użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Szkółkarstwo » produkcja podkładki
produkcja podkładki [wiadomość #110059] czw, 07 listopad 2013 22:53 Przejdź do następnej wiadomości
pawel16 jest aktualnie niedostępny pawel16
Początkujący
witam. chciałbym sie dowiedziec jak sie produkuje podkładki drzew owocowych ?? Smile nie moge nigdzie tego znalesc .... pozdro
Odp: produkcja podkładki [wiadomość #110062 (odpowiedź na #110059) ] pią, 08 listopad 2013 00:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
A widziałeś kiedyś obredlane ziemniaki ? No to podkładki, podobnie...Sadzi się, zcina nisko, a to co wybija / najlepiej gdy tych pędów jest dużo / ,podsypuje kilkakrotnie... Można ziemią, ale lepiej trocinami... A jesienią ten wał trocinowo-ziemny się rozgarnia i tkwiące w nim pędy, powinny mieć już korzonki... I te pędy z korzonkami się odcina...I to są podkładki WEGETATYWNE... Smile P.S. Przepraszam szkółkarzy że o tym opowiadam, ale jest tam przecież jeszcze wiele innych tajemnic...Pozdrawiam ! p.s. 2. A podkładki generatywne rozmnaża się przez wysiew stratyfikowanych nasion...

[Uaktualnione dnia: pią, 08 listopad 2013 00:26]

Odp: produkcja podkładki [wiadomość #110107 (odpowiedź na #110062) ] pią, 08 listopad 2013 20:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
adi111 jest aktualnie niedostępny adi111
Początkujący
witam fajnie ze ktos zaczal ten temat ,a ja zadam jeszcze jedno pytanie skad wziasc ten material ktory zasadza sie tych redlin jak kolega ladnie opisal Smile
Odp: produkcja podkładki [wiadomość #110110 (odpowiedź na #110059) ] pią, 08 listopad 2013 21:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
darek jest aktualnie niedostępny darek
Maniak
adi111 do książek jak Laughing chcesz łupić kase Laughing Laughing i zapytaj o prusach

[Uaktualnione dnia: pią, 08 listopad 2013 21:17]

Odp: produkcja podkładki [wiadomość #110113 (odpowiedź na #110110) ] pią, 08 listopad 2013 22:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
adi111... Ależ przecież każda większa szkółka ma w swojej ofercie nie tylko drzewka ale również podkładki... A takie zakupione podkładki można przeznaczyć na wyprodukowanie drzewek we własnym zakresie, albo na założenie matecznika... Matecznika podkładek wegetatywnych... No i taki to ten...elementarz... Smile Pozdrawiam !
Odp: produkcja podkładki [wiadomość #110117 (odpowiedź na #110059) ] pią, 08 listopad 2013 23:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pawel16 jest aktualnie niedostępny pawel16
Początkujący
czyli mam wsadzic podkładke i wyredlic ?? tak ??
Odp: produkcja podkładki [wiadomość #110118 (odpowiedź na #110117) ] pią, 08 listopad 2013 23:48 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Masz wsadzić podkładkę a na wiosnę przyciąć kilka centymetrów nad ziemią... I z pozostawionego fragmentu powinno wybić 1, 2, 3 albo więcej pędów... I te pędy, w miarę jak rosną do góry, kilkakrotnie, co jakiś czas podsypujemy... Podobnie jak ziemniaki... Ręcznie lub maszynowo... Zaleca się, aby pierwszy raz obsypać to trocinami... Póżniej wystarcza już sama ziemia... Jesienią te kopczyki rozgarniamy, ukorzenione pędy odcinamy, ale najstarszą część, coś, co nazywane będzie karpą, zostawiamy... To z niej, w roku następnym, powinny wybić kolejne pędy i będzie ich z pewnością więcej niż w I roku... I te pędy również systematycznie obsypujemy / obredlamy / aby również one do jesieni mogły zamienić się w ukorzenione podkładki... P.S. To, o czym napisałem, to produkcja podkładek metodą tzw. odkładów pionowych... Ale jest też metoda odkładów poziomych... Wsadzoną podkładkę przyginamy do ziemi / kładziemy / i to co z niej wybija pionowo, obsypujemy / podsypujemy / kilkakrotnie...

[Uaktualnione dnia: pią, 08 listopad 2013 23:53]

Odp: produkcja podkładki [wiadomość #110124 (odpowiedź na #110059) ] sob, 09 listopad 2013 08:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
A ja słyszałem tagże i o innym sposobie którego do końca niezbyt dobrze rozumiem. Że sadzą podkładke i po posadzeniu całego "bata" zaginają "jakoś" i przysypują zostawiając wierzchołek nieprzysypany.Ciekaw jestem jak to robią że to się nie złamie.Zaginają wzdłuż rzędu ponoć wtedy jest jakoś więcej podkładek .Może ktoś z was to dokładniej opisać? Smile
Odp: produkcja podkładki [wiadomość #110142 (odpowiedź na #110124) ] sob, 09 listopad 2013 15:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
jestem1...Moim zdaniem, w opisanym przykładzie, z 1 wsadzonej podkładki, można uzyskać...1 podkładkę... Bo nie ma takiej możliwości, aby z tak położonego i zasypanego pędu, mogło coś wybić SPOD ZIEMI, oprócz nie zasypanego wierzchołka... Ale my tu gadu-gadu, a okazuje się że niepotrzebnie... Bo prawie wszystko obejrzeć można na DOSKONAŁYCH zdjęciach umieszczonych w galerii jednej z polecanych w portalu szkółek... Dodam, że chodzi o pierwszą wymienioną szkółkę a seria zdjęć zaczyna się od pokazania karp matecznych...A karpa powstaje, tak jak już pisałem, przez wsadzenie podkładki i skrócenie kilka centymetrów nad ziemią... I taka karpa siedzi sobie w ziemi przez wiele lat i daje zwłaszcza na początku, z każdym rokiem, coraz więcej podkładek... Nie wiem czy jest to jasne, ale karpy nie ruszamy / nie wykopujemy / i tylko corocznie odcinamy jesienią / czasem wiosną / wybijające z niej i ukorzenione dzięki podsypywaniu, podkładki... W polecanej do obejrzenia galerii obejrzeć można nie tylko sposób podawania trocin i obsypywania, ale również na koniec, urządzenie / piła tarczowa /, do odcinania podkładek... Ostrzegam...Zdjęcia mogą być przygnębiające, zwłaszcza dla kogoś, kto do założenia matecznika przymierza się z motyką...Bo inni mają to wszystko już dawno zmechanizowane... I to jak zmechanizowane ! Shocked

[Uaktualnione dnia: sob, 09 listopad 2013 16:08]

Odp: produkcja podkładki [wiadomość #110164 (odpowiedź na #110059) ] sob, 09 listopad 2013 18:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Melontha.To co pisałem mówił mi kiedyś człowiek który pracuje w szkółce u pana Jagielińskiego (szkółka Roja). Na pewno matecznik sadzą pod ostrym kątem przysypują całego bata. Natomiast czy przycinają i całkiem zasypują? Morze coś nie sprecyzowałem .Jest to duża szkółka kiedyś miljon drzewek.Ostatnie 2 lata mróz narobił szkód w oczkach.Pozdrawiam.
Odp: produkcja podkładki [wiadomość #110171 (odpowiedź na #110164) ] sob, 09 listopad 2013 18:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Tu sprawa jest dość prosta. Podobnie jak przyginając gałązka pod kątem 90 stopni powodujemy wytwarzanie większej ilości pąków kwiatowych, tak i kładąc pęd płasko na ziemi, stwarzamy warunki do ukorzeniania się go na całej długości, a z pąków na nim umieszczonych, najczęściej wybijają nie liście, a nowe pędy. Jeśli nie wybiją w pierwszym roku, to w następnym na pewno będzie ich masa. Z przyciętego wierzchołka możemy oczekiwać pewnie około 3 pędów w 1 roku.
Jeśli dobrze pamiętam to sadzone podkładki często zaplata się w warkocz, aby uniknąć częstego kulkowania pędów. W 2 roku uzyskujemy już dużą liczbę ukorzenionych podkładek.
Odp: produkcja podkładki [wiadomość #110176 (odpowiedź na #110171) ] sob, 09 listopad 2013 20:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Moim zdaniem jestem1 czegoś nie zrozumiał... Bo po przygięciu / położeniu na płasko / tego pędu niczego się nie przysypuje, aż z oczek nie wybiją, kierujące się pionowo, zielne, 10-15 cm pędy... I dopiero te pędy podsypuje się u nasady trocinami lub ziemią, kilka razy w ciągu roku...I o tym pisze właśnie kolega kamczat... A tak a propos...Znalazł ktoś te zdjęcia, które polecałem ? No i jakie wrażenia ? Smile Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: sob, 09 listopad 2013 20:20]

Odp: produkcja podkładki [wiadomość #110265 (odpowiedź na #110059) ] nie, 10 listopad 2013 23:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jacek55 jest aktualnie niedostępny jacek55
Zaawansowany
teraz na studiach związanych z ogrodnictwem uczą nas Smile ze produkcja podkładek odbywa sie przez odkłady poziome mam tutaj na mysli podkladki jabłoni. sadzimy na wiosne pod kątem mniej wiecej 45 stopni podkladki i rosnie ona jeden sezon jak sie nie myle a na następny rok przygniatamy te podkladki do ziemi tworząc tzw łoze. obcinamy pedy co wybiły i przysypujemy trocinami i regularnie co pedy wybija ponad powierzchnie tych trocin to systematycznie je podsypujemy i tak nawet 3-4 razy w roku no i na jesien mamy gotowe podkładki do odciecia ukorzenione odcinamy segregujemy co do grubosci no i patrzymy na siłe ukorzenienia czy sie w ogóle nadaja na materiał do szczepienia. jest to no cięzka praca i na wieksza skale to wiadomo lepiej kupic tą podkładke ale jak wiadomo ciężko ją dostac sam wiem bo szukam teraz wiekszej ilosci. w zeszłym roku załatwiałem m9 z zagranicy.
icon6.gif  Odp: produkcja podkładki [wiadomość #131355 (odpowiedź na #110059) ] pon, 30 czerwiec 2014 19:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
klarek77771 jest aktualnie niedostępny klarek77771
Początkujący
to np jak wsadze podkładke m9 w ziemie i bede ją zrozmnazal to bedzie mi dawać cały czas m9??
Odp: produkcja podkładki [wiadomość #132430 (odpowiedź na #110059) ] śro, 09 lipiec 2014 14:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
idallia jest aktualnie niedostępny idallia
Początkujący
A jak wsadziłeś śliwki, to po pewnym czasie będą rodzić się wiśnie ??? Shocked
Odp: produkcja podkładki [wiadomość #132460 (odpowiedź na #110059) ] śro, 09 lipiec 2014 20:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
klarek77771 jest aktualnie niedostępny klarek77771
Początkujący
nie znam sie i pytam Very Happy
Odp: produkcja podkładki [wiadomość #139553 (odpowiedź na #110059) ] śro, 19 listopad 2014 22:15 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Marcin25 jest aktualnie niedostępny Marcin25
Nowy
Jaka jest wydajność z jednej rośliny matecznej w mateczniku poziomym i pionowym?
Poprzedni wątek:Rozmnażanie aronii
Następny wątek:Ceny drzewek owocowych w sezonie 2014/2015
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]