użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Borówka wysoka » sadzenie krzewów borówki wysokiej
sadzenie krzewów borówki wysokiej [wiadomość #18497] pią, 15 sierpień 2008 07:44 Przejdź do następnej wiadomości
Posejdon jest aktualnie niedostępny Posejdon
Zaawansowany
Dostałem w lipcu 100 sadzonek borówki w doniczkach pięknie rośnie ale nie wiem kiedy ją wysadzić do gruntu,czy można teraz czy czekać do jesieni,sadzonki mają około metra wysokości widać że raz były przycinane,mój darczyńca też je dostał inie ma pojęcia,ja mam głównie sad jabłoniowy a to ma być hobby mojej żony,czy po posadzeniu trzeba jeszcze raz przyciąć?

[Uaktualnione dnia: pią, 15 sierpień 2008 15:55] przez Moderatora

Odp: Kiedy sadzić borówkę ? [wiadomość #18547 (odpowiedź na #18497) ] nie, 17 sierpień 2008 20:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sigmund jest aktualnie niedostępny Sigmund
Maniak
Nie mam praktyki jeśli chodzi o borówkę.
Zakładam ,że masz zakwaszoną glebę.
Ogólna zasada sadzenia roślin w pojemnikach jest taka ,że można sadzić cały sezon wegetacyjny. Jeśli przy sadzeniu nie uszkodzisz systemu korzeniowego i zapewnisz roślinom wodę to moim zdaniem można sadzić od razu i nie trzeba przycinać . Sadziłem drzewka(ozdobne) w pojemnikach latem i wszytko było w porządku.Najważniejsza jest woda ale przecież teraz też są podlewane czyż nie ?
Pozdrawiam.

http://poema.pl/publikacja/52998-after-apple-picking
Odp: Kiedy sadzić borówkę ? [wiadomość #18716 (odpowiedź na #18497) ] śro, 27 sierpień 2008 20:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jjk1948 jest aktualnie niedostępny jjk1948
Nowy
Brak treści wiadomości
Odp: Kiedy sadzić borówkę ? [wiadomość #18717 (odpowiedź na #18716) ] śro, 27 sierpień 2008 20:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Pozdrawiam
Borówkę z doniczki sadzę przez cały sezon letni w następujący sposób. Ziemia na mojej działce to klasa VI. Kupuję torf Kwaśny 3,5-4,5 ph w workach 80l. Worki dzielę z zawartością na pół.Kopię dołki głębsze od połowy worka około 10cm.i szersze .Do wykopanych dołków wlewam wiadro wody a po wsiąknięciu wody na dno dołka wsypuję warstwę 5cm trocin drzewnych.Następnie połowę worka boki i dno nakówam widłami i wkładam do przygotowanego dołka.Boki worka obsypuję trocinami a następnie sadzę sadzonkę w worku który jest w dołku.Na wierzch sypię warstwę torfu i na torf warstwę trocin.Raz w tygodniu tak posadzoną sadzonkę podlewam wiadrem wody. Efekty mam wspaniałe. Polecam i życzę powodzenia
Odp: Kiedy sadzić borówkę ? [wiadomość #18720 (odpowiedź na #18717) ] śro, 27 sierpień 2008 22:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Posejdon jest aktualnie niedostępny Posejdon
Zaawansowany
Dzięki wreszcie wiem co z tym zrobić,zastosuję się do rady bo jako sadownik jabłkowy jestem w tym zielony,jeszcze raz dzięki;z poważaniem Posejdon.
Odp: Kiedy sadzić borówkę ? [wiadomość #20136 (odpowiedź na #18497) ] śro, 29 październik 2008 06:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
ryszard13 jest aktualnie niedostępny ryszard13
Nowy
Witam. Przywieżli mi trociny, ale nie będę miał czasu aby je zagospodarować, stąd moje pytanie: jak te trociny najlepiej przechować do wiosny? Pozdrawiam
Odp: Kiedy sadzić borówkę ? [wiadomość #20194 (odpowiedź na #20136) ] nie, 02 listopad 2008 20:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Brak treści wiadomości
Odp: Kiedy sadzić borówkę ? [wiadomość #20195 (odpowiedź na #20194) ] nie, 02 listopad 2008 20:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
poprostu okryj je przed wiatrem to wsystko powodzenia
Odp: Kiedy sadzić borówkę ? [wiadomość #32045 (odpowiedź na #20195) ] nie, 04 październik 2009 19:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Damber81 jest aktualnie niedostępny Damber81
Nowy
witam, czy październik to odpowiednia pora na sadzenie borówki? Rolling Eyes
Odp: Kiedy sadzić borówkę ? [wiadomość #32177 (odpowiedź na #32045) ] pon, 12 październik 2009 21:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Heavy jest aktualnie niedostępny Heavy
Zaawansowany
Możesz sadzić!
Obsyp korą i będzie OK.
Odp: Kiedy sadzić borówkę ? [wiadomość #50760 (odpowiedź na #18497) ] pią, 21 styczeń 2011 10:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
borowka13 jest aktualnie niedostępny borowka13
Początkujący
ja sadziłem na poczatku listopada i było ok, trochę kory
Odp: Kiedy sadzić borówkę ? [wiadomość #57749 (odpowiedź na #50760) ] pią, 13 maj 2011 15:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Thoriankhell jest aktualnie niedostępny Thoriankhell
Nowy
Witam. mam borówki w 3L doniczkach i chciałbym ich nie wysadzać na działce tylko zostawić, zastanawiam się tylko nad ich systemem korzeniowym. ponieważ widziałem już kilku letnie krzaki nie przekraczające metra a potem sie dowiaduje że dorastają do dwóch. Proszę mi powiedzieć jak jest z tymi rozmiarami, systemem korzeniowym i wielkością maksymalną donic. pozdrawiam
Odp: Kiedy sadzić borówkę ? [wiadomość #57769 (odpowiedź na #57749) ] pią, 13 maj 2011 21:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Na sadzenie lub przesadzanie najlepszy termin to jesień lub wczesna wiosna. Borówkę trzeba traktować przy przesadzaniu bardzo delikatnie w porównaniu z innymi gatunkami. Jej system korzeniowy nie wytwarza włośników, i bardzo powoli ulega regeneracji, łatwo go uszkodzić co negatywnie wpływa na dalszy wzrost. Kolega uprawia część borówki w donicach o średnicy 50cm, ale chyba nie dłużej niż 3-4 lata, gdyż pojawia się wówczas problem z zasoleniem gleby. W Europie niektóre odmiany rzeczywiście osiągają 1,8 do 2 metrów. natomiast w Stanach potrafią dorastać do 4 metrów.
czy popelniam blad -sadzonki na parapecie [wiadomość #67876 (odpowiedź na #18497) ] nie, 25 grudzień 2011 12:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dartex jest aktualnie niedostępny dartex
Nowy
witam na mojej dzialeczce rosna sobie juz 4 krzaczki borowki.Kupilem w ogrodniczym i juz w drugim roku zaczelo sie owocowanie.malo bo malo ale juz pojawily sie owoce za ktorymi przepada moje dziecko.Postanowilem troszke powiekszyc plantacje i zakupilem kolejnych 15 sadzonek.Bledem moim bylo to ze kupilem w internecie(6zl z przesylk.)Na zdjeciach byly juz okazale krzaczki a ja dostalem niestety maluchy (sadze ze jednoroczne).5 krzaczkow posadzilem w ziemi ale reszte trzymam na parapecie w mieszkaniu(balem sie przemarzniecia oraz chcialem aby nadal rosly).Przesadzilem je do wiekszych doniczek zmieszalem torf z trocinami i systematycznie podlewam.Krzaczki posadzone w gruncie stracily juz liscie natomiast te w domu nadal sa zielone.Na dwoch pjawily sie nawet nowe paczki.I teraz pytanie -Czy ja aby dobrze robie?czy te roslinki musza sobie na zime "odpoczac"?Czy warunki w mieszkaniu nie popsuja moich roslinek(jedna sadzonka jednak stracila wiekszosc swoich listkow)?czy moge nawozic ?Bardzo prosze o odpowiedz gdyz wiaze z nimi wielkie nadzieje a szkoda mi kolejnego roku

• Załącznik: borowka.jpg
    (Rozmiar: 69.81KB, Pobrane 400 razy)

Odp: czy popelniam blad -sadzonki na parapecie [wiadomość #67878 (odpowiedź na #67876) ] nie, 25 grudzień 2011 13:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
darek jest aktualnie niedostępny darek
Maniak
Przedewszyskim maż zagrzybiony torf musisz podlać preparatem grzybowym np. topsin, bo jak nie to ten grzyb przeniesie sie na korzenie i po roślinkach po zabiegu ochronnym ogranicz podlewanie do minimum do lutego, w lutym zakwaś na doniczkę łyżeczkę siarczanu amonu żeby zbić ph
Odp: czy popelniam blad -sadzonki na parapecie [wiadomość #67879 (odpowiedź na #67876) ] nie, 25 grudzień 2011 13:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
ok wiec pierwszy blad dodalem zwylke trociny wiec wystapil grzyb.ale nie rozumiem czemu mam ograniczyc podlewanie.Czy roslinki nie uschna?czlowiek cale zycie sie uczy
Odp: czy popelniam blad -sadzonki na parapecie [wiadomość #67880 (odpowiedź na #67876) ] nie, 25 grudzień 2011 13:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
a jeszcze jedno czy poprzez to ze dodalem trocin to odczyn sie zwiekszy?.zmieszalem tak 3/4 torfu o ph 3,5 z trocinami
Odp: czy popelniam blad -sadzonki na parapecie [wiadomość #67884 (odpowiedź na #67880) ] nie, 25 grudzień 2011 18:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
A może byście tak Panowie dali tej borówce zimą odpocząć ? Tak, jak choćby odpoczywają / gubiąc liście /" borówki " w lesie... Bo wg. mojej wiedzy, borówka nie należy do roślin zimozielonych, a w związku z tym, podobnie jak np. porzeczka czy malina, musi na zimę zgubić liście...Pozdrawiam !
Odp: czy popelniam blad -sadzonki na parapecie [wiadomość #67885 (odpowiedź na #67876) ] nie, 25 grudzień 2011 18:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
ech gdyby nie to ze bede musial czekac na owocowanie jeszcze co najmniej 2 lata posadzilbym i po klopocie ale-jest zawsze jakies ale- czasu ubywa a to jest cos czego nie mozna kupic a czlowiek niejednym chcialby sie nacieszyc - przepraszam za filozoficzne rozwazania
Odp: czy popelniam blad -sadzonki na parapecie [wiadomość #67887 (odpowiedź na #67885) ] nie, 25 grudzień 2011 20:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Tak jak pisze Melolontha, Twoja borówka powinna być obecnie w stanie spoczynku. Korzystając z łagodnej zimy , ja bym natychmiast wystawił rośliny na zewnątrz w zaciszne miejsce i stopniowo hartował je.
Odp: czy popelniam blad -sadzonki na parapecie [wiadomość #67901 (odpowiedź na #67876) ] pon, 26 grudzień 2011 13:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
maddogh2k jest aktualnie niedostępny maddogh2k
Stały bywalec
Zgadzam sie z przedmowcami. probowalem hodowac borowki w sztucznych warunkach do kultur tkankowych jakis czas temu bez lamp sodowych bardzo zle reagowaly. jak koledzy sugeruje wystaw na dwor
Odp: czy popelniam blad -sadzonki na parapecie [wiadomość #67935 (odpowiedź na #67876) ] pon, 26 grudzień 2011 23:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
ok posadze je w przyszlym tygodniu.Ale czy dotyczy to rowniez roslinek ktore puscily nowe paki? czy to im nie zaszkodzi?
Odp: czy popelniam blad -sadzonki na parapecie [wiadomość #67955 (odpowiedź na #67876) ] wto, 27 grudzień 2011 15:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
darek jest aktualnie niedostępny darek
Maniak
Trzeba sobie zadać pytanie czy te rośliny gdzie teraz rosną i czy mają spoczynek naturalny wydaje mi się nie , bo jeżeli to rośnie na grzejniku to chyba nie łatwo powiedzieć wysadzić, ale co pytom jak niezahartowane rośliny wysadza sie na dwór w nowy rok to głupota i nic to nie da, bo wiosna będzie za dwa miesiące i zdążysz, bo to jest tak samo z jabłoniami wychuchane drzewka, kto sadzi na zimę nikt, bo jest ryzyko przemarznięcia a ty pościągaj to z parapetów przenieś w chłodniejsze miejsce ogranicz podlewanie i cierpliwie czekaj albo podziel hodowle na pół i zrób experyment, kto miał racje A nawisnę się odezwij
Odp: czy popelniam blad -sadzonki na parapecie [wiadomość #80264 (odpowiedź na #67955) ] pon, 18 czerwiec 2012 09:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Mamy polowe czerwca -czas aby podumowac czy aby dobrze zrobilem.
Sadzonki ktore wsadzilem w poprzednim roku nadal sa malutkie i nie ma na nich zadnego owocu natomiast te ktore staly na parapecie sa dwa razy wieksze i na niektorych pojawily sie owoce.
Wynik mowi sam za siebie .Pozdrawiam
sadzenie borówek [wiadomość #86315 (odpowiedź na #18497) ] czw, 18 październik 2012 22:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pankracy jest aktualnie niedostępny pankracy
Początkujący
witajcie! mimo, ze w ubieglym roku o tej porze posadzilem kilka krzewow borowek to w tym roku dosadzajac kilka nastepnych mam maly problem. Jak sadzić. Zgodnie z instrukcjami wyoralem szerokie rowy, w to poszlo mnostwo torfu plus trociny plus ziemia z tych rowow. wszystko wymieszane, ale problem mam jeden. robie dolek, wsadzam borowe z doniczki wprost do dolka obsypuje torfem ugniatam, obsypuje dalej, na wierzch trociny i problem jest taki ze krzaczek sie caly rusza no i zamiast na lekkim 'wzniesieniu' idzie w dol. juz w ubieglym roku przesadzilem i zbyt gleboko posadzilem borowy, w tym chce by bylo idealnie. Jakie Wy macie techniki sadzenia??
Odp: sadzenie borówek [wiadomość #86349 (odpowiedź na #86315) ] pią, 19 październik 2012 21:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Wygląda, że wszystko zrobiłeś jak należy. Kiwać się będą dopóki się nie ukorzenią!!!!
Powinno się sadzić 5cm głębiej niż w szkółce!!!
Powodzenia
Odp: sadzenie borówek [wiadomość #86483 (odpowiedź na #86315) ] wto, 23 październik 2012 14:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
ja mam technike zupelnie inna,

polecam zapoznanie sie z tym artykulem, wprawdzie po angielsku ale meritum moge przetlumaczyc http://msue.anr.msu.edu/news/how_to_avoid_a_common_blueberry _planting_error/
Odp: sadzenie borówek [wiadomość #86487 (odpowiedź na #86483) ] wto, 23 październik 2012 14:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
maddogh2k napisał(a) dnia wto, 23 październik 2012 02:16

ja mam technike zupelnie inna,

polecam zapoznanie sie z tym artykulem, wprawdzie po angielsku ale meritum moge przetlumaczyc http://msue.anr.msu.edu/news/how_to_avoid_a_common_blueberry _planting_error/

To zapodaj tę twoją technikę!
Odp: sadzenie borówek [wiadomość #86518 (odpowiedź na #86315) ] śro, 24 październik 2012 06:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Czyli sadzac z doniczek trzeba doslownie bryle tozedrzec i pozbyc sie ziemi i wydostac jak najwieksza liczbe korzeni by zwiekszyc chlonnosc systemu korzeniowego, tak...?? A mi zalecano po prostu wyjmowac z donivzek i prosto sadzic bez zadnego otrzasania...
A juz w oderwaniu od artykulu, to po posadzeniu opryskujecie krzewy jakims preparatem grzybobojczym? Np switchem? Tak mi poradzono wjednej ze szkolek
Odp: sadzenie borówek [wiadomość #86523 (odpowiedź na #86518) ] śro, 24 październik 2012 09:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Posadziłem już ładnych kilka tysięcy sadzonek i nigdy nie przyszło mi do głowy otrząsanie bryły korzeniowej po wyjęciu z doniczki z ziemi!!!!! Co za brednie!!!!!!
Odp: sadzenie borówek [wiadomość #86526 (odpowiedź na #86315) ] śro, 24 październik 2012 13:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
ja tez, ale ostrozniej podchodzil bym do krytyki autora tego artykului nie nazwal tego co napisal bredniuami , istnieje bowiem podejzenie ze moze on miec duze doswiadczenie, kultura uprawy tego gatunku za wielka woda jest na nieporownywalnym poziomie i ich doswiadczenia tez w porownaniu z polska i europa, oni sie po prostu na tym znaja. pokazuje poza tym jakie moga byc efekty, chociaz przyznam heavy ze ja osobiscie tego nie obserwowalem, chociaz a moze przede wszystkim nie sadze w bruzde

[Uaktualnione dnia: śro, 24 październik 2012 13:44]

Odp: sadzenie borówek [wiadomość #86530 (odpowiedź na #86526) ] śro, 24 październik 2012 14:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
maddogh2k napisał(a) dnia śro, 24 październik 2012 01:40

ja tez, ale ostrozniej podchodzil bym do krytyki autora tego artykului nie nazwal tego co napisal bredniuami , istnieje bowiem podejzenie ze moze on miec duze doswiadczenie, kultura uprawy tego gatunku za wielka woda jest na nieporownywalnym poziomie i ich doswiadczenia tez w porownaniu z polska i europa, oni sie po prostu na tym znaja. pokazuje poza tym jakie moga byc efekty, chociaz przyznam heavy ze ja osobiscie tego nie obserwowalem, chociaz a moze przede wszystkim nie sadze w bruzde

Nie krytykuję autora tego artykułu bo nie czytałem z powodu bariery językowej. Samo obsypywanie bryły korzeniowej z ziemi przed sadzeniem wydaje mi się bez sensu i ze szkodą dla rośliny.
Odp: sadzenie borówek [wiadomość #86565 (odpowiedź na #86315) ] śro, 24 październik 2012 21:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
a co ze stosowaniem prapratu grzybobojczego tuż po posadzeniu roślin? bo nie wiem czy mam pryskać teraz, skonczylem wlasnie sadzic czy nie....
Odp: sadzenie borówek [wiadomość #86580 (odpowiedź na #86315) ] czw, 25 październik 2012 10:49 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Stały bywalec
Tak ale na pewno nie switch. Kontaktowy o mozliwie szerokim spektrum starej generacji w gornej dawce. I dobrym pokryciu
Poprzedni wątek:Grzyb w borówce
Następny wątek:zbiór mechaniczny borówki kombajnem
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]