekomy winorośli
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]