użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Truskawka » Uprawa pod truskawkę - prośba o ocenę
Uprawa pod truskawkę - prośba o ocenę [wiadomość #140724] czw, 25 grudzień 2014 18:57 Przejdź do następnej wiadomości
konrad jest aktualnie niedostępny konrad
Nowy
Witam
planuje posadzić ok 1ha truskawki. Jednak do 15 marca 2015r jestem zobowiązany planem rolno środowiskowym (ekologia) dlatego na działce koło domu gdzie mam wodę obecnie rosną jabłonie. Uprawa od 5 lat gdzie była tylko wykaszana trawa.

Planowany termin sadzenia to sierpień 2015r. Od 15 marca do sierpnia muszę się wyrobić z uprawą.

Jeśli pogoda pozwoli to jeszcze w tym roku pobiorę próbki ziemi do badania na zawartość składników. Będę wiedział czego dokładnie brakuje ziemi. pH na pewno do poprawy dlatego wiosną wapno a nie obornik.
Planowane działania na polu:

1. wapno - jak tylko pozwoli wejść w pole
2. talerzowanie + brona - jak najszybciej aby wymieszać wapno i pobudzić chwasty trwałe.
3. po zazielenieniu - Glifosat + Chwastox / myślę że to będzie ok połowa lub koniec kwietnia.
4. Wysiew nawozów wg zaleceń z badania gleby.
5. Durshban 5L/ha dosłownie przed samą orką głęboką.
6. Orka głęboka
7. uprawa i wysiew gorczycy lub gryki.
8. przyoranie przedplonu po opadach deszczu lipiec/sierpień
9. uprawa i sadzenie koniec sierpnia.

Bardzo proszę o sugestie czy mój plan jest dostateczny, czy należy dokonać zmian.
Nie wiem na który przedplon sie zdecydować:
- Gorczyca podciąga niedostępny azot (ale po tylu latach ugoru czy on tam jest?) zostawia więcej masy zielonej.
- Gryka ma właściwości fitosanitarne, (ale to załatwię chemicznie)
Dziękuje za każdą podpowiedź.
Odp: Uprawa pod truskawkę - prośba o ocenę [wiadomość #140725 (odpowiedź na #140724) ] czw, 25 grudzień 2014 19:22 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
darek jest aktualnie niedostępny darek
Maniak
ja zrobił bym już analizę i nie czekał bym do wiosny i wysypał bym teraz nawozy wapniowe a wiosną zaorał bym to wysiał nawozy a za poplon dałbym bobik zwiększa azot w glebie
a jest pytanie czemu musisz czekać z sadzeniem aż do sierpnia przecież możesz nabyć sadzonkowe i wsadzić na wiosnę
a z chwastami możesz jak pogoda się utrzyma i nie będzie śniegu dać jakiś randapowaty w dawce 5 l +siarczan amony 5kg i do wiosny czysto
Odp: Uprawa pod truskawkę - prośba o ocenę [wiadomość #140726 (odpowiedź na #140724) ] czw, 25 grudzień 2014 19:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Analizę zrobię jak najszybciej. Wapno w sumie mogę wysiać już teraz ale u mnie teraz jest mega błoto. Może jak zamarznie ziemia.
Sadzenie w sierpniu bo wiosną posadzę na 15ar 4000szt sadzonki do rozmnożenia.
Plan EKO mam do 15 marca i pod koniec programu będzie kontrola ARiMR. Do tej pory sprawdzali tylko dokumentacje, a jak zobaczą spalone pole koło domu to wole nie myśleć o sankcjach.
Po za tym nie mam doświadczenia i jakoś nie czuje pryskania glifosatem w zimę. Wydawało mi sie że najskuteczniej jest w okresie pełnego wzrostu, kiedy intensywnie rosną.
Odp: Uprawa pod truskawkę - prośba o ocenę [wiadomość #140727 (odpowiedź na #140724) ] czw, 25 grudzień 2014 19:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Zasadniczo rozsądnie to rozpisałeś, ale ja mam wątpliwości co do tego odbicia chwastów do połowy/końca kwietnia. Wolałbym już teraz po świętach rozsiać wapno ( z tym w ekologii chyba nie ma problemu), a po 15 marca wszystko opryskać. Dobre wapno wraz z ewentualnymi deszczami czy roztopami powinno dość dobrze rozprowadzić się w wierzchniej warstwie gleby. Uprawki zaczniesz około miesiąc po oprysku i powinieneś się wyrobić ze wszystkim do sierpnia.
Możesz zastanowić się nad coraz popularniejszą rośliną poplonową/przedplonową - rzodkwią oleistą. Roślina wybitnie mątwikobójcza, wyciągająca wszystkie składniki niedostępne dla większości roślin uprawnych z głębokich warstw profilu glebowego, dostarczająca olbrzymich ilości materii organicznej i pozostawiająca świetną strukturę gleby.
Odp: Uprawa pod truskawkę - prośba o ocenę [wiadomość #140730 (odpowiedź na #140724) ] czw, 25 grudzień 2014 20:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
matiz6220 jest aktualnie niedostępny matiz6220
Początkujący
Kamczat siales u siebie rzodkiew na poplon?Czy to prawda ze czas od wysiewu do orki to 30 dni? Ja mialem siec gorczyce i gryke ale teraz to juz nie wiem.rzodkiew pewnie troche drozej na ha wyjdzie.
Odp: Uprawa pod truskawkę - prośba o ocenę [wiadomość #140731 (odpowiedź na #140730) ] czw, 25 grudzień 2014 21:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Potwierdzam wątpliwość kamczata dotyczącą tak wczesnego oprysku glifosatem z Chwastoxem... Bo to generalnie za wcześnie, ale jest cały szereg chwastów trwałych, które wychodzą z ziemi dużo póżniej / skrzypy, powoje / a takie np. chwasty prosowate to wschodzą dopiero od początku czerwca... Dlatego radził bym tych oprysków wykonać dwa / np. maj i sierpień /, albo wszystko to co wyrasta już od wiosny kosić, a póżniej pozwolić chwastom odrosnąć na 20-30 cm i dopiero pod koniec lata albo na początku jesieni, mniej więcej na miesiąc przed sadzeniem, uderzyć wspomnianą na początku / glifosat plus Chwastox / mieszanką... Pozdrawiam !
Odp: Uprawa pod truskawkę - prośba o ocenę [wiadomość #140732 (odpowiedź na #140731) ] czw, 25 grudzień 2014 21:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Albo napiszę jeszcze inaczej... Wszystkie wymienione zabiegi / wapno, nawozy, rośliny na zieloną masę / są w porządku a na koniec na rozdrobnioną zieloną masę i odrośnięte już trochę chwasty trwałe i jednoroczne, glifosat z Chwastoxem... A na koniec / za miesiąc od oprysku / orka i sadzenie...

[Uaktualnione dnia: czw, 25 grudzień 2014 21:51]

Odp: Uprawa pod truskawkę - prośba o ocenę [wiadomość #140733 (odpowiedź na #140730) ] czw, 25 grudzień 2014 21:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
matiz6220 napisał(a) dnia czw, 25 grudzień 2014 08:27

Kamczat siales u siebie rzodkiew na poplon?Czy to prawda ze czas od wysiewu do orki to 30 dni? Ja mialem siec gorczyce i gryke ale teraz to juz nie wiem.rzodkiew pewnie troche drozej na ha wyjdzie.

Nie siałem, ale w tym roku zasieję kilka ha na ziarno.
Na poplon siejesz około 25kg, cena 4-8zł/kg.
Odp: Uprawa pod truskawkę - prośba o ocenę [wiadomość #140734 (odpowiedź na #140733) ] czw, 25 grudzień 2014 21:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Oczywiście że warto włączyć gdzieś tam też ten Dursban na 2-3 tygodnie przed sadzeniem i wymieszać z glebą...
Odp: Uprawa pod truskawkę - prośba o ocenę [wiadomość #140739 (odpowiedź na #140724) ] czw, 25 grudzień 2014 22:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Wolny jest aktualnie niedostępny Wolny
Zaawansowany
Ja ten Dursban dałbym PO orce i od razu kultywatorem wymieszał. Dobrze jest nim pryskać nawet podczas mżawki/deszczu wtedy od razu fajnie wsiąknie w ziemie - coś jak fertygacja Smile U siebie w tym roku puszczałem go w instalacje bo pojawił się u mnie opuchlak.
Odp: Uprawa pod truskawkę - prośba o ocenę [wiadomość #140740 (odpowiedź na #140724) ] czw, 25 grudzień 2014 22:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Nowy
Dursban musi być aplikowany kwiecień/maj bo wtedy wszytkie pędraki są w wierzchniej warstwie, i te duze co zaraz odlecą i te małe co długo wychodzą po zimie. Tak jest na etykiecie napisane.
A robali jest tam co nie miara,i z tym przedplonem bym się nie spieszył.
Jeśli uda mi sie gdzieś kupić to posieje rzodkiew oleistą jak sugerujesz.

Bardzo trafna uwaga żeby w lipcu z mulczować i pozostawić do odbicia chwastów późno wychodzących, po czym pociągnąć glifosatem, i w sierpniu zaorać pod sadzenie.

reasumując:
zamiast talerzówki poczekać tydzień dużej i zrobię pierwszy oprysk (drugi po mulczu) aby zlikwidować perz który po 5 latach nieźle sie ukorzenił i będzie stanowił niezłą konkurencje wodną dla przedplonu.
Na przełomie kwietnia i maja tuż przed orką dursban i siew rzodkwi.
Dalej jak już pisałem.

Czy tylko czy 2 / 2,5 miesiąca wystarczy dla rzodkwi? choć to zależy od temperatury i opadów.

WOLNY - miesza sie go z glebą bo ten środek działa gazująco. Jak kultywator nie wymiesza lub za płytko w stosunku do mieszczących sie tam robali to masz nieskuteczny zabieg. A przed orką przegazuje ci całą warstwę orną. Faktycznie warto pryskać w deszcz - w normalny dzień nie idzie wytrzymać jadąc kolejny przejazd, taki duszący smród.

[Uaktualnione dnia: czw, 25 grudzień 2014 22:49]

Odp: Uprawa pod truskawkę - prośba o ocenę [wiadomość #140742 (odpowiedź na #140724) ] czw, 25 grudzień 2014 22:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
darek jest aktualnie niedostępny darek
Maniak
a ja tak się wtrącę o tym Dursbannie czy nie lepiej zastosować nicienie pożyteczne które działają w 100% na opuchlaki muchówki i ślimaki i nie ma ryzyka że potem to będę jadł ze śmietaną co wy na to Very Happy
Odp: Uprawa pod truskawkę - prośba o ocenę [wiadomość #140746 (odpowiedź na #140724) ] pią, 26 grudzień 2014 14:19 Przejdź do poprzedniej wiadomości
maddogh2k jest aktualnie niedostępny maddogh2k
Stały bywalec
nie, bo koszt przekroczy potencjalne zyski z truskawki, metoda odrzucona na swiecie w uprawach eielkotowarowych ze względu na koszty
Poprzedni wątek:Truskawka Kimberly i Elianny
Następny wątek:Formowanie redlin w tunelu foliowym
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]