użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Grusza » Faworytka - wszystko o tej odmianie
Faworytka - wszystko o tej odmianie [wiadomość #54471] czw, 24 marzec 2011 11:35 Przejdź do następnej wiadomości
peczek jest aktualnie niedostępny peczek
Nowy
witam wszystkich. czy ktoś mi podpowie jak ciąć faworytkę?a dokładnie chodzi mi o odrosty ,pędy jednoroczne.czy wycinać ich przy samej gałęzi czy na klik.
Odp: cięcie faworytki [wiadomość #54473 (odpowiedź na #54471) ] czw, 24 marzec 2011 16:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dochtur jest aktualnie niedostępny dochtur
Nowy
Metoda na KLIK sprawdza się głównie dla jabłoni, chociaż nie można powiedzieć, że u grusz zastosować ze skutkiem pozytywnym jej nie można. Faworytka to odmiana najsilniej rosnąca, dlatego jak są to młode drzewa, a jest czas i mała powierzchnia to przyginanie pędów i młodych gałęzi daje lepszy efekt od cięcia.
Tylko nic nie piszesz, jaki wiek drzew? podkładka domyślam się, że grusz kaukaska?
Może rzuć ze 2 zdjęcia??

[Uaktualnione dnia: czw, 24 marzec 2011 16:53]

Odp: cięcie faworytki [wiadomość #54597 (odpowiedź na #54471) ] sob, 26 marzec 2011 18:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pit2008 jest aktualnie niedostępny pit2008
Stały bywalec
peczek napisał(a) dnia czw, 24 marzec 2011 11:35

witam wszystkich. czy ktoś mi podpowie jak ciąć faworytkę?a dokładnie chodzi mi o odrosty ,pędy jednoroczne.czy wycinać ich przy samej gałęzi czy na klik.

Witam.Faworytka najłatwiej obkłada się pąkami kwiatowymi na pędach opadających,zawsze zwracam uwagę pracownikom przy cięciu ,że to są pędy płodne i nie wolno kastrować drzewa przez bezmyślne cięcie.Niestety Faworytka w tym sezonie jest poważnie uszkodzona przez mróz,kolejny rok w plecy niestety ta odmiana coraz bardziej mnie rozczarowuje .pozdrawiam.
Odp: cięcie faworytki [wiadomość #54651 (odpowiedź na #54471) ] nie, 27 marzec 2011 19:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
witam.te grusze mają jakieś osiem lat.chodzi mi o to że w tamtym roku urosło dużo pędów(wilków)i nie wiem jak ich ciąć.pytałem kilku znajomych każdy mówi inaczej.jedenże ciąć pęd przy samej gałęzi,inny że zostawiać 2-3 oczka.sam nie wiem co z tym zrobić .
Odp: cięcie faworytki [wiadomość #54656 (odpowiedź na #54471) ] nie, 27 marzec 2011 20:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
wsystkie pędy rosną pionowo do góry.podobnie jak na zdjęciuhttp://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/2307/0/

Odp: cięcie faworytki [wiadomość #54667 (odpowiedź na #54471) ] nie, 27 marzec 2011 21:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
krzysztof44 jest aktualnie niedostępny krzysztof44
Stały bywalec
Witam peczek.W zdjęciach waszych sadów 2010r.wstawiłem w kwietniu zdjęcie lukasówki i tego samego sadu podczas kwitnienia.Przypatrz się dobrze bo więcej możesz się nauczyć wzrokowo niż bym ci opisywał jak masz obciąć tę gruszke.Cięcie na klik też sprawdza się w lukasówce.
Faworytka - wszystko o tej odmianie [wiadomość #63163 (odpowiedź na #54471) ] sob, 20 sierpień 2011 09:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Witam
Jak to jest z tym zrastaniem się Faworytki z pigwą ?
W książkach wyczytałem ze źle się zrasta z pigwa, że wymaga zastosowania pośredniej.
A od szkółkarzy dowiaduje się że zrasta się z pigwą S1 bez pośredniej, mówią że już parę lat robią tylko na S1 i wszytko jest ok.
Podobno drzewka na samej pigwie bez pośredniej mogą słabo rosnąć w sadzie, liście zasychać, aż w końcu ginąć.
Więc jak to jest naprawdę? warto brać takie drzewka Faworytki na S1 bez pośredniej ?

[Uaktualnione dnia: nie, 20 maj 2012 14:36] przez Moderatora

Odp: Faworytka - zrastanie sie z pigwą [wiadomość #63171 (odpowiedź na #63163) ] sob, 20 sierpień 2011 21:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Wszystko jest ok... w szkółce Very Happy I owszem. Trochę inaczej wygląda jednak sprawa po 4-5 latach w sadzie, szczególnie po rozpoczęciu owocowania. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie posadzone drzewa w danym momencie "padną jak jeden mąż" - ale należy się liczyć z wystąpieniem niezgodności fizjologicznej. Pozdrawiam serdecznie Smile
PS. sprawa nie dotyczy jedynie Faworytki - ale w zasadzie większości odmian, u których taką niezgodność się opisuje. Jedne reagują nieco szybciej - inne dopiero po kilku latach.

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Faworytka - zrastanie sie z pigwą [wiadomość #63177 (odpowiedź na #63171) ] sob, 20 sierpień 2011 22:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
No a jak to jest pomologu z Konferencją ? Bo mój syn posadził jeden rząd Konferencji na pigwie, tylko licho wie, na jakiej... Shocked Bo to, co obserwuję na przykładzie jedynego takiego mojego egzemplarza, jest bardzo uspokajające... Drzewo to miało nawet pewien trudny okres w swoim życiu, bo ze względu na podejrzenie o rozsiewanie w sadzie zarazy ogniowej, było już nawet raz skazane na śmierć i zostało ogłowione... Przez jakieś niedopatrzenie nie zostało jednak wycięte, dało odrosty i od paru lat nawet ładnie owocuje... Jaka pewność że jest na pigwie ? Bo świadczą o tym odrosty z szyjki korzeniowej... Smile Pozdrawiam !
Odp: Faworytka - zrastanie sie z pigwą [wiadomość #63186 (odpowiedź na #63163) ] sob, 20 sierpień 2011 23:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Dzięki Pomolog za odpowiedź, jak zwykle można tylko na Ciebie liczyć Wink
a wiec muszę szukać u kogoś kto ma z pośrednią.
pozdr
Odp: Faworytka - zrastanie sie z pigwą [wiadomość #63213 (odpowiedź na #63163) ] nie, 21 sierpień 2011 17:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Bartez- mówiąc krótko - w przypadku sadu towarowego nie ryzykowałbym Faworytki bez pośredniej. Ogród przydomowy, działka to co innego... zawsze to drzewko można potem szybko i niewielkim kosztem zastapić. W przypadku Konferencji już takiego dużego ryzyka nie ma. Mimo, że nowsze źródła sugerują pośrednią na pigwie - nie spotkałem się osobiście z problemami kiedy jej nie ma, nawet w starszych sadach. W odróżnieniu właśnie od Faworytki Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Faworytka - zrastanie sie z pigwą [wiadomość #63412 (odpowiedź na #63163) ] pon, 29 sierpień 2011 10:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
balcer jest aktualnie niedostępny balcer
Początkujący
W takim razie pomologu proszę jeszcze powiedzieć, czy pośrednią musi być wyłączne Bera Hardy, czy może być inna która jest zgodna z pigwą np. Konferencja?
Pozdrawiam
Odp: Faworytka - zrastanie sie z pigwą [wiadomość #63573 (odpowiedź na #63163) ] pią, 02 wrzesień 2011 18:20 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Maniak
Nie, jest kilka odmian używanych sporadycznie jako pośrednie np. 'Plebanka' czy 'Komisówka'. 'Konferencja' raczej nie. Ale to już pytanie do szkółkarzy i speców z tej dziedziny. Pozdrawiam serdecznie Smile

Poprzedni wątek:zapobieganie opadaniu owoców gruszy
Następny wątek:Gnicie owocu przy ogonku....
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]