użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Nawadnianie » Beczka czy staw ?  (4) 1 Głosów
Beczka czy staw ? [wiadomość #3239] czw, 19 kwiecień 2007 13:18 Przejdź do następnej wiadomości
wojus83 jest aktualnie niedostępny wojus83
Stały bywalec
witam. chce wstawic beczke do nawadniania do sadu i zastanawiam sie jakiej duzej potrzebuje-licze na rady. sad ma 5,3 ha lekka ziemia kl IV-VI, woda z wodociagow
pozdrawiam

Marek
Odp: Jaka beczka? [wiadomość #3261 (odpowiedź na #3239) ] pią, 20 kwiecień 2007 12:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
huberciks jest aktualnie niedostępny huberciks
Początkujący
witam ! kolego jak bys mogl to przedstaw nam troche jasniej swoja wizje tego pomyslu...
Smile
Odp: Jaka beczka? [wiadomość #3272 (odpowiedź na #3239) ] pią, 20 kwiecień 2007 18:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
ok,sprobuje Smile choc jestem laikiem w temacie nawadniania(jesli chodzi o parametry itp) po prostu mam zamiar zainstalowac w przyszlym roku nawadnianie kropelkowe, a juz teraz chcialbym wstawic chociaz zbiornik(beczke) bo przyda sie w trakcie sezonu(do napelniania opryskiwacza, czy podlewania wiadrami w razie potrzeby) jak pisalem powierzchnia sadu to 5,3 ha. moze napiszcie prosze co musze wziasc pod uwage dobierajac wielkosc beczki-bo jestem zielony w tym temacie!! Sad
pozdrawiam i licze na rady

Marek
Odp: Jaka beczka? [wiadomość #3294 (odpowiedź na #3272) ] pią, 20 kwiecień 2007 22:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
wiec kolego powiem tyle co wiem z wlasnego doswiadczenia...
beczka jak najbardziej ci sie moze przydac ale tylko do ogrzania wody przed pryskaniem lub podlewaniem(zapomnij o podlewaniu wiadrem 5 hektarow) ale jesli masz zamiar podpiac pod to linie kroplujaca to juz ci mowie ze to nie wyda- nie bedziesz mial odpowiedniego cisnienia.... dlaczego chcesz podlewac woda z wodociagu rachunki cie zjedza... nie myslales nad wywierceniem wlasnej studni to by bylo duzo lepsze rozwiazanie...
myslisz nad obsadzeniem tych 5 hektarow czy juz masz cos tam wsadzone ??
Odp: Jaka beczka? [wiadomość #3299 (odpowiedź na #3239) ] sob, 21 kwiecień 2007 09:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
hmm, mam wsadzone juz tam czeresnie. dlaczego twierdzisz ze nie wyda nawadnianie kropelkowe-przeciez moge zainstalowac pompe zeby cisnienie bylo wieksze. studnie owszem chcialbym ale to jest spory koszt (choc nie wiem jaki dokladnie-moze mozesz mi podac szacunkowy koszt studni?)
pozdrawiam

Marek
Odp: Jaka beczka? [wiadomość #3301 (odpowiedź na #3239) ] sob, 21 kwiecień 2007 09:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SlawekS jest aktualnie niedostępny SlawekS
Maniak
z tego co słyszałem 10-15 tys(może ktoś kto sam wiercił zweryfikuje), zależy od wykonawcy i głebokości, z tym że że nalezy się liczyć chyba jeszcze z odpowiednim osprzetem do uzdatnienia tej wody, bo ona ma przeważnie niezbyt dobry skład
Odp: Jaka beczka? [wiadomość #3311 (odpowiedź na #3239) ] sob, 21 kwiecień 2007 13:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
no wlasnie-kupa kasy, na razie wolalbym nawadniac kropelkowo z wodociagow, z czasem bym wiercil. ale ponawiam pytanie-moze ktos ma podobna wielkosc sadu i jaka ma beczke?

Marek
Odp: Jaka beczka? [wiadomość #3314 (odpowiedź na #3311) ] sob, 21 kwiecień 2007 14:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
wszystko zalezy od tego ile ci potrzeba wody... a zeby mniej wiecej to sobie przeliczyc musisz wiedziec jaka polozysz linie czy z wtapianymi kroplownikami czy z wkrecanymi.... z wkrecanymi bedziesz mial wieksza oszczednasc wody bo wkrecasz tylko dwa z obu stron pnia drzewa (lepsza linia pod wodociag) musisz jeszcze przemyslec ile chcesz litrow z kroplownika standard do sadu to 2-2,2 l/h ale nad ta linia musisz sie troche nachodzic zanim te kroplowniki po nakrecasz i bedzie to dzialac... jest tez druga linia z wtopionymi kroplownikami ja tylko rozwijasz podpinasz i lejesz - tu juz musisz sobie wybrac jaka wydajnosc chcesz z kroplownika i jaka odleglosc miedzy kroplownikami ci jest potrzebna moze byc to np co 75cm...
wszystko zalezy od tego ile potrzebujesz wody na kwaterze... musisz sobie przejsc policzyc ile lini ci jest potrzebne na kwatere i ile z takiej lini potrzebujesz wody wtedy bedziesz wiedzial jaka masz zalozyc beczke...
ale najpierw przemysl jak chcesz zrobic odpowiednie cisnienie w tej beczce...
ja mam studnie ponad 40m z czego 10 mam w skale lustro jest na 5 metrach wykopanie jej kosztowalo mnie dosyc tanio bo cos kolo 6 tys ale to bylo ze 4 lata temu no ale pajac od kopania tez byl niezly... teraz stawki sa chyba od 250zl w gore... pompe mam o wydajnosci okolo 15m3 zalezy jak ja sie zdusi teraz kosztuje okolo 2 tys do tego bedzie jeszcze potrzebny odzelaziacz i hydrofor ale o to bys musial sie sam dowiedziec ja niewiem jak sie ceny tego przedstawiaja -kupilem w dobrym stanie po cenie zlomu Very Happy
mam nadziej ze cos koledze doradzizlem
pozdrawiam Smile
Odp: Jaka beczka? [wiadomość #3316 (odpowiedź na #3239) ] sob, 21 kwiecień 2007 16:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
wielkie dzieki Huberciks za naswietlenie tematu Very Happy nie sadzilem ze tyle z tym zachodu. bede musial zglebic temat nieco, podzwonic po firmach.
pozdrawiam Cool

Marek
Odp: Jaka beczka? [wiadomość #3777 (odpowiedź na #3239) ] sob, 05 maj 2007 16:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
witam ponownie Razz
mam jeszcze jedno pytanko-a mianowicie czy nadaje się beczka plastikowa(zdemontoena ze starej cysterny)?
http://www.allegro.pl/item189134434_zbiornik_plastikowy_ok_1 5_000_litrow.html
moze ktos ma pojemnik z tworzywa-jak to sie sprawuje?
prosze o rady!!
pozdrawiam

Marek
Odp: Jaka beczka? [wiadomość #3785 (odpowiedź na #3783) ] sob, 05 maj 2007 19:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
VincentVega jest aktualnie niedostępny VincentVega
Zaawansowany
Proponuję, byś policzył ile zapłacisz za wodę. Jeśli będziesz potrzebował 100m3 co drugi dzień, to za wodę z wodociągu zapłacisz niewiele mniej w ciągu sezonu niż kosztowała by cię studnia. Wylicz wszystko a wtedy podejmij odpowiednią decyzję.
Pozdrawiam.
Odp: Jaka beczka? [wiadomość #3797 (odpowiedź na #3239) ] nie, 06 maj 2007 09:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
witam
co do ceny to obawiam sie ze ciezko znalezc cos wiele tanszego,rozgladam sie od kilku tygodni i wszedzie wolaja podobnie....jesli chodzi o studnie to chyba sie zdecyduje,bo faktycznie rachunki za wode mnie zjedza, moze nie od razu ale docelowo chcialbym zrobic. ale co myslicie o beczce z tworzywa-nadaje sie czy lepiej metalowej szukac?
pozdrawiam

Marek
Odp: Jaka beczka? [wiadomość #3803 (odpowiedź na #3239) ] nie, 06 maj 2007 11:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
prymus jest aktualnie niedostępny prymus
Stały bywalec
Witam.
Ja się na tym też słabo orientuję ale myślę że może być i z tworzywa, ale jak chcesz to wiem gdzie można nabyć metalową, pewnie w podobnej cenie.
Pozdrawiam
Odp: Jaka beczka? [wiadomość #3809 (odpowiedź na #3239) ] nie, 06 maj 2007 12:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Prymus jesli masz jakies ciekawe namiary to bede wdzieczny
pozdrawiam

Marek
Odp: Jaka beczka? [wiadomość #3810 (odpowiedź na #3239) ] nie, 06 maj 2007 12:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
witam,ja wlasnie skonczylem robic nawodnienie na drugiej swojej działce.Juz Ci mowie jakie sa koszty nawadniania,wywiercenie studni to jest koszt 130 zł z metra.Studnia srednio ma 40-100 metrów w zaleznosci od rejonu.Koszt pompy od 2 tys do 4 tys,metr przewodu do magistrali głownej (przewód o srednicy 63 mm ) cena za jeden metr 5 zł,do tego dochodza zawory kulowe plastikowe po 55 zł sztuka,manometr 15 zł,trojniki po 12 zł sztuka,przewów tzw flak pod drzewa do rozprowadzenia wody pod drzewami okolo 40-50 groszy za metr,filtr krazkowy do wylapania zanieczyszczen mechanicznych 250zł,elektryka tzn przekazniki,styczniki,zabezpieczeni i przewody okolo 1000zł.To jest taka podstawa bez odzielazacza ale jak bedzie plytak woda to to jest zbedne.Srednio wydatek studni na 5 ha sadu musisz miec okolo 22 tys litrów na godzine i dzialka musi byc nawadniania na dwa razy bo na raz nie ma takiej pompy o tak duzej wydajnosci.Zeby nawodnic wszytsko na raz potrezba okolo 40 tys litrow na godzine a to sie nie opłaca wiercici takiej duzej studni a pompa jest drozsza okolo 2 razy czyli mysle ze bedzie kosztowac okolo5 -6 tys zł.W razie pytan mozna pisac na e-mail bo sie zajmuje zakladaniem nawodnien u znajomych i troche wiedzy posiadam.
pawelek1975@tlen.pl
pozdrwiam
Odp: Jaka beczka? [wiadomość #3813 (odpowiedź na #3239) ] nie, 06 maj 2007 12:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
wielkie dzieki Paweł za rzeczowe nakreślenie tematu Very Happy dzieki rowniez za e-mail na pewno sie odezwe ale najpierw musze sie skontaktowac z jakas firma od wiercenia studni i przeanalizowac sobie wszystko na spokojnie Razz
wracajac jeszcze do beczki-jesli ktos ma jakies namiary gdzie mozna takowa wychaczyc za przyzwoite pieniadze to bede wdzieczny, najlepiej powyzej 15m3
pozdrawiam!

Marek
Odp: Jaka beczka? [wiadomość #3824 (odpowiedź na #3239) ] nie, 06 maj 2007 15:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
beczke sobie postaw obojętnie czy woda z wodociągu czy własna ,u mnie tez stoi 15000l , szczególnie przydaje sie na pryskanie zerknij na --www.demobil.republika.pl-- moze cos znajdziesz, są to zbiorniki na paliwa ale moze i na wode gosciu jakies ma
Odp: Jaka beczka? [wiadomość #3829 (odpowiedź na #3239) ] nie, 06 maj 2007 17:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
no kurcze ale ceny to tam maja kosmiczne Surprised ale dzieki za linka Very Happy
pozdrawiam

Marek
Odp: Jaka beczka? [wiadomość #3878 (odpowiedź na #3239) ] pon, 07 maj 2007 17:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
jeszcze jedno pytanie mam-czy nadaje sie beczka po paliwie, jak tak to czy trzeba czyscic i jak to zrobic? moze ktos ma jakis patent na to?
pozdrawiam

Marek
beczka czy staw [wiadomość #11432 (odpowiedź na #3239) ] śro, 30 styczeń 2008 22:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
stachlewski28 jest aktualnie niedostępny stachlewski28
Zaawansowany
Chciałem sie poradzic czy lepiej kupic beczke do pobierania wody do oprysku, czy wykopac staw i stamtat brac wode.
Co słyszałem to ze zestawu jest miekka woda, ciepła i wytroca sie zelazo wiec do zabiegów super. A cena jest prawie tasama. Confused
Odp: beczka czy staw [wiadomość #11444 (odpowiedź na #11432) ] czw, 31 styczeń 2008 12:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Hunter jest aktualnie niedostępny Hunter
Stały bywalec
no to sobie sam sdpowiedziałes na pytanie. W beczce tesz moze sie woda odstac ale przy wiekszej powierzchni sadu moze zabraknąc wody.

[Uaktualnione dnia: czw, 31 styczeń 2008 12:34]

...
Odp: beczka czy staw [wiadomość #11466 (odpowiedź na #11432) ] pią, 01 luty 2008 13:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
checkmate jest aktualnie niedostępny checkmate
Zaawansowany
Ogólniw ze stawu jakościowo- w sensie twardości, zawartości żelaza etc- woda będzie lepsza, jednak czystościowo- odwrotnie. W takim przypadku warto zaopatrzyć opryskiwacz w zestaw dobrych filtrów.

Osobiście gdybym miał kopać staw tylko dla wody do pryskania, to bym tego nie robił i postawił beczkę.

Pozdr
Odp: beczka czy staw [wiadomość #11517 (odpowiedź na #11432) ] nie, 03 luty 2008 12:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jacek55 jest aktualnie niedostępny jacek55
Zaawansowany
Witam
U mnie to jest tak mamy stawy i z tych stawów pobieramy wodę do beczki o pojemności 30 000 L. Pompuje do niej tak z 3-4 razy na sezon. Woda jest zawsze ciepła bo grzeje ja słońce a po drugie jest ze stawu Smile
Pozdrawiam

[Uaktualnione dnia: nie, 03 luty 2008 16:14]

Odp: Jaka beczka? [wiadomość #13528 (odpowiedź na #3803) ] wto, 15 kwiecień 2008 16:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
prymus napisał(a) dnia nie, 06 maj 2007 11:39

Witam.
Ja się na tym też słabo orientuję ale myślę że może być i z tworzywa, ale jak chcesz to wiem gdzie można nabyć metalową, pewnie w podobnej cenie.
Pozdrawiam

Mógłbyś napisać mi telefon do tego handlarza czy kogo tam na gg 9821630 albo a_dam03@interia.pl
Odp: Beczka czy staw ? [wiadomość #89020 (odpowiedź na #3239) ] nie, 09 grudzień 2012 21:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
glen22 jest aktualnie niedostępny glen22
Nowy
Proszę o radę, mam 2ha pola ze stawem w jego najniższym punkcie. Różnica terenu w granicach 20m i nie mam dostępu do prądu. Chcę rozpocząć podlewanie plantacji za pomocą lini kroplujących i rozważam dwie możliwości. pierwsza umieszczenie beczki lub beczek w najwyższym punkcie pola i podlewanie grawitacyjne przez linie kroplujące. Druga możliwość pompowanie wody prosto ze stawu do lini kroplujących za pomocą pompy motorowej. Tej drugiej opcji jeszcze nie wykonywałem i nie wiem ,czy jest możliwość utrzymania stałego ciśnienia w liniach oraz dochodzi problem z fertygacją. Z góry dziękuję za pomoc.
Odp: Beczka czy staw ? [wiadomość #89021 (odpowiedź na #89020) ] nie, 09 grudzień 2012 22:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszw jest aktualnie niedostępny tomaszw
Maniak
Jaką uprawę masz na tym polu? Nie wiem czy w Twoim przypadku nie trzeba zastosować linii z kompensacją ciśnienia.
Odp: Beczka czy staw ? [wiadomość #89033 (odpowiedź na #3239) ] pon, 10 grudzień 2012 07:53 Przejdź do poprzedniej wiadomości
glen22 jest aktualnie niedostępny glen22
Nowy
Uprawiam maliny i truskawki. W miejscach gdzie są różnice wysokości w rzędach linie z kompensacją ciśnienia na pewno będą najlepsze, choć ich cena nie jest zachęcająca Laughing
Poprzedni wątek:koszt zrobienia studni
Następny wątek:Odżelaźianie/ odmanganianie.
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]