użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Borówka wysoka » zbiór mechaniczny borówki kombajnem
zbiór mechaniczny borówki kombajnem [wiadomość #87160] pon, 05 listopad 2012 00:31 Przejdź do następnej wiadomości
radek9307 jest aktualnie niedostępny radek9307
Początkujący
Witam. Mam pytanie dla plantatorów borówki. stosował ktoś z was zbiór mechaniczny tego owocu np kobajnem do porzeczek?? czy jest to w ogóle realne czy raczej zostają reczne zbiory??

[Uaktualnione dnia: sob, 23 marzec 2013 20:26] przez Moderatora

Odp: Zbiór mechaniczny. [wiadomość #87163 (odpowiedź na #87160) ] pon, 05 listopad 2012 06:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cyberek jest aktualnie niedostępny cyberek
Maniak
raczej chyba się nie uda ,szkoda krzaków,borówka jest zbyt delikatna,przynajmniej tak mi się wydaje...ale zawsze można zrobić próbe
Odp: Zbiór mechaniczny. [wiadomość #87169 (odpowiedź na #87160) ] pon, 05 listopad 2012 08:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
maddogh2k jest aktualnie niedostępny maddogh2k
Stały bywalec
o zgrozo, co sie nie uda, czytajcie przed pisaniem odpowiedzi na posty !!! tylko co w polsce i europie zrpobicie z borowka zbierana mechanicznie ? bo ja znam dwie firmy ktora taka skupuja i w jakiej cenie

w latach siedemdizesiatych zbierano stosujac zestawy otrzasacznych, obecnie stosuje sie kormalne komboajny, ciagane, samobiezne, calarzedowe, polowkowe jakie kto woli i jaka ma zosobnosc portfela,

zespol otrzasajacy jest taki sam lub bardzo podobny jak do porzeczek. kombajny do borowek zbieraja poza tym wiekszosc innych gatunkow jagodowych.

[Uaktualnione dnia: pon, 05 listopad 2012 08:41]

Odp: Zbiór mechaniczny. [wiadomość #87195 (odpowiedź na #87169) ] pon, 05 listopad 2012 16:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
skywalker108 jest aktualnie niedostępny skywalker108
Początkujący
mi sie wydaje ze nie bedzie problemu ze zbiorem borówki kombajnem hydraulicznym np typu joanna 3 wystarczy zmniejszyć cisnienie na otrząsacz i odpowiednia predkość pracy i nie bedzie problemu nawet taka borówka nie bedzie sie różnić od tej zbieranej ręcznie.
Odp: zbiór mechaniczny borówki kobajnem do porzeczek [wiadomość #87198 (odpowiedź na #87160) ] pon, 05 listopad 2012 17:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
radek9307 jest aktualnie niedostępny radek9307
Początkujący
Szukałem, widocznie słabo. a stosował już ktoś tą metode u siebie. jak wiemy borówka nie dojrzewa jednoczesnie, co z niedojrzałym owocem. czy czekamy az wszystko dojrzeje?
Odp: zbiór mechaniczny borówki kobajnem do porzeczek [wiadomość #87201 (odpowiedź na #87198) ] pon, 05 listopad 2012 17:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Z tego co słyszałem, to odmianą typowo przemysłową pod zbiór mechaniczny jest Rubel - równomiernie dojrzewa. Także Duke nadaje się do mechanicznego zbioru, po pierwszej przerywce najdorodniejszych owoców na giełdę. Ale to są tylko wiadomości zasłyszane.
Odp: zbiór mechaniczny borówki kobajnem do porzeczek [wiadomość #87209 (odpowiedź na #87160) ] pon, 05 listopad 2012 20:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kazimierz jest aktualnie niedostępny Kazimierz
Maniak
Pod kombajn borówka musi być posadzona tak jak porzeczka czyli co 50cm a obecnie nie ma u nas takiej plantacji.Były udane próby na plantacji :Nad Tanwią"
Pozdrawiam.
Odp: zbiór mechaniczny borówki kobajnem do porzeczek [wiadomość #87214 (odpowiedź na #87160) ] pon, 05 listopad 2012 21:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
pod kombajn borowki sadzi sie co 1m ew 0,8., chociaz zalezy to od odmiany, no i nie jest oczywiscie prawda ze borowki zbierane kombjanem sa tej samej jakosci / trwalosci co zbierane recznie, plantacji takich jest malo bo i popyt na takie owoce jest wciaz niewielki, przydatnosc odmian jest oczywiscie zroznicowana ale i tak zawsze kombajn sypie zielonymi

[Uaktualnione dnia: pon, 05 listopad 2012 21:46]

Odp: zbiór mechaniczny borówki kobajnem do porzeczek [wiadomość #87222 (odpowiedź na #87214) ] pon, 05 listopad 2012 23:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
A nie dało by się odebrać tych zielonych, sadzając np. 8 kobiet przy taśmie ? Pewnie by się dało, tylko znów pytanie dla kogo taka borówka i oczywiście za ile ? Pozdrawiam ! Smile

[Uaktualnione dnia: pon, 05 listopad 2012 23:07]

Odp: zbiór mechaniczny borówki kobajnem do porzeczek [wiadomość #87269 (odpowiedź na #87222) ] wto, 06 listopad 2012 20:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
baron3 jest aktualnie niedostępny baron3
Zaawansowany
hahaha co to ma być? forum fantastów? do borówki są kombajny amerykańskie i nie użytkuje sie ich za dużo. kto ma kupić ten owoc? ten temat jest głupi.
Odp: zbiór mechaniczny borówki kobajnem do porzeczek [wiadomość #87270 (odpowiedź na #87160) ] wto, 06 listopad 2012 20:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
u mnie uzytkuja kombajny oxbo do zbioru malin
Odp: zbiór mechaniczny borówki kobajnem do porzeczek [wiadomość #87277 (odpowiedź na #87269) ] wto, 06 listopad 2012 20:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
baron3 napisał(a) dnia wto, 06 listopad 2012 08:09

hahaha co to ma być? forum fantastów? do borówki są kombajny amerykańskie i nie użytkuje sie ich za dużo. kto ma kupić ten owoc? ten temat jest głupi.

Masz zadziwiające podejście do tematu - temat jest głupi, bo Ci nie pasuje?
Kto ma kupić ten owoc? - popytaj w większych przetwórniach, myślę, że na obecną chwilę każda będzie zainteresowana borówką, a to ze względu na coraz mniejsze zbiory jagody leśnej, której krzewinki są nagminnie niszczone przez zbiory grzebieniami. Stąd też rosnące zainteresowanie jagodą kamczacką.
Oczywiście kluczowa pozostaje tu cena - coś w granicach 5-7zł za kg borówki za ostatnie lata.
Odp: zbiór mechaniczny borówki kobajnem do porzeczek [wiadomość #87296 (odpowiedź na #87160) ] śro, 07 listopad 2012 08:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam .Według mnie każdy kombajn do porzeczek może obrywać borówkę np.Rubel pod trzema jednak warunkami:
1.Otrząsacz musi mieć regulowaną siłę uderzenia czyli ;amplitudę;
2.Plastikowe słoneczka.
3.Dodatkową taśmę do przebierania.
To wszystko w kombajnie do porzeczek da się zrobić.
Pozdrawiam.
Odp: zbiór mechaniczny borówki kobajnem do porzeczek [wiadomość #87305 (odpowiedź na #87160) ] śro, 07 listopad 2012 11:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
waldemar45 jest aktualnie niedostępny waldemar45
Początkujący
jakość to podstawa w dzisiejszych czasach czysto zerwane obowiązkowy nalot natomiast kombajnem towar słabej jakości co za tym idzie trudności ze sprzedaża oraz slabej ceny nieopłacalnej
Odp: zbiór mechaniczny borówki kobajnem do porzeczek [wiadomość #87319 (odpowiedź na #87160) ] śro, 07 listopad 2012 15:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
nie wiem czy nalot jest tak istotny w pulpie / dzemie czy koncentracie (bo taki z borowek jedna firma w polsce robi). Takie jest przeceiz przeznaczenie owocow przemyslowych.
Odp: zbiór mechaniczny borówki kobajnem do porzeczek [wiadomość #87325 (odpowiedź na #87160) ] śro, 07 listopad 2012 17:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
waldemar45 jest aktualnie niedostępny waldemar45
Początkujący
ja nie pisze o pulpie tylko o odbiorcach jakie mają wymagania zeby z nimi chandlować co roku za rozsądną cene
Odp: zbiór mechaniczny borówki kobajnem do porzeczek [wiadomość #87332 (odpowiedź na #87160) ] śro, 07 listopad 2012 19:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
a ja pisze o owocach zbieranych mechanicznie
Odp: zbiór mechaniczny borówki kobajnem do porzeczek [wiadomość #87335 (odpowiedź na #87160) ] śro, 07 listopad 2012 19:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
W USA już ponad 20 lat zbierają borówkę kombajnami i jakoś się im to opłaca.U nas za parę lat jak spadnie cena też zbiór trzeba będzie wspomagać kombajnami.Pozdrawiam.
Odp: zbiór mechaniczny borówki kobajnem do porzeczek [wiadomość #87337 (odpowiedź na #87335) ] śro, 07 listopad 2012 19:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
paru ma pojęcie reszta obmyśla. biznesmeny że ja nie mogę. każdy większy plantator czy firma mrozi ale popyt jest ograniczony. mrożonki nie mają nic wspólnego z świeżymi owocami w handlu. kombajny w polsce są na dużych plantacjach i nie są tanie, są niedokładne a zbiór prowadzi tylko ręcznie.
zresztą co będe się rozpisywał, wszystko idzie sprzedać tylko nie dla wszystkich jest rynek. w ameryce wszystko robi się na masową skalę - żurawine i borówkę bo można zmechanizować zbiór - cena wynosi ok 1-2,5usd za kg ale tam mają b.rozwinięte przetwórstwo borówek nie to co unas. oni tego dużo jedzą i tyle.
Odp: zbiór mechaniczny borówki kobajnem do porzeczek [wiadomość #87338 (odpowiedź na #87160) ] śro, 07 listopad 2012 20:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
dokladnie, jak w polsce i europie cena bedzie normalna to ruszy sie przetworstwo, deserowa w stanach okolo 1 usd / 0.25kg

[Uaktualnione dnia: śro, 07 listopad 2012 20:35]

Odp: zbiór mechaniczny borówki kobajnem do porzeczek [wiadomość #87382 (odpowiedź na #87338) ] czw, 08 listopad 2012 20:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
ja pisałem o owocach na przemysł. wiem że w sierpniu tego roku sprowadzenie statkiem borówek z usa kosztowałoby 8e/kg wraz z kosztami transportu
Odp: zbiór mechaniczny borówki kobajnem do porzeczek [wiadomość #87462 (odpowiedź na #87160) ] sob, 10 listopad 2012 07:55 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Maniak
Witam.Może nie wszyscy wiedzą ale tzw.system otrząsania czyli ;wibrator;obecnie stosowany w kombajnach do porzeczek wymyślili amerykanie w latach 60 dziesiątych ubiegłego wieku do obrywania borówki.Potem kombajn ten anglicy przerobili do porzeczek.Kombajn nazywał się ;Smollford;.W Dani ten kombajn nazywał się ;Danplug;W Polsce nazywa się KPS a na początku nazywał się ;Łoś;
Pozdrawiam.
Poprzedni wątek:sadzenie krzewów borówki wysokiej
Następny wątek:Jaką kosiarke do borówki
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]