użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Szkółkarstwo » która podkładka m-26 czy p-60 na średniozwięzłe gleby
która podkładka m-26 czy p-60 na średniozwięzłe gleby [wiadomość #139714] pon, 24 listopad 2014 08:25 Przejdź do następnej wiadomości
robbert jest aktualnie niedostępny robbert
Zaawansowany
Witam wszystkich które byście polecili bardziej podkładki na średniozwięzłe gleby dla sportów jonagolda: m-26 czy p-60, oczywiście nie na świeżyźnie tylko już sad jabłoniowy tam rósł. Boję się że na p-60 mogą co niektóre dostać zgnilizny podstawy pnia albo mogą się niektóre ułamywać jak to o nich można wyczytać.Oczywiście m-9 nie wchodzi w rachubę i niebiorę pod uwagę wiedząc że najlepsza jest dla tej grupy odmian z innych swoich względów.
Odp: która podkładka m-26 czy p-60 na średniozwięzłe gleby [wiadomość #139718 (odpowiedź na #139714) ] pon, 24 listopad 2014 10:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Co do p-60 nie mam doświadczenia ale słyszę różne opinie. Mam pewne obawy jaką wybrać podkłądkę bo znowu co do podkładki m-26, brat mój posadził rubinstara na m-26 i duże porosły te drzewa, ale chyba za mocna gleba bo na II klasie, ja będę sadził na IV klasie, ale znowuż jak się przytnie właściwie to m-26 jest wdzięczną podkładką i to zauważyłem. Miałem kiedyś jonagoreda na m-26 i jak przycinałem to uzyskiwałem duży plon może tylko mogło być bardziej wybarwione ale jak jakiś inny sport jonagolda wsadzę bardziej czerwony to nie będzie tak chyba źle.
Odp: która podkładka m-26 czy p-60 na średniozwięzłe gleby [wiadomość #139723 (odpowiedź na #139714) ] pon, 24 listopad 2014 11:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
grhist jest aktualnie niedostępny grhist
Zaawansowany
w jakim rozstawie miałeś tego jonagoreda na m26? ja mam ligola na p60 na 4 klasie, i jestem bardzo zadowolony, drzewa prawie nie rosną a dobrze owocują, nie mam problemów ze zgnilizną, ale jest to bardzo suche i nasłonecznione stanowisko, na wilgotniejszym może być różnie
Odp: która podkładka m-26 czy p-60 na średniozwięzłe gleby [wiadomość #139727 (odpowiedź na #139723) ] pon, 24 listopad 2014 12:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Jonagored miałem 4x2,2. Tam gdzie będę sadził to teren w większości gliniasty i po sadzie jabłoniowym, to też te m-26 nie będzie tak silnie pewnie rosło, bez nawadniania, dlatego się przy p-60 obawiam tej zgnilizny trochę no i kruchość drzew też słyszałem duża, może plus że słabiej rosną i lepiej owocują.
Odp: która podkładka m-26 czy p-60 na średniozwięzłe gleby [wiadomość #139735 (odpowiedź na #139714) ] pon, 24 listopad 2014 17:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
darek jest aktualnie niedostępny darek
Maniak
witam podkładka P-60 według mnie nie nadaje się do jonagoldów bo na niej drobnieją fakt jest lepszy kolorek ale owoc mniejszy co do m-26 wsadzić wyżej i będzie ok
Odp: która podkładka m-26 czy p-60 na średniozwięzłe gleby [wiadomość #139745 (odpowiedź na #139714) ] pon, 24 listopad 2014 18:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
albkowalski jest aktualnie niedostępny albkowalski
Nowy
M26 i grupa Jonagold to chyba najgorsze możliwe połączenie. Podkładka M26 bardzo źle zaopatruje owoce w wapń, a przy Jonagoldach jest to kluczowe. M26 można połączyć np. z Gala która nie wymaga aż takiego zaopatrzenie w wapń.
Mam kilkunastoletniego Jonagored'a na P60 i nie mogę złego słowa powiedzieć odnośnie jakości owoców, plonowania itp.
Odp: która podkładka m-26 czy p-60 na średniozwięzłe gleby [wiadomość #139760 (odpowiedź na #139745) ] wto, 25 listopad 2014 00:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
do albkowalski:
M-26 to w pewnym sensie jak dla mnie zło konieczne, czyli w przypadku gdy nie możemy sobie pozwolić na m-9 czy też bardziej moim zdaniem ryzykując w p-60. Znam kilku naprawdę dobrych sadowników którzy do dzisiaj uważają m-26 za jedną z najlepszych podkładek i mają do dzisiaj w swoim sadzie nowe wciąż nasadzenia na tej podkładce i to różnych odmian. Tak jak mówiłem posiadałem jonagoreda bodajże 20 lat na m-26 i nie narzekałem na brak wapnia i specjalnie nie kładąc nacisku w dostarczanie tego składnika - ze 2 razy przejechałem chlorkiem wapnia w sezonie i to wszystko. A p-60 na jakim stanowisku masz czy miałeś, czy nie na podmokłym, bo ja trochę będę sadził na terenie gliniastym, drzewka nie miały zgnilizny podstawy pnia? no i jak czy drzewka nie kruche w miejscu szczepień, nie wyłamywały się? Jedynie czego jestem pewien że drzewa na p-60 słabiej rosną jest mniej gałęzi i wiadomo cięcia i trochę ciut lepsze przez to warunki dla jabłek, ale czy znacznie? Poza tym nie będę sadził na świeżyźnie, tylko na miejscu gdzie rosła 30 letnia antonówka.
Odp: która podkładka m-26 czy p-60 na średniozwięzłe gleby [wiadomość #139770 (odpowiedź na #139760) ] wto, 25 listopad 2014 12:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
karolkarol jest aktualnie niedostępny karolkarol
Zaawansowany
Miałem obok siebie decoste na m9 , p60 i m26
na p60 i m9 jakość i wybarwienie jabłek podobne a m26 jabłka bardziej bure, trafiał się częściej korek i pozbyłem się m26 2 lata temu drzewa miały ponad 15 lat.
Odp: która podkładka m-26 czy p-60 na średniozwięzłe gleby [wiadomość #139809 (odpowiedź na #139714) ] śro, 26 listopad 2014 08:18 Przejdź do poprzedniej wiadomości
grhist jest aktualnie niedostępny grhist
Zaawansowany
kolego wyżej, napisz jak poszczególna odmiana radziła sobie na jakiej klasie gleby i w jakim rozstawie
Poprzedni wątek:Ceny drzewek owocowych w sezonie 2014/2015
Następny wątek:M-9 na V klasę ziemi
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]