użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Winorośl » kiedy i jak pobrac sztobty na sadzonke winorośli
kiedy i jak pobrac sztobty na sadzonke winorośli [wiadomość #140509] pią, 19 grudzień 2014 21:27 Przejdź do następnej wiadomości
kempi jest aktualnie niedostępny kempi
Zaawansowany
W jaki sposób pobvrac sztobry z winorosli i aki sposob najkepiej przechowac do wiosny
Odp: kiedy i jak pobrac sztobty na sadzonke winorośli [wiadomość #140513 (odpowiedź na #140509) ] pią, 19 grudzień 2014 22:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Ja robię to zwykle kiedy tylko opadną liście i od razu wtykam do gruntu, ale zaryzykował bym jeszcze teraz, o ile utrzymają się plusowe temperatury... Tnę na 3 oczka, z których 2 zagłębiam w ziemię... Cięcie dolne na płasko ok. 2-3 cm pod oczkiem i górne na skos 4-5 cm nad oczkiem... Przyjmuje mi się jakieś 30-40 procent... Żadnego ukorzeniacza nie stosuję... Ale pewnie jest też sposób z przechowywaniem sztobrów przez zimę w piwnicy i w piasku, którego nie znam... Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: pią, 19 grudzień 2014 22:09]

Odp: kiedy i jak pobrac sztobty na sadzonke winorośli [wiadomość #140516 (odpowiedź na #140513) ] pią, 19 grudzień 2014 22:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Właśnie chodzi o ten sposób z piewnicą a konkretnie o to jak mają byc zakopane te sztobry na jaką głebokość i jaka ma byc ich długość
Odp: kiedy i jak pobrac sztobty na sadzonke winorośli [wiadomość #140517 (odpowiedź na #140516) ] pią, 19 grudzień 2014 22:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Kolego a orietujesz sie w temacie pobrania i przechowania zrazów jabłoni do przeszczepienia -zaszczepienia na pniu
Odp: kiedy i jak pobrac sztobty na sadzonke winorośli [wiadomość #140518 (odpowiedź na #140517) ] pią, 19 grudzień 2014 23:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Wiem tyle, że zrazy pobrać należy przed mrozami i przechować w piwnicy z temperaturą ciut powyżej zera... Zrazy powinny być włożone do średnio wilgotnego piasku ale nie zasypane tym piaskiem całkowicie... Najlepiej by było gdyby zostały w tym piasku zagłębione na 20-30 cm a piasek nie może być przewodniony... Myślę że termin poboru zrazów jest teraz albo jeszcze przez parę tygodni... Pobieranie zrazów po większych mrozach / minus 20 / jest ryzykowne, bo zrazy mogą być już podmrożone... Piszę tak z pamięci a jeśli piszę coś nie tak, to niech mnie ktoś poprawi...Pozdrawiam ! P.S. A sztobry winogron chyba podobnie jak zrazy jabłoni... Naciąć, wypęczkować i do piwnicy, w wilgotny piach... Na 20 - 30 cm...Tak myślę i tak bym zrobił...P.S. Zrazy i sztobry nie mogą być przechowywane wraz z owocami i warzywami, bo te wydzielają szkodliwy etylen...

[Uaktualnione dnia: pią, 19 grudzień 2014 23:28]

Odp: kiedy i jak pobrac sztobty na sadzonke winorośli [wiadomość #140519 (odpowiedź na #140518) ] pią, 19 grudzień 2014 23:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
To znaczy i sztobry winogrona i zrazy maja byc w pozycij poziomej zasypace warstwa 20 cm piasku nic nie morze wystawac czy tez w pozyci pionowej :roll

Odp: kiedy i jak pobrac sztobty na sadzonke winorośli [wiadomość #140525 (odpowiedź na #140519) ] sob, 20 grudzień 2014 12:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Abukk jest aktualnie niedostępny Abukk
Zaawansowany
może być i tak i tak Smile Ja przykładowo przechowywałem zrazy zarówno w piwnicy jak i w głębokim dole (50cm) wykonanym na lekkim podwyższeniu terenu (w obawie o zbyt dużą wilgotność). dno dołu wypełnione piaskiem, na to zrazy , piasek, zrazy itd. wszystko przykryłem ziemią z wykopu dołu. Tak przechowywane zrazy i sądzony winorośli przetrwały znakomicie. W piwnicy trochę gorzej - nie dopilnowałem wilgotności (za sucho) i cześć szlag trafił.
Odp: kiedy i jak pobrac sztobty na sadzonke winorośli [wiadomość #140528 (odpowiedź na #140509) ] sob, 20 grudzień 2014 13:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
merlin249 jest aktualnie niedostępny merlin249
Początkujący
A ja przechowuje zrazy jabloni w starej lodowce oczywiscie wczesniej zabezpieczone przed wysychaniem.
Odp: kiedy i jak pobrac sztobty na sadzonke winorośli [wiadomość #140531 (odpowiedź na #140528) ] sob, 20 grudzień 2014 16:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Chcial bym przeszczepic 7 letnie drzewka rubinolli na p60 moze mi ktos podpowiedziec jak to zrobic terminy i wysokosc sciecia pnia i jaka metoda jest nalepsza
Odp: kiedy i jak pobrac sztobty na sadzonke winorośli [wiadomość #140557 (odpowiedź na #140531) ] sob, 20 grudzień 2014 21:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Myślę że zrazy i sztobry najlepiej ustawić w pion lub lekko pochylić i zagłębić w wilgotnym piasku na 20-30 cm / może nawet więcej / ale raczej nie zasypywać tym piaskiem w całości... Jeśli chcesz ścinać pień, to najlepszą metodą będzie szczepienie w klin... I ściąć ten pień gdzieś na wysokości 40-50 cm od ziemi... Albo ściąć główne konary czyli wyżej i też je zaszczepić w klin... Termin ?... No tak gdzieś na przedwiośniu, tuż przed ruszeniem wegetacji...Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: sob, 20 grudzień 2014 21:45]

Odp: kiedy i jak pobrac sztobty na sadzonke winorośli [wiadomość #140586 (odpowiedź na #140557) ] nie, 21 grudzień 2014 21:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
A kiedy lepiej bedzie to ciąc zaraz przed szczepieniem czy moze teraz czy moge zostawic dolne pietro i czy zaszczepieni ligola na rubinolli to dobry pomysł podkladka p60 dzrzewa 7 letnie
Odp: kiedy i jak pobrac sztobty na sadzonke winorośli [wiadomość #140587 (odpowiedź na #140586) ] nie, 21 grudzień 2014 21:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Wydaje mi się że to cięcie najlepiej wykonać tuż przed szczepieniem... Bo wykonanie tego np. teraz, to ryzyko przeschnięcia rany a nawet przemarznięcia w głąb... Proszę pamiętać że ranę po zaszczepieniu trzeba posmarować maścią ogrodniczą, choć spotkałem się też z malowaniem jej białą emulsją z dodatkiem Topsinu... Ligol na Rubinoli ?... Ciekawe doświadczenie !... Smile ... Pozdrawiam !
Odp: kiedy i jak pobrac sztobty na sadzonke winorośli [wiadomość #140628 (odpowiedź na #140587) ] pon, 22 grudzień 2014 21:00 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Zaawansowany
Własnie tak by mi pasowało zeby to był ligol a moze byc jakaś niezgodność lub inne nieporządane skutk Razz bo po tych 7 latach mam juz dość tej rubinolli drzewa mocno rosną a plon 10 kg z drzewa jedyny plus to ze bez parchowe ale i bez jabkowe
Very Happy
Poprzedni wątek:Wybór odmiany białego winogrona
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]