użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Borówka wysoka » badanie/ analiza liści - borówka wysoka
badanie/ analiza liści - borówka wysoka [wiadomość #83536] nie, 19 sierpień 2012 11:05 Przejdź do następnej wiadomości
SpaJder jest aktualnie niedostępny SpaJder
Początkujący
Witam,
Poniżej analiza dwóch próbek liści borówki oraz kilka zdjęć. Markoelementy % suchej masy, mikroelementy mg/kg s.m.
Pierwsza próbka kilkadziesiąt krzaków wsadzonych 4 i 5 lat temu.
Próbka druga dwuletnie krzaki wsadzone tej wiosny. Borówki (przez cały okres) nie były nawożone niczym poza siarczanem amonu i nie były niczym pryskane. W tym roku pierwsza dawka nawozu 5 g siarczanu amonu (koło o średnicy około 20 cm), druga dawka 10 g (koło o średnicy około 40 cm), borówki 4-5 lat oczywiście odpowiednio więcej i na większym obszarze.

Proszę o opinie Szanownych Forumowiczów w sprawie moich wątpliwości:
1. Rozumiem braki Ca, Mg, B, Zn, Mn, Fe, ale skąd tak ogromna zawartość miedzi? Borówki posadzono w 30 litrach torfu (nie mieszano go z ziemią) więc korzenie (wsadzonych tej wiosny) nie miały możliwości przerosnąć tego torfu i pobrać ewentualnych zanieczyszczeń z gleby. Skąd tak duża zawartość azotu (chyba nie z takiej ilości nawozu)? Wyniki jednej i drugiej próbki wydają mi się zbyt podobne do siebie jak na różne warunki wegetacji: jedne i drugie rośliny pochodzą z dwóch różnych szkółek i były sadzone w torfie od różnych dostawców.
Nigdzie w internecie nie udało mi się znaleźć informacji na temat tak dużej zawartości Cu w liściach borówki, może ktoś z Forumowiczów spotkał się z takimi wartościami?
2. W tym tygodniu zamierzam opryskać cynko-manganem, borem i siarczanem magnezu. Na wiosnę chcę zacząć uzupełniać pozostałe składniki. Czy stosujecie nawozy doglebowe (poza siarczanem amonu) czy raczej dolistne? Ze względu na dużą zawartość miedzi nie chcę stosować Polimagu S. Czym najlepiej uzupełnić wapń? Czytałem, że w przypadku borówki nawozy dolistne trudno się wchłaniają. Czy stosujecie jakąś substancję poprawiającą nanoszenie i utrzymanie warstwy cieczy na liściach np. Faster?

Próbka 1 (4-5 lat)--------Próbka 2 (sadzone na wiosnę)-------warości graniczne
N---- 3,07---------------- 2,98------------------------------------1.80-2.10
Ca--- 0,11---------------- 0,16--------------------------------------0.40-0.80
P---- 0,33----------------0,27------------------------------------ ---0.12-0.40
K---- 0,40----------------0,53------------------------------------ --0.35-0.65
Mg--- 0,11----------------0,16------------------------------------ --0.12-0.25
B---- 10,97--------------13,15------------------------------------ --30-70
Cu--- 92,40--------------136,98----------------------------------- --8-30
Zn--- 3,63---------------2,98------------------------------------- --8-30
Mn--- 18,53--------------19,87------------------------------------ --50-350
Fe--- 50,08--------------43,44------------------------------------ --60-200

pH (w KCL) 4,39 ----------- 3,18
zawartość w mg/100 g gleby:
P2O5---75----------------- 51,0
K2O---- 22,5-------------- 33,2
Mg---- 375--------------- 142

Borówki jak na tak złe wyniki wyglądają nieźle, aczkolwiek zdarzają się pędy (tylko na tych kilkuletnich) ewidentnie świadczące o niewłaściwej zawartości składników odżywczych. Mogę dołączyć tylko jedno zdjęcie więc w kilku kolejnych wiadomościach prześlę po jednym. Liście pokryte są warstwą rosy i przez to trochę dziwnie wyglądają, bo robiłem je dzisiaj rano o 5 godzinie.
Pozdrawiam

http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/3639/0/

• Załącznik: IMAG0332.jpg
    (Rozmiar: 63.15KB, Pobrane 2104 razy)

[Uaktualnione dnia: sob, 23 marzec 2013 20:03] przez Moderatora

Odp: Analiza liści [wiadomość #83537 (odpowiedź na #83536) ] nie, 19 sierpień 2012 11:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
kolejne zdjęcie:http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/3640/0/

• Załącznik: IMAG0346.jpg
    (Rozmiar: 67.11KB, Pobrane 1999 razy)

Odp: Analiza liści [wiadomość #83538 (odpowiedź na #83536) ] nie, 19 sierpień 2012 11:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Tym razem zdjęcie swiadczące o brakach w odżywianiu:
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/3643/0/

• Załącznik: IMAG0333.jpg
    (Rozmiar: 62.14KB, Pobrane 2009 razy)

[Uaktualnione dnia: nie, 19 sierpień 2012 11:14]

Odp: Analiza liści [wiadomość #83539 (odpowiedź na #83536) ] nie, 19 sierpień 2012 11:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
i ostatnie zdjęcie:

http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/3644/0/

• Załącznik: IMAG0334.jpg
    (Rozmiar: 74.22KB, Pobrane 2014 razy)

Odp: Analiza liści [wiadomość #83567 (odpowiedź na #83539) ] nie, 19 sierpień 2012 22:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
No i co panowie eksperci... Człowiek się wysilił, a tu cisza... Cisza którą chciałbym jakoś przerwać, ale kiepsko mi to idzie, bo nie mam tego, co najważniejsze... Nie mam tabel z cyframi granicznymi na temat zawartości poszczególnych składników, opracowanych dla borówki... I tu zaraz nasuwa mi się pytanie... A są takowe ? Bo bez nich przecież żadnych wyników zweryfikować się nie da... I dziwi mnie trochę fakt podania mikroelementów w mg/kg / makroelementy w procentach s.m. są w porządku /, a w glebie fosforu i potasu jako P2O5 i K20, zamiast P i K, jak to dawniej bywało... Dziwi mnie też ta wysoka zawartość miedzi, bo jak mnie uczono na studiach, jedną z zalet torfu jako podłoża jest to, że zawiera on zero składników... I dziwi mnie trochę to posadzenie krzewów w czystym torfie / 30 kg / bez mieszania z glebą... Naprawdę tak się sadzi borówkę ? Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji...
Odp: analiza dwóch próbek liści borówki [wiadomość #83570 (odpowiedź na #83536) ] nie, 19 sierpień 2012 23:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
maddogh2k jest aktualnie niedostępny maddogh2k
Stały bywalec
zanim podejme sie jakiejkolwiek interpretacji powiedz kolego kiedy byly pobrane probki i jak to zrobiles ? bo bez tej informacji nie da sie tych wynikow analizowac.

wartosc pH 3,18, to bardzo niska, zbyt niska stad slaba przyswajalnosc skladnikow pokarmowych i potencjalne objawy toksycznosci magnezowej o ile oczywiscie pbobka glebowa byla wlasciwie pobrana. borowki raczej nie sadzi sie w czystym torfie, chyba ze sadzonki w szkolce. zawartosc miedzi jest okrotnie wysoka, wrecz nie mozliwa zeby nie wytworzyc objawow toksycznosci chociaz niektore tabele w tym polskie z wartosciami granicznymi podaj stezenie 30 ppb to jednak tabele amerykanskie chociaz nie wszystkie nie podaja gornej wartosci granicznej. twoja dawka siarczanu amonu te 15 gram na kolo 40 cm kolko to okolo 300 kg ha czy to tak malo dla mlodej rosliny ? w zasadzie takiej duzej dawki nie powinno stosowac sie w pierwszych latach po posadzeniu, oczywiscie pomijajac blad przyblizenia i potencjalny blad rachunkowy bo jest pozno.

jezeli nie nawoziles przez 5 lat fosforem a w szczegolnosci magnezem i potasem to dlaczego ich poziomy glebowe mialy by byc wysokie ?, mowie tutaj o wynikach analizy lisci chociaz poziom glebowy masz wysokie wrecz dla niektorych pierwiastkow bardzo wiec jak jest to mozliwe ? albo slaba przyswajalnosc albo zle pobrane probki lisci

zeby zwiekszyc zawartosc wapnia w zasadzie stosuje sie wylacznie wapnowanie w twoim przypadku dawka okolo 500 kg / ha wapna magnezowego mowie o tej drugiej probce. jezeli odczyn jest dobry a poziom wapnia niski co jest sytuacja zadka zalecenia mowia o stosowaniu nawozenia gipsem. jezeli podasz termin pobierania probek i dokladnie ktore liscie byly probkowane to podejme sie dokladniejszej interpretacji.

ps
przepraszamy kolego melolontha, ale zbieramy borowki

[Uaktualnione dnia: nie, 19 sierpień 2012 23:29]

Odp: analiza dwóch próbek liści borówki [wiadomość #83572 (odpowiedź na #83570) ] nie, 19 sierpień 2012 23:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Dzięki maddogh2k za reakcję, w imieniu dużej chyba liczby sadowników borówkowych, zainteresowanych tym tematem...A swoją drogą, w związku z rosnącą rolą borówki w Polsce i faktem, że roślina ta uprawiana jest w dość ekstremalnych warunkach / to pH, to nawadnianie... / czas by było chyba udostępnić szerokim rzeszom plantatorów te tabele z cyframi granicznymi dotyczącymi nawożenia, bo domyślam się, że w polskiej literaturze fachowej takowych jeszcze się nie znajdzie... To może by tak jakieś tłumaczenie a potem publikacja...? Może pomyślisz o tym po zbiorach ? Smile Pozdrawiam !
Odp: analiza dwóch próbek liści borówki [wiadomość #83577 (odpowiedź na #83536) ] pon, 20 sierpień 2012 07:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Wartości graniczne (wg. dr K. Pliszki) dopisałem obok wyników, żeby czytało się łatwiej. Jednostki identyczne tzn. makroelementy w %, mikroelementy mg/kg s.m.

Liście zbierałem z nieowocujących tegorocznych długopedów między 2 a 5 liściem (do 5 liści z krzewu). Data pobrania 24.07.2012.

Literatura zaleca mieszanie torfu z ziemią. Ojciec zasadził kilka hetkarów borówki jakieś 10 lat temu i posadził dokładnie tak jak ja w samym torfie (zresztą z tego samego zakładu torfowniczego). Rosną bardzo ładnie, liście idealnie zielone, brak jakichkolwiek przebarwień. Jeśli nawet można było to zrobić lepiej to tego już nie zmienię, posadzone.

Rzeczywiście pH 3.18 jest za niskie, ale proszę zobaczyć pierwszą próbkę (pH chyba bardzo dobre - 4.39) a poziom poszczególnych składników bardzo podobny.

P i K w glebie zostało zrobione przy okazji pH (bo było taniej niż samo pH) więc tym wynikom się nie przyglądałem.

N - rzeczywiście po przemyśleniu - siarczanu amonu było trochę za dużo więc myślę, że ta sprawa jest wyjaśniona.

Cały czas czepiam się tej miedzi (bo tak jak pisałem wcześniej rozumiem braki pozostałych mikroelementów, bo ich nie dostarczałem do roślin). Skąd tyle miedzi zarówno w 4-5 letnich borówkach jak również podobna ilość w borówkach posadzonych na wiosnę.

Gdyby ktoś mógł się podzielić informacją jakich nawozów używa (oraz czy posypowo czy dolistnie) przy uprawie borówki to bardzo proszę.

[Uaktualnione dnia: pon, 20 sierpień 2012 10:34]

Odp: analiza dwóch próbek liści borówki [wiadomość #83620 (odpowiedź na #83536) ] pon, 20 sierpień 2012 21:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
rozumiem ze probki glebowe byly pobierane spad krzaka wic odczyn pod 5 letnim krzakiem jest wyzszy niz pod swiezym ze wzgledu zapewne na wplyw wody stosowanej do nawodnien. jaka jest jej twardosc i odczyn ? co do tabel Pliszki ja sie do nich nie stosuje, bycmoze moje, stosuje sie natomiast do takich :
N 1,7-2,3
P 0,15-0,24
K 0,36-0,7
Ca 0,3-0,8
Mg 0,12-0,3
Mn 150-500
Fe 30-100
Zn 10-100
B 15-50 (wytyczne uniresytetu stanowego Ontario) i te w moim przypadku lepiej pasuja a przynajmniej do mojego stanowiska. Tak jak pisalem wczesniej nie wszyskite tabele podaja gorne wartosci dla miedzi, nie potrafie odpowiedziec dlaczego masz taki wysoki jej poziom . moze wydac jeszcez 70 zlotych i okreslic jej poziom w glebie (i innych mikroelementow), moze przyczyna jest woda do nawodnien (chociaz jest to malo prawdopodobne), co bylo na tym polu wczesniej ?

co do pozostalych skaldnikow poziom generalnie niski w lisciah pomimo wysokiego w glebie i tu zagadka, przy zbyt kwasnej glebie w drugiej probce powinny byc obserwowane podwyzszone poziomy przynajmniej manganu a tu tego nie widac, nasuwa sie wniosek ze wszystko jest slabo pobierane. w drugiej probce poziom miedzi wyzszy i to jest logiczne bo jej przyswajalnosc podobnie jak fe czy mn wzrasta ze spakiem odczyny.

no i do sedna : jak podaje literatura toksyczne poziomy miedzi moga powodowac uszkodzenia i zachamowanie rozwoju systemu korzeniowego. ponizej przypis z jednego z dosc obszernych opracowan :

„Nawozenia miedzia nie powinno stosowac sie bez udowodnionej koniecznosci na podstawie analizy lisci lub gleby. Efekty toksyczne powstale w wyniku przenawożenia mogą pojawiac się przez kilka nastepnych lat. Objawy widoczne sa na młodych tkankach i obejmuja : ciemno zielone liscie przechodzące z czasem w chloroze typowa dla braku żelaza, liscie mogą stawac się wrecz zupełnie biale. Rosliny o nitkowatych korzeniach , krotkich, pokreconych mogą mylnie być zidentyfikowane jak uszkodzone chemicznie. Wysokie glebowe poziomy żelaza poprawiaja tolerancje roslin na miedz. W sytuacji gdy mamy doczynienia z wysokimi, toksycznymi glebowymi poziomami miedzi analiza lisci może nie dac właściwych wynikow, ze względu na uszkodzenie systemu korzeniowego (paradoksalnie ograniczajacy również pobieranie miedzi). Dalej sugeruja analize gleby, lustracje histori pola w kierunku stosowania cieczy bordoskiej etc.”
Odp: analiza dwóch próbek liści borówki [wiadomość #83621 (odpowiedź na #83536) ] pon, 20 sierpień 2012 21:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
a i jeszcez jedno miedz jest w glebie w ogole nie mobilna. wiazana jest silnie przede wszystkim z materia organiczna. stosowanie silnego wrecz przenawozenia felazem fosforem, cynkiem, moze na takiej glebie pomoc
Odp: analiza dwóch próbek liści borówki [wiadomość #83766 (odpowiedź na #83621) ] czw, 23 sierpień 2012 21:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Opowiadał mi kiedyś kolega jak to za głowę się złapał, gdy zobaczył ile ma w swoim sadzie w glebie, miedzi... W sadzie wiśniowym, oczywiście...A tam jak wiadomo Miedzian, przynajmniej 5-6 razy do roku... I tak przez 20 lat...Pozdrawiam !
Odp: analiza dwóch próbek liści borówki [wiadomość #83767 (odpowiedź na #83536) ] czw, 23 sierpień 2012 21:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Cu w wodzie do podlewania praktycznie nie ma (0.002 ppm czyli 0.002 mg/litr).

Przez ostatnie 20 lat na tym polu były uprawiane na własne potrzeby: pszenica, żyto, ziemniaki, kukurydza, gryka. Nawozy były używane w bardzo niewielkim stopniu 2-3 worki na rok na 2 hektary popularnych nawozów typu polifoska, saletrzak itp. Żadnych nawozów specjalistycznych. Pryskane praktycznie też nie było poza sporadycznymi opryskami na stonkę ziemniaczaną.

Tak jak już pisałem korzenie borówki posadzonej na wiosnę nie przerosły w ciągu 3 miesięcy torfu w którym je posadzono, tak więc Cu nie może pochodzić z gleby. Zakładam też, że miedź nie pochodzi z torfu (torf od różnych dostawców, przy każdej z próbek).

Pozostaje mi (dla świętego spokoju) skontrolować poziom Cu w glebie oraz założyć, że mogła nastąpić pomyłka w labolatorium i zweryfikować analizę Cu w liściach.

maddogh2k i Melolontha bardzo dziękuje za dotychczasowe sugestie.
Odp: analiza dwóch próbek liści borówki [wiadomość #84452 (odpowiedź na #83536) ] czw, 06 wrzesień 2012 07:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
21.08 zebrałem jeszcze raz liście z borówek wsadzonych na wiosnę i wysłałem do innego laboratorium OSChR.
Wiem, że liście zbiera się po pierwszym zbiorze owoców, ale nie chciałem czekać rok czasu z weryfikacją wyników. Liście zebrałem, dokładnie tak jak poprzednio (z nieowocujących tegorocznych długopedów między 2 a 5 liściem - do 5 liści z krzewu).

Wyniki poniżej

Próbka-----24.07---------------------21.08------------------ ------warości graniczne

N---------- 2,98----------------------1,29--------------------------1.80 -2.10
Ca--------- 0,16----------------------0,40--------------------------0.40 -0.80
P-----------0,27----------------------0,12------------------ --------0.12-0.40
K-----------0,53---------------------0,46------------------- -------0.35-0.65
Mg---------0,16-------------------- -0,18--------------------------0.12-0.25
B----------13,15---------------------13,65------------------ -------30-70
Cu--------136,98---------------------3,34------------------- ------8-30
Zn--------2,98------------------------18,47----------------- -------8-30
Mn------19,87------------------------136,50----------------- -----50-350
Fe-------43,44------------------------71,20----------------- ------60-200

Jak widać wyniki różnią się drastycznie między sobą. Wiem, że wyniki muszą się nieco różnić, bo minęły 3 tygodnie między momentem pobierania próbek, jednak różnicy ponad 4 000% zawartości Cu nie można tłumaczyć czasem, który minął miedzy poborem próbek. Zn ponad 600%.

Które wyniki uznać za wiarygodne i jakich składników pokarmowych dostarczyć?

Co jest powodem żółknięcia niektórych liści (jedno z poprzednich zdjęć)?

[Uaktualnione dnia: czw, 06 wrzesień 2012 08:00]

Odp: analiza dwóch próbek liści borówki [wiadomość #84842 (odpowiedź na #83536) ] czw, 13 wrzesień 2012 12:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
to zolkniecie to typowy objaw chlorozy, natomiast co go spowodowalo nie podejmuje sie stawiania diagnozy, poza tym co juz napisane bylo wczesniej. co do wynikow to raczej nie oczekiwal bym bledu analitycznego w przypadku atomowej spektroskopi emisyjnej bo za pewne taka metod abyla miedz oznacana trudno jest o blad w gore co innego w stosunku do innych popularnych metali jak sod czy potas, raczej doszukiwal bym sie bledu w pobraniu i reprezentatywnosci probki no chyba ze byla po prostu zanieczyszczona, wydaje sie ze raczej ta druga zawartosc miedzi jest bardziej prawdopodobna
Odp: analiza dwóch próbek liści borówki [wiadomość #84892 (odpowiedź na #83536) ] czw, 13 wrzesień 2012 22:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Napisałem do pierwszego laboratorium, podałem wyniki z drugiego laboratorium i poprosiłem o komentarz. Okazało się, że osoba przepisująca wyniki do sprawozdania zamieniła Cu z Mn, Mn z Zn, Zn z Cu. Otrzymałem korektę wyników. Szkoda, że tak prosty błąd kosztował mnie tyle nerwów. Tak więc różnice Cu, Zn i Mn są naprawdę niewielkie.

Pozostaje jeszcze sprawa w różnicy wyników Fe, Ca i N.
N być może mógł w ciągu miesiąca o tyle spaść.
Dlaczego Fe i Ca przy drugim pomiarze jest o tyle większe? Nie wiem i daje sobie już spokój z próbą wyjaśniania tego.
Odp: analiza dwóch próbek liści borówki [wiadomość #84987 (odpowiedź na #83536) ] nie, 16 wrzesień 2012 14:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
markppp jest aktualnie niedostępny markppp
Nowy
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/3673/0/
Witam
Na wiosnę wsadziłem 200 sztuk i od początku chorują raz liście marnieją później trochę odbiły ,a teraz na nowych odrostach zaczynają usychać listki ,nie na wszystkich.Dodam ,że po wsadzeniu sadzonki miały szarą pleśń i były pryskane topsinem500.Analiza gleby w czerwcu wykazała wszystko w normie tylko PH 5,02 stosuje kwas siarkowy do wody.zdjęcia wykonane w sierpniu.Bardzo proszę o sugestie i rady

• Załącznik: P1010898.JPG
    (Rozmiar: 173.17KB, Pobrane 1252 razy)

[Uaktualnione dnia: nie, 16 wrzesień 2012 14:30]

Odp: analiza dwóch próbek liści borówki [wiadomość #84988 (odpowiedź na #84987) ] nie, 16 wrzesień 2012 14:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/3674/0/

• Załącznik: P1010900.JPG
    (Rozmiar: 138.22KB, Pobrane 1170 razy)

Odp: analiza dwóch próbek liści borówki [wiadomość #84996 (odpowiedź na #84988) ] nie, 16 wrzesień 2012 22:14 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Nowy
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/3675/0/
Następne zdjęcie proszę o poradę

• Załącznik: P1010901.JPG
    (Rozmiar: 185.52KB, Pobrane 882 razy)

[Uaktualnione dnia: nie, 16 wrzesień 2012 22:14]

Poprzedni wątek:Czerwone liście - borówka wysoka
Następny wątek:zamieranie wierzchołków nowopędów
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]