użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Szkółkarstwo » Zmiana odmiany młodych drzewek
Zmiana odmiany młodych drzewek [wiadomość #140301] nie, 14 grudzień 2014 00:02 Przejdź do następnej wiadomości
AppleMar jest aktualnie niedostępny AppleMar
Zaawansowany
Posiadam jednoroczne (jednopędowe) szczepione w ręku drzewka odmiany Jonagored, chciałbym je przerobić na Red Jonaprince. Podkładka jest już gruba wiec tradycyjne szczepienie odpada. W grę wchodzą 3 opcje:

- zaszczepienie zrazu Red Jonaprince na pędzie Jonagoreta w miejscu gdzie będzie na to pozwalała grubość, tj. 50-80 cm wysokości od ziemi, zrobienie drzewka „Ala” Knip boom.

- okulizacja na podkładce śpiącym oczkiem – utrata roku na przyjęcie i wzrost okulanta.

- okulizacja na podkładce żywym oczkiem – prawdopodobny okulant w roku okulizacji.

Stosował ktoś okulizację żywym oczkiem, jaki jest procent przyjęć, jaki jest okulant?

Czy zaszczepienie zrazu Red Jonaprince na pędzie Jonagoreta nie wpłynie niekorzystnie na owoce, nastąpi zgodność genetyczna, drzewko będzie prawidłowo rosło?

[Uaktualnione dnia: nie, 14 grudzień 2014 00:04]

Odp: Zmiana odmiany młodych drzewek [wiadomość #140305 (odpowiedź na #140301) ] nie, 14 grudzień 2014 10:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Magister jest aktualnie niedostępny Magister
Zaawansowany
Bezpiecznie będzie zaszczepić i powinno wyjść coś podobnego do knipa. Zgodność jest, ten sam gatunek a nawet odmiana. Okulizowałem też wiosną, przy sprzyjających warunkach wyjdzie okulant. Tylko przy zawiązywaniu pozostaw oczko odkryte, tak jak się to kiedyś robiło.
Odp: Zmiana odmiany młodych drzewek [wiadomość #140306 (odpowiedź na #140305) ] nie, 14 grudzień 2014 10:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Moim zdaniem nie może być mowy o jakiejś niezgodności genetycznej, bo wszystko to są Jonagoldy... A na inne pytania niech odpowiedzą szkółkarze... Już to nawet jeden zrobił... Smile... Pozdrawiam !
Odp: Zmiana odmiany młodych drzewek [wiadomość #140312 (odpowiedź na #140301) ] nie, 14 grudzień 2014 13:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Marcin25 jest aktualnie niedostępny Marcin25
Nowy
Wiosną tego roku troszeczkę się pobawiłem z podkładkami którym przemarzły oczka w zimę. Te które okulizowałem bardzo słabe przyjęcia (około 30%)natomiast szczepione około 95% i wyszło z tego całkiem przyzwoite drzewko.
Odp: Zmiana odmiany młodych drzewek [wiadomość #140313 (odpowiedź na #140301) ] nie, 14 grudzień 2014 14:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
AppleMar jest aktualnie niedostępny AppleMar
Zaawansowany
Sztuka rozmnażania jabłoni nie jest mi obca, co prawda nie jestem zawodowym szkółkarzem, ale na własne potrzeby produkuje, 3-4 tyś. rocznie wychodzi spod mojego noża. Nigdy natomiast nie okulizowałem żywym oczkiem ani nie produkowałem drzewek na wstawkach, stąd moje pytania. Bardzo mi zależy na informacjach o okulizowaniu żywym oczkiem. Chodź prawdopodobnie zamianę odmiany przeprowadzę szczepieniem na pędzie początkowej odmiany.
Ale wiedzy nigdy za dużo.
Odp: Zmiana odmiany młodych drzewek [wiadomość #140472 (odpowiedź na #140301) ] czw, 18 grudzień 2014 19:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
mariusz321 jest aktualnie niedostępny mariusz321
Zaawansowany
Rub bez problemu widziałem takie cuda i jest ok za granica to norma takie przeróbki
Odp: Zmiana odmiany młodych drzewek [wiadomość #140568 (odpowiedź na #140301) ] nie, 21 grudzień 2014 12:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Marcin25 jest aktualnie niedostępny Marcin25
Nowy
Z tego co słyszałem i kiedyś czytałem ale nie pamiętam jaka to była publikacja bardzo dobre drzewka wychodzą ze wstawką Golden Delicious i sporo szkółkarzy na Zachodzie właśnie taki materiał produkuje
Odp: Zmiana odmiany młodych drzewek [wiadomość #140593 (odpowiedź na #140301) ] nie, 21 grudzień 2014 23:24 Przejdź do poprzedniej wiadomości
mariok jest aktualnie niedostępny mariok
Początkujący
Oczywiście można takie przeszczepianie robić, najlepiej wczesną wiosną szczepienie na stosunek.

[Uaktualnione dnia: nie, 21 grudzień 2014 23:26]

szczepienie i okulizacja drzew
Poprzedni wątek:Podkładka M27
Następny wątek:Agrest resistenta
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]