użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Ekologia » Ekologiczna malina  (3) 1 Głosów
Ekologiczna malina [wiadomość #35343] śro, 03 luty 2010 21:16 Przejdź do następnej wiadomości
tomecki jest aktualnie niedostępny tomecki
Początkujący

Witam. Zwracam się do tych sadowników co uprawiają malinę w ekologii. Jakie plusy i minusy tej uprawy? Czy trzeba odstawić owoce do skupu jako ekologiczne? Dzięki za opinie.
Odp: Ekologiczna malina [wiadomość #35350 (odpowiedź na #35343) ] czw, 04 luty 2010 09:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
witam
nie mam maliny eko tylko inne gatunki w ekologii.
Nie istnieje zaden przepis ktory naklada sprzedaz twojego towaru jako ekologicznego,pomimo ze posiadasz certyfikat.
tak ze wybor zalezy od Ciebie.
Odp: Ekologiczna malina [wiadomość #35399 (odpowiedź na #35350) ] czw, 04 luty 2010 22:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Jest gdzieś na forum taki post, w którym ktoś pyta o to, jak chemicznie zwalczyć chwasty w malinach i chyba lekko rozżalony stwierdza, że metodami ekologicznymi / nie podaje jakimi /, chwastów na powierzchni bodajże 0,5 ha, zwalczyć się, nie dało. To znaczy, pewnie by się dało, ale nakład pracy ręcznej, potrzebnej do utrzymania chwastów w ryzach był pewnie tak duży, że cała koncepcja, traciła sens. Nie przypuszczam, aby jakikolwiek podmiot skupujący maliny, nie chciał ich przyjąć dlatego, że są ekologiczne, bo to byłoby nielogiczne i bez sensu. Confused Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: czw, 04 luty 2010 23:00]

Odp: Ekologiczna malina [wiadomość #59759 (odpowiedź na #35343) ] pon, 13 czerwiec 2011 21:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
janek12 jest aktualnie niedostępny janek12
Początkujący
Ja mam maliny w ekologii. Są plusy i minusy. Plusy to zdrowe maliny Razz . Zero chemii jakiejkolwiek. Hebicydów, nawozów. Minusy. O tych jest więcej. Plewienie (pielenie) - jak nie masz ludzi albo nie masz kasy to musisz sam Sad . Minus to, że jak Ci się pojawi jakiś szkodnik to musisz szperać w internecie albo pytać innych speców od ekologii czym by zminimalizować straty. Plus-minus to corocznie na jesieni obornik. Im więcej tym lepiej Twisted Evil . A i jest jeszcze jeden plus. Kasa 1800 zł/ha przez 1-3 lata, 4-5 rok 1540 zł/ha. W razie pytań pisz. Pozdrawiam Very Happy
Odp: Ekologiczna malina [wiadomość #69628 (odpowiedź na #59759) ] czw, 26 styczeń 2012 08:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
mazi1 jest aktualnie niedostępny mazi1
Nowy
Witam zasadziłem kilka ha malin.Zastanawiam się czy uprawiać ich metodą ekologiczną , może ktoś mi powie czy istnieją skupy malin ekologicznych jeśli tak to jaka jest różnica w cenie, i jak się układa współpraca z przetwórcą. znajomy sprzedawał truskawki ekologiczne płacili mu kilkadziesiąt groszy więcej a pieniądze po ponad pół roku wpłynęły na konto. Sad
Odp: Ekologiczna malina [wiadomość #69901 (odpowiedź na #69628) ] sob, 28 styczeń 2012 23:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
mazi1... Kilka hektarów ekologicznych malin odchwaszczanych ręcznie ? Shocked Życzę dużo zdrowia i wytrwałości...

[Uaktualnione dnia: sob, 28 styczeń 2012 23:45]

Odp: Ekologiczna malina [wiadomość #70003 (odpowiedź na #69901) ] pon, 30 styczeń 2012 06:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
z tego co się orientuje to w pierwszym roku po posadzeniu chwasty dwuliścienne trzeba wyplewić bo pryskając zlikwiduje się malinę. Jeśli się mylę to proszę mnie uświadomić, będę wdzięczny.
Odp: Ekologiczna malina [wiadomość #70031 (odpowiedź na #35343) ] pon, 30 styczeń 2012 13:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Zasadziłeś kilka hektarów malin i myślisz je sprzedawać jako ekologiczne. Ale na to potrzebny jest certyfikat, a tego nie dostaniesz ot tak w pierwszym roku. Natomiast już od pierwszego roku musisz uprawiać je metodą ekologiczną.
W metodzie konwencjonalnej możesz użyć herbicydów doglebowych.
A tak na marginesie, jeżeli zaczynasz przygodę z malinami i liczyłeś na dopłaty do owoców miękkich, to niestety już ich nie otrzymasz.
Odp: Ekologiczna malina [wiadomość #70094 (odpowiedź na #70031) ] wto, 31 styczeń 2012 00:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
mazi1... Na plantacji ekologicznej z chemicznym zwalczaniem chwastów jest zdaje się tak jak pisze kamczat, czyli ... nie wolno. Ale na plantacji tradycyjnej można sobie odchwaszczanie już w I roku po posadzeniu ułatwić, stosując opryskiwanie / również chwastów dwuliściennych / herbicydami / również dolistnymi /, z użyciem osłonki... Dla osób mało doświadczonych może to być zabieg dość ryzykowny, bo zwykle mało uwagi przywiązują one do wydostającej się poza osłonkę mgiełki, która też potrafi mocno uszkodzić rośliny chronione...Uf ! Very Happy Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: wto, 31 styczeń 2012 00:51]

Odp: Ekologiczna malina [wiadomość #70101 (odpowiedź na #35343) ] wto, 31 styczeń 2012 10:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszw jest aktualnie niedostępny tomaszw
Maniak
Ja mam propozycję do tych co zaczynają przygodę z maliną: Kilka lat produkujcie metodą konwencjonalną, a później spróbujcie przejść na ekologię, chyba że, macie ogromną wiedzę o tym co robicie. Osobiście to mam w d... te dopłaty, najlepiej jakby ich nie było albo były do sprzedanego kilograma. Powodzenia w ekologii Laughing
Odp: Ekologiczna malina [wiadomość #70136 (odpowiedź na #70101) ] wto, 31 styczeń 2012 18:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Zgadzam się z tomaszemw... Ekologia to raczej zajęcie dla tych, którzy całą wiedzę o sadownictwie / również tą praktyczną / mają w jednym palcu, a nie dla tych, którzy wierzą w cuda oraz różne nie do końca sprawdzone specyfiki i praktyki...Pozdrawiam !
Odp: Ekologiczna malina [wiadomość #70235 (odpowiedź na #35343) ] czw, 02 luty 2012 11:30 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Nowy
dzięki za podpowiedzi.Pozdrawiam.
Poprzedni wątek:Jakie sa doplaty do upraw ekologicznych
Następny wątek:Energia odnawialna
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]