użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Jabłoń - agrotechnika » Bawełnica korówka - zwalczanie  (4) 1 Głosów
Bawełnica korówka - zwalczanie [wiadomość #3277] pią, 20 kwiecień 2007 18:54 Przejdź do następnej wiadomości
prymus jest aktualnie niedostępny prymus
Stały bywalec
Witam.
Czy macie jakieś metody na zwalczanie tego szkodnika jak już jest wewnątrz kory??
Słyszałem że najlepiej zwalczać jego motyla, ale ja nie posiadam pułapek ferromonowych i chcę się dowiedzieć kiedy najlepiej go zwalczać w rejonie Grójecko-Wareckim.
Za wszelkie informacje dziękuję.

[Uaktualnione dnia: czw, 12 czerwiec 2014 10:28] przez Moderatora

Odp: Bawełnica koróweczka [wiadomość #3283 (odpowiedź na #3277) ] pią, 20 kwiecień 2007 20:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pre777 jest aktualnie niedostępny pre777
Zaawansowany
Kolego Prymus bawełnica to mszyca a nie jakiś motyl Embarassed

VW 1303
Odp: Bawełnica koróweczka [wiadomość #3285 (odpowiedź na #3283) ] pią, 20 kwiecień 2007 21:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
anbol jest aktualnie niedostępny anbol
Stały bywalec
Może pomylił kolega zwójke koróweczkę,która faktycznie jest motylkiem z bawełnicą korówką.Na zwójke nie ma siły,trzeba kupić pułapke feromonową żeby określić termin zabiegu a bawełnica,wiadomo jak się pokazuje trzeba z nią walczyć.
Odp: Bawełnica koróweczka [wiadomość #3329 (odpowiedź na #3277) ] sob, 21 kwiecień 2007 21:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
prymus jest aktualnie niedostępny prymus
Stały bywalec
Witam.
Panowie prawda pomyliłem szkodniki chodziło mi o zwójkę koróweczkę. A czym najlepiej na to pryskać??
Dzięki za odpowiedzi.
Bawełnica korówka. [wiadomość #8713 (odpowiedź na #3277) ] pon, 24 wrzesień 2007 18:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sobek jest aktualnie niedostępny Sobek
Zaawansowany
Mam pytanie jak skutecznie pozbyć się bawełnicy na jabłoniach. Pryskałem 3 razy polecanymi środkami i trudno ją zwalczyć, sporo zostało. Teraz po zbiorach może ma ktoś wypróbowany środek na to badziewie. Może ktoś poda skuteczny sposób na zwalczanie na przyszły rok.
Odp: Bawełnica korówka [wiadomość #8856 (odpowiedź na #3277) ] czw, 27 wrzesień 2007 20:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
z mojego doświadczenia najlepsza Actara oczywiście na bawełnicę
Odp: Bawełnica korówka [wiadomość #8877 (odpowiedź na #3277) ] pią, 28 wrzesień 2007 01:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
markus jest aktualnie niedostępny markus
Zaawansowany
Tak jak napisał eskimos, stosowałem Actarę zwalczając owocnicę i miałem spokój z bawełnicą. Niestety została mszyca jabłoniowo-babkowa.
Odp: Bawełnica korówka [wiadomość #8905 (odpowiedź na #3277) ] pią, 28 wrzesień 2007 22:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Turysta jest aktualnie niedostępny Turysta
Maniak
Cześć.
Przy zwalczaniu bawełnicy największe znaczenie ma dokładność zabiegu a nie stosowany zoocyd.U mnie było jesienią dwa lata temu w niektórych miejscach biało-pojawiło się toto po raz pierwszy i nie wiadomo skąd.Na oprysk jesienny było już za późno-teraz jest dobry termin-a wiosną wystarczył jeden zabieg w optymalnym terminie,też akurat actarą.Przy czym koniecznie trzeba dopryskać pnie aż do ziemii,najlepiej dużą ilością cieczy.
Odp: Bawełnica korówka [wiadomość #16197 (odpowiedź na #3277) ] nie, 08 czerwiec 2008 15:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Chciałem zastosować Actarę na bawełnicę i przy okazji dodać Mospilan (Stonkat)-płynny ale nie wiem czy to się miesza,bo Aktara to tylko chyba na samą bawełnice.Mam jej narazie niedużo ale się zaczyna Smile
Odp: Bawełnica korówka [wiadomość #16223 (odpowiedź na #16197) ] pon, 09 czerwiec 2008 01:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
markus jest aktualnie niedostępny markus
Zaawansowany
Jeżeli chcesz niszczyć samą bawełnicę to już chyba lepszy będzie Pirimor bo ma działanie gazowe a i pogoda zapowiada się nieźle. Z Aktarą możesz nie dotrzeć do wszystkich miejsc ze względu na duże ulistnienie drzew.
Odp: Bawełnica korówka [wiadomość #16245 (odpowiedź na #16223) ] pon, 09 czerwiec 2008 18:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
markus; jakby mi chodziło tylko o samą bawełnice to po co dodawać ten mospilan,
a ja skłaniam się do dodania go czy to do actary czy pirimoru tylko nigdy takiej mieszanki nie stosowałem.
Odp: Bawełnica korówka [wiadomość #18345 (odpowiedź na #16245) ] pią, 08 sierpień 2008 16:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Cukier jest aktualnie niedostępny Cukier
Nowy
Witam. Moim zdaniem lepszym preparatem do zwalczania bawełnicy korówki jestc zdecydowanie Pirimor. Actara należy do grupy preparatów neonikotynoidowych, a więc do tej grupy, w której znajduje się Mospilan. Pirmior w odróżnieniu od Actary działa podobnie, tylko dodatkowo ma zwalczanie gazowe. A więc jeżeli mamy do czynienia z trudniej dostępnymi miejscami, to zdecydowanie polecam Pirimor. Jedyne utrudnienie przy Pirimorze to jego przynależność do grupy środków Toksycznych, a więc trzeba mieć odpowiednie Swiadectwo na zakup tego preparatu.
Odp: Bawełnica korówka [wiadomość #18372 (odpowiedź na #3277) ] sob, 09 sierpień 2008 21:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam
U mnie też wystąpiły problemy z bawełnicą...Najpierw opryskałam same pnie za pomocą lancy Ankarą(dość czasochłonne zajecie Confused ) a za tydzień już normalnie Pirimorem.Po bawelnicy nie zostało ani śladu.
Pozdrawiam
Odp: Bawełnica korówka [wiadomość #18574 (odpowiedź na #3277) ] wto, 19 sierpień 2008 20:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
blackmerc jest aktualnie niedostępny blackmerc
Nowy
ja 10 dni temu dałem po dwujną dawką pirimoxu i padła bawełnica.
bawełnica korówka [wiadomość #27957 (odpowiedź na #3277) ] czw, 04 czerwiec 2009 06:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
duszek70 jest aktualnie niedostępny duszek70
Początkujący
WITAM DRODZY KOLEDZY,MAM PROBLEM Z BAWEŁNICĄ KORÓWKĄ MOŻE KTOŚ POTRAFI MI POMÓC.PO POSADZENIU DRZEW ZAŁOŻYŁEM NA PNIE PASKI FOLI KTÓRE MIAŁY ZABEZPIECZAĆ DRZEWA PRZED HERBICYDAMI.I TAK ZOSTAŁO DO DZIŚ WYMIENIAŁEM TYLKO FOLIJKI TAM GDZIE ULEGŁY USZKODZENIU.NIBY WSZYSTKO BYŁO OK,ALE 2 LATA TEMU ZACZEŁA PĘKAĆ KORA NA SZAMPIONIE,A LIŚCIE ŻÓŁKNĄĆ ALE MYŚLAŁEM ŻE JEST TO SKUTEK PRZEMARZNIĘCIA DRZEW.W TYM ROKU POMIMO NAWOŻENIA LIŚCIE NA LIGOLU TEŻ ZACZEŁY ŻÓŁKNĄĆ.ZDJĄŁEM Z TAKIEGO PNIA FOLIOWĄ OSŁONKĘ I DOZNAŁEM SZOKU,KORA SPĘKANA PIONOWO POD KORĄ JAKIEŚ LICHY I KUPA BAWEŁNY.W PRASIE FACHOWEJ WYCZYTAŁEM ŻE TO BAWEŁNICA .PONOĆ ZWALCZA JĄ PIRIMOR I AKTARA.MOŻE KTOŚ Z WAS WIE WIĘCEJ NA TEN TEMAT.KIEDY JĄ ZWALCZAĆ?I CZY JEŻELI TERAZ ZDEJMĘ OSŁONKI TO CZY ZA 2 TYGODNIE ROBIĄC PONOWNE HERBICYDY NIE USZKODZĘ DRZEW JEŚLI JEST SPĘKANA KORA?
Odp: bawełnica korówka [wiadomość #27958 (odpowiedź na #27957) ] czw, 04 czerwiec 2009 06:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/t/11 26/

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Bawełnica - jak zwalczać? [wiadomość #32379 (odpowiedź na #3277) ] sob, 24 październik 2009 00:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Krzysztofp jest aktualnie niedostępny Krzysztofp
Nowy
Witam.

Już 2 rok mm problem z bawelnica na jonagoldzie i szampionie...
Pryskałem, wycinałem pędy..troche pomogło..ale nie do końca...
Co radzicie robić aby skutecznie sie jej pozbyć?

Branżowy katalog firm - reklamuj się skutecznie.
www.firmor.pl
Odp: Bawełnica korówka [wiadomość #32380 (odpowiedź na #3277) ] sob, 24 październik 2009 01:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Poczytaj powyżej Pozdrawiam Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Bawełnica - jak zwalczać? [wiadomość #32383 (odpowiedź na #32379) ] sob, 24 październik 2009 13:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Ja zastosowałem pirimor (też miałem duże problemy z bawełnicą), tylko to było w lipcu. I powiem Ci że do tej pory śladu po niej nie ma. Rok wcześniej próbowałem Actare (wrzesień)i słabo się spisała, tzn nie do końca wybiła kolonie więc przy zbiorze no i później wiosną było jej naprawdę dużo.
pozdro
Odp: Bawełnica - jak zwalczać? [wiadomość #33873 (odpowiedź na #32383) ] pią, 25 grudzień 2009 12:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
zxd27 jest aktualnie niedostępny zxd27
Początkujący
Witam wszystkich!!! W tym roku w starym już sadzie wystąpił problem z bawelnicą. Ceny jabłek zniechęciły mnie do zakupu środka na to dziadostwo, ale teraz chyba muszę coś z tym zrobić.
Stąd moje pytanie: jak powinienem się teraz zachować? Chcę zastsosować pirimor bo jak czytałem wyżej działa lepiej na zagęszczonych drzewach, a takie ja posiadam. Dokładnie chodzi mi o najlepszy termin zabiegu jak i o inne pożyteczne rady.
Z góry dziękuję.
Odp: Bawełnica korówka [wiadomość #33874 (odpowiedź na #3277) ] pią, 25 grudzień 2009 12:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marcos84 jest aktualnie niedostępny marcos84
Zaawansowany
Witam ja w tym roku miałem dokładnie ten sam problem też w starym sadzie i nawet pirimor nie pomógł Mad. Z moich obserwacji wywnioskowałem że najważniejsze jest dokładne doświetlenie drzewa wewnątrz aby ciecz dokładnie pokryła całą koronę i pień.
Odp: Bawełnica korówka [wiadomość #33875 (odpowiedź na #3277) ] pią, 25 grudzień 2009 12:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jugolas jest aktualnie niedostępny jugolas
Początkujący
Witam u mnie też jest coraz wiekszy problem z tym szkodnikiem i uważam że właśnie dzrzewo musi mieć dobry przedmuch żeby ta ciecz wszędzie doszła Smile
Odp: Bawełnica korówka [wiadomość #64863 (odpowiedź na #3277) ] sob, 08 październik 2011 21:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marasp jest aktualnie niedostępny marasp
Stały bywalec
pora odświeżyć temat, mam spory problem z bawełnicą gł. na szampionie i roznosi się dziadostwo na inne rzędy, pirimor oczywiście pójdzie w ruch! tylko kiedy? po zbiorach jeśli pogoda pozwoli, czy lepiej na wiosnę? mniej więcej w połowie kwietnia...
Odp: Bawełnica korówka [wiadomość #64878 (odpowiedź na #3277) ] nie, 09 październik 2011 09:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kaban jest aktualnie niedostępny Kaban
Stały bywalec
Jednym zabiegiem tego szkodnika nie zalatwisz, radzilbym wykonac juz pierwszy zabieg teraz i powtorzyc na wiosne. My walczymy z bawelnica od kilku dobrych lat na Genewie, jedyny sukces jest taki, ze nie rozprzestrzenia sie na inne odmiany... Pozdrawiam Kaban.
bawełnica korówka [wiadomość #97183 (odpowiedź na #3277) ] wto, 23 kwiecień 2013 22:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Aga19051981 jest aktualnie niedostępny Aga19051981
Nowy
Witam serdecznie chciałam zapytać jak najlepiej zwalczyć bawełnicę korówkę stosowała w zeszłym roku różne środki jednak bez efektu czy ma ktoś jakiś sposób?
Odp: bawełnica korówka [wiadomość #97186 (odpowiedź na #97183) ] wto, 23 kwiecień 2013 22:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tobiasz jest aktualnie niedostępny tobiasz
Początkujący
tylko pirimor...
tarz mam z niom co roku gimnastyke....
jak tylko gdzieś spotkasz minimum to już jazda. no i potem to samo aktara mało efektu... szkoda kasy....
pozdrawiam
Odp: bawełnica korówka [wiadomość #97189 (odpowiedź na #97186) ] wto, 23 kwiecień 2013 23:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Walka bardzo trudna... A jeśli już oprysk, to dużo wody... I te zwilżacze czy inne adiuwanty, które ułatwiają penetrację przez tą " bawełnę "... Gdy bawełnicy mało a czasu dużo, można wziąć pędzel ,słoik z denaturatem i...pędzlować...Albo chodzić i psikać denaturatem, używając jakiegoś ręcznego spryskiwacza... Smile

[Uaktualnione dnia: wto, 23 kwiecień 2013 23:43]

Odp: bawełnica korówka [wiadomość #97193 (odpowiedź na #97189) ] śro, 24 kwiecień 2013 07:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Argon jest aktualnie niedostępny Argon
Zaawansowany
ja rowniez mam lekki problem z bawelnica,troche jej za duzo rok temu bylo. opryskalem na jesieni actara-ale nic to nie dalo, teraz widze ze jest. Wczorej opryskalem ponownie tym razem dalem 60l/ha oleju parafinowego i dodalam ponownie actare, podobno powinno zadzialac, w zapasie mam jeszcze teppeki i piriomor. Co jest naj dziwniejsze glownie wystepuje ona na idarecie starszym, na innych odmianach tak jej nie ma.
Odp: bawełnica korówka [wiadomość #97318 (odpowiedź na #97183) ] sob, 27 kwiecień 2013 21:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
slgadam jest aktualnie niedostępny slgadam
Stały bywalec
60 / ha ? stosowałem 20/ ha wczesna wiona na przedziorka..
Odp: bawełnica korówka [wiadomość #97328 (odpowiedź na #97193) ] sob, 27 kwiecień 2013 22:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
sadxxx jest aktualnie niedostępny sadxxx
Początkujący
actara ma okres prewencji 21 dni... olej w tej dużej dawce super sprawa godny polecenia, chociaż może przerzedzić. Jeżeli później (teraz zależy jakie masz stadium)to w zielony, rózowy pąk jak występuje dużo bawełnic to Pirimor 0,75 kg/ha + Calypso lub Mospilan w max dawce jeżeli mało to mieszanka po kwitnieniu.
Odp: bawełnica korówka [wiadomość #97329 (odpowiedź na #97183) ] sob, 27 kwiecień 2013 22:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
sadxxx jest aktualnie niedostępny sadxxx
Początkujący
+ oczywiście zwilżacz:)
Odp: bawełnica korówka [wiadomość #97335 (odpowiedź na #97193) ] nie, 28 kwiecień 2013 09:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
yanodark jest aktualnie niedostępny yanodark
Stały bywalec
Kolego Argon piszesz że pryskałeś na jesieni i nic nie dało ,gdy pryskasz późno środek układowy nie działa bo liście go już nie pobierają,druga sprawa bawełnica zimuje na szyjce korzeniowej jabłoni blisko ziemi lub w ziemi wiec czym ja miałeś tam opryskać jak może tam zeszła.To jest gatunek inwazyjny obcy u nas przywleczony z cieplejszych rejonów.Wrogowie naturalni Osiec korówkowy ale bardzo wrażliwy na chemię i skorek,którego może być dużo jak nie będziesz pryskał jakimiś siekierami. Actara,pirymor jak najbardziej,ja pryskam Actarą co rok po okwitnieniu i jest dobrze.A ,że na starszym idaredzie ją masz bo ma gdzie się ukryć w pęknięciach kory itd.

[Uaktualnione dnia: nie, 28 kwiecień 2013 09:47]

Odp: Bawełnica korówka - zwalczanie [wiadomość #98395 (odpowiedź na #3277) ] sob, 11 maj 2013 11:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
magnolia jest aktualnie niedostępny magnolia
Nowy
Z bawełnicą trzeba się "nauczyć życ".Próbował ktoś wyrwać drzewo z bawełnicą?Spokojnie sobie siedzi na korzeniach!!!!Przy obecnie zarejstrowanych preparatach to można jej często "soli nasypać na ogon".Oczywiście trzeba z nią walczyć,ale najlepsza jest niska temperatura. :
Odp: Bawełnica korówka - zwalczanie [wiadomość #110082 (odpowiedź na #98395) ] pią, 08 listopad 2013 17:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
yanosik jest aktualnie niedostępny yanosik
Początkujący
Brak treści wiadomości

[Uaktualnione dnia: pią, 08 listopad 2013 17:51]

bawełnica korówka [wiadomość #110085 (odpowiedź na #3277) ] pią, 08 listopad 2013 17:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
yanosik jest aktualnie niedostępny yanosik
Początkujący
jest sens teraz pryskać na to dziadostwo, czy dopiero na wiosnę? z niektórych odmian liście już poleciały, nigdy wcześniej tego nie było u mnie, w tym roku się pojawiła, pryskać pirimorem, actarą? tylko kiedy??

niby movento też na to działa ale pieruńsko drogi śor
Odp: bawełnica korówka [wiadomość #110096 (odpowiedź na #110085) ] pią, 08 listopad 2013 19:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Magister jest aktualnie niedostępny Magister
Zaawansowany
jeśli będzie jeszcze powyżej 15 stopni to opryskaj dursbanem ze zwilżaczem 3l na ha i dużo wody. Działa rewelacyjnie i w obecnej fazie nie zaszkodzi pożytecznym i pozostałości nie będzie.
Odp: bawełnica korówka [wiadomość #110106 (odpowiedź na #110085) ] pią, 08 listopad 2013 20:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
artek33 jest aktualnie niedostępny artek33
Początkujący
Ja bym nie pryskał szkada pieniędzy ta co zeszła na szyjkę korzeniową i niżej nawet tego nie poczuje a to ona na wiosnę wychodzi i lepiej ją wtedy przypilnować
Odp: bawełnica korówka [wiadomość #119930 (odpowiedź na #110106) ] wto, 25 marzec 2014 18:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
strzeslaw jest aktualnie niedostępny strzeslaw
Początkujący
Witam,panowie proszę o radę,kiedy najlepiej pryskać od bawełnicy korówki(pirymorem)teraz, czy może w połowie kwietnia? pozdrawiam
Odp: bawełnica korówka [wiadomość #120054 (odpowiedź na #119930) ] śro, 26 marzec 2014 22:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Stare podręczniki zalecają pierwszy oprysk na bawełnicę, po kwitnieniu... Myślę, że nie będzie większej różnicy - teraz czy za 2 tygodnie...Ale coś mi się zdaje że Pirimor będzie bardziej skuteczny, gdy będzie trochę cieplej...Pozdrawiam !
Odp: bawełnica korówka [wiadomość #120146 (odpowiedź na #120054) ] czw, 27 marzec 2014 21:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
sadownikasdfqwert jest aktualnie niedostępny sadownikasdfqwert
Nowy
Tereaz jest dobry moment na bawelnice.
Daje sie 1,5 l dursbanu + 1l Promanalu + zwilzacz.
Potrzebna jest dawka 500-600 l wody na ha.
Poprzedni wątek:Dużo starych zgniłków
Następny wątek:owocówka jabłkóweczka - 2014r.
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]