użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Malina » Malina jesienna - oprysk
Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39165] wto, 04 maj 2010 19:26 Przejdź do następnej wiadomości
TOMIK1 jest aktualnie niedostępny TOMIK1
Stały bywalec

Witam
Chciałbym w maju opryskać malinę jesienną od chorób grzybowych,

ma może ktoś jakieś sprawdzone środki ??
Szukam (pewnie jak większość osób) w miarę taniego ale skutecznego preparatu.

Pozdrawiam

Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39193 (odpowiedź na #39165) ] wto, 04 maj 2010 22:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zdzich jest aktualnie niedostępny Zdzich
Maniak
Może być np. mythos,rovral,sadoplon.Z tym,że sadoplon tylko na zamieranie pędów a pozostałe jeszcze na szarą pleśń.

Pozdrawiam
Zdzich

http://images31.fotosik.pl/424/355e1b2ab0b5a739m.gif Staram się poprawnie pisać po polsku.
Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39207 (odpowiedź na #39165) ] śro, 05 maj 2010 08:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kunegunda jest aktualnie niedostępny Kunegunda
Maniak
jeszcze jest Switch 62,5 WG 08-1kg/ha i w trakcie owocowania Teldor 1,5l/ha okres karencji 24h
Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39527 (odpowiedź na #39207) ] nie, 09 maj 2010 13:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Halka jest aktualnie niedostępny Halka
Początkujący
Najbardziej skuteczny opryska na malinę jesienną, jest gdy krzak maliny nie jest wyższy niż 40-50 cm. Należy zastosować wtedy 2-3 opryski o najniższym stężeniu cieczy. Najlepszy efekt uzyskujemy przy mieszance topsin - sumilex albo topsin - pencozep,nie chodzi o mieszanie środków ze sobą lecz o przemienne ich stosowanie. Watro dodać przy oprysku nawóz dolistny o wysokiej zawartości azotu.
Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39572 (odpowiedź na #39165) ] nie, 09 maj 2010 21:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
Uprawiam malinę ,porzeczkę i agrest.Myśl o zastosowaniu w malinie topsinu i penkozepu przeraża mnie. [przedmówco wybacz, zaglądnij do programu ochrony maliny]
Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39578 (odpowiedź na #39165) ] nie, 09 maj 2010 23:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
"Program ochrony roślin" jest ważny ale nie można w 100 % we wszystko wierzyć co tam jet napisane, często teoria poparta kilkuletnią praktyką przynosi lepsze efekty. Dlatego zresztą rozpocząłem ten wątek.

Podam tu przykład może trochę z innej beczki. przez kilka lat naukowcy trąbili wszem i wobec że szpinak zawiera dużo cennego dla organizmu człowieka cynku. Po kilku latach okazało się że podczas badań jeden naukowiec pomylił się podczas analizy składu tej roślin o jedno miejsce po przecinku i wcale ta roślina nie jest aż tak bardzo zasobna w ten pierwiastek.

[Uaktualnione dnia: nie, 09 maj 2010 23:39]

Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39580 (odpowiedź na #39578) ] nie, 09 maj 2010 23:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
TOMIK1 napisał(a) dnia nie, 09 maj 2010 11:28

"Program ochrony roślin" jest ważny ale nie można w 100 % we wszystko wierzyć co tam jet napisane, często teoria poparta kilkuletnią praktyką przynosi lepsze efekty. Dlatego zresztą rozpocząłem ten wątek.

Podam tu przykład może trochę z innej beczki. przez kilka lat naukowcy trąbili wszem i wobec że szpinak zawiera dużo cennego dla organizmu człowieka cynku. Po kilku latach okazało się że podczas badań jeden naukowiec pomylił się podczas analizy składu tej roślin o jedno miejsce po przecinku i wcale ta roślina nie jest aż tak bardzo zasobna w ten pierwiastek.

Podaj przykład z najnowszych programów ochrony bo to co piszesz to demagogia. Postawiłeś tezę,że program jest niewiarygodny - to teraz to udowodnij. Nie jakimś tam szpinakiem tylko konkretnym przykładem z programu ochrony. Powiedziałeś A, czas na B.

Pozdrawiam
Zdzich

http://images31.fotosik.pl/424/355e1b2ab0b5a739m.gif Staram się poprawnie pisać po polsku.
Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39583 (odpowiedź na #39165) ] pon, 10 maj 2010 00:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec

Nie napisałem tego że nie jest wiarygodny, tylko to że nie koniecznie trzeba w 100 % w każdym przypadku stosować się i można szukać alternatyw często równie dobrych (skutecznych) jak podane środki ochrony w PROGRAMIE. A jeśli chodzi o konkretne przykłady to w najbliższym czasie takie mogę podać.

Tu akurat odniosłem się do wypowiedzi "Halka" i odpowiedzi "32145",
który podaje topsin - pencozep w ochronie maliny.
Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39588 (odpowiedź na #39165) ] pon, 10 maj 2010 10:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Właśnie przez takie osoby jak "Halka" i "TOMIK1" takie chłodnie jak ulmer mają zwroty towaru przez pozostałości dzięki wam najlepiej płacący w okolicy odbiorca przestawia się na inną profesję. Dziękujemy wam!!!!!!
Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39594 (odpowiedź na #39165) ] pon, 10 maj 2010 11:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Kunegunda a nie pomyślałeś nigdy w taki sposób iż w PROGRAMIE znajdują się te środki ochrony firm które najwięcej wydadzą kasy na promocję oraz których lobbing jest najbardziej skuteczny.

Ja już trochę mam doświadczenia nie tylko w sadownictwie, pracowałem przy dużych projektach marketingowych (rzędu kilku milionów złotych) robiliśmy projekt dla firm, dla instytucji wojewódzkich itp. więc wiem jak to się odbywa. Są naciski i co trzeba było udowodnić to się w taki sposób robi żeby udowodnić.

Konkluzja jest taka że teoria jest teorią a praktyka rządzi się swoimi prawami.
Ale nie mam nic przeciwko programowi ochrony, z tym że troszkę informacji od kolegów sadowników (długoletnich praktyków) nigdy nie zaszkodzi
Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39595 (odpowiedź na #39594) ] pon, 10 maj 2010 11:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
TOMIK1 - w popularnym wśród sadowników i nie tylko wśród nich portalu podważyłeś wiarygodność programu ochrony. To niezaprzeczalny fakt. To co wyżej napisałeś to dalej demagogia. Czekamy na konkrety. Swoimi postami podważasz dobre imię autorów programu. Teraz albo to udowodnisz albo przyznasz się do błędu. Nie czekamy na ogólniki i wręcz pomówienia tylko na konkrety.

Pozdrawiam
Zdzich

Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39596 (odpowiedź na #39165) ] pon, 10 maj 2010 12:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Kolejny raz piszę że nie podważam PROGRAMU ochrony tylko uważam że jest wiele środków skutecznych, które nie są ujęte w programie ochrony na 2010 r. w uprawie jakiejś rośliny
Przykłady się znajdą wystarczy porównać programy ochrony roślin z kilku lat.

A co Zdzich myśli na temat Captanu.?
ustalane są jakieś poziomy pozostałości szkodliwych składników, czy on aby nie jest szkodliwy dla zdrowia (ale to może okaże się za kilka lat, jak skończą się zapasy tego środka).
(Wiem że to tylko demagogia )

[Uaktualnione dnia: pon, 10 maj 2010 12:58] przez Moderatora

Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39597 (odpowiedź na #39596) ] pon, 10 maj 2010 12:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Nie są ujęte bo w świetle prawa są nielegalne, nie mają rejestracji dla danej uprawy.Dlatego w starszych programach są a w nowym nie ma. Puki co to captan zaakceptowali nawet Rosjanie na poziomie unijnym. Może za kilka lat straci rejestrację jak teraz np. środki fosforoorganiczne. Wszystkie śor. są szkodliwe, więc wyciąganie jednego nie ma sensu. Masz tylko na podstawie aktualnego programu ochrony roślin udowdnić,że nie można mu w 100% wierzyć. To przecież Twoje własne słowa. Jak również zdanie,że "konkretne przykłady to w najbliższym czasie takie mogę podać". Dalej na to czekamy. Uważam tą sprawę za bardzo ważną ponieważ program ochrony jest jednym z podstawowych narzędzi używanych przez sadowników, do którego mają zaufanie, a Ty to zaufanie podrywasz na naszym, sadowniczym forum. Dlatego albo udowadniasz swoją tezę albo przepraszasz wszystkich zainteresowanych za wprowadzenie w błąd i nieuzasadnione podejrzenia.

[Uaktualnione dnia: pon, 10 maj 2010 13:00]

Pozdrawiam
Zdzich

Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39606 (odpowiedź na #39165) ] pon, 10 maj 2010 15:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Miałem już zakończyć temat ale to co wypisuje Zdzich to albo nie czyta tego co ja piszę albo nie umie czytać ze zrozumieniem.

Apropos Captanu to Rosjanie zaakceptowali go po naciskach - to chyba o czymś świadczy (już widzę pytanie Zdzicha - A o czym?)
(A tu od razu zaznaczam że moje poglądu nie są pro-rosyjskie)

Kolejny raz chyba trzeci z kolei piszę że programu nie podważam.
Może słowo "wierzyć" użyte przeze mnie było nie właściwym za to mogę przeprosić.

Szczegółowo nie przeglądałem forum ale na pewno spotkałem się kiedyś z tematem być może nie na tym forum zatytułowanym "środki ochrony zbóż stosowane w ochronie porzeczki" i było bardzo dużo wpisów, sadownicy dzielili się swoimi uwagami na ten temat, to też uważasz za ZDRADĘ Programu ?

[Uaktualnione dnia: pon, 10 maj 2010 16:19] przez Moderatora

Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39608 (odpowiedź na #39606) ] pon, 10 maj 2010 16:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
W mojej poprzedniej odpowiedzi zaznaczyłem pogrubionym drukiem Twoje słowa i wyraźnie poprosiłem o odpowiedź. Nie staraj się więc zmieniać tematu.
Jeśli natomiast dalej będziesz się tak zachowywał to na moderowane przeze mnie tematy nie będziesz nie będziesz miał wstępu.

Pozdrawiam
Zdzich

Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39609 (odpowiedź na #39165) ] pon, 10 maj 2010 16:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
A co ja robię, już podałem dwa przykłady po których można wyciągnąć pewne wnioski na temat PROGRAMU to nie są konkretne przykłady. ?

1. Captan
2. "środki ochrony zbóż stosowane w ochronie porzeczki"

Są to przykłady szczególnie ten drugi stwierdzające otwarcie, że istnieją alternatywy dla preparatów ujętych w PROGRAMIE.

[Uaktualnione dnia: pon, 10 maj 2010 16:43]

Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39615 (odpowiedź na #39609) ] pon, 10 maj 2010 18:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Środki ochrony zbóż w sadach i jagodnikach stosowane są nielegalnie. Na niektórych z tych środków jest wyraźna adnotacja,że słomy z plantacji traktowanych danym środkiem nie należy skarmiać przez zwierzęta hodowlane tylko przeznaczyć na ściółkę lub przyorać. Stosującym te środki w sadach i jagodnikach gratuluję dobrego samopoczucia. Jesteście bezpośrednio odpowiedzialni za zdrowie a może nawet i życie ludzi jedzących świństwo z waszych plantacji bo owocami to tego nazwać nie można.

Natomiast Tobie Tomik1 odpowiem tak :
Zameldował się anglik w polskim hotelu, podnosi w pokoju słuchawkę telefonu i mówi - room service ?, a recepcjonistka na to - yes. No to anglik mówi - two teas to room two - a recepcjonistka na to - pam pa ram pam pam.
Otóż Twoja odpowiedź jest na poziomie owej recepcjonistki.

[Uaktualnione dnia: pon, 10 maj 2010 19:11]

Pozdrawiam
Zdzich

Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39620 (odpowiedź na #39165) ] pon, 10 maj 2010 20:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec

Chyba Zdzich całkowicie o czymś innym pisze ja o gruszce o on o pietruszce. Już nie będę tego tłumaczył (chyba to jest zrozumiałe).

Widzę że trzeba wszystko podać na tacy, dopiero klient będzie zadowolony, a wystarczy otworzyć książkę zrobić sobie krótką analizę.

Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39889 (odpowiedź na #39165) ] sob, 15 maj 2010 23:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
adrian1006 jest aktualnie niedostępny adrian1006
Nowy
mi sie obiło o uszy ze bedą analizy wyjdz poza program ochrony a w razie co bedzesz komisyjnie pryskal plugiem Laughing
Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39890 (odpowiedź na #39165) ] sob, 15 maj 2010 23:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
ja odstawiam maliny do chłodni ulmer. w tym roku miał takie zwroty ze względu na pozostałości i w związku z tym zainwestował w labolatorium i na miejscu przed sprzedażą będziesz miał przebadane owoce.
Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39976 (odpowiedź na #39165) ] nie, 16 maj 2010 20:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
A u nas co roku badają maliny w przetwórni i jest OK.
Słyszałem również że mieli zwroty ale jedynie ze względu na dużą zawartość H2O.

[Uaktualnione dnia: nie, 16 maj 2010 20:12]

Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #39994 (odpowiedź na #39890) ] nie, 16 maj 2010 21:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cielmus jest aktualnie niedostępny cielmus
Stały bywalec
Kunegunda napisał(a) dnia sob, 15 maj 2010 11:31

ja odstawiam maliny do chłodni ulmer. w tym roku miał takie zwroty ze względu na pozostałości i w związku z tym zainwestował w labolatorium i na miejscu przed sprzedażą będziesz miał przebadane owoce.

Ja się wcale nie dziwie ,że mieli w Ulmerze zwroty skoro komu się tylko zachciało mógł tam odstawić nawet najgorszy syf, zapotrzebowanie było i brali..... Skupujący też zacierali ręce bo więcej do odsypu, wożę tam od paru lat i wiem co było kiedyś a jak wyglądał zeszły rok!!! Ludzie kombinowali przysypywali cudowali !!
W tym roku pewnie wprowadzą jakieś środki określone za dwa lata się wycofają z zaostrzeń przepisów i wszystko wróci do normy z przed kilku lat!!

Cielmus Powiśle
Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #40002 (odpowiedź na #39165) ] nie, 16 maj 2010 21:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
tylko dlaczego zawsze my mamy ucierpieć na tym skoro oni sami nie potrafili dopilnować swojego to teraz mają ale mam nadzieję ze te zaostrzenia bedą dotyczyły tylko tych plantatorów z mniejszymi ilościami bo to oni kombinują najwięcej
Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #40064 (odpowiedź na #40002) ] pon, 17 maj 2010 19:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
A dlaczego Kunegunda masz nadzieję że te zaostrzenia będą obejmowały tylko plantatorów z mniejszymi ilościami?. Skoro ci więksi robią wszystko dobrze( good ), to na pewno nie mają się czego bać i mogą spać spokojnie.

Ja uważam że jak kontrolować to wszystkich czy ma 1 hektar, czy 100 hektarów. Właśnie tak postępuje ARiMR.
Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #40095 (odpowiedź na #39165) ] pon, 17 maj 2010 22:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Ale czy ja powiedziałem że się boje kontroli?? Nie!!! poprostu ja nie szpące tak jak ci mniejsi bo mam zbyt dużo do stracenia tylko że przez tych mniejszych cena spada która obowiązuje i tych mniejszych i większych.
Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #40102 (odpowiedź na #39165) ] pon, 17 maj 2010 23:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Ja również mam spore plantacje malin i nie tylko ale nie jestem takim egoistą. W cale nie uważam że ci mniejsi są gorsi i nie powinni zajmować się ogrodnictwem.
A jak nie chcesz aby konkurencja psuła ci rynek to przejdź na ekologię, tam nikt nie szmąci.
Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #40124 (odpowiedź na #39165) ] wto, 18 maj 2010 11:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
TOMIK1 czy ty nie umiesz czytać?? Albo może jesteś jakiś niedowartościowany i z tego powodu biorą się te Twoje wypowiedzi. Przecież piszę wyraźnie że cena to wspólny interes tych mniejszych i większych więc jest bez sensu takie postępowanie mające na celu pogorszenie i tak marnej opłacalności. Nie pisze nic że Ci mniejsi są gorsi bo każdy był kiedyś tym mniejszym tylko chodzi mi o to że ich postępowanie czasami jest bez sensu nie mówię że u wszystki.
Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #40132 (odpowiedź na #39165) ] wto, 18 maj 2010 12:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Kunekunda, od samego początku (wypowiadając się w tym wątku) zrobiłeś podział na mniejszych i większych a teraz piszerz że ja jestem analfbetą, chyba trochę powinieneś pomyśleć zanim coś napiszerz i zastanowić się nad znaczeniem słów. Z twoich wypowiedzi wyraźnie wynika, że ci nieodpowiedzialni i nie znający się na rzeczy to są mali i tych trzeba gnębić i kontrolować.
A to jest wyraźnie egoizm.

[Uaktualnione dnia: wto, 18 maj 2010 13:10]

Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #40145 (odpowiedź na #39165) ] wto, 18 maj 2010 19:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Co do analfabety to sam sobie odpowiedz czytając cytaty z Twojej ostatniej wypowiedzi "Kunekunda, od ", "a teraz piszerz że", "jestem analfbetą, chyba" Może i jestem egoistą, który ma rację. Za egoizm jeszcze nie karzą w tym kraju. na zakończenie tej bezsensownej wymiany zdań "powinieneś pomyśleć zanim coś napiszerz" również z Twojej wypowiedzi.

[Uaktualnione dnia: wto, 18 maj 2010 19:39]

Odp: Malina jesienna - oprysk [wiadomość #40147 (odpowiedź na #40145) ] wto, 18 maj 2010 20:11 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Stały bywalec
Szkoda mojego cennego czasu na dyskusje z egoistą który sam przyznaje sobie rację. Zmień sobie nazwę z Kunekundy na Egoista (też będzie zabawne) i zacznij grać w otfarte karty.
Typowy zafałszowany człowiek, który w sytuacji nie powodzenia utopił by drugiego w łyżce wody.
Koniec kropka.
Poprzedni wątek:Opryskiwacz do malin letnich
Następny wątek:Zbiory malin 2010
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]