użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Pszczelarstwo » Bayer odpowiedzialny za masowe wymieranie przczół.
Bayer odpowiedzialny za masowe wymieranie przczół. [wiadomość #71635] sob, 18 luty 2012 12:53 Przejdź do następnej wiadomości
stachlewski28 jest aktualnie niedostępny stachlewski28
Zaawansowany
Witam!!
Choć wiadomo, że firma Bayer jest odpowiedzialna za masowe wyginięcie pszczół to propagują różnego rodzaju ulotki, że to nie jest wina firmy tylko rolnika, nieodpowiedniego sprzętu itp. To jedna fakty mówią same za siebie
No cóż błędy się zdarzają od początku istnienia cywilizacji, ale trzeba się do tego przyznać i zaprzestać, a tu na siłę się wmawia, że to nie ich wina.
Przesyłam linka filmu Niemieckiego udziałowca, który jako nieliczny przeciwstawia się firmie z zaprzestaniu tego środka.

http://bartnik.pl/pl/component/video/?id=67

Dodam jeszcze, że w ostatnim artykule pszczelarstwo nr1 styczniowy ukazał się artykuł Dr Aizen z Argentyny odkrył on, że (substancja czynna herbicydu Roundup) zaburza mózgowe mechanizmy uczenia się i pamięci u pszczół zbieraczek, co przypomina działanie neonikotynoidów. W konsekwencji pszczoły te mają trudność kojarzeniu zapachu kwiatów z wydzielaniem przez nie nektarem.

Co sądzicie na ten temat czy to koniec pewnych środków czy raczej będzie nadal milczenie, że to tylko owady, i nic się nie stało.

Zapraszam do dyskusji

Pozdrawiam !!
Odp: Bayer odpowiedzialny za masowe wymieranie przczół. [wiadomość #71637 (odpowiedź na #71635) ] sob, 18 luty 2012 14:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Fragii jest aktualnie niedostępny Fragii
Maniak
Moim zdaniem stosowanie jakichkolwiek środków szkodzących pszczołom powinno być surowo kare, tak samo jak nie przestrzeganie prewencji. Może samo stosowanie herbicydów nie jest najgorsze ale środków owadobójczych już tak. Ale tutaj nic nie poradzimy bo w większości przypadków "rolnik" jest winny. Ile razy widziałem nie przestrzeganie zasad prewencji bo nie było kiedy wykonać zabiegu a zabieg trzeba wykonać bo jak by inaczej, i co z tego że pszczoły sobie latają.

Poza tym już teraz jest bardzo wiele wycofanych środków i powiem szczerze że nie widzę różnicy w plonowaniu porzeczki. Dla mnie każdy środek zagrażający pszczołom powinien być wycofany bez względu na wszystko

[Uaktualnione dnia: sob, 18 luty 2012 14:47]

Odp: Bayer odpowiedzialny za masowe wymieranie przczół. [wiadomość #71645 (odpowiedź na #71635) ] sob, 18 luty 2012 18:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
yanodark jest aktualnie niedostępny yanodark
Stały bywalec
Czyli wszystkie neonikotynowe (mospilan actara calipso itd.)trzeba by było wycofać.Z tego co obejrzałem zaprawiane nasiona są dużym problemem substancja stosowana do tego eksploruje w roślinie.Myśle że koncerny nie dadzą się i wmówią wszystkim swoje racje,po drugie musimy dojrzeć do prawidłowego stosowania środków chemicznych bo głupota ludzka nie zna granic.
Odp: Bayer odpowiedzialny za masowe wymieranie przczół. [wiadomość #71649 (odpowiedź na #71645) ] sob, 18 luty 2012 19:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stefek jest aktualnie niedostępny Stefek
Zaawansowany
U nas w ubiegłym sezonie był temat i chyba nikt go nie wyjaśnił przynajmniej ucichło. Jednemu z pszczelarzy padło 5 z 30 uli jak to wytłumaczyć zatruciem?
Odp: Bayer odpowiedzialny za masowe wymieranie przczół. [wiadomość #71674 (odpowiedź na #71635) ] sob, 18 luty 2012 23:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Fragii jest aktualnie niedostępny Fragii
Maniak
yanodark oczywiście masz racje. Wszystkie bym wycofał. Kiedyś nie wierzyłem że można przetrwać bez owadofosu, thiodanu, thionexu czy marshalu a jednak się da. I jakoś moje plantacje na tym nie ucierpiały. Poza tym jaki jest sens dbać o uprawy i mieć plantacje bez szkodników skoro później nie będzie miał ich kto zapytlić?

O ludzkiej głupocie nie będę pisać, zbyt wielu bym uraził
Odp: Bayer odpowiedzialny za masowe wymieranie przczół. [wiadomość #71682 (odpowiedź na #71635) ] nie, 19 luty 2012 08:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Pomidor jest aktualnie niedostępny Pomidor
Zaawansowany
Fragi w takim razie czym wykonujesz zabiegi ? Bo tak sie składa, że ja mam pszczoły i porzeczki obok siebie ;/ przyznam, że jest to utrudnienie ale nawet zanim miałem porzeczki to zauważyłem wymieranie pszczół przez zime Sad nie ma mowy o głodzie czy zmarznięciu:( w ubiegłym roku mimo stosowanych środków owadobójczych (cyperkill, mospilan, omite) nic sie nie stało z pszczołami. Gorzej było jak sąsiad miał dużo kukurydzy zaraz obok:(
Odp: Bayer odpowiedzialny za masowe wymieranie przczół. [wiadomość #71694 (odpowiedź na #71682) ] nie, 19 luty 2012 10:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artemida jest aktualnie niedostępny artemida
Maniak
Mam swoją teorię na ten temat. Pisałem o tym pokrótce na tym portalu, szerzej na portalu SPP Polanka wiosną 2010. Generalnie zgadzam się z sugestią dr Aizen. Różnica polega na tym, że nie umiem wskazać KONKRETNEGO czynnika wywołującego te objawy. Dalszy wpływ na populację pszczół ma przenoszenie cech na zbieraczki spowodowane uszkodzeniem allelu genu odpowiedzialnego za cykl dobowy jaki następuje u matek które zostały porażone jakimś czynnikiem. Potwierdza to, poniekąd, wypowiedź "Pomidora". Niestety, nie doczekałem się żadnej wypowiedzi "uczonych w piśmie" w tym temacie a żaden z periodyków pszczelarskich nie zgodził się wydrukować moich przemyśleń.
Odp: Bayer odpowiedzialny za masowe wymieranie przczół. [wiadomość #71702 (odpowiedź na #71694) ] nie, 19 luty 2012 10:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Ja krótko w temacie, bo już nieraz o tym było... i tylko dlatego, że Artemida to bardzo dobrze podsumował dwoma zdaniami, które jedynie uzupełnię:
artemida napisał(a) dnia nie, 19 luty 2012 10:18

...Niestety, nie doczekałem się żadnej wypowiedzi "uczonych w piśmie" w tym temacie a żaden z periodyków pszczelarskich nie zgodził się wydrukować moich przemyśleń...

...ponieważ:
artemida napisał(a) dnia nie, 19 luty 2012 10:18

...nie umiem wskazać KONKRETNEGO czynnika wywołującego te objawy...

...podobnie przedstawia się sytuacja z owymi naukowcami i "uczonymi w piśmie". Dopóki nie zostanie wskazany - a przede wszystkim udowodniony KONKRETNY czynnik wywołujący te objawy - tego rodzaju dyskusje będą czystymi dywagacjami, a dla firm których one dotyczą, jedynie materiałem do procesów sądowycho naruszenie dóbr i "antyreklamę" Pozdrawiam serdecznie Smile

[Uaktualnione dnia: nie, 19 luty 2012 10:59]

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Bayer odpowiedzialny za masowe wymieranie przczół. [wiadomość #71710 (odpowiedź na #71702) ] nie, 19 luty 2012 12:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artemida jest aktualnie niedostępny artemida
Maniak
Owszem były wypowiedzi ludzi którzy mają po cztery tytuły przed nazwiskiem wskazujący KONKRETNE przyczyny CCD np. telefonia komórkowa, i co...? Ktoś wykazywał cukier - wyprodukowany z buraków które wyrosły ...gdzieś tam. Mam prawo do swoich wniosków, mam prawo je publikować, mam też prawo oczekiwać, że ci którzy żyją z tego że pracują dla "ogółu społeczeństwa" do tego się ustosunkują. Może moje "wypociny" nie są warte funta kłaków ale skoro, na razie, nikt tematu nie rozpracował /czyli ZERO/ to i te kłaki są coś warte.
Odp: Bayer odpowiedzialny za masowe wymieranie przczół. [wiadomość #72645 (odpowiedź na #71635) ] pią, 02 marzec 2012 23:49 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Marceli jest aktualnie niedostępny Marceli
Nowy
Dużym problemem w pasiekach jest Sporowiec Nosema Apis Zander- niestety nie można stosować fumagiliny... Nie ma co ukrywać iż nasze owady się męczą. Wystarczy mały mikroskop aby móc ocenić zagrożenie.
Poprzedni wątek:Wiosna w pasiece
Następny wątek:Marsz pszczelarzy
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]