użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Pszczelarstwo » Przenoszenie uli
Przenoszenie uli [wiadomość #9736] czw, 01 listopad 2007 20:02 Przejdź do następnej wiadomości
maksik jest aktualnie niedostępny maksik
Początkujący
Jestem początkującym pszczelarzem i musze przenieść swoich kilka uli o jakies 50m, proszę o rade kiedy to zrobić aby nie zaszkodzić rodzinom, czy lepiej teraz jak się ochłodzi i pszczoły nie będą latać czy wiosną (podobno trudniej uchwycić właściwy moment)przed oblotem?
Ps. Szkoda że tu prawie nikt nie zagląda. Crying or Very Sad
Odp: Przenoszenie uli [wiadomość #9738 (odpowiedź na #9736) ] czw, 01 listopad 2007 23:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zdzich jest aktualnie niedostępny Zdzich
Maniak
Witam!
Najlepiej dobrze przemyśleć usytuowanie pasieki i samych uli na pasieczysku przed ich zasiedleniem.Jeśli musisz przestawić ule to najlepiej zimą.Przygotuj nowe miejsce na ul,tak żebyś mógł go na nim postawić bez żadnych poprawek.Ul przenoś delikatnie,bez kołysania,szarpania i stukania w ścianki lub daszek.Jeśli zrobisz to ostrożnie to pszczołom nic nie będzie.Powodzenia.

Pozdrawiam
Zdzich

http://images31.fotosik.pl/424/355e1b2ab0b5a739m.gif Staram się poprawnie pisać po polsku.
Odp: Przenoszenie uli [wiadomość #9765 (odpowiedź na #9738) ] pią, 02 listopad 2007 21:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jerzy45 jest aktualnie niedostępny jerzy45
Maniak
... Zdzich ma racje, ale zima ma różne oblicza... Ja bym proponował abyś przeniósł ule jak nastanie dłuższy okres ochłodzenia, tak że pszczoły nie będą wychodzić z ula, aby nie wracały na stare miejsce. Muszą poprostu zapomnieć o starym miejscu i jeśli się ociepli, to wychodząc muszą poznać nowe położenie. Nie przenoś czasami uli jak temperatura spadnie grubo poniżej zera, gdyż te pszczoły, które "odejdą" od kłębu są stracone. Teraz będzie dużo chłodnych i pochmurnych dni i możesz to zrobić, pamiętając o naszych radach....Wiosną szkoda każdej straconej pszczoły więc lepiej zrób to teraz.
_____pozdrawiam_____

[Uaktualnione dnia: pią, 02 listopad 2007 21:54]

___pozdrawiam_____

Powyższy tekst jest wyłącznie moją opinią, z którą się zgadzam i utożsamiam.
Odp: Przenoszenie uli [wiadomość #9779 (odpowiedź na #9736) ] sob, 03 listopad 2007 17:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
maksik jest aktualnie niedostępny maksik
Początkujący
Witam!
Dziękuje za szczere i dobre rady, jak sie troche ochłodzi przeniose ule a mam ich 5 sztuk warszawskich zwykłych - podobno najlepsze na początek przygód z pszczołami.
Odp: Przenoszenie uli [wiadomość #9818 (odpowiedź na #9779) ] nie, 04 listopad 2007 18:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam!
Każdy typ ula ma swoje wady i zalety.Ja preferuję ule korpusowe.Lekkie,łatwe do utrzymania w czystości i mnóstwo możliwości układania gniazda i miodni w zależności od stanu rodziny pszczelej i potrzeb pszczelarza.Ja zaczynałem od uli wielkopolskich bo uznałem,że to najlepszy kompromis między wymaganiami pszczelarza i pszczół.Wybór typu ula to bardzo ważna sprawa bo determinuje wybór np.miodarki i innych narzędzi i sprzętu pasiecznego,no i rodzaj pasieki-wędrowna czy stacjonarna.Warszawskie ule do przenoszenia to się raczej nie nadają.

Pozdrawiam
Zdzich

http://images31.fotosik.pl/424/355e1b2ab0b5a739m.gif Staram się poprawnie pisać po polsku.
Odp: Przenoszenie uli [wiadomość #9841 (odpowiedź na #9779) ] pon, 05 listopad 2007 17:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jerzy45 jest aktualnie niedostępny jerzy45
Maniak
Na początek każdy ul jest dobry. Najważniejsze, że masz chęć zajęcia się tymi stworzeniami. To musi być pasja, bo inaczej trudno sobie wytłumaczyć po co w ogóle człowiek "udomowił" pszczołe. Dla tego miodu??? Chyba nie.

___pozdrawiam_____

Powyższy tekst jest wyłącznie moją opinią, z którą się zgadzam i utożsamiam.
Odp: Przenoszenie uli [wiadomość #25463 (odpowiedź na #9736) ] czw, 23 kwiecień 2009 13:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sigmund jest aktualnie niedostępny Sigmund
Maniak
Ja mam następujący problem.Mam sąsiadujące wczesne i późne kwatery czereśni. Pszczoły ruszają wpierw na te kwitnące wcześniej ,a na późnych jakoś ciszej.
Wygląda na to ,że trzymanie uli w sadzie cały rok w tej sytuacji nie wystarczy,wypadałoby specjalnie na kwitnienie odmian późnych wstawić dodatkowe ule.

http://poema.pl/publikacja/52998-after-apple-picking
Odp: Przenoszenie uli [wiadomość #25466 (odpowiedź na #25463) ] czw, 23 kwiecień 2009 13:26 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Maniak
Nie wiem jak u Ciebie,ale u mnie zaczyna kwitnąć rzepak,który jest atrakcyjniejszy dla pszczół niż rośliny sadownicze.Wtedy niewiele pomoże wstawianie dodatkowych uli,chyba,że rzepak jest na tyle daleko,że pszczołom nie opłaca się do niego lecieć.No i mniszek w sadzie to lepiej wykosić.Susza też swoje robi.Słabe nektarowanie,ale zbieraczki pyłku latają po pyłek i przy okazji zapylają.

Pozdrawiam
Zdzich

Poprzedni wątek:Jak zlapac dziki rój
Następny wątek:Chemiczne zapylanie gatunków sadowniczych
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]