użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Przetwórstwo owoców » sok jabłkowy a sanepid  (4) 1 Głosów
sok jabłkowy a sanepid [wiadomość #72067] czw, 23 luty 2012 21:53 Przejdź do następnej wiadomości
compact jest aktualnie niedostępny compact
Nowy
witam.

Jestem zainteresowany wytłoczeniem soku jabłkowego przez firmę usługową. Chciałbym ten sok jabłkowy przeznaczyć na sprzedaż. znam koszty tłoczenia koszty jabłka przemysłowego ponieważ mam dużą styczność z sadownictwem a sok już tłoczyliśmy na własne potrzeby. Interesuje mnie jakie są wymogi(sanepidu??) co do przechowywania soku? wiem że musi być schłodzony, 2-12 stopni. Ale jakie są dodatkowe wymagania.
Wiem też że dochodzi tu temat urzędu skarbowego bo należało by się rozliczyć z tej sprzedaży.
Chcę spróbować jako na pierwszy biznes a gdyby miało zamiar to się rozkręcać i sprzedaż jakoś by szła wtedy mógłbym myśleć nad założeniem działalności.
Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć w tym temacie? Był bym bardzo wdzięczny:)
Odp: sok jabłkowy a sanepid [wiadomość #72080 (odpowiedź na #72067) ] czw, 23 luty 2012 23:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Turysta jest aktualnie niedostępny Turysta
Maniak
Witam.
Jesteś sadownikiem?chcesz to sprzedawać u siebie czy też na zewnątrz?Bo to zupełnie inna działalność i inne wymogi.

A z tego co piszesz to chyba nie miałeś styczności z Sanepidem.Nawet jeśli znajdziesz odpowiednie przepisy np.:w necie , lub w lokalnym Sanepidzie i zastosujesz je to ... jeśli urzędnik z Sanepidu będzie chciał się do czegoś przyczepić to się przyczepi.Takie są realia.

W sąsiedniej wsi wspaniali urzędnicy z Sanepidu zlikwidowali małą masarnię.Gość wytwarzał wędliny od kilkunastu lat, miał 100% zbyt na swe towary ale .... co to obchodzi urzędasa???"Życzliwy" doniósł urzędnik przyjechał i po herbacie.Przepis jest przepis.

My też się nad tym(tłoczeniem) zastanawiamy , ale gdyby trzeba było pod tłocznię(minimini tłocznia jest w naszym zasięgu finansowym)budować specjalne pomieszczenia , badać wodę , coś robić ze ściekami itp to sens finansowy całego przedsięwzięcia diabli biorą.

Pozdrowienia i powodzenia.

Odp: sok jabłkowy a sanepid [wiadomość #72081 (odpowiedź na #72067) ] czw, 23 luty 2012 23:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Chciałbym sprzedawać u siebie, zaopatrywać wesela, bo to taka nowość u nas, a wiejski stół modny:) nie wiem ile udało by mi się tego sprzedać ale kto nie ryzykuje ten nie wygrywa.
W tamtym roku będąc w Bednarach na pokazach rozmawiałem z taką dziewczyną(chyba córka właściciela), reprezentrowała DAR OGRODU. mieli wystawiony sprzęt, sok do spróbowania, mówiła że zajmują się kilka lat a z sanepidem jak to z nim, ale da się się przez to przejść.
Ciekawe czy tylko do przechowywania soku potrzebne są owe potrzebne pomieszczenia czy wystarczy skrzynia a w niej worki i to wszystko w chłodni:D
Odp: sok jabłkowy a sanepid [wiadomość #72087 (odpowiedź na #72081) ] pią, 24 luty 2012 08:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artemida jest aktualnie niedostępny artemida
Maniak
Drugi, w ciągu ostatnich dni sygnał, że należy opracować OGÓLNOKRAJOWE, spójne przepisy dotyczące produkcji przetworów owocowych. Nie może być tak, że jakiś powiatowy urzędnik SANEPIDU decyduje o tym czy ktoś podejmie produkcję /czytaj; stworzy nowe miejsca pracy, będzie płacił podatki/. Tych potencjalnych produktów lokalnych może być więcej np.cydr, miód pitny, wina owocowe itp. Brak spójnych przepisów często zniechęca do szukania tych nisz produkcyjnych. Widzę tu podstawową rolę Izb Rolniczych i organizacji branżowych które winne /z urzędu/ dbać o swoich członków. Niestety, w tym temacie tego nie dostrzegam...Co o tym sądzicie?
Odp: sok jabłkowy a sanepid [wiadomość #72095 (odpowiedź na #72067) ] pią, 24 luty 2012 11:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
A czy Unia nie reguluje tych przepisów? Jak wygląda sprawa tych regulacji w Niemczech? Przecież u nich bardzo dużo gospodarstw ma tradycję przetwórstwa przydomowego.
Odp: sok jabłkowy a sanepid [wiadomość #72097 (odpowiedź na #72095) ] pią, 24 luty 2012 11:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Niezależnie które sprawy reguluje Unia a które są naszej "produkcji" przepisy winne być jasno określone, dostępne dla wszystkich opatrzone zrozumiale napisanym komentarzem. Jest to rola administracji państwowej a o interes producenta winne się upominać organizacje producenckie. Chętnie przeczytałbym wypowiedź przedstawiciela np. Związku Sadowników Rzeczypospolitej czy Związku Sadowników Polski. Zapraszam do tablicy Panowie...
Odp: sok jabłkowy a sanepid [wiadomość #72177 (odpowiedź na #72067) ] sob, 25 luty 2012 00:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
michu jest aktualnie niedostępny michu
Stały bywalec
Administracja państwowa i jasny przejrzysty komentarz?
Toż to antonimy!!!
Póki co interesuje mnie czy firmy, które usługowo wyciskają sok wydają jakieś certyfikaty pozwalające mi sprzedać to dalej? Czy ktoś z Was tego próbował?
Odp: sok jabłkowy a sanepid [wiadomość #72181 (odpowiedź na #72177) ] sob, 25 luty 2012 08:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Może się - michu - przejęzyczyłeś? Może Ci chodzi o św. Antoniego, patrona rzeczy zagubionych, zaprzepaszczonych? Chodzi o niewykorzystane możliwości uaktywnienia niszowych kierunków produkcji. Niestety, tak uważam, że inicjatyw promocji takich produktów nie widać / przepraszam ktoś dostał dofinansowanie do produkcji jakichś jadalnych(?) szarańczaków/.
Odp: sok jabłkowy a sanepid [wiadomość #72209 (odpowiedź na #72181) ] sob, 25 luty 2012 17:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
lajkonik jest aktualnie niedostępny lajkonik
Stały bywalec
dziejkobos instytucji które kontrolują taką działalność jest podobno 12.Już o tym pisałem w innym wątku.
Odp: sok jabłkowy a sanepid [wiadomość #72220 (odpowiedź na #72067) ] sob, 25 luty 2012 18:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
gozdek19 jest aktualnie niedostępny gozdek19
Nowy
witam
mam znajomego niemca,ktory produkowal sok jablkowy w polsce pasteryzowal go sam i wywozil do niemiec do sprzedarzy.Sprawa wygladala tak ,ze on jak obywatel UE zeby moc sprzedawac taki sok musial posiadac numer identyfikujacy gospodarstwa rolnego ,nastepnie wozil taki sok do instytutu w n iemczech gdzie byl badany i po tym badaniu otrzymal certyfikat jakosci.i to by bylo na tyle.male gospodarstwa rolne moga w niemczech sprzedawac swoje przetworzone plody bez zadnych problemow.nie powiem do jakich wielkosci czy tez do jakiej sumy moga sie tym zajmowac bez placenia podatku ,bo on robil tego soku kilka tysiecy litrow wiec wielkosc nie byla duza
Odp: sok jabłkowy a sanepid [wiadomość #72333 (odpowiedź na #72220) ] pon, 27 luty 2012 14:03 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Wiater jest aktualnie niedostępny Wiater
Nowy
Witam,
można wytłoczyć usługowo sok ze swoich owoców (zostaje wystawiana faktura na usługę) i sprzedać swój sok, ale trzeba mieć działalność gospodarczą. Co do przechowywania takiego produktu... powinna być chłodnia. Z tego co wiem to soku nie trzeba przechowywać w temp. 2-12 stopni (nie jest to konieczne). Co do prawa... UE ma swoje prawa ale Polska ma tez swoje prawa Smile

[Uaktualnione dnia: pon, 27 luty 2012 14:08]

Poprzedni wątek:Susz jabłkowy
Następny wątek:Bałaganiarskie przetwórnie
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]