użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Malina » Ukorzenianie malin
Ukorzenianie malin [wiadomość #36859] wto, 09 marzec 2010 10:08 Przejdź do następnej wiadomości
Kunegunda jest aktualnie niedostępny Kunegunda
Maniak
Witam wszystkich plantatorów!! Mam pytanko w związku z ukorzenianiem malin. Malin już uprawiam 10lat ale pierwszy raz spotkałem się z takim incydentem. Jest u mnie w miejscowości taki pacjent co nie ma dużego pojęcia o uprawie malin i jej rozmnażaniu! Zawsze na wiosnę kiedy malina jeszcze pąków kwiatowych nie zawiązuje przychodzi i mi ucina wierzchołki pędów lub duże liście!! Podejrzewam że w ten sposób próbuje ukorzeniac i rozmanzac maliny. Wiecie może coś o takim sposobie??

[Uaktualnione dnia: wto, 09 marzec 2010 10:09]

Odp: Ukorzenianie malin [wiadomość #36872 (odpowiedź na #36859) ] wto, 09 marzec 2010 19:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
TOMIK1 jest aktualnie niedostępny TOMIK1
Stały bywalec

Spotkałem się z takim sposobem rozmnażania malin ale również w teorii, nigdy nie próbowałem chociaż przy tegorocznym zbycie na sadzonki myślałem o tym jesienią gdy paliłem resztki po skoszeniu maliny jesiennej.

Ponoć robi się sztobry podobnie jak przy porzeczce czarnej, trochę trzeba posmarować ukorzeniaczem i w sadzić w glebę. Ale co do efektów i opłacalności nie jestem przekonany.
Odp: Ukorzenianie malin [wiadomość #36880 (odpowiedź na #36859) ] wto, 09 marzec 2010 21:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Właśnie i ja słyszałem że w ukorzeniaczu trzeba je zamoczyc ale chyba na jesieni do gruntu sie ich nie wysadzi poniewaz słabo ukorzenione najprawdopodobnie by zmarzły. Trzeba chyba je ukorzenic gzies w cieplym pomieszczeniu lub pod folia nie??
Rozmnażanie malin ze zdrewniałych pędów [wiadomość #47729 (odpowiedź na #36859) ] sob, 13 listopad 2010 02:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam mam pytanie czy maliny jesienne da się w jakiś sposób rozmnożyć ze zdrewniałych pędów tych co pozostają na jesieni do ścięcia??
Odp: Ukorzenianie malin [wiadomość #47773 (odpowiedź na #36859) ] nie, 14 listopad 2010 17:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomaszw jest aktualnie niedostępny tomaszw
Maniak
Ja bym powiedział ze ten "pacjent" wcale taki "głupi" nie jest. Z wierzchołków pędów lub też zdrowych liści uzyskuje się materiał do rozmnożeń in vitro. Ale sposób ten jet bardzo trudny bo wymaga i dużej wiedzy i sporo sprzętu.

[Uaktualnione dnia: pon, 06 grudzień 2010 22:08]

Odp: Ukorzenianie malin [wiadomość #47797 (odpowiedź na #36859) ] pon, 15 listopad 2010 00:46 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Maniak
a w jaki sposób jest to możliwe poprostu chciałbym kilka krzaków dla siebie od sąsiada. Sąsiad sam ma mało i odrosty korzeniowe dla siebie wziął proszę o pomoc.
Poprzedni wątek:gdzie kupić i jakie sadzonki maliny letniej
Następny wątek:wydajność zbieracza
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]