użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Orzech włoski i Leszczyna » Orzech włoski - odmiany  (1) 1 Głosów
Orzech włoski - odmiany [wiadomość #18632] sob, 23 sierpień 2008 22:40 Przejdź do następnej wiadomości
Rafal90gg jest aktualnie niedostępny Rafal90gg
Początkujący
Drodzy forumowicze, w tym wątku zapraszam do dyskusji nad odmianami orzecha włoskiego.
Jakie odmiany posiadacie, co możecie o nich napisać?
Jakie odmiany waszym zdaniem mają przyszłość w naszym kraju, jakie polecacie do sadów towarowych a jakie do sadów przydomowych?
Myślę że w czasie rosnącego zainteresowania uprawą orzecha włoskiego wasze doświadczenie może pomóc wielu osobom.
Zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam Rafał

[Uaktualnione dnia: nie, 24 sierpień 2008 22:10] przez Moderatora

Odp: Orzech włoski - odmiany [wiadomość #84962 (odpowiedź na #18632) ] sob, 15 wrzesień 2012 19:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Dzialkowiec1111 jest aktualnie niedostępny Dzialkowiec1111
Zaawansowany
Witam
Czy każdy orzech włoski jest samopylny?
Odp: Orzech włoski - odmiany [wiadomość #84968 (odpowiedź na #84962) ] sob, 15 wrzesień 2012 20:51 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Obawiam się, że wiedza na ten temat jest znikoma...Ale każdy orzech włoski / podobnie jak leszczyna / wytwarza na tym samym drzewie kwiaty żeńskie i produkujące pyłek kwiaty męskie... I chyba musi on być samopylny i wiatropylny, bo , przynajmniej ja, pszczół na nim w czasie kwitnienia , nie widziałem...A za tą samopylnością przemawia moim zdaniem fakt, że np. mój orzech, który praktycznie plonuje corocznie, stoi sobie w sadzie sam i jest oddalony od innych orzechów o ok. 250 m... Myślę jednak, że może występować też takie zjawisko jak u leszczyny, że " bazie " marzną i dlatego nie jest żle, gdy / w przypadku leszczyny / mamy w kwaterze kilka odmian pylących w różnym okresie, a w przypadku orzecha włoskiego, obok siebie kilka drzew, które / gdy są z siewu / też między sobą się różnią...Ale myślę też, że " Działkowiec " nie powinien mieć z tym problemu, bo przecież co działka, to jakiś orzech... Smile Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: sob, 15 wrzesień 2012 20:55]

Poprzedni wątek:Leszczyna - żółknie i schnie
Następny wątek:Zaniedbany sad leszczynowy..
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]