użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Grusza » Lukasówka - wszystko o tej odmianie
Lukasówka - wszystko o tej odmianie [wiadomość #23099] pią, 20 luty 2009 19:18 Przejdź do następnej wiadomości
jugolas jest aktualnie niedostępny jugolas
Początkujący
Panowie kto ma lukasówkę na pigwie bo chciałem zapytać czy sadząc ja co 1 metr na glebie 2 i 3 klasy to nie za gęsto bez nawadniania i czy stosujecie rusztowania i jakie bo mam tą gruszkę ale to stare dzrzewa i nie wiem jaka to podkładka.Czy wogóle bez rusztowania ona może rosnąć czy nie?Pozdrawiam

[Uaktualnione dnia: nie, 20 maj 2012 14:37] przez Moderatora

Odp: Lukasówka [wiadomość #23105 (odpowiedź na #23099) ] pią, 20 luty 2009 20:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
A na jakiej podkładce sadzisz?
Odp: Lukasówka [wiadomość #23120 (odpowiedź na #23105) ] sob, 21 luty 2009 06:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
StanZ jest aktualnie niedostępny StanZ
Początkujący
Można i co metr ale musisz się liczyć z owocami mniejszych rozmiarów i zwiększonymi nakładami na formowanie korony. Najlepsza rozstawą dla Pigwy S1 jest 1.5 m w rzędzie (gleba III kl.) i oczywiście obowiązkowe nawadnianie. Rusztowanie konieczne.

[Uaktualnione dnia: sob, 21 luty 2009 06:09]

Odp: Lukasówka [wiadomość #23127 (odpowiedź na #23099) ] sob, 21 luty 2009 10:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dodek200 jest aktualnie niedostępny dodek200
Zaawansowany
jeśli co 1m to tylko na pigwie C
Odp: Lukasówka [wiadomość #23141 (odpowiedź na #23099) ] sob, 21 luty 2009 12:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Zgadzam się ze StanemZ - dla silnie rosnącej 'Lukasówki' z tendencją do tworzenia koron szerokostożkowatych, na pigwie i prowadzeniu w systemie rzędowym - nie "schodziłbym" w rozstawie poniżej 1,5m... rusztowanie i nawadnianie obowiązkowo Pozdrawiam Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Lukasówka [wiadomość #23147 (odpowiedź na #23099) ] sob, 21 luty 2009 13:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
Koniecznie musi być to pigwa (S,A,C) i drzewka dwuletnie z jednoroczną koronką. Musisz założyć rusztowanie i sztelaż czyli dwa druty po bokach. Gruszka wymaga odginania gałęzi a pierwsze piętro korony to podstawa. Polecam roztawe 3,5 x 1,20. Noi koniecznie nawadnianie
zółta lukasówka [wiadomość #85700 (odpowiedź na #23099) ] czw, 04 październik 2012 20:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
alig212 jest aktualnie niedostępny alig212
Zaawansowany
witam, chcialem sie dowiedziec jak sprawic by lukasowka stala sie zolta. Widzialem ostatnio na gieldzie, gosc mial sliczna zolta lukasowke, co o tej porze roku w normalnych warunkach trudno...slyszalem, ze jaka sie ja gazuje. Ktos pomoze??
Odp: zółta lukasówka [wiadomość #85714 (odpowiedź na #85700) ] pią, 05 październik 2012 10:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kaban jest aktualnie niedostępny Kaban
Stały bywalec
Wlozyc do chlodni i czekac... kazda odmiana robi sie zolta, trzeba tylko uwazac, zeby nie przesadzic. Pozdrawiam Kaban.
Odp: zółta lukasówka [wiadomość #85719 (odpowiedź na #85714) ] pią, 05 październik 2012 13:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artemida jest aktualnie niedostępny artemida
Maniak
Przy okazji mamy ciekawą inicjatywę lingwistyczną; używanie tylko łacińskich liter. Ale czy od tego zżółknie Lukasówka - nie sądzę. Może ktoś się zaczerwieni?
Odp: zółta lukasówka [wiadomość #85722 (odpowiedź na #85719) ] pią, 05 październik 2012 16:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Kolego Kaban...Warto nauczyć się pisać ó, ć, ż, ł, zamiast o, c, z, l, bo tekst tak pisany, po prostu lepiej się czyta... A odważam się o tym napisać, bo i mnie kiedyś ktoś z kierownictwa portalu, na ten temat szkolił i ...nie żałuję. Smile Pozdrawiam !
Odp: zółta lukasówka [wiadomość #85724 (odpowiedź na #85700) ] pią, 05 październik 2012 18:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
to może ja zaproponuje powrocić do tematu... a koledzy swe wywody na temat polskich znakow i poprawnosci lingwistycznej moze lepiej zaczna wyglaszac na portalach o zamilowanych pzrez nich(pewno dyplomowanych polonistow) tematyce. Pozdrawiam
Odp: zółta lukasówka [wiadomość #85725 (odpowiedź na #85700) ] pią, 05 październik 2012 19:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
yanodark jest aktualnie niedostępny yanodark
Stały bywalec
Jeśli chcesz by była żółta to wystarczy ją postawić obok jabłek w przechowalni,gruszka nie toleruje etylenu i CO2 w takim stężeniu co jabłka i szybko się dojrzewa,czasem bardzo szybko.
Odp: zółta lukasówka [wiadomość #85735 (odpowiedź na #85725) ] sob, 06 październik 2012 06:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Jak ktoś pisze "rzulta lukasufka" to - aliq'u nie odpowiadam bo obawiam się, że mógłbym wspierać np chińskich wywiadowców działających na szkodę polskiego sadownictwa.
Odp: zółta lukasówka [wiadomość #85741 (odpowiedź na #85735) ] sob, 06 październik 2012 15:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Wielokrotnie pisałem o tym, że trudno się dziwić, że ktoś tu popełnia błędy ortograficzne, bo jest to przecież człowiek, który jeszcze przed chwilą siedział na traktorze a nie na uniwersyteckich wykładach... I mnie to nie przeszkadza ale też nie o to chodzi...Chodzi sprawę czysto techniczną / naciska się dodatkowy klawisz - u mnie jest to alt /i z a robi się ą, z e robi się ę i dzięki temu tekst po prostu przyjemniej się czyta... Bo jakże inaczej wygląda np. " żółw ", zamiast ..." zolw ", albo " gęś ", zamiast " ges " ...I tylko tyle... Smile Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: sob, 06 październik 2012 15:56]

Odp: zółta lukasówka [wiadomość #85751 (odpowiedź na #85700) ] sob, 06 październik 2012 19:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tobiasz jest aktualnie niedostępny tobiasz
Początkujący
witam.
Aby Lukasówka szybko zżułkła należy ją wsadzić do jakiejś przechowalni a nie do hłodni, zamknąć szczelnie pomieszczenie zadnej wentylacji itp. w pomieszceniu musi być ciemno - żadnych okien. nie otwieramy pomieszczenia przez 10 dni i gotowe. minus jest taki że żółknie nierównomiernie wiec tak na dwa razy sort. a wkładanie jałek z gruszką czy piecyki gazowe to mit - marny rezultat, kolejny minus to ze trzeba ją pchnąć do pierwszego przymrozku bo potem stop nie idzie. no tak do 5 listopada. metoda sprawdzona przez lata. jak mam takie pomieszczenie na około 20ton i zawsze tyle gotuje - sama sie zagazuje ze po otwarciu drzwia aż bucha bo temperatura podnosi mi sie tak do 12 - 15 stopni. przchodzi moment ze konferencja z przechowalni sie konczy a z hłodni ne sprzedają no tak za tydzień i wtedy taka lukasówa idzie jak woda,
pozdrawiam
Odp: zółta lukasówka [wiadomość #85755 (odpowiedź na #85751) ] sob, 06 październik 2012 20:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
tobiasz... Bardzo ważny i ciekawy post... Również dla mnie, bo w przyszłym roku spodziewam się trochę owoców tej zielonej odmiany... W tym roku urodziły mi się dwie ogromne i zielone gruszki, które zerwałem i którym przyglądam się... Położone w mieszkaniu na parapecie, zwiędły... Mad Kolega Kaban... Jesteś jednym z bardziej chyba cenionych w portalu doradców i komentatorów, więc nie przejmuj się, wszak " prawdziwy krytyk, cnoty się nie boi "... Smile Pozdrawiam !
Odp: zółta lukasówka [wiadomość #85764 (odpowiedź na #85700) ] sob, 06 październik 2012 21:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kaban jest aktualnie niedostępny Kaban
Stały bywalec
Nie przejmuje sie Chrabaszczu, niemniej slowem wyjasnienia - pisze na forum uzywajac kilku roznych narzedzi elektronicznych, niektore z nich maja polska klawiature, niektore nie, ale glow a przyczyna to notoryczny brak czasu I pospiech, jakze charakterystyczne dla naszych czasow, zatem albo bede pisal bez polskich znakow, albo w ogole - moj wybor jest prosty I moze sie Wam nie podobac. Wracajac do gruszki - jak sie wsadzi do przechowalni to gruszka robi sie zolta bardzo szybko, ale cala partia do razu, a w chlodni dochodzi powoli - zalezy czy ktos sprzedaje do razu, czy stopniowo. Pozdrawiam Kaban.
Odp: zółta lukasówka [wiadomość #85766 (odpowiedź na #85764) ] sob, 06 październik 2012 22:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Kaban... Tego to ja nie wiem, jak to jest z różnymi klawiaturami... Na mojej, dodawanie tych kropek / ż /, przecinków / ć / i innych znaków, robi się dość łatwo, za pomocą Alt, o czym już wspominałem... Kończąc dodam, że estetyka, gramatyka i " duch " portalu jest jednak w rękach moderatorów , którzy i mnie się czasem przyglądają, ale powiem jedno... Nie przerywaj pisania, z przyczyn, które objaśniałem wcześniej... Smile Pozdrawiam !
Odp: zółta lukasówka [wiadomość #85786 (odpowiedź na #85700) ] nie, 07 październik 2012 12:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
decosta jest aktualnie niedostępny decosta
Zaawansowany
Mnie nie interesuję z jakich urządzeń korzystasz , ale jak nie masz czasu , to po prostu nie zawracaj sobie głowy portalem .
Odp: zółta lukasówka [wiadomość #85891 (odpowiedź na #85700) ] wto, 09 październik 2012 20:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Melolontha, wydaje mi sie, ze Ty strasznie sie realizujesz na tym portalu (moze to tylko moje odczucie) ale czy nie szkoda Twojego czasu na kilkukrotne odp na posta zupelnie nie na temat?? Czemu to ma sluzyc?? Podbudowac ego??
Odp: zółta lukasówka [wiadomość #85907 (odpowiedź na #85891) ] śro, 10 październik 2012 06:56 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Maniak
Melolontha MA już swoje miejsce na tym portalu i, zapewne, wielu jest wdzięcznych za cenne rady doświadczonego fachowca.
Alig'u o co Ci chodzi pisząc to co napisałeś? Dowiedzieć się czegoś czego nie wiesz? Zaistnieć? Dokopać komuś w ramach "miłości dla bliźniego". Chyba pomyliłeś portale?
Poprzedni wątek:Gruszka nie owocuje
Następny wątek:Polinia 1 i Polinia 2
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]