użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Ceny usług i pracy » Nowe przepisy w sprawie zatrudnienia cudzoziemców  (2) 2 Głosów
Nowe przepisy w sprawie zatrudnienia cudzoziemców [wiadomość #72263] nie, 26 luty 2012 11:38 Przejdź do następnej wiadomości
renata27 jest aktualnie niedostępny renata27
Początkujący
Witam czy komuś jest wiadomo jakie w tym roku będą obowiązywać przepisy w sprawie zatrudnienia obcokrajowcow do pracy w gospodarstwach ,chodzi mi o ZUS Urząd skarbowy , na jakich umowach prawnych itd ?
Odp: Nowe przepisy w sprawie zatrudnienia cudzoziemców [wiadomość #72265 (odpowiedź na #72263) ] nie, 26 luty 2012 12:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
lajkonik jest aktualnie niedostępny lajkonik
Stały bywalec
No właśnie jak to jest najpierw przed wyborami tu na portalu można
było wyczytać że zniesiono obowiązek rejestracji cudzoziemców zatrudnianych do prac sezonowych w rolnictwie.A całkiem nie dawno
urzędnik z ministerstwa finansów w radio zapowiadał wzmożone kontrole inspektorów skarbowych i straży granicznej w gospodarstwach oraz nakładanie surowych kar na rolników którzy zatrudniają na czarno.
Odp: Nowe przepisy w sprawie zatrudnienia cudzoziemców [wiadomość #72324 (odpowiedź na #72265) ] pon, 27 luty 2012 09:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jaceo jest aktualnie niedostępny jaceo
Początkujący
Jasli dla kogoś stanowi problem wyrażenie chęci zatrudnienia,zgłoszenie w Urzędzie Pracy, zameldowanie w Urzędzie Gminy oraz spisanie umowy o pracę(np Um.zlecenie lub umowy o dzieło),to hm... lepiej tego nawet nie komentować. Niestety są osoby, którym i to uproszczenie będzie przeszkodą. Przecież zniesienie obowiązku pozwolenia na pracę dla cudzoziemców, nie zwalnia z obowiązku zgłoszenia, meldowania i ubezpieczania przez jakiegokolwiek pracodawcę.
Odp: Nowe przepisy w sprawie zatrudnienia cudzoziemców [wiadomość #72365 (odpowiedź na #72324) ] pon, 27 luty 2012 20:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
krutki jest aktualnie niedostępny krutki
Początkujący
To jest problem ! Zatrudnienie cudzoziemca na umowę o dzieło w rolnictwie,zgodnie z obowiazującymi przepisami NIE JEST MOŻLIWE a zatrudnienie na umowę o prace czy umowę-zlecenie z minimalną krajową(bo tyle musimy zapłacić),ZUSem i podatkiem będzie nie opłacalne dla obu stron,zwłaszcza przy krótkoterminowych pracach sezonowych,poza tym cudzoziemiec żeby zapłacić podatek musi mieć NIP a nie otrzyma go nie majac stałego zameldowania!Podobnie jest z ZUSem.Pamiętajcie,Oświadczenie o zamiarze zatrudnienia jest inicjacją do legalnego zatrudnienia ze wsztstkimi tego obowiązkami i konsekwencjami a nie pozwoleniem na pracę "i załatwione",może być podstawą do wszczęcia kontroli przez Straż Graniczną czy Urząd Skarbowy.To bardzo złożony problem a przepisy nie są zprecyzowane i wiele zależy od nadgorliwości urzędników.Jak powiedziano mi kiedyś w ZUSie"jak pracują to niech pracują,nie ruszajmy tego".Rozwagi w zatrudnianiu obcokrajowców i cierpliwości w czekaniu na normalnośc!
Odp: Nowe przepisy w sprawie zatrudnienia cudzoziemców [wiadomość #72375 (odpowiedź na #72365) ] pon, 27 luty 2012 21:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
anbol jest aktualnie niedostępny anbol
Stały bywalec
krutki ...jeśli zapraszasz do siebie obcokrajowca na podstawie oświadczenia o chęci powierzenia pracy,możesz się spodziewać tak czy siak kontroli funkcjonariuszy Straży Granicznej.Jeśli zameldujesz takiego człowieka u siebie na min 3 miesiące,z urzędu dostanie on PESEL,nie ma problemu,żeby wystąpić o nadanie numeru NIP,a jeśli nie ma wystarczy pesel.I wcale na umowę zlecenie nie musisz gwarantować najniższej krajowej-to umowa między tobą a pracownikiem za ile będzie pracować.

[Uaktualnione dnia: pon, 27 luty 2012 21:36]

Odp: Nowe przepisy w sprawie zatrudnienia cudzoziemców [wiadomość #72388 (odpowiedź na #72375) ] wto, 28 luty 2012 08:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
krutki jest aktualnie niedostępny krutki
Początkujący
Kolego anbol,znam dobrze przepisy skarbowe i sposób zatrudniania obcokrajowców(robię to od kilku lat)i chodzi mi o to ,że do krótkoterminowych prac sezonowych np.zbiory truskawek,na okres 2-3 tyg.nikt przecież nie zamelduje Ukraińca na 3 m-ce.Poza tym oni w paszportach przynajmniej nie mają PESELa i pobranie zaliczki na podatek przez pracodawce jest nie możliwe,chociaz zatrudniając np.na umowę zlecenie to ja mam taki obowiązek.Jeśli chodzi o ubezpieczenie to gdy zapłacę ZUS(pełna stawka)za 2 tyg.jego pracy,to co on zarobi a jeśli mu potrącę z zarobku to nie będzie pracował i tu jest pies pogrzebany. Jeśli chodzi o umowę zlecenie i ustalenie stawki to zgadza się że to między tobą a pracownikiem za ile będzie pracował ale nie możesz zaoferować mniej niż minimalna bo w razie kontroli Inspekcji Pracy łamiesz prawo-sprawdź w PIPie!Jeszcze raz zaznaczam moje uwagi dotyczą krótkoterminowego zatrudniania!Wg.mnie jest to wielki bałagan a przecież można to zrobić tak jak np.w Holandii,ubezpieczenie za każdy faktyczny dzien pracy,podatek od dochodu,bez znaczenia czy pracujesz tydzień czy rok,wszystko jest proste.
Odp: Nowe przepisy w sprawie zatrudnienia cudzoziemców [wiadomość #72617 (odpowiedź na #72388) ] pią, 02 marzec 2012 19:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
krutki napisał(a) dnia wto, 28 luty 2012 08:34

...Jeśli chodzi o umowę zlecenie i ustalenie stawki to zgadza się że to między tobą a pracownikiem za ile będzie pracował ale nie możesz zaoferować mniej niż minimalna bo w razie kontroli Inspekcji Pracy łamiesz prawo-sprawdź w PIPie!...

Umowa-zlecenie, w odróżnieniu od umowy o pracę to umowa cywilno-prawna gdzie nie mają zastosowania przepisy kodeksu pracy (bo w takim razie miałbyś 100% racji) a jedynie kodeksu cywilnego. Tak więc to Ty jako pracodawca umawiasz się z zatrudnianym pracownikiem odnośnie terminu, stawki i miejsca wykonywanej pracy. To, o czym wspominasz jest bardzo poważną (i znaną) luką prawną - często wykorzystywaną przez pracodawców zatrudniających pracowników w pełnym wymiarze godzin. Wtedy pracownik ma prawo zażądać kontroli Państwowej Inspekcji Pracy oraz wystąpić na drogę sądową z powództwem o ustalenie stosunku pracy. Jeżeli sąd uzna, że zawarta umowa powinna być umową o pracę, możesz dochodzić wynagrodzenia za w nadgodziny oraz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Dotyczy to jednak osób zatrudnianych na długi, kilkumiesięczny okres do stałych prac - a raczej trudno pod to "podciągnąć" sezonowe prace w rolnictwie. Mówiąc krótko - ta "niejasność" prawna działa niejasno w obie strony Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Nowe przepisy w sprawie zatrudnienia cudzoziemców [wiadomość #72914 (odpowiedź na #72617) ] wto, 06 marzec 2012 19:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Marmolada jest aktualnie niedostępny Marmolada
Zaawansowany
Można zatrudnić na umowę o dzieło, wynagrodzenie 600zł za zbiór 10arów truskawki od osoby. Wtedy pracodawca i pracownik jest zwolniony z zusu i skarbówki. Ja tak będę robił.
Odp: Nowe przepisy w sprawie zatrudnienia cudzoziemców [wiadomość #72933 (odpowiedź na #72263) ] wto, 06 marzec 2012 22:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Można, ale... przynajmniej jak dla mnie to "trochę śliskie"... w umowie o dzieło chodzi o jasny, konkretny i widoczny końcowy efekt twórczy (dzieło)... Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Nowe przepisy w sprawie zatrudnienia cudzoziemców [wiadomość #72961 (odpowiedź na #72933) ] śro, 07 marzec 2012 19:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Marmolada jest aktualnie niedostępny Marmolada
Zaawansowany
W Wyszogrodzie było spotkanie rolników z przedstawicielami zusu urzędu pracy i skarbówki. Co prawda ja tam nie byłem ale wiem od znajomej która była, że właśnie umowa o dzieło tak jak napisałem wyżej jest najlepszym rozwiązaniem. Pożyjemy - zobaczymy. Pozdrawiam.
Odp: Nowe przepisy w sprawie zatrudnienia cudzoziemców [wiadomość #78729 (odpowiedź na #72263) ] pon, 28 maj 2012 11:37 Przejdź do poprzedniej wiadomości
PersonelComplex jest aktualnie niedostępny PersonelComplex
Nowy
Można zatrudniać na umowę o dzieło, tylko trzeba ją dobrze napisać, a przy spełnieniu określonych wymagań nie płaci się za cudzoziemców ani zus-u ani podatku dochodowego. I wszystko zgodnie z prawem Cool tylko trzeba umieć, chętnych zapraszam do współpracy biuro@personelcomplex.pl
Poprzedni wątek:Koparki - usługa/koszty itp.
Następny wątek:Stawka od zbioru czereśni
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]