użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Środki Ochrony Roślin » Tanie i skuteczne ŚOR do sadu przemyslowego - jakie?  (5) 1 Głosów
Tanie i skuteczne ŚOR do sadu przemyslowego - jakie? [wiadomość #66447] czw, 17 listopad 2011 17:45 Przejdź do następnej wiadomości
Spartakus jest aktualnie niedostępny Spartakus
Zaawansowany
Witam,
Chciałbym się dowiedzieć jakich środków mozna użyć do ochrony owoców jabłoni przeznaczonych na przemysł przed parchem, mączniakiem, szarą pleśnią. Obecnie co mi przychodzi do głowy to:

Parch - Ventop,

Szara pleśń - Chorus Wink

Mączniak - Tiotar, Siarkol

Czy jeśli zastosuję taką ochronę zabezpieczę częściowo jabłka/drzewa?

Może macie jakieś tańsze propozycje?

Oczywiście na początku będzie Miedzian ze dwa razy...

Czy da się pryskać drzewa tymi środkami co np. 10 dni, a nie do 5-7 jak to zalecają w komunikatach?

[Uaktualnione dnia: czw, 17 listopad 2011 17:47]

Odp: Tanie i skuteczne ŚOR do sadu przemyslowego - jakie? [wiadomość #66449 (odpowiedź na #66447) ] czw, 17 listopad 2011 18:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Dużo zależy od tego, jakie tam masz odmiany... Bo ja np. Szampiona przeciwko mączniakowi to bym wcale nie pryskał... Pozdrawiam !
Odp: Tanie i skuteczne ŚOR do sadu przemyslowego - jakie? [wiadomość #66452 (odpowiedź na #66449) ] czw, 17 listopad 2011 19:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Marcin8787 jest aktualnie niedostępny Marcin8787
Stały bywalec
Takie tematy zakładane są tylko w roku w którym przemysl placi a jak będzie po 15 gr to nawet siara sama sie nie oplaca pryskac.
Odp: Tanie i skuteczne ŚOR do sadu przemyslowego - jakie? [wiadomość #66453 (odpowiedź na #66447) ] czw, 17 listopad 2011 19:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Odmiany: idaret, jonagold, szampion.

Marcin8787 może i się zakłada jak przemysł płaci, ale ja w przyszłym roku nie będę miał czasu na konkretną ochronę, więc pytam. Siara odpada... Mam za dużo sąsiadów, którzy dopiero co domy postawili.

Zależy mi na tym, aby drzewa były w dobrej kondycji a jak nie będę w ogóle pryskał to będę miał dzicz i siedlisko wszystkiego co możliwe w jeszcze następnym sezonie.

[Uaktualnione dnia: czw, 17 listopad 2011 19:45]

Odp: Tanie i skuteczne ŚOR do sadu przemyslowego - jakie? [wiadomość #66466 (odpowiedź na #66453) ] czw, 17 listopad 2011 21:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Ja w takiej sytuacji zastosowałbym Syllit w dawce leczniczej po kwitnieniu, a póżniej ze 3-4 razy Kaptan... No i oczywiście 1-2 opryski owadobójcze na mszyce i jakieś ewentualnie, gąsienice... Ostatecznie też jakiś Nimrod z raz na mączniaka, na Idareda i Jonagolda, o ile zagrożenie tą chorobą tam występuje... Słowo " dzicz " będzie miało zastosowanie raczej w przypadku, gdy sadu przez rok nie potniesz... A po takim jednym " odpuszczonym " czy nie " odpuszczonym " roku , w roku następnym i tak wszystkie choroby i szkodniki zameldują się w Twoim sadzie, w komplecie, ale jego potencjał do owocowania, będzie po wykonaniu choćby tylko tych mocno ograniczonych zabiegów, ciągle jeszcze spory... Smile Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: czw, 17 listopad 2011 21:16]

Odp: Tanie i skuteczne ŚOR do sadu przemyslowego - jakie? [wiadomość #66545 (odpowiedź na #66447) ] nie, 20 listopad 2011 18:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jerzy45 jest aktualnie niedostępny jerzy45
Maniak
Jeśli do ochrony chcesz Spartakusie tak podchodzić, jak napisałeś, to dam Ci prostą rade...Daj sobie spokój z sadownictwem, bo często będziesz rozczarowany i zgorzkniały... Confused Albo porzuć takie myślenie, albo porzuć ten zawód i nie wystawiaj się na drwiny sąsiadów...

___pozdrawiam_____

Powyższy tekst jest wyłącznie moją opinią, z którą się zgadzam i utożsamiam.
Odp: Tanie i skuteczne ŚOR do sadu przemyslowego - jakie? [wiadomość #66551 (odpowiedź na #66447) ] nie, 20 listopad 2011 20:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Jerzy... tu nie chodzi o to, że ja chcę cały czas tak chronić sad.
Poprostu dostałem pracę z dala od miejsca zamieszkania i nie będę mógł w przyszłym sezonie się nim zaopiekować tak jak się należy. Na siedlisko będę przyjeżdżał tak raz na 10 dni (średnio), stąd moje pytanie. Wiadomo, nie opryskam ani razu to zapanuje "grzybek" i się rozpanoszy, a jak chociaż raz na jakiś czas jakimś śor potraktuję drzewka to i owoc może dadzą, który będę chciał przeznaczyć na spad.

Z moich wyliczeń wychodzi, że: dwa razy champion, trzy razy ventop, raz chorus i jakiś siarkowy będzie najrozsądniejszym wyborem.

Melolontha na "robaczka" mam calypso i mospilana z obecnego sezonu jeszcze, więc z tym nie będzie problemu.
Odp: Tanie i skuteczne ŚOR do sadu przemyslowego - jakie? [wiadomość #66603 (odpowiedź na #66551) ] pon, 21 listopad 2011 19:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Argon jest aktualnie niedostępny Argon
Zaawansowany
zamiast chorusu polecam unix, bo jest tanszy, rejstracji nie ma ale substancja aktywna ta sama.

[Uaktualnione dnia: pon, 21 listopad 2011 19:40]

Odp: Tanie i skuteczne ŚOR do sadu przemyslowego - jakie? [wiadomość #66608 (odpowiedź na #66447) ] pon, 21 listopad 2011 20:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
darek jest aktualnie niedostępny darek
Maniak
Ja proponuje merpan 80, 3 kg na 10 dni powinno wytańczyć tylko musi być systematycznie
Odp: Tanie i skuteczne ŚOR do sadu przemyslowego - jakie? [wiadomość #66662 (odpowiedź na #66447) ] wto, 22 listopad 2011 21:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
wojtekx jest aktualnie niedostępny wojtekx
Maniak
Chyba juz zapomnieliście jaki efekt taniego pryskania był rok temu ja osobiście pryskałem bardzo intensywnie (nawet co 2dni) i zbiór jabłek miałem normalny a ci co oszczędzali nie mieli co zbierać. Smile Po prost coś za coś.

[Uaktualnione dnia: wto, 22 listopad 2011 22:01]

Odp: Tanie i skuteczne ŚOR do sadu przemyslowego - jakie? [wiadomość #66737 (odpowiedź na #66447) ] pią, 25 listopad 2011 11:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pit2008 jest aktualnie niedostępny pit2008
Stały bywalec
Witam. Kol. Spartakus logicznie i strategicznie rozplanowane tylko czy warunki pogodowe będą sprzyjać ? Moja rada to stosowanie ww. środków w górnych dawkach i powinno być ok.Pozdrawiam.
Odp: Tanie i skuteczne ŚOR do sadu przemyslowego - jakie? [wiadomość #66819 (odpowiedź na #66447) ] sob, 26 listopad 2011 20:07 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Zaawansowany
Tak właśnie planuję, żeby górne dawki stosować, ale nie interwencyjne, ewentualnie coś po środku.

Dziękuję za wszystkie wypowiedzi w tym temacie.
Pozdrawiam.

[Uaktualnione dnia: sob, 26 listopad 2011 20:09]

Poprzedni wątek:Czy trudno zostać dystrybutorem śor?
Następny wątek:Doradztwo w sadownictwie
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]