użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Jabłoń - agrotechnika » Gęstość sadzenia  (2) 1 Głosów
Gęstość sadzenia [wiadomość #21640] śro, 07 styczeń 2009 12:23 Przejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
Witam.Mam takie pytanie jaki ma wpływ gęstość sadzenia na wielkość owoców,zapotrzebowanie w wode i inne składniki.Gleba 4 klasa bez nawadniania odmiana np.szampion ,golden,gala.Ngdzie nie spotkałem się z tym zagadnieniem w literaturze.Prosze o wasze wnioski na ten temat.Pozdrawiam
Odp: Gęstość sadzenia [wiadomość #21664 (odpowiedź na #21640) ] śro, 07 styczeń 2009 20:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam,
co do szampiona to bym go posadzic co 1,20m w rzadku, drugi rzadek 1m od tego drzewkami na przemian, na tzw.sznurówke. Następny rzadek drzewek za 4m i pózniej znowu dwa rzadki obok siebie z 1metrowa przerwa.
Natomiast do nasadzeń w przypaku pojedyńczych rzędów to 4x1m

pozdr
bartusiiiek
Odp: Gęstość sadzenia [wiadomość #21665 (odpowiedź na #21664) ] śro, 07 styczeń 2009 21:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
bartusiiiek napisał(a) dnia śro, 07 styczeń 2009 08:57

Witam,
co do szampiona to bym go posadzic co 1,20m w rzadku, drugi rzadek 1m od tego drzewkami na przemian, na tzw.sznurówke. Następny rzadek drzewek za 4m i pózniej znowu dwa rzadki obok siebie z 1metrowa przerwa...

Na 4 kl. gleby bez nawadniania? Skąd ten pomysł? Nie uważasz, że negatywnie wpłynie to na wybarwienie owoców i ich wielkość? Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Gęstość sadzenia [wiadomość #21666 (odpowiedź na #21665) ] śro, 07 styczeń 2009 21:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jugolas jest aktualnie niedostępny jugolas
Początkujący
Witam a czy 1,5 metra w rządku na 3.60 to zła kombinacja co do szampiona Razz
Odp: Gęstość sadzenia [wiadomość #21667 (odpowiedź na #21665) ] śro, 07 styczeń 2009 21:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jerzy45 jest aktualnie niedostępny jerzy45
Maniak
Na 4 klasie jabłka zapewne pięknie bez nawadniania się wybarwią... Smile Tylko w lata suche, a takie mamy będzie jabłko średnie lub małe. Ja tak mam sadzone drzewa z konieczności, gdyż brakowao mi wówczas ziemi, a chciałem wprowadzić nowe odmiany... Powiem krótko. Takiego sadzenia drzew, w zygzak nie polecam, gdyż wszystko jest niby Ok do czasu, aż przy oprysku masz przeciwko sobie wiatr, z którym nic nie możesz zrobić... ani z dołu do góry, ani z góry na dół... Połowa drzewa jest nie dopryskana i może przy systemicznych środkach jest jako tako, ale przy kontaktowych to już problem. Nowe nasadzenia mam już jednak tylko jako jednorzędowe...Takie sadzenie może ma i sens, ale podkładka musi być już minimum M26, albo coś z M106..

___pozdrawiam_____

Powyższy tekst jest wyłącznie moją opinią, z którą się zgadzam i utożsamiam.
Odp: Gęstość sadzenia [wiadomość #21675 (odpowiedź na #21640) ] czw, 08 styczeń 2009 07:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Ludzie pytanie moje więzało sie "jaki wpływ gęstości sadzenia ma na wielkość, jakość jabłek i na zaptrzebowanie w wode" czy jak posadze dzewko co 2m. to jabłka będo ładniejsze od tych co obok w drugim rządku są posadzone co 1.5m.(podkładka np.m26).Czy na glebie 4 klasy jest uzasadnione sadzić rzedziej np.co 2m. dla odmiany np. golden na m26.Ma ktoś doświadczenia na tym punkcie? A i jeszcze nie piszcie jak byście zasadzili w jakoś "sznurówke" tylko odpowiedzcie konkretnie na moje pytanie i temat się zmknie.POZDRAWIAM
Odp: Gęstość sadzenia [wiadomość #21681 (odpowiedź na #21675) ] czw, 08 styczeń 2009 14:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
norekn jest aktualnie niedostępny norekn
Zaawansowany
Przy gęstym sadzeniu całościowy plon z ha będzie wyższy,lecz wielkość owoców będzie mniejsza.Szczególnie będzie to zauważalne po kilku latach,gdy drzewa nabiorą oczekiwanych rozmiarów.Pozdrawiam.

norekn
Odp: Gęstość sadzenia [wiadomość #21683 (odpowiedź na #21681) ] czw, 08 styczeń 2009 15:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
stachlewski28 jest aktualnie niedostępny stachlewski28
Zaawansowany
Nie wiem dlaczego uwazasz (norekn), że wielkość owoców bedzie mniejsza. Ja mam posadzonego Idareta na M7 co 1,5x4. I niema róznicy w owocach czy sa sadzone co 2m, 3m czy 1,5m. Trzeba odpowiednio ciąc, nawozić i przerzedzać owoce i wszystko jest ok (dobrze sie wybarwiają).
Pole naktórym sie znajduje Idaret to kl 4a niema nawodnienia.
mam tez Jonagoreta na M26 co 1,5m. I Szampiona na MM106 lecz posadziłem co 2m i to zaduzo. Teraz jak bym sadził na 106 to 1,7-1,8m x4.
Pozdrawiam.
Odp: Gęstość sadzenia [wiadomość #21689 (odpowiedź na #21640) ] czw, 08 styczeń 2009 20:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Również zgadzam się z poprzednikiem, wystarczy odpowiednio nawozic, stosowac odzywki dolistne, przerzedzanie itp i wszystko powinno byc ok. Gęstość sadzenia ma zasadniczy wpływ na owoc, przy gęstych nasadzeniach jabłko może być mniejsze, słabiej wybarwione, chodz owoców ilościowo jest na pewno wiecej. Przy odpowiednim stosowaniu środków ochrony roślin nie powinno być problemów z otrzymaniem ładnego owocu.

pozdrawiam
bartusiiiek
Odp: Gęstość sadzenia [wiadomość #22350 (odpowiedź na #21689) ] śro, 04 luty 2009 17:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Chcę posadzić Topaza na M26 oraz Rubinolę na M9 na 5 kl. gleby bez nawadniania: 1,5-2 m w rzędzie i 3,5-4 m między rzędami? Jak sądzicie w jakiej rozstawie z tego zakresu lepiej będzie aby drzewa w miarę normalnie rosły i nie trzeba było ich katować zbytnim cięciem?
Odp: Gęstość sadzenia [wiadomość #22404 (odpowiedź na #21640) ] pią, 06 luty 2009 01:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
testosteron78 jest aktualnie niedostępny testosteron78
Początkujący
M9, V klasa i brak nawadniania Shocked Czy aby na pewno? Jakis czas temu mialem kwaterke idareda M26 na V klasie w rozstawie 3.5x0.7 i nie trzeba go bylo wcale katowac cieciem. Niestety przemarzl dwa lata temu i w tym miejscu rosnie teraz wlasnie topaz na M26 rozstawa 3.5x1
Odp: Gęstość sadzenia [wiadomość #22410 (odpowiedź na #21640) ] pią, 06 luty 2009 14:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam,
nie znam tych odmian, ale moim zdaniem jest odpowiednia, tylko nalezy uwazac zeby dobrac odpowiednia podkladke i na sprzedawcow(żeby nie wepchnęli innych odmian-najlepiej kupowac w szkolkach)

pozdrawiam
bartusiiiek
Odp: Gęstość sadzenia [wiadomość #22412 (odpowiedź na #22410) ] pią, 06 luty 2009 16:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Co zatem polecacie na podkładkę dla Rubinoli (rośnie mocno jak Rubin a zatem dla Rubina) i jak gęsto sadzić aby te drzewa nie wyrosły zbyt potężne?
Odp: Gęstość sadzenia [wiadomość #22415 (odpowiedź na #21640) ] pią, 06 luty 2009 17:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Może w opisach tych odmian zbyt małą uwagę przykłada się do jednej kwestii - wymagają one przede wszystkim gleb ciepłych, o uregulowanych stosunkach wodnych. To jest doskonale widoczne w różnicy plonów. I owszem - drzewa rosną silnie, więc ogólnikowo przyjmuje się że przeznaczone są dla nich podkładki karłowe. Ale u Ciebie jest 5 klasa gleby (a to akurat jedyny od Ciebie czynnik niezależny)... Na Twoim miejscu poważnie zastanowiłbym się czy to stanowisko jest właściwe dla uprawy tej odmiany - to odmiana na tyle popularna, że liczę na opinie kolegów którzy mają u siebie taką kombinację. Sam jestem ciekaw jakie plony uzyskują z jednostki powierzchni Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Gęstość sadzenia [wiadomość #22416 (odpowiedź na #22415) ] pią, 06 luty 2009 18:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Co zatem polecacie na podkładkę dla Rubinoli na V klasę bez nawadniania aby te drzewa nie wyrosły zbyt potężne? Podkładka P60 1,5x3,5m będzie odpowiednią rozstawą?
Odp: Gęstość sadzenia [wiadomość #22427 (odpowiedź na #21640) ] pią, 06 luty 2009 21:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
red007 jest aktualnie niedostępny red007
Początkujący
Przemyśl jeszcze raz dobór podkładek.Obecnie szkółki zaczynają produkować Topaza na mocniejszych podkładkach M7 a nawet A2.To jest coś podobnego jak z Idaredem.Topaz rośnie tylko odrobinę mocniej.Dla celów produkcji ma to kapitalne znaczenie a o tym nie pisałeś czy przemysł,czy deserowa.
Rubinole mam na M26,klasa 4b i uważam,że to w sam raz i tu minimum 1,5 m.W przypadku rubinoli cięcia nie unikniesz,taka jej uroda.
Moje obserwacje nie muszą być miarodajne,bo sadownictwo to moje hobby,nie zawód,dlatego rady Pomologa i innych zawodowców są cenniejsze.
Odp: Gęstość sadzenia [wiadomość #22738 (odpowiedź na #21640) ] sob, 14 luty 2009 22:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kosin jest aktualnie niedostępny kosin
Stały bywalec
Odradzam Ci tą odmianę. 2 lata temu wyrwałem. Szkoda pola. A jeśli już to miałem na 4klasie ziemi M26 i rosła baaaaardzo silnie. Ale owoców na drzewie 4letnim było może 6kg. To policz że miałem 560drzew. Wydajność słabiutka. Nie wiem może na podkładkach karłowych lepiej owocuje. Jak chcesz aby była wydajna musisz jej odginać gałęzie co roku do pozycji poziomej albo stosować uszczykiwanie.

[Uaktualnione dnia: sob, 14 luty 2009 22:09]

Odp: Gęstość sadzenia [wiadomość #24680 (odpowiedź na #22738) ] nie, 05 kwiecień 2009 04:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Cytuj:

Mam takie pytanie jaki ma wpływ gęstość sadzenia na zapotrzebowanie w wodę?

Bardzo duże, czym gęściej sadzisz tym więcej wody potrzeba, a jak za gęsto to już tylko z nawadnianiem.

A co sądzicie o TOPAZ na P14, Jaką rozstawę zalecacie? Czy drzewa będą podobnej wielkości jak Rubinola na P60?

[Uaktualnione dnia: nie, 05 kwiecień 2009 05:16] przez Moderatora

Odp: Gęstość sadzenia [wiadomość #24695 (odpowiedź na #24680) ] nie, 05 kwiecień 2009 11:45 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Maniak
andrzejjerzy napisał(a) dnia nie, 05 kwiecień 2009 04:45

...A co sądzicie o TOPAZ na P14, Jaką rozstawę zalecacie? Czy drzewa będą podobnej wielkości jak Rubinola na P60?

Moim zdaniem drzewa odmiany 'Topaz' na P14 będą rosły zbyt silnie - na pewno silniej niż 'Rubinola' na P60 Pozdrawiam Smile

Poprzedni wątek:Nawożenie jabłoni
Następny wątek:Wiosenne zabiegi w sadzie jabłoniowym
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]