użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Wiśnia » Łutówka - wszystko o tej odmianie wiśni  (5) 1 Głosów
icon2.gif  Łutówka - wszystko o tej odmianie wiśni [wiadomość #4827] czw, 31 maj 2007 19:46 Przejdź do następnej wiadomości
DARECKI jest aktualnie niedostępny DARECKI
Zaawansowany
Po przymrozkach i po opadzie platkow myslalem ze bedzie niezle ze zbiorem, odmiana lutowka zaczela sie nabierac ale sie pomylilem.Teraz sypie sie i to ostro jak zostanie 30% to wszystko , wisienki spadajace maja tylko zalazek na pestke a jak jest u was ?????

[Uaktualnione dnia: nie, 16 marzec 2014 11:29] przez Moderatora

Odp: Sypie się Łutówka... [wiadomość #4871 (odpowiedź na #4834) ] pią, 01 czerwiec 2007 21:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
kolega jest przerażony. myślał że uszkodzeń będzie najwyżej 30% a teraz opadają żle zawiązane owoce. nie mają pestki. czerwienieją się i pac na ziemie. byliśmy właśnie w jego sadzie. teraz mówi że jak zostanie 30% to będzie cud. tak że nie martw się są ludzie w podobnej biedzie. Confused
Odp: Sypie się Łutówka... [wiadomość #4882 (odpowiedź na #4827) ] sob, 02 czerwiec 2007 08:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Nie ma sie co martwić, Mika stwierdził, że bedzie 70 % wiśni co w ubiegłym roku.
Odp: Sypie się Łutówka... [wiadomość #4885 (odpowiedź na #4827) ] sob, 02 czerwiec 2007 08:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
prymus jest aktualnie niedostępny prymus
Stały bywalec
Witam.
Jak ja bym z tego nie żył to też bym się nie martwił.
U mnie tak samo sypie się łutówka. Pozdrowienia
Odp: Sypie się Łutówka... [wiadomość #4888 (odpowiedź na #4885) ] sob, 02 czerwiec 2007 10:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sigmund jest aktualnie niedostępny Sigmund
Maniak
Ja na jesieni usunąłem swoją wisienkę. Zostawiłem parę drzew dla siebie i to był błąd. Mad Bo drzewka oblepione i nie sypie się a mnie nerwy biorą .

http://poema.pl/publikacja/52998-after-apple-picking
Odp: Sypie się Łutówka... [wiadomość #4889 (odpowiedź na #4827) ] sob, 02 czerwiec 2007 12:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Sigmund ! Ja tez mam drzewka oblepione, ale tylko na zewnętrznych stanowiskwch. W środku sadu, gdzie nie było wiaterku tragedia. Pozdro.
Odp: Sypie się Łutówka... [wiadomość #5346 (odpowiedź na #4827) ] czw, 14 czerwiec 2007 22:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
moze wymienmy sie spostrzezeniami na temat ilosci posiadanego towaru po opadzie u mnie zostalo ok 30% lutowki z tego co rok temu woj lubelskie
Odp: Sypie się Łutówka... [wiadomość #5357 (odpowiedź na #4827) ] pią, 15 czerwiec 2007 11:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jangor jest aktualnie niedostępny jangor
Nowy
Witam,
okolice Łowicza, 5 ha Łutówki, oceniam plon na ca 40% tego, co w roku ubiegłym.
Pozdrowienia dla Wszystkich
Odp: Sypie się Łutówka... [wiadomość #5490 (odpowiedź na #4827) ] wto, 19 czerwiec 2007 12:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
WALDI566 jest aktualnie niedostępny WALDI566
Początkujący
REJON LIPSKA RÓŻNIE JEST TAK ZE NIE MA NIC W SADZIE A SĄ ZE TROCHE JEST, ALE GENERALNIE TO JEST OK. 20-30% TEGO CO BYŁO W ZESZŁYM ROKU
PODOBNO TZW. ODROŚLÓWKI CZYLI NADWIŚLAŃSKIEJ NIE MA. POZDRAWIAM
Plon z łutówki? [wiadomość #5518 (odpowiedź na #4827) ] śro, 20 czerwiec 2007 11:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
viter jest aktualnie niedostępny viter
Początkujący
witam wszystkich forumowiczow
jakie jest wasze zdanie odnosnie plonowania łutówki?
ile mozna osiagnac ton z hektara?powiedzmy juz w 3-4 roku po posadzeniu i w nastepnych latach.przy zalozeniu ze wszystkie zabiegi ochronne byly robione sumiennie.
Odp: Plon z łutówki? [wiadomość #5529 (odpowiedź na #5518) ] śro, 20 czerwiec 2007 14:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
VincentVega jest aktualnie niedostępny VincentVega
Zaawansowany
Plon w 3-4 roku od posadzenia przy zachowaniu dobrej zdrowotności drzew, odpowiedniego nawożenia, ewentualnego nawadniania i wszystkich niezbędnych zabiegów agrotechnicznych oraz braku klęsk typu przymrozki i inne kataklizmy zależy przede wszystkim od ilości drzew na jednym hektarze. Myśle, że kilka kilogramów w czwartym roku z drzewa można założyć. Dodam jeszcze, że z 9 letniej groniastej uzyskiwałem nawet do 100 kg z drzewa (około 30-35 łobianek po 3 kg).

Pozdrawiam.
icon8.gif  Odp: Sypie się Łutówka... [wiadomość #6212 (odpowiedź na #4827) ] nie, 08 lipiec 2007 14:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
PO TYCH WIATRACH U MNIE LEZY PO 1-1.5KG POD DRZEWKIEM A U WAS??? Embarassed Embarassed Embarassed Mad Embarassed
Odp: Sypie się Łutówka... [wiadomość #6213 (odpowiedź na #4827) ] nie, 08 lipiec 2007 15:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jangor jest aktualnie niedostępny jangor
Nowy
Witam,
okolice łowicza, to samo, wiatr zrzuca dość dużo wiśni (odmiana Łutówka).
Pozdrawiam wszystkich
Odp: Plon z łutówki? [wiadomość #6307 (odpowiedź na #5518) ] wto, 10 lipiec 2007 17:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
wisienka jest aktualnie niedostępny wisienka
Nowy
Ja prowadzę hektarowy sad [ok 860 drzew] i w tym roku zbiorę ok 4 ton w 3 roku zbiorów. Myślę ze wiśni mogłobyc o tone więcej gdyby nie przymrozki
Odp: Plon z łutówki? [wiadomość #6610 (odpowiedź na #5518) ] wto, 17 lipiec 2007 00:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
ander jest aktualnie niedostępny ander
Początkujący
W tym roku
Trzylatki : 4 do 5 kg z drzewka na części kwatery której nie wykosił mróz , sadzone 4x2.
Rekordzistka : ośmioletnia łutówka , pierwsza w rzędzie - 43 kg.
A tak średnio to około 20- 23 kg z drzewa. Zresztą zależy w jakiej rozstawie sadzone.
Odp: Plon z łutówki? [wiadomość #6881 (odpowiedź na #5529) ] śro, 25 lipiec 2007 19:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Powiem szczerze , ze nie bardzo chce mi się dać wiarę w tę bajkę
Z jednego drzewa Groniastej do 100 kg.??? Dobre , dobre , dawno się tak nie uśmiałem , ale chociarz poczucie humoru dopisuje za co daję plusa. Ile drogi kolega ta groniasta ma wysokości i szerokości chyba jak stare duże drzewa Grabsztynu jeśli pamiętasz takową odmianę . Mam groniastą - 7 letni sad , niepowiem bo drzewa sa duże , muszę skracać czuby , ale nie zbieram więcej niż z jednego drzewka jak do 30 max 40 kg.Także pozdrawiam bajkopisarza za megadrzewo !!!które tak rodzi [img] Odp. odpowiedż na post pana Vincenta Vegi którą zamieścił powyżej :lol:

[Uaktualnione dnia: śro, 25 lipiec 2007 19:26] przez Moderatora

Odp: Plon z łutówki? [wiadomość #6882 (odpowiedź na #5518) ] śro, 25 lipiec 2007 19:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
No faktycznie, te 100 kg to byłaby niesamowita rewelacja - szczególnie w przypadku Groniastej Shocked U nas plony są bardzo zbliżone do wielkości o których wspominają ander i myszon41... z trzyletnich drzew w zależności od odmiany zbieramy od 3 do 7 kg (wyjątkiem jest bardzo plenna odmiana 'Turgieniewka' - 29 kg), z 6-letniej Groniastej od średnio 18 kg na F12/1 do 33 kg na antypce. Najwyższe plony są tradycyjnie z Łutówki - ale też nie przekraczają 45 kg z drzewa. Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Plon z łutówki? [wiadomość #6885 (odpowiedź na #5518) ] śro, 25 lipiec 2007 21:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Łutówka jest plenna, ale podstawowy problem mam z nierównym dojrzewaniem. Muszę zbierać na 2 razy, a za drugim razem juz mi ciężko rwaczy znaleść...
Będę powoli zastępował łutówkę czymś innym. Myślałem o gronastej na antypce. Jeśli daje 33 kg to można wytrzymać...

Odp: Plon z łutówki? [wiadomość #6889 (odpowiedź na #5518) ] śro, 25 lipiec 2007 22:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Tak, można i takie plony osiągnąć - z tym że jeszcze raz - to odmiana średnio plenna i nie będzie plonowała tak dobrze jak Łutówka... Jeśli uzyskujemy za owoce wyższą cenę, to warto ją sadzić. W przypadku tej odmiany trzeba jednak pamiętać, że bardzo dużo zależy od warunków glebowych i klimatycznych (wymaga dobrych i ciepłych stanowisk). Kwiaty są bardzo wrażliwe na przymrozki wiosenne i często bywają przez nie uszkadzane. Generalnie najlepiej odmiana ta udaje się w południowej, południowo-zachodniej Polsce i w Wielkopolsce. Słabiej plonuje w Polsce centralnej, a jeszcze gorzej w Polsce północnej i północno-wschodniej. Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Plon z łutówki? [wiadomość #6896 (odpowiedź na #5518) ] śro, 25 lipiec 2007 23:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Dziękuję serdecznie za radę!
Mam raczej przemysłówkę, ale i tak nie mogę zbierać całej łutówki z drzewa. Dużo czerwonych... Musze rozkładac na raty... Ta druga jest bardzo, bardzo wnerwiająca.
Glebę mam super, klimat też (Sandomierz). Powinno się udać.
Odp: Plon z łutówki? [wiadomość #6897 (odpowiedź na #5518) ] śro, 25 lipiec 2007 23:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Trudno zaprzeczyć - w tym roku nawet jakby ta nierównomierność dojrzewania była jeszcze bardziej widoczna... my zebraliśmy Łutówkę dość wcześnie, powiedzmy ok. 20% owoców nie osiągnęło właściwej barwy (zapowiadali intensywne opady co zresztą się sprawdziło), ale skup nie narzekał Very Happy Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Plon z łutówki? [wiadomość #6949 (odpowiedź na #5518) ] sob, 28 lipiec 2007 00:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
U mnie również w tym roku nastąpiło znaczne zróżnicowanie w dojrzewaniu łutówki i wydaje mi się , że jest to skutek przymrozków. Czas kwitnięcia uległ wydłużeniu. U mnie część kwiatu była rozwinięta przed przymrozkami , a część rozwinęła się dopiero kilka dni po przejściu fali zimna. Dotatkowo te które rozwinęły się tuż przed mrozem zniszczyło , na drugi dzień miały już czarne słupki. Przetrwały te które zawiązały przed zimnem i te które przeczekały mróz w pąku. Że dojrzają bardzo nierówno widać już było pod koniec maja kiedy miałem ogromne zróżnicowanie w wielkości zawiązków i do tego te małe wcale nie wyglądały na kandytatów do opadu.
Mniejsze zróżnicowanie , a w zasadzie jego brak miałem tylko w kwaterze posadzonej w rozstawie 4x2 i myślę , że właśnie sposób sadzenia i cięcia jest jedyną metodą wyrównania dojrzewania łutówki.
Odp: Plon z łutówki? [wiadomość #6976 (odpowiedź na #5518) ] sob, 28 lipiec 2007 21:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Jeśli nie Groniasta i nie Łutówka, to może Keleris?
Plonuje gorzej od Łutówki, ale lepiej od Groniasta. Owoce ładne i słodkie!
Odp: Plon z łutówki? [wiadomość #6978 (odpowiedź na #5518) ] sob, 28 lipiec 2007 22:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Wątek zboczył nieco z tematu Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Ale cóż , to chyba cecha kazdej przeciągającej się dyskusji.
Super z kombinowaniem z odmianami jest tylko jeden problem - rynek zbytu. Pytanie jest krótkie : Co zrobisz z ładną wiśnią , której napewno bedziesz miał mniej niż łutówki wtedy gdy przestaną brać na mrożenie ? Tak było u mnie w tym roku. Oddasz na przemiał to przy mniejszym plonowaniu napewno na swoje nie wyjdziesz. Pisałeś wcześniej , że masz problem i raczej przemysłówkę na łutówce , więc być może masz za duże i za bujne drzewa. Moja łutówka bez problemu idzie na mrożenie , jeżeli jest tylko taka możliwość , ale drzewa są mocno cięte.
Do Marcin
Pisząc że przymrozki wpłynęły na nierównomierność dojrzewania miałem to na myśli , że kwiaty które rozwinęły się w ciągu tych kilku dni z mrozem uległy zniszczeniu ( co mogłem zobaczyć tuż po mrozach). Zawiązały te z początku kwitnienia i z końca , a w srodku czarna dziura co spowodowało , że nierównomierność dojrzewania w tym roku była szczególnie widoczna.
A tak na marginesie to na razie chyba nikt do łutówki tak bardzo się nie zraża.

[Uaktualnione dnia: sob, 28 lipiec 2007 22:40]

Odp: Plon z łutówki? [wiadomość #7283 (odpowiedź na #6307) ] wto, 07 sierpień 2007 18:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
[quote title=wisienka napisał(a) dnia wto, 10 lipiec 2007 05:49]Ja prowadzę hektarowy sad [ok 860 drzew] i w tym roku zbiorę ok 4 ton w 3 roku zbiorów. Myślę ze wiśni mogłobyc o tone więcej gdyby nie przymrozki __________-------- prowadze ogród wiśniowy w dwóch kwaterach 200 drzew - 6 lat << zeszły rok >> i 360 drzew nasadzenie 3 - letnie . Obie odmiany to groniasta i panda 103 w zeszłym sezonie 2006 zebrałem ponad 5 ton z całości - uważam to za całkiem przyzwoity wynik - pozdrawiam Myszon41
łutówka ale na jakiej podkładce [wiadomość #9073 (odpowiedź na #4827) ] nie, 07 październik 2007 21:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kurowski00 jest aktualnie niedostępny kurowski00
Początkujący
witam wszystkich

zakładam mały sad wiśniowy, chciałem kupić wiśnie ale do końca nie wiem na jakiej podkładce wiem ze powinienem na "antypce"
(pole 4 5 i6klasa)ale polecają mi na " popielu" jest trochę droższa ale podobno lepsza nie wiem w czym dokładnie.Byłem u faceta w szkółce (jeszcze rośnie na polu) i z tego co zauważyłem to że na popielu jest niższa niż na antypce.

Proszę o jakieś porady , sugestie i doświadczenia.
jak to się ma do wzrostu, owocowania.

pozdrawiam marcin
Odp: łutówka ale na jakiej podkładce [wiadomość #9077 (odpowiedź na #9076) ] nie, 07 październik 2007 21:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kurowski00 jest aktualnie niedostępny kurowski00
Początkujący
co dokładnie przez to rozumiesz
Odp: łutówka ale na jakiej podkładce [wiadomość #9141 (odpowiedź na #9078) ] czw, 11 październik 2007 17:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam.Masz racje lepiej jabłko na przemysł posadzić.Pozdrawiam Cool
Odp: łutówka ale na jakiej podkładce [wiadomość #9624 (odpowiedź na #9073) ] pon, 29 październik 2007 17:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
ring26 jest aktualnie niedostępny ring26
Zaawansowany
łutówka dobrze wychodzi na ptasiej a na antypce jest chorowita i coroku coś wypada i trzeba nasadzać .
Odp: łutówka ale na jakiej podkładce [wiadomość #9630 (odpowiedź na #9073) ] pon, 29 październik 2007 19:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Uważam, że to bardziej wina nieodpowiedniego stanowiska (gleby) a nie podkładki... Pozdrawiam Smile

Odp: łutówka ale na jakiej podkładce [wiadomość #9633 (odpowiedź na #9073) ] pon, 29 październik 2007 21:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
ring26 jest aktualnie niedostępny ring26
Zaawansowany
Stanowisko jest to samo dla obu jednak upieram się przy swoim stwierdzeniu a mianowicie że czer ptas jest lepsza mam i wiem z doświadczenia POZDRAWIAM
Odp: łutówka ale na jakiej podkładce [wiadomość #9635 (odpowiedź na #9073) ] pon, 29 październik 2007 21:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Chodziło mi o coś innego - o ile może to być bardzo dobra gleba dla czereśni ptasiej, o tyle mniej właściwa dla antypki - i stąd te wypady... My też mamy 'Łutówkę' na obu tych podkładkach (klasa gleby II), ale nie zauważyliśmy istotnej różnicy w zdrowotności drzew (choroby drewna i kory) czy ilości wypadów - stąd moja niekoniecznie może słuszna sugestia Smile Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Wiśnie łutówka [wiadomość #11425 (odpowiedź na #11417) ] śro, 30 styczeń 2008 21:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
GizmoBumar jest aktualnie niedostępny GizmoBumar
Początkujący
Nic nie trzeba malować, jeśli to jest duży sad wiśniowy. Jeśli to kilka drzewek to można pomalować ale nie jest to koniczne. Co do uprawy to na twoim miejscu bym się zastanowił czy warto. Jak nie opryskasz i nie podsypiesz nawozu nic z tego nie będziesz miał. Na dodatek przyjdzie przymrozek i klapa.
Ale decyzja należ do ciebie!
Odp: Wiśnie łutówka [wiadomość #11428 (odpowiedź na #11417) ] śro, 30 styczeń 2008 21:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
stachlewski28 jest aktualnie niedostępny stachlewski28
Zaawansowany
Nie potrzeba malowac wisni wapnem chyba ze posypac wapno pod drzewko aby podnies ph.Zabiegów teraz sie niewykonuje, ciecie wykonuje sie po zbiorze owoców, mozna tez ciac wisnie wiosna ale niewczesniej jak w kwietniu a zabiegi chemiczne dopiero jak zaczynaja pekac paki.
Pozdrawiam Smile
Odp: Łutówka - wszystko o tej odmianie [wiadomość #22623 (odpowiedź na #4827) ] śro, 11 luty 2009 18:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jugolas jest aktualnie niedostępny jugolas
Początkujący
witam mam pytanko czy na łutówkę 1,75 w rzędzie to nie bedzie za ciasno jak myślicie?
Odp: Łutówka - wszystko o tej odmianie [wiadomość #22624 (odpowiedź na #22623) ] śro, 11 luty 2009 19:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
prymus jest aktualnie niedostępny prymus
Stały bywalec
Ciężko odpowiedzieć na twoje pytanie, ponieważ tak naprawdę nic nie wiadomo o klasie gleby itp.
Odp: Łutówka - wszystko o tej odmianie [wiadomość #22625 (odpowiedź na #22624) ] śro, 11 luty 2009 19:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jugolas jest aktualnie niedostępny jugolas
Początkujący
gleba 2 i 3 klasy
Odp: Łutówka - wszystko o tej odmianie [wiadomość #22628 (odpowiedź na #4827) ] śro, 11 luty 2009 19:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Nie, nie będzie Smile Choć jeżeli drzewka są na F12/1 już dużo bardziej bym nie zagęszczał Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Łutówka - wszystko o tej odmianie [wiadomość #23158 (odpowiedź na #4827) ] sob, 21 luty 2009 18:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Funkmaster jest aktualnie niedostępny Funkmaster
Zaawansowany
Co do tej odmiany to myśleliśmy o mechanicznym zbiorze owoców i sadzone drzewka były w rzędzie co 1,5 m. Przecinamy dość dużą ilość pędów i gałęzi. Ale przy takiej rozstawie dobrze jest też na zbiór ręczny. Więc w rozstawie 1,75 możesz sadzić.
Łutówka - wszystko o tej odmianie [wiadomość #77421 (odpowiedź na #4827) ] nie, 13 maj 2012 12:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
udajacygreka jest aktualnie niedostępny udajacygreka
Nowy
Witam
Planuję założyć sad wiśniowy pod zbiór kombajnem. Myślałem o łutówce na podkładce czereśni ptasiej ale nie wiem jaki zastosować rozstaw może koledzy coś poradzą?
Mam ziemie klasy I, II i III.
Jakie koledzy mają doświadczenia z klonem podkładki czereśni ptasiej - f12.Jest godny polecenia w przypadku łutówki pod zbiór mechaniczny

[Uaktualnione dnia: czw, 17 maj 2012 19:43] przez Moderatora

Poprzedni wątek:Debreceni Botermo - wszystko o tej odmianie
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]