użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Nawadnianie » Nawadnianie w sadach  (4) 1 Głosów
Nawadnianie w sadach [wiadomość #1560] wto, 30 styczeń 2007 12:56 Przejdź do następnej wiadomości
adas1 jest aktualnie niedostępny adas1
Początkujący
witam
chciałbym się dowiedzieć czy ktoś zna jakiś pewny sposób na obliczenie wydajności pompy tak aby cały system był ze sobą zgrany,
biorąc pod uwagę hydrofor, filtr żwirowy, wielkość nawadnianego obszaru, głębokośc studni itp.
proponuje podawać parametry dla 2ha, żeby każdy mógł sobie policzyć
dane wartości dla własnych potrzeb. jeśli ktoś ma wiedze na temat zasypywania odpowiednimi pokładami filtru żwirowego, oraz minimalnej wielkości takiego filtru (jaki areał), proszę o informacje.
pozdrawiam
Odp: nawodnienie [wiadomość #1623 (odpowiedź na #1560) ] czw, 01 luty 2007 12:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
grzesiekkaz jest aktualnie niedostępny grzesiekkaz
Zaawansowany
współpracował może ktos z firmą MILEX z Dobrzykowa, pow. płocki??? Będe wdzięczny za wszelkie opinie
pozdrawiam
Materialy o nawadnianiu w sadach karłowych [wiadomość #2505 (odpowiedź na #1560) ] pon, 12 marzec 2007 11:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
Witam.Jestem studentem 5 roku na sggw.Szukam jakis materiałow do pracy inżynierskiej na temat "Nawadnianie w sadach karłowych" .Bylbym wdzieczny za materialy pomocnicze.Mój adres mailowy mentryb@wp.pl Dziekuje za wszelką pomoc.

[Uaktualnione dnia: pon, 12 marzec 2007 11:19] przez Moderatora

Odp: Materialy o nawadnianiu w sadach karłowych [wiadomość #2515 (odpowiedź na #2505) ] pon, 12 marzec 2007 20:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Witam,
bibliotekę na uczelni macie naprawdę bogatą - z pewnością znajdziesz wiele pozycji literatury. To temat dość popularny - szukaj m.in. prac S. Drupki i W. Tredera. Najpierw książki tematyczne i ogólne podręczniki, później czasopisma ogrodnicze, w przypadku twojego tematu koniecznie materiały z konferencji, na koniec sięgnij po prace magisterskie i doktorskie. Obowiązkowo wizyta w ISIK w Skierniewicach (masz niedaleko) i tam też zaliczenie biblioteki. Warto też porozmawiać ze specjalistami. Powodzenia
Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: nawodnienie [wiadomość #2780 (odpowiedź na #1623) ] nie, 01 kwiecień 2007 21:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tomwoj jest aktualnie niedostępny tomwoj
Nowy
U MNIE MILEX ROBIL NAWODNIENIE POLECAM TYLKO MOCNO SIę TARGUJ,A JEśLI CHODZI O FILTR TO PROSZE DZWONIć TO PODPOWIEM 603581670
Odp: nawodnienie [wiadomość #2784 (odpowiedź na #2780) ] pon, 02 kwiecień 2007 06:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
a skąd jesteś???
Odp: nawodnienie [wiadomość #2788 (odpowiedź na #1560) ] pon, 02 kwiecień 2007 10:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
witia jest aktualnie niedostępny witia
Zaawansowany
Timon Kolega podaje namiary a Ty z takim pytaniem nie traktuj forum jak chatu .Pytanie bylo by zasadne gdybys miemiał nr tel.
Odp: nawodnienie [wiadomość #2792 (odpowiedź na #1560) ] pon, 02 kwiecień 2007 17:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
wojus83 jest aktualnie niedostępny wojus83
Stały bywalec
witam
mam pytanie odnosnie kosztów nawodnienia. nie mam jeszcze zalozonego wiec nie wiem jak to sie ksztaltuje. planuje zalozyc instalacje na 5 ha i zastanawiam sie z jakimi kosztami musze sie liczyc. nie mam nawet beczki, wode mam z wodociagow. drzewa posadzone 5x3 i 6x4. chodzi mi o orientacyjne koszty (przedzial) na hektar czy calosc. i jeszcze jedno-czy da to sie zrobic samemu czy lepiej zdac sie na firme?
pozdrawiam

[Uaktualnione dnia: pon, 02 kwiecień 2007 17:24]

Marek
Odp: nawodnienie [wiadomość #2804 (odpowiedź na #2792) ] pon, 02 kwiecień 2007 21:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
witam
ja zrobiłem sam i jak narazie (po pierwszym sezonie) sie sprawdza. możesz przebierać w dość dużej ilości producentów, a to oznacza że wachania kwoty mogą być znaczne. dla przybliżenia ceny akyualne (po negocjacjach) 1m studni głębinowej 110-130zł, pompy (w zależności od mocy) 1000-5000zł, rura na magistrale (63mm) ok 4,60zł/m, (w zależności od producenta), rura na poprzeczki o (mniejszej średnicy 50mm)3zł/m, taśmy kroplujące 40-50gr/m, zawory, zaworki trojaki, złączki, nypelki itp itd. wedłóg mich obserwcji najdroższa jest studnia i przyłącze elek.
pozdrawiam
Odp: nawodnienie [wiadomość #2806 (odpowiedź na #1560) ] pon, 02 kwiecień 2007 21:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kadlubix jest aktualnie niedostępny kadlubix
Początkujący
linia kroplujaca bez kompensacji ciśnienia średniej jakości ok 1 zł/m * 2500 m = 2500 zł/ ha; jest to wydatek tylko na sama linię kroplujacą do tego dochodzą koszty zaślepek, łączników, opasek, trójników , zaworów, głównych lini doprowadzających wodę (PE 75 ok 10zł/mb), reduktorów ciśnienia. Zużycie wody na nawodnienie 1 ha to około 5-7 m3/ h przy ciśnieniu ok 1,5-2 atm.
Założyc można samemu ( to jak klocki Lego), tylko fachowiec musi dobrac linię nawadniajacą do posiadanych zasobów wody.
Odp: nawodnienie [wiadomość #2817 (odpowiedź na #1560) ] pon, 02 kwiecień 2007 22:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
wielkie dzieki za odzew Smile
mam jeszcze jedno pytanie:znacie moze jakas literature, albo linki na ten temat, jak to zrobic, co wybrac itp, bo jestem w tym temacie totalnym laikiem

pozdrawiam Cool

[Uaktualnione dnia: pon, 02 kwiecień 2007 22:47]

Marek
nawodnienie [wiadomość #3144 (odpowiedź na #1560) ] nie, 15 kwiecień 2007 12:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dareks55 jest aktualnie niedostępny dareks55
Stały bywalec
Witam wszystkich

mam pytanie odnosnie magistrali.chcialem zapytac czy trzeba robic jakies korki spustowe aby spuszczac na zime z magistrali wode???rury bede mial jutro z milexu,dolki juz wykopalem na glebokosc 50-60cm.prosze o pomoc.
pozdrawiam wszystkich Smile
Odp: nawodnienie [wiadomość #3145 (odpowiedź na #3144) ] nie, 15 kwiecień 2007 13:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
ile placiles za metr???
Odp: nawodnienie [wiadomość #3160 (odpowiedź na #3144) ] nie, 15 kwiecień 2007 20:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
wszystkie rozwiązania są dobre byle były skuteczne
Odp: nawodnienie [wiadomość #4633 (odpowiedź na #1560) ] nie, 27 maj 2007 21:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
augustsad jest aktualnie niedostępny augustsad
Nowy
Witam mam pytanie czy ktoś z Was wie gdzie można w miare tanio kupić przewód ziemny 4 żyłowy do pompy głębinowej.Musi podołać silnikowi o mocy 3-4kV.Pozdrawiam
Odp: nawodnienie [wiadomość #4654 (odpowiedź na #1560) ] pon, 28 maj 2007 13:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sigmund jest aktualnie niedostępny Sigmund
Maniak
Właśnie dostałem pocztą "Nawadnianie roślin" z PWRiL. Jest to podręcznik akademicki ,o nawadnianiu niby tylko sadów 30 stron, ale wygląda na warty przeczytania.Lubie takie książki można z ich pomocą poszerzyć wiedzę , a nie tylko praktyczne instrukcje uprawowe Smile.Jeśli ktoś szuka podstawowych informacji ogólnych to dobra pozycja.

[Uaktualnione dnia: pon, 28 maj 2007 13:20]

http://poema.pl/publikacja/52998-after-apple-picking
Odp: założenie filtru [wiadomość #4668 (odpowiedź na #4659) ] pon, 28 maj 2007 17:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
huberciks jest aktualnie niedostępny huberciks
Początkujący
witam
dziwi mnie czemu filtr na spodzie studni bo one sie zapychaja i pozniej pompa lapie powietrze...
ale do rzeczy studnia moze nie byc osadzona na skale albo moze byc zbyt silna pompa i ciagnie jakas kuzawke....

najlepiej spytaj innych studniarzy albo geologa i sie dowiesz...
albo wczesniej popytaj w sasiedztwie moze ktos tez to przerabial...
pozdrawiam
Odp: założenie filtru [wiadomość #4794 (odpowiedź na #4668) ] czw, 31 maj 2007 10:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
daridari jest aktualnie niedostępny daridari
Zaawansowany
Proponowałbym zrobić badania różnych próbek wody - pobranej w odstępach kilkugodzinnych. Sprawdzisz, czy to żelazo, czy coś innego. Jak żelazo, to filtr piaskowy.
udrożnianie lini kroplujących [wiadomość #7036 (odpowiedź na #1560) ] wto, 31 lipiec 2007 13:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
witam
czy znacie jakąś skuteczną metodę? nie posiadam odżelaziacza ani żadnych filtrów, i po drugim sezonie dziurki zaczynają zachodzić kamieniem Shocked . czy ktoś stosował metodę przepłukiwania 0,4% roztworem kw. azotowego (SAD 5/6.2007)
pozdrawiam
Odp: udrożnianie lini kroplujących [wiadomość #7108 (odpowiedź na #7036) ] czw, 02 sierpień 2007 22:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
witam
czy stosowałeś tą metodę osobiście?
prosił bym o wskazówki tzn.
w jaki sposób podawałeś roztwór do taśm?
w jakim stężeniu?
przez jaki czas roztwór płynął przez taśmy?
czy nie uszkadza to drzewek (czy taśmy odsunąć)?
pozdrawaim
Odp: udrożnianie lini kroplujących [wiadomość #7146 (odpowiedź na #7036) ] pią, 03 sierpień 2007 22:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
darek jest aktualnie niedostępny darek
Maniak
pierwsz podstawowa metoda to ażebylinie kroplujące były dziurkami do góry
A co do kwasu masz zbiornik wlewasz 100ml lub 150ml na 1000l wody i lejesz kwas zmięcza wode morzesz dawć nawuz do fertygacji oprucz salety wapniowej
idz do sklepu i zapytaj się czy nielepiej kupić filter bo on jest tańszy niż linie kroplujące
pozdrawiam Rolling Eyes
Odp: udrożnianie lini kroplujących [wiadomość #7168 (odpowiedź na #7036) ] sob, 04 sierpień 2007 16:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SlawekS jest aktualnie niedostępny SlawekS
Maniak
filtr tak, ale odżelaziacz już nie powiedziałbym
Odp: udrożnianie lini kroplujących [wiadomość #7210 (odpowiedź na #7036) ] nie, 05 sierpień 2007 16:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
darek jest aktualnie niedostępny darek
Maniak
znalazłem ciekawy artykł na ten tema

www.ho.haslo.pl/article.php?id=1368

pozdrawiam Rolling Eyes
Odp: nawodnienie [wiadomość #10837 (odpowiedź na #1560) ] śro, 09 styczeń 2008 12:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Witam
szukam rzetelnej, uczciwej(no i niedrogiej Very Happy firmy wykonującej nawadnianie. jesli ktoś robił ostatnio i jest zadowolony prosiłbym o podanie namiarów (najlepiej wielkopolska ale niekoniecznie-wiadomo że najwięcej jest w okolicach Grójca, Skierniewic)
pozdrawiam

Marek
Odp: nawodnienie [wiadomość #10942 (odpowiedź na #1560) ] nie, 13 styczeń 2008 20:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
czy naprawde w naszym kraju nie ma firm godnych polecenia Very Happy koledzy nie zasmucajcie mnie Razz proszę o radę Cool

Marek
Odp: nawodnienie [wiadomość #10963 (odpowiedź na #1560) ] pon, 14 styczeń 2008 17:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
witam
do kolegi wojus83
jak chcesz rzetelnie to zrób sam,
jak chcesz uczciwie to zrób sam,
a jak chcesz tanio to też zrób sam,
nie takie nawodnienie straszne jak Firmy mówią Razz
wystarczy podpatrzyć, popytać znajomych, w sklepie, na forum.
pozdrawiam i powodzenia Very Happy
Odp: nawodnienie [wiadomość #11002 (odpowiedź na #1560) ] pon, 14 styczeń 2008 22:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
hehe Very Happy wiadoma sprawa Adaś, jednak sprawa wygląda tak, że chcę ubiegać się o dofinansowanie do tej inwestycji a co za ty idzie potrzbuję profesjonalnego podejscia-tzn kosztorysu, pewnie jakis certyfikatów itd... wiem że do wniosku potrzebuje kosztorys, który takie firmy wykonuja bezpłatnie (oczywiście jesli póżniej to one będą to nawodnienie zakładac) sam jestem zielony-ale gdyby nie ten wniosek pewnie i tak bym sie bawił, ale w takiej sytuacji musze mieć wszystko dopięte na ostatni guzik... więc ciągle licze, że jednak ktoś mi cos poleci Smile
pozdrawiam

Marek
Odp: nawodnienie [wiadomość #11056 (odpowiedź na #1560) ] czw, 17 styczeń 2008 09:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
W takim razie spytam inaczej- moze ma ktoś doświadczenia z ktoras z tych firm: TANAKE, NETAFIM-IRRYGACJA, QUERCUS. jesli tak prosze o opinie Smile
pozdrawiam

Marek
Odp: nawodnienie [wiadomość #11121 (odpowiedź na #11056) ] nie, 20 styczeń 2008 19:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kurowski00 jest aktualnie niedostępny kurowski00
Początkujący
witam
ja robiłem nawodnienie z dofinansowaniem (SAPARD) robiła mi to firma ze Skierniewic SOLDRIP (Pan Treder,w instytucie w Skierniewicach pracuje jego brat i zajmuje się nawodnieniami, więc panowie mają wielką wiedzę) wszystko od nich kupiłem a wykopy i montaż linii robiłem sam, wszystko mi powiedzieli i pokazali tak że od tamtej pory ułożyłem parę instalacji sam (działają bez zarzutu.
mają dobrej jakości towar,można gdzie indziej kupić tańszy ale gorszy,sprawdziłem osobiście że pozorna oszczędność wychodzi drożej

pozdrawiam marcin
Odp: nawodnienie [wiadomość #11122 (odpowiedź na #1560) ] nie, 20 styczeń 2008 19:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
wilekie dzieki za odzew Smile
pozdrawiam

Marek
Odp: Nawadnianie w sadach [wiadomość #11404 (odpowiedź na #1560) ] śro, 30 styczeń 2008 13:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Witam
czy ktoś z was zna skutki nawadniania prosto z wodociągu? (tzn bez zbiornika w którym woda stoi przez jakis czas) firma wykonująca nawodnienie zaproponowała mi taki sposób nawadniania jako najtańszy (co oczywiste-nie trzeba miec ani zbiornika ani używać pompy) jednak słyszałem opinie że taka woda bezpośrednio z wodociągu niezbyt korzystnie wpływa na drzewka-moze ktoś zna się na tym i rozwieje moje wątplkiwości??? proszę o opinie!!!!
pozdrawiam

Marek
Odp: Nawadnianie w sadach [wiadomość #11435 (odpowiedź na #11404) ] czw, 31 styczeń 2008 02:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kurowski00 jest aktualnie niedostępny kurowski00
Początkujący
witam
może nie to o co pytasz ale:
1. może koszt wiercenia studni i pompy jest spory ale przelicz ile będziesz zużywał metrów sześciennych wody do nawodnienia i ile za nią zapłacisz (idzie jej niemało, ja u siebie w instalacji założyłem wodomierz 2 lata temu i po dwóch sezonach gdybym miał za tą wodę zapłacić cenę jak w wodociągu to prawie koszt wiercenia studni. Mam pompę tylko 1.9kw wydajność 5 m.sześciennych na 1h ale sześć sekcji. W lato chodzi prawie na okrągło. nie pamiętam ile nakręcił licznik ale na jesieni gdy patrzyłem to metrów przez 2 lata nakręcił tyle że cho cho

2.jeśli chcesz legalnie używać wodę z wodociągu do nawodnienia to musi ci na to zgodzić właściciel wodociągu (najczęściej gmina)rozmawiałem raz z jednym gościem który chciał nawadniać truskawki z wodociągu i gmina nie zgodziła się.

3.z wodociągu w lato w czasie suszy kiedy tobie potrzeba najwięcej wody może braknąć wody albo mogą ci zabronić używać ( nieważne że ty jesteś poważnym odbiorcą, są ważniejsze piorytety.

Może zanudzam ale chcę podzielić się swoją wiedzą
Marcin
Odp: Nawadnianie w sadach [wiadomość #11442 (odpowiedź na #1560) ] czw, 31 styczeń 2008 11:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
znam te fakty o których piszesz, studnie mam zamiar wykonać w pozniejszym czasie-na razie nie stac mnie a instalacja ma mnie chronic przed susza(lekka ziemia) a nie tyle polepszac jakosc owocow (sad i tak zacznie owocowac za jakies 4 lata-czeresnie pienne) dowiadywalem sie w gminie i pozwola mi nawadniac nawet podczas suszy-oczywiscie w godzinach nocnych...
ponawiam wiec pytanie czy woda prosto z wodociagow moze zaszkodzic drzewkom?? jesli kotos wie cos na ten temat prosiłbym o wypowiedz!!!!
pozdrawiam

Marek
Odp: Nawadnianie w sadach [wiadomość #11453 (odpowiedź na #11442) ] czw, 31 styczeń 2008 20:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Sigmund jest aktualnie niedostępny Sigmund
Maniak
To zależy jaka to woda. Ile dodają chloru. Różnice potrafią być spore bo jak pojadą do rodziny w mieście wodę czuć strasznie .
Dodam też ,że gmina może być przychylna ,ale może chyba przyjść odgórny zakaz w czasie dużej suszy i wtedy masz problem.
Pozdrawiam

http://poema.pl/publikacja/52998-after-apple-picking
Odp: Nawadnianie w sadach [wiadomość #11537 (odpowiedź na #1560) ] pon, 04 luty 2008 13:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Pawel1 jest aktualnie niedostępny Pawel1
Zaawansowany
Brak treści wiadomości

[Uaktualnione dnia: nie, 10 luty 2008 11:18]

Odp: Nawadnianie w sadach [wiadomość #11974 (odpowiedź na #1560) ] pon, 18 luty 2008 21:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam, jestem pracownikiem firmy nawodnieniowej i na wstępie chciałbym rozwiać mit, że samodzielnie wykonana instalacja będzie tańsza od kupionej w firmie. Jakkolwiek nawodnienie sadu jest stosunkowo proste to wciąż jest spora szansa na zrobienie sobie niewydolnej i nietrwałej instalacji. Jeżeli chcecie państwo oszczędzać to targujcie się i porównujcie oferty kilku firm.
Każda instalacja pod względem hydraulicznym jest inna i dlatego skopiowanie skutecznego rozwiązania od sąsiada nie gwarantuje poprawnego działania - jeżeli państwo przewymiarujecie elementy instalacji wtedy przepłacicie.
Wątpię, że kupując sprzęt otrzymacie takie rabaty jak firmy profesjonalne - kupując z kolei wszystko najtańsze ucierpi trwałość waszej instalacji a wzrośnie jej awaryjność.
Mogę to udowodnić przykładami z całej Polski.
W razie czego służę pomocą
Adam
601 345 688
Odp: Nawadnianie w sadach [wiadomość #11985 (odpowiedź na #1560) ] wto, 19 luty 2008 17:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
fruity81 jest aktualnie niedostępny fruity81
Maniak
Mam pytanie do kolegów mających nawadnianie w swoim sadzie. Jaki optymalny jest rozstaw emiterów w linii kroplującej załóżmy przy rozstawie drzew 4m. X 2m. ?

[Uaktualnione dnia: śro, 20 luty 2008 17:08]

Odp: Nawadnianie w sadach [wiadomość #11998 (odpowiedź na #1560) ] wto, 19 luty 2008 19:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
a nie słyszeliście o negatywnym wpływie nawadniania na drzewka takie jak wymywanie pierwiastków gnicie i tworzenie skorupy wokuł drzewka
Odp: Nawadnianie w sadach [wiadomość #15849 (odpowiedź na #1560) ] nie, 01 czerwiec 2008 13:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Jakich przewodów nawodniających używacie w swoich sadach czy np. T-tape czy o grubszych ściankach np. eurodrip ?
Odp: Nawadnianie w sadach [wiadomość #15852 (odpowiedź na #1560) ] nie, 01 czerwiec 2008 13:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
SlawekS jest aktualnie niedostępny SlawekS
Maniak
Ja się przymierzam założyć T-Tape, są różne opinie, zależy od indywidualnej sytuacji. T-Tape używam do nawadniania truskawki i ogórków, 3 sezony myśle to maks ile wytrzymują w moich warunkach (dużo magnezu w wodzie itp), zresztą po 3 latach użytkowania w sadzie pewnie będą już mechanicznie zniszczone. Podsumowując, nie mam odżelaziacza, gdyż mam mocno rozdrobniony system nawadniania, dlatego zdecydowałem wymieniać T-Tape co 3 lata, niż zakładać na dłużej np. eurodrip. Ekonomicznie wyjdzie tak samo, a nawet taniej, bo eurodrip jest chyba conajmniej 3 krotnie droższe niż T-Tape.
Poprzedni wątek:Melioracja pola
Następny wątek:studnia głebinowa
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]