użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Jabłoń - odmiany » Red Delicious - wszystko o odmianach z tej grupy  (4) 1 Głosów
Red Delicious - wszystko o odmianach z tej grupy [wiadomość #7466] nie, 12 sierpień 2007 21:47 Przejdź do następnej wiadomości
kuki125 jest aktualnie niedostępny kuki125
Zaawansowany
Cześć czy ktoś w polsce ma ta odmianę?

[Uaktualnione dnia: pon, 17 grudzień 2007 18:29] przez Moderatora

Odp: Red delicious [wiadomość #7467 (odpowiedź na #7466) ] nie, 12 sierpień 2007 21:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Witam,
z "czystym" Red Deliciousem może być pewien problem... bo niesamowicie łatwo w naszych warunkach mutuje. My posadziliśmy drzewka tej odmiany w 2005 roku - sam jestem ciekaw, jak będą wyglądały pierwsze owoce (w tym roku jeszcze nie było kwiatów).
Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Red delicious [wiadomość #8066 (odpowiedź na #7467) ] sob, 01 wrzesień 2007 12:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
WITAM
MAM 10 DRZEW W SADZIE, MAJA 10 LAT. OWOCE BARDZO LADNE RODZI CO ROKU ( W TYM ROKU TYLKO NA GORZE - PRZEMARZLY). POZOSTALE LATA 150-200KG/10SZT. JEDNO JEST PEWNE NIE MA PROBLEMU Z WYBARWIENIEM, SA AZ PURPUROWE. W GDYNI ZAWSZE PYTAJA CZEMU TYLKO TYLE. Smile
Odp: Red delicious [wiadomość #8068 (odpowiedź na #8066) ] sob, 01 wrzesień 2007 13:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
JURAS napisał(a) dnia sob, 01 wrzesień 2007 12:50

...JEDNO JEST PEWNE NIE MA PROBLEMU Z WYBARWIENIEM, SA AZ PURPUROWE

No właśnie ten "problem" mam na myśli Pozdrawiam serdecznieSmile

Red Delicious - wszystko o odmianach z tej grupy [wiadomość #44828 (odpowiedź na #7466) ] pon, 30 sierpień 2010 07:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
rogal5 jest aktualnie niedostępny rogal5
Zaawansowany
Witam czy ma ktoś w Polsce drzewka tej odmiany? czy można u nas produkować jabłka tej odmiany czy nasze warunki klimatyczne na to nie pozwalają?

pozdrawiam
Odp: Red Delicious [wiadomość #44829 (odpowiedź na #44828) ] pon, 30 sierpień 2010 07:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Oczywiście że można produkować i warunki klimatyczne na to pozwalają... szkopuł jest w czym innym - niesamowitej wprost zdolności tej odmiany do tworzenia mutacji o innym zabarwieniu skórki... zanim się sadownik obejrzy - zamiast 'Red Delicious' ma u siebie w sadzie drzewa... 'Starkrimsona' Very Happy Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Red Delicious [wiadomość #44850 (odpowiedź na #44828) ] pon, 30 sierpień 2010 18:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Widziałem to jabłko w super markecie i muszę powiedzieć ze wygląd miało naprawde super!
Odp: Red Delicious [wiadomość #44878 (odpowiedź na #44828) ] wto, 31 sierpień 2010 12:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
a jakie podkładki byście proponowali pod ta odmiane? i czy moze wiecie gdzie mozna kupic drzewka tej odmiany ?
Odp: Red Delicious [wiadomość #44894 (odpowiedź na #44828) ] wto, 31 sierpień 2010 19:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Podkładki standardowo jak dla całej grupy - wiec karłowe, ewentualnie półkarłowe (na pewno nie silnie rosnące). Dobrze spisuje się na M9. Jeżeli chodzi o kupno - przyznam, że nie spotkałem się wśród ofert szkółek z ta odmianą (być może i z powodu, o którym wspomniałem poprzednio) Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Red Delicious [wiadomość #44929 (odpowiedź na #44828) ] śro, 01 wrzesień 2010 08:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
rozumiem , dzieki serdecznie za odpowiedz i pozdrawiam Wink
Odp: Red Delicious [wiadomość #44942 (odpowiedź na #44929) ] śro, 01 wrzesień 2010 13:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
witam
Z tego co pamiętam to felimpex współpracował z jakąś włoską szkółką która miała w ofercie red delicjusza.Sprawdz na stronie felimpexu
Odp: Red Delicious [wiadomość #44977 (odpowiedź na #44942) ] śro, 01 wrzesień 2010 23:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
A powiedzcie no mi pomologu Twisted Evil , czy taka odmiana jak Red Deliciouse jeszcze istnieje ? Bo kiedy ja kończyłem już swą aktywną karierę zawodową, to mówiło się już raczej o całej " grupie " Red Deliciousea... A mam do tej odmiany ogromny sentyment, bo pamiętam ją jeszcze gdy była zwykłym, zielonym Delicjuszem / Deliciouse /, który póżniej zmienił się w Starkinga, wreszcie w Starkrimsona , a następnie dziesiątki, jemu podobnych, mutantów... I ja, gdybym jeszcze kiedykolwiek miał posadzić sad, z pewnością umieściłbym w nim którąś z najnowszych wersji tej odmiany... Dlaczego ? Bo to odmiana, która ma charakter, niebanalny wygląd i smak ! I cały pomysł z tą odmianą, oceniam na 5 + ! Pozdrawiam ! P.S. Jak to dobrze, że jest jeszcze w portalu, to forum... Bo od tej polityki i tych komentarzy, to już i mnie robi się czasami, niedobrze... Shocked

[Uaktualnione dnia: śro, 01 wrzesień 2010 23:17]

Odp: Red Delicious [wiadomość #44979 (odpowiedź na #44977) ] śro, 01 wrzesień 2010 23:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Melolontha napisał(a) dnia śro, 01 wrzesień 2010 11:11

...Bo to odmiana, która ma charakter, niebanalny wygląd i smak ! ...

Oj, ma, ma Wink (pssst, po cichu Ci powiem, że to ulubiona grupa odmian pomologa, jeżeli o ten charakter i smak chodzi Cool ). I 'Red Delicious' jak najbardziej istnieje, tylko u kogo ma tak piękny, czerwony kolor? Może bardziej na wschodzie kraju... Ale i ten ciemniejszy przecież nie przeszkadza tak bardzo... a do wyboru, jest jeszcze kilka odmian z całej tej grupy... Pozdrawiam (może tym razem z uśmiechem? Very Happy )

Odp: Red Delicious [wiadomość #44999 (odpowiedź na #44828) ] czw, 02 wrzesień 2010 12:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
a jakie inne ciekawe odmiany z tej grupy byś zaproponował nasz Pomologu Smile?
Odp: Red Delicious [wiadomość #45020 (odpowiedź na #44828) ] czw, 02 wrzesień 2010 18:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
'Azwell', 'Royal Red', 'Redchief' - w tej nawet chyba kolejności... szkoda, że nie rozpowszechniono u nas (a już była w badaniach) odmiany klubowej 'Caudle' (syn. 'Cameo', 'Carousel')... naprawdę piękny rumieniec Smile Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Red Delicious [wiadomość #45126 (odpowiedź na #44828) ] nie, 05 wrzesień 2010 14:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Witam.
Zapoznałem się właśnie z Waszymi opiniami na temat sportów Delicjusza i myślę podobnie jak Wy. Też bardzo podoba mi się kilka wspomnianych sportów, ale szczególnie przypadła mi do gustu jedna z nich, mianowicie Red Chief Camspur. Spro informacji już znalazłem na jej temat. Znam też szkółkę, która już ją sprzedaje, a w zasadzie dwie. Bardzo ciekawa i pożądana na rynku odmiana. Jeje sukces widzę z dwóch powodów. Po pierwsze jest sportem uznanej na całym świecie odmiany. Po drugie nie wielu chętnych na jabłko przechodzi obojętnie obok takiego owocu, kolor oraz kształt nie jest tu bez znaczenia.
Odp: Red Delicious [wiadomość #45127 (odpowiedź na #44828) ] nie, 05 wrzesień 2010 14:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Jeśli chcecie coś więcej dowiedzieć się na jej temat polecam":
http://www.redchief.pl/
Jedyna "wadą" tej odmiany z tego co zdążyłem się dowiedzieć jest to, że może źle znosić bardzo mroźne zimy.
Ja narazie posadziłem z nowości odmianowych jedną kwaterę odmiany Red Jonaprince, natomiast koleją planuję posadzić właśnie z tej wspomnianej.
Odp: Red Delicious [wiadomość #45128 (odpowiedź na #44828) ] nie, 05 wrzesień 2010 15:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
slawex jest aktualnie niedostępny slawex
Stały bywalec
Nie mam u siebie tej odmiany ale widzialem to kiedys to bardziej gale przypominalo niz takiego red deliciusa co w markecie sie widuje. Facet mowil ze w Polsce nie bedzie 100% koloru , moze dlatego ze zmutowanego mial niewiem, i z wielkoscia to tak srednio nie jest to duze jablko taka gala poprostu. Ciekawe jak lezy w hlodni? Za drzewko to beda spiewac pewnie z 15 zl Laughing

[Uaktualnione dnia: nie, 05 wrzesień 2010 15:54]

Odp: Red Delicious [wiadomość #45132 (odpowiedź na #44828) ] nie, 05 wrzesień 2010 17:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Drzewka napewno są w cenie wyższej niż przeciętna. Myślę, że około 10, 12 zł. za okulanta. Będę wiedział, za niedługo dokladnie. Czasami warto jednak dać te kilka złotych więcej, wiem to z własnego dośwaidczenia, zgodnie z zasadą, że sukces sadownika zaczyna się w szkółce. Rzeczywiście czasami zdarzyć sie możę że owoc będzie mniejszy czy mniej wybarwiony, ale to już problemy, które zależne są od sadownika. Prawda jest taka, że to co może dać zysk, kosztuje wiele pracy, nakładu, wiedzy, ale mino to wydaje mi się że warto. Takie czasy!!!
Odp: Red Delicious [wiadomość #45134 (odpowiedź na #44828) ] nie, 05 wrzesień 2010 17:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Zapomniałem dodać, że planuję posadzić tą odmainę Red Chief Camspur w rejonie sandomierza. Mamy trochę cieplej, niż w innych regionach.
Odp: Red Delicious [wiadomość #45156 (odpowiedź na #44828) ] pon, 06 wrzesień 2010 12:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
yvorne jest aktualnie niedostępny yvorne
Nowy
Witam ja tez mam kilka drzewek posadzonych Adams apple red delicious czerwony sport kolor 100 procent.Wrazliwy na choroby kory i drewna.Ciekawa odmianą jest jeszcze Ambrosia.
Odp: Red Delicious [wiadomość #45158 (odpowiedź na #44828) ] pon, 06 wrzesień 2010 13:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
I jak Ci to wyrasta ten red deliciusz ? Taki jak golden zwykly na wielkosc czy cos grubsze rosnie ? Moim zdaniem chciec to sadzic to trzeba zdobyc swietne drzewka od dobrego szkulkaza zeby pewne bylo. Bo tak jak mowilem mozna miec troche wiecej gali Razz jak sie kupi nie wiadomo co , no a moze poprostu kazdy sie tak mutuje jak jonagoldy jak mlode to kolor 100 % a puzniej to juz kazdy wie jak jest... gdy starsze drzewka. Ale ten red delicius w markecie to bardzo ladny z wygladu jest ciekawe jak sie sprawdzi w polskich warunkach i jak z ta wielkoscia bo dla mnie to jest najwazniejsze. Mam juz dosc odmian drobno i srednio owocowych. Potem trzeba stawac na glowie zeby takie cos 7,5 cm zlapalo Twisted Evil
Odp: Red Delicious [wiadomość #45168 (odpowiedź na #44828) ] pon, 06 wrzesień 2010 20:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
yvorne jest aktualnie niedostępny yvorne
Nowy
Owoce ma srednie do dużych a koloru nie traci z wiekiem.
Odp: Red Delicious [wiadomość #45187 (odpowiedź na #44828) ] wto, 07 wrzesień 2010 12:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Trzeba by pare drzewek na prube wsadzic ale kilku to pewnie mi nie sprzeda Razz Jakbys kolego wyzej zamawial to napisz mi na priwa moze bym sie dolaczyl . Szkoda ze na M9 tylko ma te drzewka. Juz sie wyleczylem z dziewiatek, bez nawadniania to nie jest za dobra podkladka Crying or Very Sad
Apropos ten Canspur to Mutant Starkimson odkryty w 1967 w Waszyngtonie
Laughing no i sadownictwo kolem sie toczy Razz powracamy do starkimsona
Odp: Red Delicious [wiadomość #45269 (odpowiedź na #45187) ] czw, 09 wrzesień 2010 23:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Pamiętam Starkrimsona z lat 80-ch. Mieliśmy tego na Antonówce w rozstawie 4 x 3, ok. 2 ha. Nigdy nie zaobserwowałem tam żadnej mutacji " wstecznej ", wybarwiał się doskonale, ale był dość drobny, fakt... No, ale gdzie tam kto wtedy myślał o przerzedzaniu... Choroby kory ? Bardzo sporadycznie spotykało się taką spierzchniętą korę i zamieranie końców pędów jednorocznych... Przemarzanie ? Tą pamiętną zimę " stulecia " / nie pamiętam już który to był rok /, po której sadownictwo w Polsce musiało zaczynać się od nowa, zniósł znacznie lepiej niż Idared i Jonathan... Pozdrawiam !
Odp: Red Delicious [wiadomość #45284 (odpowiedź na #45269) ] pią, 10 wrzesień 2010 10:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Melolontha napisał(a) dnia czw, 09 wrzesień 2010 11:50

...Nigdy nie zaobserwowałem tam żadnej mutacji " wstecznej"

Ponieważ w przypadku tej grupy odmian zasada działa odwrotnie... Intensywnie czerwone owoce "uciekają" właśnie w "buraczek" typowy dla 'Starkrimsona' Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Red Delicious [wiadomość #45296 (odpowiedź na #44828) ] pią, 10 wrzesień 2010 18:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
A jak pomologu ze wzrostem ? Grubsze to rosnie od Starkimsona czy taki sam drob ? I "buraczek" oznacza ze ciemny kolor lapie ? Czy ze bedzie czerwono zielony ?
Odp: Red Delicious [wiadomość #45297 (odpowiedź na #44828) ] pią, 10 wrzesień 2010 19:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Odpowiedź (do Melolonthy) dotyczyła wspominanego 'Starkrimsona' Smile Jeżeli chodzi o wielkość owoców - jestem skłonny twierdzić, że to zdecydowanie kwestia stanowiska i agrotechniki - a nie odmiany (przynajmniej my nie zauważyliśmy, żeby któraś z mutacji miała wyraźną tendencję do drobnienia owoców - w zależności od warunków w danym sezonie i ilości zawiązanych owoców, ich wielkość wahała się od średnich do dużych) Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Red Delicious [wiadomość #45312 (odpowiedź na #45297) ] pią, 10 wrzesień 2010 21:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
akaritox jest aktualnie niedostępny akaritox
Początkujący
niestabilny genetycznie na podładkach karłowych i półkarłowych!
Odp: Red Delicious [wiadomość #46392 (odpowiedź na #44828) ] wto, 05 październik 2010 22:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
intersad jest aktualnie niedostępny intersad
Nowy
Witam wszystkich,
mnie bardzo interesuje odmiana Red Chief i chciałbym dowiedzieć na jej temat czegoś więcej, szczególnie od osób, które już ją uprawiają...
czy mógłbym prosić również o jakiś kontakt do szkółek, które posiadają tę odmianę w swojej ofercie ponieważ nie mogę jej nigdzie dostać a chciałbym wiosną posadzić na próbę 100 drzew

pozdrawiam
Odp: Red Delicious [wiadomość #46432 (odpowiedź na #44828) ] śro, 06 październik 2010 22:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
W ofercie raczej trudno ją spotkać, bo nie jest obecnie poszukiwana przez sadowników... ale przy odrobinie wysiłku znajdziesz szkółkarzy, którzy wykonają ją na zamówienie (choć 100 drzewek to niewiele). Znajdziesz - ponieważ lat temu "naście" była w produkcji i znajduje się w zraźnikach. Co do informacji na temat tej odmiany - o jakie dane chodzi? Pozdrawiam serdecznie Smile

Wszystko o odmianie Starking [wiadomość #46913 (odpowiedź na #44828) ] śro, 20 październik 2010 18:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
ERNRUD jest aktualnie niedostępny ERNRUD
Początkujący
Interesuje mnie głównie podatność tej odmiany na choroby, plenność, wiek, kiedy następuje spadek owocowania oraz przedział lat, kiedy się tą odmianę sadziło.
Odp: Wszystko o odmianie Starking [wiadomość #46915 (odpowiedź na #46913) ] śro, 20 październik 2010 18:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
terlecki11 jest aktualnie niedostępny terlecki11
Zaawansowany
Ja mam taki pytanie czy ma ktoś odmianę Starkinson na podkładce M9 chodzi mi o plonowanie i czy wielkość owocu jest podobna jak na podkładkach silnie rosnących - typu antonówka .Pozdrawiam
Odp: Wszystko o odmianie Starking [wiadomość #46944 (odpowiedź na #46913) ] czw, 21 październik 2010 07:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artemida jest aktualnie niedostępny artemida
Maniak
Jabłka odmiany Starking, później jego sporty typu Red King Starkrimson uprawiane były na dość dużą skalę w latach 60/70 ale były później eliminowane z sadów. Główne wady; potrzeba dużo ciepła dla uzyskania dobrego smaku, duże zniekształcenia przy porażeniu parchem, smaczne owoce tylko owoców dobrze wyrośniętych.
Odp: Red Delicious - wszystko o odmianach z tej grupy [wiadomość #46958 (odpowiedź na #44828) ] czw, 21 październik 2010 11:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Dokładnie... parch, duże wymagania glebowo-klimatyczne i deformacje owoców to największe wady. Drobnienie owoców jest związane z niewłaściwą pielegnacją (przerzedzanie) i zakładaniem nasadzeń na nieodpowiednich stanowiskach. Co do Starkrimsona na M9... plonuje u nas regularnie, średnio obficie lub obficie, owoce są wyrównane w wielkości, najczęściej średnie. Niestety porównania z drzewami na antonówce nie mam Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Red Delicious - wszystko o odmianach z tej grupy [wiadomość #46971 (odpowiedź na #44828) ] czw, 21 październik 2010 17:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
terlecki11 jest aktualnie niedostępny terlecki11
Zaawansowany
Dziękuje za fachową odpowiedz . Pozdrawiam . Razz
RED CHIEF [wiadomość #48820 (odpowiedź na #44828) ] wto, 14 grudzień 2010 07:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Witam czy wie ktoś gdzie mozna dostać drzewka RED CHIEF lub CAMSPUR ?

pozdrawiam
Odp: RED CHIEF [wiadomość #48821 (odpowiedź na #48820) ] wto, 14 grudzień 2010 08:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Argon jest aktualnie niedostępny Argon
Zaawansowany
z tego co wiem to red chief w polsckiej produkcji jeszcze nie wytepuje, za rok. obecnie pewnie mozna ta odmiane sprowadzic z zachodu.
Odp: RED CHIEF [wiadomość #48824 (odpowiedź na #48820) ] wto, 14 grudzień 2010 08:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszk123 jest aktualnie niedostępny tomaszk123
Maniak
w tym roku mozna było zamówić już podkładkę ze śpiącym oczkiem (w krajowej szkółce), drzewka mają być jesienią 2011- lecz z tego co się orientuję to całość jest już zamówiona. piszę oczywiście o legalnej produkcji z papierkiem.

[Uaktualnione dnia: wto, 14 grudzień 2010 08:15]

Odp: RED CHIEF [wiadomość #48826 (odpowiedź na #48824) ] wto, 14 grudzień 2010 09:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
Zaawansowany
dzieki za odpowiedz
Poprzedni wątek:Gala i jej sporty - wszystko o tych odmianach
Następny wątek:Rubinola - wszystko o odmianie
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]