użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Jabłoń - agrotechnika » Dużo starych zgniłków
Dużo starych zgniłków [wiadomość #141315] pon, 05 styczeń 2015 13:19 Przejdź do następnej wiadomości
swirek75 jest aktualnie niedostępny swirek75
Początkujący
Dzień Dobry,
Mam takie pytanie; czy coś powinno się zrobić z obszarem na którym były wyrzucane zgniłe jabłka, jeśli tam chciało by się założyć/posadzić sad?
Odp: Dużo starych zgniłków [wiadomość #141318 (odpowiedź na #141315) ] pon, 05 styczeń 2015 14:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
wania1234 jest aktualnie niedostępny wania1234
Zaawansowany
podejrzewam, ze ziemia tam jest strasznie zakwaszona, zpadaj PH i musisz nawozić wapnem
Odp: Dużo starych zgniłków [wiadomość #141319 (odpowiedź na #141318) ] pon, 05 styczeń 2015 14:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kempi jest aktualnie niedostępny kempi
Zaawansowany
Radze zwapnować i jakk jest mozliwość to wymieszać wapno z glebą
Odp: Dużo starych zgniłków [wiadomość #141320 (odpowiedź na #141315) ] pon, 05 styczeń 2015 14:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
RadzioP jest aktualnie niedostępny RadzioP
Początkujący
ja tez taki miałem przypadek ...wyglądało to tak :łąka,która przylegała bezpośrednio do też 3 lub 4letnie nasadzenie na konstrukcji słupków betonowych i palików drewnianych oraz pojedynczym drucie.Wiosną zrodził się pomysł ponieważ zostało drzewek przy zakładaniu innej kwatery.uprawe zacząłem od glebogryzałki ,potem obornik w pasy pod przyszłe rzędy i zaorane całość .następnie zabronowanie czy kultywatorek z wałem strunowym isadzenie sadzarką.w tym samym sezonie pociągnołem dalej konstrukcje a już za rok zebrałem pierwsze plony jakości handlowej.teraz jestem zadowolony z tamtej decyzji:-)
Odp: Dużo starych zgniłków [wiadomość #141323 (odpowiedź na #141320) ] pon, 05 styczeń 2015 14:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
pH trzeba zbadać a jeśli nie, to i tak dać wapno w ilości 2-3 tony na hektar, nawet " na ślepo "...
Odp: Dużo starych zgniłków [wiadomość #141340 (odpowiedź na #141323) ] pon, 05 styczeń 2015 18:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
rafalregulski3030 jest aktualnie niedostępny rafalregulski3030
Zaawansowany
Zmierz ph lub daj ziemię do analizy tylko nie mów im o zgnilkach. Na ślepo to ślepy może dać. Som też metody na ocet.
Odp: Dużo starych zgniłków [wiadomość #141345 (odpowiedź na #141340) ] pon, 05 styczeń 2015 19:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kempi jest aktualnie niedostępny kempi
Zaawansowany
rafalregulski3030 napisał(a) dnia pon, 05 styczeń 2015 06:56

Zmierz ph lub daj ziemię do analizy tylko nie mów im o zgnilkach. Na ślepo to ślepy może dać. Som też metody na ocet.

Co masz kolego na myśli z ty octem?
Odp: Dużo starych zgniłków [wiadomość #141347 (odpowiedź na #141345) ] pon, 05 styczeń 2015 19:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
rafalregulski3030... A jak nie " na ślepo ", to " w ciemno "... Very Happy ... Zgodnie z zalecaną kiedyś regułą, że jeśli pole nie widziało wapna ze 3-4 lata, to te 2-3 tony na ha można dać " w ciemno "... Ale oczywiście najlepiej dawać po wcześniejszym zbadaniu pH... Pozdrawiam !
Odp: Dużo starych zgniłków [wiadomość #141363 (odpowiedź na #141347) ] pon, 05 styczeń 2015 22:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
karolkarol jest aktualnie niedostępny karolkarol
Zaawansowany
Kolego ja 3 lata temu dawałem próbki ziemi do kilku firm badających i wyniki wyszły że ziemia nie potrzebuje wapna (nie siane ponad 15 lat) w końcu posiałem i koniec z korkiem z jednej firmy ich profesor pobierał próbki i nie wiem czy oni losują na zapałki czy po prostu miałem pecha
Odp: Dużo starych zgniłków [wiadomość #141364 (odpowiedź na #141363) ] pon, 05 styczeń 2015 22:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
karolkarol... Są w Polsce miejsca, w których wapna w glebie zawsze było i będzie za dużo... Takim miejscem są m.in. okolice Opatowa, gdzie nawet na dziko rosnących krzakach występują objawy chlorozy żelazowej jako skutek nadmiaru wapna w glebie... I mogą być też takie sytuacje, że ktoś, kiedyś / np. za komuny / rozsypał na tym polu pociąg z wapnem... Bo wtedy oni sami przywozili chłopom to wapno i wręcz zmuszali do wysiewu... A wysiane wapno, z racji tej że bardzo słabo rozpuszcza się w glebie, tak łatwo już się z pola nie wyprowadzi... A kto nie wysiał, to ono nieraz przez wiele lat leżało aż skamieniało...Bywały też takie sytuacje, że ktoś mieszkał w pobliżu cukrowni i cukrownia odpady po produkcji cukru bogate w wapno, sypała bez opamiętania... Dlatego zawsze warto znać historię swojego pola i zawsze warto, przynajmniej raz na jakiś czas wykonać te analizy... Ale generalnie większość gleb w Polsce jest kwaśna a na dodatek uboga w magnez... Ale znów problem z tym magnezem nie będzie występował przecież na lubelskich lessach czy strzelińskich czarnych ziemiach... A większość gleb w Polsce to gleby kwaśne, z trzech powodów... 1. brak systematycznego nawożenia wapnem 2. oddychanie systemu korzeniowego roślin w wyniku czego powstaje CO2... A CO2 plus H2O, to wiadomo - kwas węglowy...3. działalność przemysłu... Kiedyś ilość wydobywającego się z kominów w Polsce SO2 szacowano na 3,5 mln ton rocznie... A SO2 łączące się z deszczówką, to też kwas / kwaśne deszcze /... I teraz... Aby zneutralizować ten wnikający do gleby SO2, trzeba by rozsiać wapno w ilości tona wapna na tonę SO2... Daje to pogląd na to, ile tak naprawdę tego wapna / 3,5 mln ton / powinniśmy wysiewać w Polsce co roku... I gdyby nawet taki program powstał, to polska kolej musiała by przez wiele miesięcy nie robić nic innego, tylko wozić wapno... Oczywiście, że w okolice Opatowa i na niektóre pola, było by to niepotrzebne a wręcz szkodliwe... Tak więc - analizy zawsze przynajmniej na początku... A póżniej , raz na 3-4 lata, w sensownej dawce, a choćby nawet i trochę w ciemno... Smile ... Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: pon, 05 styczeń 2015 23:14]

Odp: Dużo starych zgniłków [wiadomość #141369 (odpowiedź na #141315) ] wto, 06 styczeń 2015 08:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
checkmate jest aktualnie niedostępny checkmate
Zaawansowany
Moim zdaniem żadnego nawożenia bez analizy nie powinno się wykonywać. Szczególnie przed założeniem sadu, kiedy jest jedyna możliwość wymieszania nawozu z glebą i dostarczenia go w jej głębsze partie (przyoranie). faktycznie większość gleb w PL wymaga wapnowania, ale analiza nie jest ani jakąś wielką pracą, ani kosztem, a wręcz pozwala na racjonalną gospodarkę nawożeniem i racjonalizację kosztów. Przy okazji dowiesz się jak wygląda zasobność gleby w inne składniki, a i zawsze jest % szansy że jednak wapnować nie trzeba- wtedy zaoszczędzisz na wapnie i pracy oraz innych nawozach które będziesz sypał na to pole, a nie będą one tam działały z powodu zbyt wysokiego pH.
Zdarzają się gleby o wysokim pH i problemami z przyswajalnością wapnia. Stosowanie kolejnych dawek Ca powoduje dalszy wzrost pH i problemy z przyswajalnością niektórych składników, czyli koszty w postaci mniejszego/ gorszego plonu oraz dodatkowego nawożenia w glebę lub dolistnie. Jeśli pH jest w porządku, a są problemy z korkiem, można zastosować siarczan wapnia, który nie podnosi pH.
Odp: Dużo starych zgniłków [wiadomość #141380 (odpowiedź na #141369) ] wto, 06 styczeń 2015 12:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
swirek75 jest aktualnie niedostępny swirek75
Początkujący
A jeszcze jest temat, że tam na jakiś wskazanych 20 na 20 metrów miało być takie ognisko na gałęzie itp; ponoć była po tym pryzma popiołu, która została wywieziona, ale czy tam tez może być jakiś problem z sadem po tym?
Odp: Dużo starych zgniłków [wiadomość #141388 (odpowiedź na #141315) ] wto, 06 styczeń 2015 15:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
cycek jest aktualnie niedostępny cycek
Stały bywalec
tak zbyt silny wzrost i zbyt duży wigor drzew:p po takim miejscu po ognisku drzewa bardzo łądnie rosna

okolice warki
Odp: Dużo starych zgniłków [wiadomość #141389 (odpowiedź na #141380) ] wto, 06 styczeń 2015 15:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
swirek75 napisał(a) dnia wto, 06 styczeń 2015 12:35

A jeszcze jest temat, że tam na jakiś wskazanych 20 na 20 metrów miało być takie ognisko na gałęzie itp; ponoć była po tym pryzma popiołu, która została wywieziona, ale czy tam tez może być jakiś problem z sadem po tym?

Jeżeli to ognisko było jednorazowym epizodem to to miejsce niewątpliwie wzbogaciło się w składniki pokarmowe. Natomiast jeżeli na ty miejscu palone jest od wielu lat, a popiół długo zalegał na hałdzie, to jest duże prawdopodobieństwo wysokiego zasolenia gleby i w takim miejscu nawet chwast może nie skiełkować.
Odp: Dużo starych zgniłków [wiadomość #141399 (odpowiedź na #141388) ] wto, 06 styczeń 2015 19:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
checkmate jest aktualnie niedostępny checkmate
Zaawansowany
cycek napisał(a) dnia wto, 06 styczeń 2015 03:17

tak zbyt silny wzrost i zbyt duży wigor drzew:p po takim miejscu po ognisku drzewa bardzo łądnie rosna

Ja zauważyłem że raczej w takim miejscu - gdzie np w trakcie usuwania sadu palono gałęzie gorczyca później w ogóle nie chce rosnąć. Podejrzewam że wynika to stąd, że na skutek wysokiej temperatury w glebie zostaje wypalona materia organiczna i wszelkie organizmy glebowe. Sam popiół natomiast jest dobrym nawozem oczywiście o ile to nie jest popiół po jakimś palonym "świństwie" i nie w nadmiarze.
Odp: Dużo starych zgniłków [wiadomość #141407 (odpowiedź na #141399) ] wto, 06 styczeń 2015 23:21 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Maniak
Prawie wszystkie pola uprawne powstały w wyniku wycięcia i wypalenia lasu... A decyzja o założeniu sadu powinna być podjęta najlepiej z takim wyprzedzeniem, które da czas na stosowny płodozmian, ubogacenie gleby w materię organiczną, przeprowadzenie zabiegów odchwaszczających, siew nawozów ale też WYKOPANIE ODKRYWEK dla zbadania co też mamy w glebie na głębokości 100 cm i głębiej...Pozdrawiam !
Poprzedni wątek:przeszczepienie rubinolli na ligola
Następny wątek:Bawełnica korówka - zwalczanie
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]