użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Ekonomika » Natura2000 - odszkodowanie
Natura2000 - odszkodowanie [wiadomość #88568] pią, 30 listopad 2012 11:24 Przejdź do następnej wiadomości
farmer4 jest aktualnie niedostępny farmer4
Stały bywalec
Posiadam gospodarstwo, które położone jest obok 180hektarów łąk wciągniętych w program natura 2000. Łąki te przez lata były używane przez mieszkańców sąsiednich wsi do kopania torfu na opał, dziś są tam nieużytki. Co roku wiosną łąki są podpalane tak że straż jest kila razy dziennie. Ale ktoś w padł na pomysł, by stworzyć n2000, bo nikt nie płaci podatków, a że znaleziono i kilka roślin rzadko spotykanych to nic nie stało na przeszkodzie.

Ale 3 lata temu byłem w zamiejscowym wydziale ochrony środowiska i dowiedziałem się przypadkowo, o tych planach, poinformowano mnie też ,że mieszkańcy zostaną poinformowani o tym pomyśle jak i o tym co wolno, a czego nie na takim obszarze robić, ale tak się nie stało, dowiedziałem się po fakcie gdy przyszły wnioski do uzupełnienia na dopłaty.

W tym roku pojawili się u mnie ludzie zainteresowani kupnem ziemi z przeznaczeniem na kopalnie piachu w związku z budową nowej drogi. Pieniądze jakie mi oferowano są kilka razy wyższe gdybym tą działkę sprzedał np sąsiadowi pod uprawę. Udało mi się dogadać z wójtem sąsiedniej gminy, aby dojazd do kopalni przebiegał przez jego teren w zamian za poprawę istniejącej polnej drogi, poprzez jej poszerzenie i utwardzenie na koszt kupującego ziemię. Przejazd bezpośrednio obok n2000 miał by przebiegać na odcinku 50 metrów, gdzie cały odcinek przejazdu to 2 km.Cały obszar leży w tzw serku i te 50 m to początek natury2000 cała reszta kilka km idzie w kierunku odwrotnym do planowanego przejazdu. Całe pole leży w prostej linii 600 od obszaru n2000, gdy tymczasem nowa droga ma być budowana 50 m od obszaru n 2000, a między drogą a n2000 ma być zbudowane 2 zbiorniki na tzw deszczówkę!!!!

Obecnie zainteresowany kupnem poinformował mnie, że z zakupu raczej nici ze względu na bliskość n2000.
I tu jest moje pytanie czy istniej możliwość żądania rekompensaty za poniesione straty, bo skoro zakład energetyczny płaci za słupy na polu skoro gazownicy płacą za rurociągi ciągnięte prze nasze pola skoro niezłe pieniądze płaci się za ziemię pod budowę drogi to może i tu jest szansa. Trochę się rozpisałem, ale po to by naświetlić sprawę, i nie po to by być zaraz oskarżonym, że kolejny frajer próbuje wyciągnąć kasę. Może ktoś zna takie lub podobne przypadki z góry dziękuje.
Odp: Natura2000 - odszkodowanie [wiadomość #88570 (odpowiedź na #88568) ] pią, 30 listopad 2012 13:07 Przejdź do poprzedniej wiadomości
tomaszw jest aktualnie niedostępny tomaszw
Maniak
Oj z tą n2000 to jest więcej polityki jak sensu i logiki. Jeżeli ktoś zna całą historie tworzenia N to zapewne wie o czym mówię, ale w skrócie mówiąc celowo w Polsce powstało tyle obszarów objętych N aby swego rodzaju zapanowała stagnacja wokół tych terenów. W przypadku odszkodowań o których mówisz, nie słyszałem aby o takowe ktoś występował. Ogólnie wg mojej wiedzy o odszkodowanie za wydaną decyzję administracyjną nas krzywdzącą można występować w terminie 2 lat. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czy można o takie odszkodowanie wystąpić to należało by szukać informacji w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Poprzedni wątek:Sanepid w gospodarstwie sadowniczym
Następny wątek:Dziwy ekonomi sadowniczej - ceny soków
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]