użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Winorośl » Identyfikacja chorób i szkodników na winorośli
Identyfikacja chorób i szkodników na winorośli [wiadomość #39465] sob, 08 maj 2010 17:02 Przejdź do następnej wiadomości
rtp101 jest aktualnie niedostępny rtp101
Nowy
Witam,
Mam prośbę o pomoc w identyfikacji choroby/szkodnika na winorośli. Winorośl pryskałem wcześniej profilaktycznie na mączniaka rzekomego miedzianem (tydzień temu), ale mimo to, (a może właśnie z tego powodu?) winorośl wygląda jak na zdjęciu. Objawy zaobserwowałem dzisiaj) Mam z nią ten sam problem od trzech lat i nie potrafię tego zwalczyć.
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/1607/0/

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam

• Załącznik: winorosl.JPG
    (Rozmiar: 97.71KB, Pobrane 5326 razy)

[Uaktualnione dnia: sob, 08 maj 2010 22:24] przez Moderatora

Odp: Identyfikacja chorób i szkodników na winorośli [wiadomość #39492 (odpowiedź na #39465) ] sob, 08 maj 2010 22:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Ja na zdjęciu widzę ewidentne zwiędnięcie i pokręcenie pędów a nie widzę śladów żadnego Miedzianu... Ale na czym polega problem ? Na tym, corocznie występującym mączniaku, czy na tym corocznie zdarzającym się pokręceniu i zwiędnięciu po oprysku Miedzianem ? A takie pokręcenie, to może być moim zdaniem, tylko wynikiem zawiania preparatem typu Chwastox, Pielik, Roundup w czasie zwalczania chwastów, albo skutkiem niedokładnego wypłukania opryskiwacza po opryskach wymienionymi preparatami... Może być przecież też i tak, że ktoś robi Tobie na złość i w jakiś sposób wprowadza do tego Miedzianu, kilka kropelek srodka chwastobójczego... Ale ekspertów ci u nas dostatek i zobaczymy, co napiszą inni... Twisted Evil Pozdrawiam ! P.S. A może w bliskiej odległości od tej winnicy ktoś uprawia jakieś zboże ? Oni / rolnicy /, potrafią czasem w trakcie zwalczania chwastów z użyciem tzw. belek polowych i przy silnym wietrze, nieżle zawiać... Embarassed Reasumując... To nie Miedzian... Miedzian tak nie kręci...

[Uaktualnione dnia: sob, 08 maj 2010 22:56]

Odp: Identyfikacja chorób i szkodników na winorośli [wiadomość #39508 (odpowiedź na #39465) ] nie, 09 maj 2010 10:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
arkadia jest aktualnie niedostępny arkadia
Nowy
Podejrzewam w nocy 0*C (?).
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników na winorośli [wiadomość #39538 (odpowiedź na #39465) ] nie, 09 maj 2010 15:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pit2008 jest aktualnie niedostępny pit2008
Stały bywalec
witam.podobnie jak kol. Melolontha obstawiam środki stososane przy zwalczaniu chwastów,nie wypłukany opryskiwacz.pozdrawiam.
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników na winorośli [wiadomość #39544 (odpowiedź na #39492) ] nie, 09 maj 2010 16:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
rtp101 jest aktualnie niedostępny rtp101
Nowy
Dziękuję serdecznie za odpowiedzi.

Przyznaję, że problem pojawił się mniej więcej po spryskaniu trawy wokół winorośli środkiem STARANE 250 EC na chwasty dwulistne. (tutaj mogło nastąpić zawianie - chociaż starałem się uważać). Po trawce spryskałem chyba właśnie winorośl i faktycznie mogło coś zostać w spryskiwaczu z poprzedniego środka. Wszystko zaczyna układać się w całość. Za tą teorią przemawia chyba też fakt, że tylko fragment (od dołu) winorośli jest zwiędnięty, a o ile dobrze pamiętam zacząłem pryskać winorośl właśnie od dołu.
Zboża w pobliżu nikt nie uprawia, a sąsiedzi chyba jeszcze są mi życzliwi więc to pewnie moja wina :)

A co do corocznych problemów z winoroślą to w poprzednim roku był problem rzeczywiście nieco inny. Liście były małe, pomarszczone, karłowate i kruche.

W każdym razie od dzisiaj z pewnością będę dokładnie płukał spryskiwacz :)

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
Odp: Identyfikacja chorób i szkodników na winorośli [wiadomość #39617 (odpowiedź na #39544) ] pon, 10 maj 2010 20:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Właśnie miałem do podanego wczoraj zestawu herbicydów " kręcących " dodać Starane i Tomigan, a tu się wyjaśniło... Na 100 procent się wyjasniło ! Ja, po zabiegu z użyciem herbicydów, opryskiwacz zawsze stawiam pod bieżącą wodę i pozwalam jej kotłować się i przepełniać zbiornik kilkakrotnie a w trakcie tej czynności poruszam od czasu do czasu wajchą przy otwartej końcówce, aby czysta woda przepłukała również pompę. Bo jak pamiętam z chemii, probówka jest czysta chemicznie, dopiero po 7-krotnym przepłukaniu czystą, destylowaną wodą. Cool Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: pon, 10 maj 2010 20:25]

Odp: Identyfikacja chorób i szkodników na winorośli [wiadomość #60612 (odpowiedź na #39465) ] pią, 01 lipiec 2011 08:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
andre49 jest aktualnie niedostępny andre49
Początkujący
Kilka liści przy winorośli ma przebarwienia. Jaka może być przyczyna przebarwień tych liści
http://images39.fotosik.pl/933/400aba0612c2c3acm.jpg http://images46.fotosik.pl/909/67658b8b39b42631m.jpg

[Uaktualnione dnia: pią, 01 lipiec 2011 08:06]

Odp: Identyfikacja chorób i szkodników na winorośli [wiadomość #69531 (odpowiedź na #39465) ] wto, 24 styczeń 2012 13:25 Przejdź do poprzedniej wiadomości
andrew54 jest aktualnie niedostępny andrew54
Nowy
Oj,coś niewiele dzieje się tu w temacie winorośli.@andre 49 jeśli jeszcze wracasz do tego wątku to moim zdaniem te objawy wskazują na niedobór jakiegoś pierwiastka,prawdopodobnie Magnezu.
Poprzedni wątek:Produkcja win
Następny wątek:Jakie odmiany winorośli uprawiacie?
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]