użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Kosiarki i rozdrabniacze sadownicze » Kosiarka Fischer GL4
Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91260] nie, 20 styczeń 2013 12:54 Przejdź do następnej wiadomości
rymar jest aktualnie niedostępny rymar
Nowy
Jestem przed kupnem kosiarki Fischer GL4 200-360.
Czy ktoś mógłby mi powiedzeć coś o niej z Własnego doświadczenia?
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/3843/0/

[Uaktualnione dnia: nie, 20 styczeń 2013 13:07] przez Moderatora

Odp: kosiarka fischer GL4 [wiadomość #91262 (odpowiedź na #91260) ] nie, 20 styczeń 2013 13:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
decosta jest aktualnie niedostępny decosta
Zaawansowany
Nie mam takiej maszyny ,ale wygląda ciekawie i mam pytanie ile kosztuje .
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91266 (odpowiedź na #91260) ] nie, 20 styczeń 2013 13:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Ten model który ja wybrałem z najlepszym wyposażeniem i szerokością koszenia 2m min do 3,6m max kosztuje w granicy 66000zł/brutto, ale dokładnej ceny jeszcze nie znam.
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91274 (odpowiedź na #91266) ] nie, 20 styczeń 2013 14:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
krzysiek95 jest aktualnie niedostępny krzysiek95
Początkujący
Zakupiłem tą kosiarke w sierpniu model gl4 160-260 z czujnikami bez opryskiwacza i po 2 koszeniach jestem z niej bardzo zadowolony. Jakość koszenia jest naprawde znakomita, powala wszystkie kosiarki między innymi tez ceną (ponad 40 tyś. brutto bez opryskiwacza ) ale moim zdaniem warto , jedna z najlepszych kosiarek jakie obecnie produkują. Jedną mala wadą tej kosiarki jest włączanie trzeba troche dodać gazu ciągnikowi zeby ruszyła ale jak już ruszy to idzie jak burza no i troche trawy leci na ciągnik Razz
pozdrawiam i życze udanych zakupów Smile
Na obrazku przedstawiam efekt koszenia tą kosiarka
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/3844/0/

• Załącznik: DSCN1274.JPG
    (Rozmiar: 1.48MB, Pobrane 2706 razy)

[Uaktualnione dnia: nie, 20 styczeń 2013 15:05] przez Moderatora

Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91276 (odpowiedź na #91260) ] nie, 20 styczeń 2013 15:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Fragii jest aktualnie niedostępny Fragii
Maniak
Dla mnie to strata pieniędzy, jedyną zalęta tę kosiarki jest bardzo dobra jakość skoszonej trawy dlatego polecam ją do koszenia trawy na narodowym albo na pge arenie a nie w sadzie. Szkoda kasy na maszynę, kosy na paliwo i czasu gdzie trzeba z nią wolno jeździć. Jeszcze z opryskiwaczem i belką herbicydową z przodu ciagnika bym zrozumiał ale bez to już nie. Zwykłym rozdrabniaczem wykosze 3 razy szybciej i dawno zapomnę a inni koszą bijakami i taką kosiarką. Ale jak ktoś chce się podniecać równiutko skoszoną trawą w sadzie...
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91284 (odpowiedź na #91260) ] nie, 20 styczeń 2013 17:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Lepiej kupic kosiarke za 8k a za reszte jechac na karaiby
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91285 (odpowiedź na #91276) ] nie, 20 styczeń 2013 17:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Trwałość tej kosiarki na pewno będzie dluższa niż zwykłej za 8 tyś.
A co do prędkości koszenia ta ta kosiarką można dużo szybciej jeździć niż bijakową i trawa będzie bez tego dobrze skoszona. Dobrze skoszona trawa ma tez swoje zalety po za tym że lepiej wygląda to jest bardzo dobrze rozdrobniona i jest lepsza uprawa.
Kosiarke kupowałem na fundusze unijne więc wolałem coś lepszego Razz
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91286 (odpowiedź na #91285) ] nie, 20 styczeń 2013 17:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Darek578 jest aktualnie niedostępny Darek578
Stały bywalec
Bardzo fajne sa też kosiarki w których można zdjąć część bocznych osłon aby skoszona trawa wylatywała pod drzewka. Tylko czy skoszona trawa coś pod drzewami daje oprucz tego że tam leży? A kosiareczka bardzo fajna tylko ta cena:(

Pozdrawiam
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91287 (odpowiedź na #91286) ] nie, 20 styczeń 2013 18:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Na pewno daje próchnicę. Ale najbardziej korzystny taki zabieg może być w trakcie suszy. Skoszona trawa będzie pełnić rolę ściółki i w jakimś stopniu będzie ograniczać parowanie gleby. Tylko czy tej trawy będzie aż tyle, żeby równomiernie pokryć pas herbicydowy? - pewnie nie.
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91294 (odpowiedź na #91260) ] nie, 20 styczeń 2013 18:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SiarolEKOLOG jest aktualnie niedostępny SiarolEKOLOG
Początkujący
Na zdjęciu widać ze jakość tego koszenia nie powala. Cena za to jest owszem owszem ekstra.!!
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91297 (odpowiedź na #91260) ] nie, 20 styczeń 2013 19:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SiarolEKOLOG jest aktualnie niedostępny SiarolEKOLOG
Początkujący
Myślę ,że koszenie trawy w suszę jeszcze bardziej ją spotęguje.
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91303 (odpowiedź na #91260) ] nie, 20 styczeń 2013 20:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
wojtekx jest aktualnie niedostępny wojtekx
Maniak
Bez przesady ze aby miedz ładnie skoszona trawę trzeba kupować kosiarkę za 40tys ja mam kosiarkę z warki ks za 9tys i w sadzie mam trawnik. Sztuką jest odpowiednie ustawienie kosiarki.
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91309 (odpowiedź na #91303) ] nie, 20 styczeń 2013 20:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
wihajster jest aktualnie niedostępny wihajster
Początkujący
Do rymara i krzyśka95, sprzęt konkretny i pewnie godny polecenia, cieszy że niektórych z nas na to stac.
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91312 (odpowiedź na #91260) ] nie, 20 styczeń 2013 21:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
do krzysiek95...trwałość tej kosiarki???40 tyś...hmmm mam 5 kosiarek za 8 tysi.Czy taka kosiarka przeżyje chociaż 2 takie za 8???nikt mi niepowie!!!za resztę mam inny sprzęt taki jak dobry agregat uprawowy który jest równie ważnym sprzętem w naszych gospodarstwach
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91313 (odpowiedź na #91312) ] nie, 20 styczeń 2013 21:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
wihajster jest aktualnie niedostępny wihajster
Początkujący
Do binek, możesz napisac coś o tym dobrym agregacie uprawowym.Muszę cos kupic do uprawy ziemi po wykarczowaniu sadu.
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91316 (odpowiedź na #91260) ] nie, 20 styczeń 2013 21:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
witoldo88 jest aktualnie niedostępny witoldo88
Początkujący
z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że kosiarka warta polecenia,
-zapotrzebowanie na moc ciągnika ok 50-60kM (w zależności od trawy)
-belki do oprysku od razu do przerobienia, te oryginalne się nie sprawdzają,
-duża, a nawet bardzo duża oszczędność czasu zwłaszcza w szerokich nasadzeniach kiedy kosiarką o szer 1,8-2m trzeba jeździć dwa razy w rządku,
-bardzo dobre rozwiązanie kiedy przed zbiorami gałęzie są nisko opuszczone na ziemi i kiedy nie zaleca się oprysku herbicydami,wtedy rozstawiasz na maksymalną szer. i kosisz,
-polecam wziąć ten większy zbiornik na wodę czyli 200l, chyba że teraz montują jeszcze większe?
-targuj się o drugi komplet noży Smile

a jakie wyposażenie dodatkowe bierzesz?

[Uaktualnione dnia: nie, 20 styczeń 2013 21:27]

Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91318 (odpowiedź na #91313) ] nie, 20 styczeń 2013 21:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
grzegorz69 jest aktualnie niedostępny grzegorz69
Początkujący
wojtekx., co masz dokładnie na myśli, pisząc o odpowiednim ustawieniu kosiarki.?
do wihajster., zerknij na sąsiedni temat o glebogryzarce.! Pozdrawiam
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91323 (odpowiedź na #91260) ] nie, 20 styczeń 2013 21:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
wihajster poczytaj sobie o sprzęcie tego typu http://www.traktorpool.pl/schnellsuche/keywords/glebogryzark a%20+%20wa%C5%82/netgross/2/page/1/sort/DESC/sortby/score/
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91325 (odpowiedź na #91260) ] nie, 20 styczeń 2013 21:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
kolego witoldo88 dla mnie cena 40 tys za taki sprzęt to abstrakcja a Ty piszesz jeszcze o modelu do herbicydowania który kosztuje 66 tysięcy jak kolega napisał na początku, wiec tym bardziej uważam że to jest zabawka dla ludzi którym się kasa nie mieści na koncie, oczywiście nie pisze ze sprzęt jest zły tylko że kompletnie nie wart swojej ceny.No ale jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem owego sprzętu no to pogratulować.Pozdrawiam
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91330 (odpowiedź na #91260) ] nie, 20 styczeń 2013 22:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
do binek ja tą kosiarkę kupowałem 4 lata temu i ceny były zupełnie inne, zapłaciłem niecałe 40tyś brutto i brałem na PROW więc dla mnie było warto. Jak ktoś ma nią pracować na 3 czy 6 ha to na pewno nie zobaczy znacznych oszczędności
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91335 (odpowiedź na #91260) ] nie, 20 styczeń 2013 23:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Fragii jest aktualnie niedostępny Fragii
Maniak
ja w pełni zgadzam się użytkownikiem binek. Taką kosiarkę mogą sobie kupić Ci co nie mają co z kasą robić. A zazwyczaj wszyscy jęczą że cena za jabłko taka niska. Chciałbym aby takie osoby pisały kiedy ktoś zastanawia się czym się zająć. witoldo88 wtedy nie napisze do takiego, chłopie sadź jabłko, stać mnie na wszystko nawet na kosiarkę za 40 tyś.
A co do samego koszenia, na filmach nie powala. Prędkość jazdy też jest powolna więc ja szybciej moją dwa razy objadę niż inni tą raz. Lepiej na karaiby jechać, ale pewnie nie którzy już dość mają karaibów Razz
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91337 (odpowiedź na #91260) ] nie, 20 styczeń 2013 23:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
z tego co wywnioskowałem to kolega rymar jest przed kupnem konkretnie tej kosiarki, a więc jest na nią zdecydowany (cena mu nie przeszkadza) i oczekuje opinii użytkowników, a więc jestem użytkownikiem i odpowiadam, nie mówię że jest to cud bo od razu napisałem że ma minusy, na pewno też minusem jest jej cena która zależy od wyposażenia,
a co do karaibów to również bardzo gorąco polecam no i radzę aby wybierać sprawdzone i pewne biura podróży Very Happy
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91351 (odpowiedź na #91260) ] pon, 21 styczeń 2013 13:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Do Witoldo88. Dzięki za cenne uwagi kolego!
Co trzeba przerobić w tych belkach herbicydowych?
Jeśli chodzi o zbiornik to biorę ten 200l i niema większego.
A co do pozostałego wyposażena to biorę tę kosiarkę na SAPARD, więc kazałem wyposażyć we wszystko co jest możliwe a mianowicie:
1.Układ odciążąjący.
2.Zbiornik j.w. z elektrozaworami 2 sekcje.
3.Czujniki systemu uchylania.
4.Niezależna hydraulika (zbiornik + pompa 30l/min).
5.System oprysku punktowego.
6.Możliwość zapinania do traktora z przodu bądź z tyłu.

Mam do Ciebie pytanie w sprawie kół: Jakie masz przy swojej kosiarce? Metalowe czy opony pompowane?
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91374 (odpowiedź na #91318) ] pon, 21 styczeń 2013 20:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
wojtekx jest aktualnie niedostępny wojtekx
Maniak
grzegorz69 napisał(a) dnia nie, 20 styczeń 2013 09:28

wojtekx., co masz dokładnie na myśli, pisząc o odpowiednim ustawieniu kosiarki.?
do wihajster., zerknij na sąsiedni temat o glebogryzarce.! Pozdrawiam

Po pierwsze trzeba mieć płaskie międzyrzędzia , zauważyłem tez ze w polskich kosiarkach ta wysokość jest ustawiona na min. 4cm a to jest zbyt wysoko i powoduje trawa nie ładnie wygląda po skoszeniu. I dlatego nie które kosiarki wymagają małych przeróbek, nie raz trzeba tez odpowiednio wyregulować położenie kosiarki względem ciągnika. Generalnie tez trzeba zauważyć ze ogólnie zasada koszenia w kosiarkach jest taka sama czy to 8tys czy 60tys wiec nie widzę powodów kupowania tak drogich kosiarek. Bo jeżeli np. mamy opryskiwacz to nie ma co porównywać opryskiwacz za np. 70tys np. lochmann do np. agroli za 35tys bo to są w ogóle inne konstrukcje i inna jest budowa. A tu przy kosiarkach nic nie ma innego zasada koszenia trawy jest bardzo podobna. Razz
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91433 (odpowiedź na #91351) ] wto, 22 styczeń 2013 10:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
rymar napisał(a) dnia pon, 21 styczeń 2013 01:31

Do Witoldo88. Dzięki za cenne uwagi kolego!
Co trzeba przerobić w tych belkach herbicydowych?
Jeśli chodzi o zbiornik to biorę ten 200l i niema większego.
A co do pozostałego wyposażena to biorę tę kosiarkę na SAPARD, więc kazałem wyposażyć we wszystko co jest możliwe a mianowicie:
1.Układ odciążąjący.
2.Zbiornik j.w. z elektrozaworami 2 sekcje.
3.Czujniki systemu uchylania.
4.Niezależna hydraulika (zbiornik + pompa 30l/min).
5.System oprysku punktowego.
6.Możliwość zapinania do traktora z przodu bądź z tyłu.

Mam do Ciebie pytanie w sprawie kół: Jakie masz przy swojej kosiarce? Metalowe czy opony pompowane?

jeśli belki będziesz używał do punktowego opryskiwania to być może zdadzą egzamin, my je zastąpiliśmy belkami własnej konstrukcji coś podobnego do belki agroli, tak aby herbicyd był osłonięty i nie był narażony na zwiewanie, a jednocześnie po to aby prowadzić pasy herbicydowe o szer. ok 40cm z każdej strony. (te oryginalne nie dokładnie opryskiwały taką szerokość przy szybkiej jeździe.
Już teraz wiem skąd taka cena tej kosiarki, skoro ją chcesz tak wyposażyć to nic dziwnego Smile
Ja w swojej kosiarce mam opony metalowe a z tyłu wałek tak jak na zdjęciu. Jak kupowałem ją to jeszcze nie było takiego wyboru czy opony czy kółka metalowe więc ci nie podpowiem co jest lepsze. być może na pompowanych jest lepsza amortyzacja, tylko że pompowane mogą się przebić.
pozdrawiam

Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91477 (odpowiedź na #91433) ] wto, 22 styczeń 2013 18:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
ja też mam metalowe, ja kupowałem to mialem do wyboru albo z tyłu walec albo kółka gumowe, wybralem walec i z przodu kołka metalowe, uwazam że to lepiej zdaje egzamin i jest bardziej trwalsze a co do amortyzacji kosiarki to wystarczy tylko zapiąć na dolną luźną dziure i kosiarka pięknie sie poddaje
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91508 (odpowiedź na #91260) ] śro, 23 styczeń 2013 09:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Mam jeszcze ostatnie pytanie do Was!(krzysiek95, witoldo88).
Gdzie kupowaliście swoje kosiarki? U kogo?
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91511 (odpowiedź na #91508) ] śro, 23 styczeń 2013 11:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Zauważyliscie że niektóre kosiarki podczepia się do ciągnika nie na cięgle ale na łańcuchu. Czemu ma to słuzyć? W kosiarce fisher też tak jest?
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91519 (odpowiedź na #91508) ] śro, 23 styczeń 2013 16:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
rymar napisał(a) dnia śro, 23 styczeń 2013 09:21

Mam jeszcze ostatnie pytanie do Was!(krzysiek95, witoldo88).
Gdzie kupowaliście swoje kosiarki? U kogo?

odpowiedziałem Ci na pocztę portalu, aby nie robić reklamy bo chyba nie jest to zgodne z zasadami forum.
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91522 (odpowiedź na #91519) ] śro, 23 styczeń 2013 17:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Do witoldo88! Ja też byłem u tego pana i rozmawiałem o tej kosiarce i chcę ją kupić u Niego, ale ostatnio ciężko się z Nim dogadać. Jak sie do Niego dodzwonię co jest nie lada wyczynem to mówi,że wszystko bedzie wycenione i przesłane na maila na drugi dzień, a potem mija tydzień bez żadnego kontaktu. Nie spieszy mi się ale troche denerwuje mnie takie gadanie. A jak beyło z Tobą?
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91549 (odpowiedź na #91522) ] śro, 23 styczeń 2013 22:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Mam pytanie do bardziej obeznanych posiadaczy kosiarek, ktoś wie na czym polega możliwośc wyboru kierunku cięcia? Do czego to się odnosi?

Pozdrawiam
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91550 (odpowiedź na #91522) ] śro, 23 styczeń 2013 23:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
rymar napisał(a) dnia śro, 23 styczeń 2013 05:35

Do witoldo88! Ja też byłem u tego pana i rozmawiałem o tej kosiarce i chcę ją kupić u Niego, ale ostatnio ciężko się z Nim dogadać. Jak sie do Niego dodzwonię co jest nie lada wyczynem to mówi,że wszystko bedzie wycenione i przesłane na maila na drugi dzień, a potem mija tydzień bez żadnego kontaktu. Nie spieszy mi się ale troche denerwuje mnie takie gadanie. A jak beyło z Tobą?

dokładnie tak samo Smile żeby się tam dodzwonić to wielkie szczęście Smile ale myślę że jak pojedziesz osobiście i pogadacie to się dogadacie Smile
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91669 (odpowiedź na #91260) ] sob, 26 styczeń 2013 20:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jacek1974 jest aktualnie niedostępny jacek1974
Nowy
W sumie, czasami można trafić też taką kosiarkę używaną, jedna jest nawet w aktualnych ogłoszeniach. Tak, jak kolega krzych53 pisze, kupić kosiarkę za 8 tysi, a za resztę na Karaiby pojechać.
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91732 (odpowiedź na #91669) ] nie, 27 styczeń 2013 19:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Nowe to jest jednak nowe, lepiej już kupić za 8 tys. ale nową Very Happy
a co do karaib to ja wole mieć lepszy sprzęt niż na karaiby jeździć Very Happy

A co do dilera to z tego co sie orientuje to jest chyba tylko jeden w Polsce. Fakt ciężko jest się z nimi skontaktować Smile
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91747 (odpowiedź na #91732) ] nie, 27 styczeń 2013 21:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jacek1974 jest aktualnie niedostępny jacek1974
Nowy
Mi się wydaje, że ta używka może dłużej od nowej pochodzić. Kiedyś w maszynach na materiale nie żałowano, metal był innej jakości, a teraz to wszystko prawie w ręcach się gnie.
Odp: Kosiarka Fischer GL4 [wiadomość #91799 (odpowiedź na #91747) ] pon, 28 styczeń 2013 17:30 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Początkujący
no w sumie masz racje
Poprzedni wątek:koszenie międzyrzędzi i pryskanie belką
Następny wątek:Kosiarka Aedes AS 3600
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]