użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Orzech włoski i Leszczyna » Usychanie drzew leszczyny
Usychanie drzew leszczyny [wiadomość #77194] czw, 10 maj 2012 20:09 Przejdź do następnej wiadomości
lysy4 jest aktualnie niedostępny lysy4
Początkujący
Czy ktoś zaobserwował w sadzie obsychanie nowych odrostów,pąków.Drzewo wygląda jakby opryskene czymś chwastobójczym,zatrzymało się w rozwoju,i wygląda jakby usychało całkiem.Poleciało u mnie około 50szt. 12-sto letnich drzew.To nie są pędraki. Co robić.
Odp: Usychanie drzew leszczyny [wiadomość #77198 (odpowiedź na #77194) ] czw, 10 maj 2012 21:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Przyznam, że nie znam choroby, która mogła by tak nagle wykończyć 50 leszczynowych drzew... W związku z tym dochodzenie rozpoczął bym od przyjrzenia się czynnikom fizycznym, w tym zwłaszcza glebie, a w glebie temu, co jest na głębokości metra i głębiej... Płytko zalegająca woda, ił, te rzeczy... O ile oczywiście drzewa nie pady ofiarą jakichś kosmicznie wysokich dawek nawozów doglebowych albo dolistnych, albo niewłaściwie dobranych i zastosowanych herbicydów...
Odp: Usychanie drzew leszczyny [wiadomość #77202 (odpowiedź na #77198) ] czw, 10 maj 2012 21:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Dawki nawozów i środków ochrony, ściśle przestrzegam to nie jest powodem,to problem w kilku sadach w mojej okolicy.Być może gwałtowny mróz,albo poparzone liście w słońcem.
Odp: Usychanie drzew leszczyny [wiadomość #77205 (odpowiedź na #77202) ] czw, 10 maj 2012 22:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Chyba nie ma takiej możliwości, żeby drzewa wypadały i zasychały z powodu słońca... Ale mróz nie wykluczony... Choć raczej jakiś silny przymrozek, już po rozpoczęciu wegetacji... A czy te wszystkie sady nie leżą czasem w jakiejś nisko położonej niecce ? No i co z tą wodą gruntową ? Warto chyba sprawdzić w jakim stanie są korzenie tych zamierających drzew... Pozdrawiam !
Odp: Usychanie drzew leszczyny [wiadomość #77223 (odpowiedź na #77205) ] pią, 11 maj 2012 06:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Sady leżą w dolinie,a u mnie dodadkowo są obok stawy hodowlane,ale teren na którym rośnie podnosi się gwałtowniw,tak że wody raczej odpadają.Po korzeniach trudno mi się poznać.Zauważyłem dzisiaj że na niektórych drzewach odrosty te najmłodsze są w lepszej kondycji.Może potraktować je odżywką.
Odp: Usychanie drzew leszczyny [wiadomość #77224 (odpowiedź na #77223) ] pią, 11 maj 2012 06:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
WacekJ jest aktualnie niedostępny WacekJ
Początkujący
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/3325/0/U mnie po zimie uschły tylko TRAPEZUNDSKI -ie (2) inne odmiany (3) rosną zdrowo .

[Uaktualnione dnia: pią, 11 maj 2012 06:53]

Wacek
Odp: Usychanie drzew leszczyny [wiadomość #77226 (odpowiedź na #77224) ] pią, 11 maj 2012 07:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Korzenie sprawdza się scyzorykiem, przez nacięcie... Zdrowy korzeń powinien być biały... Chory / przemarznięty albo gnijący / , będzie brązowy... Jeśli z tych uschniętych drzew, z szyjki, wybijają zdrowe przyrosty, to przyczyną tego wszystkiego może być przemarznięcie, zwłaszcza niektórych odmian... Owszem... Niektórzy mogą w takiej sytuacji zalecać jakieś odżywki... Ja uważam, że nie ma to zbyt wielkiego sensu a drzewa albo dadzą sobie same radę, albo zginą...Drzewa, które dają jeszcze jakieś oznaki życia, wato bardzo mocno przyciąć... Tyle co mogłem wymyśleć... Smile Pozdrawiam ! p.s. Jest w Internecie artykuł z " Hasła " pt. " Choroby leszczyny i ich zwalczanie "... I piszą tam o nowej chorobie powodowanej przez Cryptosporiosis coryli, której objawy podobne są do tych Waszych... Ale co z tym, robić, nie podają...

[Uaktualnione dnia: pią, 11 maj 2012 07:36]

Odp: Usychanie drzew leszczyny [wiadomość #77258 (odpowiedź na #77226) ] pią, 11 maj 2012 19:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Korzenie grubości palca są białe,a włośnikowe niestety brązowe,chyba jest to przemarznięcie.Dzięki za radę.
Odp: Usychanie drzew leszczyny [wiadomość #77260 (odpowiedź na #77258) ] pią, 11 maj 2012 20:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Przypomniało mi się że w tej kwaterze miałem srebrzystość liścia leszczyny,drzewa były osłabione i nie wytrzymały mrozu.Jutro biorę się za cięcie może coś uratuję.
Odp: Usychanie drzew leszczyny [wiadomość #77425 (odpowiedź na #77194) ] nie, 13 maj 2012 12:54 Przejdź do poprzedniej wiadomości
wieslaw123 jest aktualnie niedostępny wieslaw123
Nowy
typowe objawy przemarznięcia drzew leszczyny.Widać to już na przedwiośniu po pękniętej korze na pniu i mokrych wyciekach woda-soki z tego miejsca. Zdarza się np. że w jednym rzędzie wymarznie 10 drzew a w następnym wszystkie są zdrowe lub na jednym drzewie grubsza gałąż jest zmarznięta a pozostałe zdrowe.
Poprzedni wątek:leszczyna - opryski
Następny wątek:Leszczyna - żółknie i schnie
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]