użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Ekonomika » Ekonomia w sadownictwie
Odp: Ekonomia w sadownictwie [wiadomość #11069 (odpowiedź na #11017) ] czw, 17 styczeń 2008 22:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
MarcinZachwieja jest aktualnie niedostępny MarcinZachwieja
Stały bywalec
Witam,
Z ciekawości i własnego zainteresowania tematem - jak ustalacie stawki podczas przerzedzanie ręcznego ? Stawka godzinowa ?

Pozdrawiam
Marcin Zachwieja
Odp: Ekonomia w sadownictwie [wiadomość #11088 (odpowiedź na #11069) ] sob, 19 styczeń 2008 14:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sigmund jest aktualnie niedostępny Sigmund
Maniak
Przy większości prac tego typu zaczynam od ustalenia jaką wydajność mozna osiągnąć. Wiadomo rok rokowi nierówny .Pracuję dwie trzy godziny ,wyliczam normę i jest zawsze szybciej niż na godzinę.

http://poema.pl/publikacja/52998-after-apple-picking
Odp: Co sadzić? [wiadomość #11668 (odpowiedź na #7013) ] pią, 08 luty 2008 16:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
witam jestem nowy i mam duzy problem otuz kupilem ziemie klasy 4a 4d o powiezchni 3.5h i doradzcie co mam posadzic chodzi mi tylko o jabłonie nie mam doswiadczenia z tako glebo bo mam juz sad ale na 1- 2 klasie i tam mam na podkładce m9 i jest okey czy na takiej glebie bez nawadniania będzie rosł sad na m9? nie chce aby owoce wpadły w przemienność dlatego was sie pytam i prosze o pomoc jakie odmiany i na jakiej podkładce proponujecie zaznacze że posiadam chłodnie. sprawa pilna bo chce zamówić dzewka. prosze o wypowiedzenie się pomologa jak również icus69 i innych .Ratujcie Sad
Odp: Planujemy sad [wiadomość #11679 (odpowiedź na #966) ] pią, 08 luty 2008 18:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Posejdon jest aktualnie niedostępny Posejdon
Zaawansowany
Stara prawda mówi że sadownicy ;sprzedają jabłka ' ale pieniążki biorą tylko za idareta ja wszystkie jonagoldowate i inne oddaję na obieralnie frytki wianki i spady a w komorach jest sam idared i dobrze na tym wychodzę
Odp: Co sadzić? [wiadomość #11689 (odpowiedź na #11668) ] pią, 08 luty 2008 20:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
tadekwrona napisał(a) dnia pią, 08 luty 2008 04:23

witam jestem nowy i mam duzy problem otuz kupilem ziemie klasy 4a 4d o powiezchni 3.5h i doradzcie co mam posadzic chodzi mi tylko o jabłonie nie mam doswiadczenia z tako glebo bo mam juz sad ale na 1- 2 klasie i tam mam na podkładce m9 i jest okey czy na takiej glebie bez nawadniania będzie rosł sad na m9? nie chce aby owoce wpadły w przemienność dlatego was sie pytam i prosze o pomoc jakie odmiany i na jakiej podkładce proponujecie zaznacze że posiadam chłodnie. sprawa pilna bo chce zamówić dzewka. prosze o wypowiedzenie się pomologa jak również icus69 i innych .Ratujcie Sad

Witam Tadku,
tak masz rację - na glebie I, II klasy drzewka na M9 radzą sobie dobrze bez nawadniania... na 4b może być z tym zdecydowanie gorzej - owocowanie będzie słabsze a owoce drobniejsze (choć tu już dużo zależy od samej odmiany)... a co do wyboru - nic nie piszesz o tym, jaki zamierzasz obrać kierunek zagospodarowania owoców, a to podstawa (eksport, sprzedaż hurtowa/detaliczna na rynku lokalnym czy giełdzie, możliwość zbytu odmian letnich, przemysł...). Ponieważ masz już doświadczenie, orientujesz się zapewne w możliwościach zbytu. I do tego przede wszystkim musisz dostosować strukturę nasadzeń. Ponieważ to 3,5 ha - na pewno nie ma co szaleć z ilością odmian (maksymalnie 2-3). Może napisz nam więcej, co zamierzasz robić z owocami? A może uzupełnienie już istniejących nasadzeń?
Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Co sadzić? [wiadomość #11692 (odpowiedź na #11689) ] pią, 08 luty 2008 20:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
wielkie dzięki pomologu za zainteresowaniem sie moim małym kłopotem(jestes w pożu gość)dotychczas jabłka mam na export i rynek lokalny mam odmiany takie jak champion jonagoldy idared golden i ligol czyli podstawowe.Myślalem na posadzeniu boskopa na m9 na tej glebie tj. 4a 4b ale czy sie uda nie wiem i nikt kogo znam nie ma tej odmiany na m9 i na takiej glebie a dlaczego podkładka m9 do boskopa to ma tendencje do przemiennosci no i jeszcze zapylacz to lepszy byłby gloster czy idaret? myslałem jeszcze nad ligolem na m9 ew.p60 ale nie wiem czy na tej podkładce nie wpadnie w przemienność a moze m26 championa i problem z głowy.i idareta na m7. Nie chce wprowadzac nowych odmian oprucz boskopa i odpadajo odmiany letnie .Boskop to na rynek lokalny.a co do stanowiska to miejsce nasłonecznione teren płaski.pozdrawiam
Odp: Planujemy sad [wiadomość #11693 (odpowiedź na #966) ] pią, 08 luty 2008 20:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Nie ma sprawy Smile Teraz wiemy już znacznie więcej... rozumiem więc, że nie miałbyś problemu ze zbytem 'Boskoopa' (i w grę nie wchodzi jedynie przemysł)... niestety - akurat ta odmiana ma dość duże wymagania glebowe (obawiam się, że w Twoich warunkach odbiłoby się to wyraźnie na wysokości plonu) i druga kwestia - u nas, na podkładce M9 (gleba III klasy) plonuje zdecydowanie przemiennie. Co do zapylaczy - zarówno 'Gloster' jak i 'Idared' są dobrymi zapylaczami dla 'Boskoopa' (choć nie najlepszymi). Podsumowując -na Twoim miejscu nie wybrałbym jednak tej odmiany - raczej zastanowiłbym się poważnie nad ostatnią podaną przez Ciebie opcją: 'Szampion'/M26 lub 'Idared'/M7 Pozdrawiam serdecznie Smile

[Uaktualnione dnia: pią, 08 luty 2008 20:57]

Odp: Planujemy sad [wiadomość #11696 (odpowiedź na #11693) ] pią, 08 luty 2008 21:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
pomologu z tego co napisałes to jednak boskop na m9 wpadnie w przemienność.Szkoda. a co sądzisz o ligolu na m9 lub p60 bo m26 odpada(chodzi o pobieranie wapna)ja mam ligola na m9 ale ziemia 1-2 klasa i jestem zadowolony ale co bedzie na 4a 4b? tak więc moze na p60? co o tym myślisz? bo sprawe championa idareta i boskopa uwazam za rozwiazaną dzieki tobie POMOLOGU .
Odp: Planujemy sad [wiadomość #11697 (odpowiedź na #966) ] pią, 08 luty 2008 21:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
To zapraszam Cię w takim razie do zapoznania się z opiniami w tym temacie:
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/m/0/ 1566/0/#msg_1566
Można z nich wyciągnąć wniosek, że w Twoim przypadku najbardziej wartościowa byłaby podkładka P60 dla 'Ligola' - ja jej nie mam, więc trudno mi się w tej kwestii wypowiadać. Co do M9 - przy tej glebie i bez nawadniania - mogą być problemy z wielkością owoców, wysokością plonu i wybarwieniem (tu dużo też zależy od stanowiska i warunków klimatycznych). Jeśli nie P60 to M7 (znów tylko kwestia wybarwienia owoców) Pozdrawiam serdecznie Smile

wisnie, czeresnia, czy sliwa? [wiadomość #17294 (odpowiedź na #204) ] nie, 06 lipiec 2008 08:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
lesmod jest aktualnie niedostępny lesmod
Początkujący
witam, mam do wykarczowania 3 ha sadu, zastanawiam się co posadzic na jego miejscu, sliwe, wisnie czy czeresnie? Ziemia IV klasa, gliniasta, feler w tym ze 10 km od domu,w perspektywie nawodnieni, co radzicie?
Odp: wisnie, czeresnia, czy sliwa? [wiadomość #17299 (odpowiedź na #17294) ] nie, 06 lipiec 2008 11:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SlawekS jest aktualnie niedostępny SlawekS
Maniak
ja bym od wiśni trzymał się z daleka, jak narazie to dośc ryzykowny interes, jeśli w okolicy nie ma szarki, to możnaby spróbować ze śliwą
start [wiadomość #19969 (odpowiedź na #204) ] czw, 23 październik 2008 13:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Tomek765 jest aktualnie niedostępny Tomek765
Nowy
Witam, ile potrzeba kasy na rozpoczęcie takiego biznesu?
Np. posiadam kilka ha ziemi więc jeden koszt juz odpada, a ile kosztuje sprzęt chłodnie itd. ?
Odp: start [wiadomość #19972 (odpowiedź na #19969) ] czw, 23 październik 2008 14:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SlawekS jest aktualnie niedostępny SlawekS
Maniak
Przy dzisiejszych cenach jabłek dużo za dużo Smile Wejdź na allegro i sobie popatrz na używany sprzęt. A ceny chłodni zależą od pojemnośći. Taka na ok 100 ton to pewnie gdzieś około 150 tys. zł
Odp: start [wiadomość #19973 (odpowiedź na #19969) ] czw, 23 październik 2008 14:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamcio jest aktualnie niedostępny kamcio
Zaawansowany
Jeżeli jeszcze nie masz sadu to go nie sadz, skoda kasy...,biznesu na tym nie zrobisz a kosztyogromne, lepiej idz do miasta i miej pewny zysk;) a ziemie mozesz podzielić na mniejsze części i np. miastowiczą na działki sprzedawać;)

Pozdro kamcio:)
Co sadzic ?? [wiadomość #22904 (odpowiedź na #204) ] wto, 17 luty 2009 21:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Jak myslicie co oplaca sie wsadzic, na co bedzie zapotrzebowanie? Czy wisnie, morele czy moze brzoskwinie. Wiem ze wszystkiego jest nasadzone ale moze cos bedzie schodzilo Razz
Odp: Ekonomia w sadownictwie [wiadomość #22927 (odpowiedź na #204) ] śro, 18 luty 2009 10:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
miszel jest aktualnie niedostępny miszel
Stały bywalec
Kolego obserwuj rynek, a on Ci powie co najbardziej jest chłonne. W obecnych latach, ceny są zmienne, zainteresowania owocami również. Więc mało kto podejmując decyzję ma 100% pewności do jej słuszności.

POZDRAWIAM
MISZEL
Odp: Ekonomia w sadownictwie [wiadomość #22936 (odpowiedź na #204) ] śro, 18 luty 2009 16:10 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Maniak
Jak tak obserwuje ten rynek to wydaje mi sie ze nic nie bedzie szlo Sad Crying or Very Sad
Poprzedni wątek:Bank spółdzielczy
Następny wątek:Za ile udalo sie sprzedac
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]