użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » hobby » Nalewka z pigwy
Nalewka z pigwy [wiadomość #34379] wto, 12 styczeń 2010 16:13 Przejdź do następnej wiadomości
rozyczka jest aktualnie niedostępny rozyczka
Nowy
Ja robiłam nalewkę z pigwy. Owoce dość ciężko znaleźć- ale za to jaki kolor,smak i wreszcie kolor!! poezja... Owoce pigwy zasypać cukrem i po 4 tygodniach dodać spirytusu potrzymać przez kilka miesięcy , przefiltrować i gotowe. Polecam
Odp: Nalewka z pigwy [wiadomość #34382 (odpowiedź na #34379) ] wto, 12 styczeń 2010 18:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
arkadia jest aktualnie niedostępny arkadia
Nowy
Sugerowałem, szczególnie "drobnym"sadownikom zainteresowanie się mniej powszechnie uprawianymi gatunkami m.in. pigwą. W tym roku na targowisku przez dłuższy czas była w sprzedaży w cenie 8-9/zł/kG. Z mojego doświadczenia; gatunek ten praktycznie nie wymaga ochrony, nie przemarza, owoce można dość długo przetrzymać bez chłodni. Oprócz nalewek można robić inne przetwory lub dodawać do innych owoców.
Odp: Nalewka z pigwy [wiadomość #34384 (odpowiedź na #34382) ] wto, 12 styczeń 2010 18:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zdzich jest aktualnie niedostępny Zdzich
Maniak
Żeby obraz był pełny trzeba dodać,że bardzo podatna na zarazę ogniową.

Pozdrawiam
Zdzich

http://images31.fotosik.pl/424/355e1b2ab0b5a739m.gif Staram się poprawnie pisać po polsku.
Odp: Nalewka z pigwy [wiadomość #34401 (odpowiedź na #34379) ] śro, 13 styczeń 2010 16:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Z tym "nie wymaga ochrony" to przesada - ale nie o to chodzi... popatrz Arkadio na zbyt owoców tego gatunku... popytaj sprzedawców... to gatunek stosunkowo popularny w uprawie amatorskiej. Działkowiec (czytaj: ten który robi przetwory) ma z reguły pigwę u siebie... pozostali - kupią gotowe przetwory, ale ich produkcja jest wyraźnie ograniczona popytem. A ten z kolei od wielu, wielu lat utrzymuje się na stałym poziomie. Dalego pigwa + sadownik tylko i wyłącznie w przypadku sadownik + przetwórnia. Lub ewentualnie inna droga... małe gospodarstwa z własną produkcją specjałów i to mocno powiązaną z marketingiem i reklamą Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Nalewka z pigwy [wiadomość #34463 (odpowiedź na #34401) ] pią, 15 styczeń 2010 19:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
smalu jest aktualnie niedostępny smalu
Początkujący
pomolog napisał(a) dnia śro, 13 styczeń 2010 04:01

Z tym "nie wymaga ochrony" to przesada - ale nie o to chodzi... popatrz Arkadio na zbyt owoców tego gatunku... popytaj sprzedawców... to gatunek stosunkowo popularny w uprawie amatorskiej. Działkowiec (czytaj: ten który robi przetwory) ma z reguły pigwę u siebie... ą Pozdrawiam serdecznie Smile

Smile
Chciałbym aby doprecyzowano czy w wątku tym mowa o pigwie (Cydonia oblonga) czy też o pigwowcach (Chaenomeles ) w odmianach.
Nawet Ty o Pomologu pisząc,że jest to gatunek popularny w nasadzeniach amatorskich masz na myśli pigwowca a nie pigwę, która jest jednak bardzo rzadko spotykana w uprawach.
By sprostać zapotrzebowaniu na sadzonki Cydonia oblonga chętnie kupiłbym w tej chwili ze 300 sadzonek jakby ktoś wiedział u kogo można kupić.
Z pozdrowieniami i uśmiechami
smal
Odp: Nalewka z pigwy [wiadomość #34472 (odpowiedź na #34463) ] sob, 16 styczeń 2010 08:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Sądzę, że chodzi o pigwę. Też robię nalewkę. Pigwowca mam ale przetwarzać nie próbowałem. Widziałem odrosty podkładki gruszy, /po zniszczeniu odmiany szlachetnej/ które miały owoce nie odbiegające wielkością od pigwy. Piwa C? Wydaje mi się że sadzonki pigwy można by było nabyć u szkółkarzy którzy produkują grusze.
Odp: Nalewka z pigwy [wiadomość #34476 (odpowiedź na #34463) ] sob, 16 styczeń 2010 11:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
smalu napisał(a) dnia pią, 15 styczeń 2010 07:09

...
Chciałbym aby doprecyzowano czy w wątku tym mowa o pigwie (Cydonia oblonga) czy też o pigwowcach (Chaenomeles ) w odmianach.
Nawet Ty o Pomologu pisząc,że jest to gatunek popularny w nasadzeniach amatorskich masz na myśli pigwowca a nie pigwę...

Wręcz przeciwnie kolego smal - tak jak napisał Arkadia mam na myśli pigwę zwyczajną (Cydonia oblonga), a nie pigwowca (Chaenomeles sp.). I to zarówno w odmianach ('Champion' (nie mylić z Szampionem Very Happy), 'Bereczki', 'Lescovac') jak i w "formach dzikich", w postaci odrostów podkładkowych (głównie jednak typ A) Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Nalewka z pigwy [wiadomość #34479 (odpowiedź na #34379) ] sob, 16 styczeń 2010 13:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
W nr 1/'10 Hasła ciekawy i obszerny artykuł o równie interesującej roślinie niszowej /na nalewki/ dereniu
Odp: Nalewka z pigwy [wiadomość #34489 (odpowiedź na #34379) ] sob, 16 styczeń 2010 20:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
lajkonik jest aktualnie niedostępny lajkonik
Stały bywalec
Pigwy niemam w ogrodku,natomiast pigwowca tak.Jak dla mnie to nadaje się on tylko jako krzew ozdobny ,mało spotykany kolor kwiatów przyciąga oko.Owoce są beznadziejne ,próbowalem kiedyś
zrobić z nich nalewkę wyszło to kwaśne o smaku drewna dodatkowo
calkowicie przepadł aromat.Teraz owoce dziobią ptaki.Kolczaty
krzew zniechęca do tego żeby koło niego chodzić.
Odp: Nalewka z pigwy [wiadomość #34491 (odpowiedź na #34489) ] sob, 16 styczeń 2010 21:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
lajkonik napisał(a) dnia sob, 16 styczeń 2010 08:59

Pigwy niemam w ogrodku,natomiast pigwowca tak.Jak dla mnie to nadaje się on tylko jako krzew ozdobny ,mało spotykany kolor kwiatów przyciąga oko.Owoce są beznadziejne ,próbowalem kiedyś
calkowicie przepadł aromat.

Smile
Zgoda ,że kwiaty są ładne ale ja mam go dla owoców.
Nalewkę z tego co wiem robi się nie bezpośrednio z owoców
a z soku tzn pokrojone w osemki owoce zasypuje się cukrem, kóry pod wpływem witaminy C rozpuszcza się.
Ja właśnie by nie uronić nic z aromatu najbardziej lubię pić go z samą wodą.
Dobrze tez jest dodać do tego trochę rumu lub ginu.
Smaczne są również kompoty.
z pozdrowieniami i uśmiechami
smal
Odp: Nalewka z pigwy [wiadomość #34505 (odpowiedź na #34491) ] nie, 17 styczeń 2010 14:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Uzupełnię ,ze kompoty Zonka gotuje z tego po pozostaje z pigwowców po ściagnięciu soku coś w rodzaju kandyzowanego suszu z jabłek.
Lubię też to bezpośrednio.
W każdym bądź razie dosadzam wiosną do tego co mam jeszcze z 50 krzewów
smal
Odp: Nalewka z pigwy [wiadomość #34575 (odpowiedź na #34489) ] wto, 19 styczeń 2010 14:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
deja73 jest aktualnie niedostępny deja73
Nowy
lajkonik napisał(a) dnia sob, 16 styczeń 2010 08:59

calkowicie przepadł aromat.Teraz owoce dziobią ptaki.Kolczaty
krzew zniechęca do tego żeby koło niego chodzić.

Witam!
Owoce pigwowca nie są beznadziejne, a na pewno są bardziej aromatyczne od pigwy. Muszą być tylko dojrzałe. Nalewka z owoców pigwowca w moim prywatnym rankingu stoi wyżej od nalewki z pigwy. Robiłem jedno i drugie Smile

PS: Szukam odmian zza wschodniej granicy (ukraińskich lub rosyjskich) ale na razie bezskutecznie Crying or Very Sad Opisy i zdjęcia są zachęcające!

Pozdrawiam
Jacek
Odp: Nalewka z pigwy [wiadomość #34583 (odpowiedź na #34575) ] śro, 20 styczeń 2010 18:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
lajkonik jest aktualnie niedostępny lajkonik
Stały bywalec
Mam pytanie.Kiedy owoce pigwowca są w pełni dojrzałe.Ja zbieram
kiedy wybarwią się na żółto,w książce o przetworach piszą że najlepiej zebrać je kiedy przemarzną.
Odp: Nalewka z pigwy [wiadomość #34595 (odpowiedź na #34583) ] śro, 20 styczeń 2010 20:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Lepiej zebrać przed przymrozkami bo przemrożone zaczynają gnić.
Dojrzałość poznać po kolorze oraz aromacie.

smal
Odp: Nalewka z pigwy [wiadomość #34607 (odpowiedź na #34595) ] czw, 21 styczeń 2010 13:12 Przejdź do poprzedniej wiadomości
deja73 jest aktualnie niedostępny deja73
Nowy
smalu napisał(a) dnia śro, 20 styczeń 2010 08:32

Lepiej zebrać przed przymrozkami bo przemrożone zaczynają gnić.
Dojrzałość poznać po kolorze oraz aromacie.

Witam
Kolega dobrze to ujął.
Zbieram jak najpóźniej byle przed przymrozkami! Później pociąć na plasterki, wyczyścić z gniazd nasiennych, zalać/zasypać, czekać, czekać, czekać... tak min. rok Twisted Evil i na zdrowie!

Pozdrawiam
Jacek
Poprzedni wątek:Odp: Była Jugosławia
Następny wątek:kalendarze na rok 2010 rok
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]