użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Przechowalnictwo » Przechowalnictwo jabłek -problem z Mutsu
Przechowalnictwo jabłek -problem z Mutsu [wiadomość #138456] śro, 22 październik 2014 21:56 Przejdź do następnej wiadomości
kamil jest aktualnie niedostępny kamil
Początkujący
Mam problem z mutsu. Jabłko po miesiącu przetrzymywania w zwykłej chłodnii dostało korka, 40 % owoców jest uszkodzonych. Wykonałem w tym sezonie 6 oprysków wapniowych ( saletra wapniowa, mrówczan wapnia, vifo z nanosrebrem). W poprzednim sezonie nie miałem z tym żadnego problemu. Czy ktoś wie jaki popełniłem bląd?
Odp: Przechowalnictwo jabłek -problem z Mutsu [wiadomość #138458 (odpowiedź na #138456) ] śro, 22 październik 2014 22:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Brak treści wiadomości

Odp: Przechowalnictwo jabłek -problem z Mutsu [wiadomość #138461 (odpowiedź na #138458) ] czw, 23 październik 2014 05:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maurycy11 jest aktualnie niedostępny Maurycy11
Początkujący
Moim zdaniem lepszy efekt uzyskał byś stosując 6 x chlorek wapnia.
Odp: Przechowalnictwo jabłek -problem z Mutsu [wiadomość #138463 (odpowiedź na #138461) ] czw, 23 październik 2014 06:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
karol007 jest aktualnie niedostępny karol007
Zaawansowany
Ja kolego nie mam takiego problemy aczkolwiek spotykałem gdzieś jakieś jabłko z korkiem i tez mnie to dziwi ponieważ piszą ze ogolnie trzeba dostarczyć 25kg wapnia na sezon a ja pryskałem 4x chlorek po 6-7kg to juz jest jakieś 24 kg i do tego mrówczan 1 raz wiec nie powinno buc żadnych problemów a spotykałem gdzieś jakieś jabłko z korkiem a w poprzednim roku sukcesywnie cały sezon stosowałem tani, prosty chlorek i zero problemów z korkiem a sampiona trzymałem do kwietnia i nie spotkałem ani jednego jabłka z korkiem zreszta na żadnej odmianie.
Odp: Przechowalnictwo jabłek -problem z Mutsu [wiadomość #138470 (odpowiedź na #138456) ] czw, 23 październik 2014 09:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Deyvid jest aktualnie niedostępny Deyvid
Nowy
W tym roku były wysokie temperatury, susza i niestety nastąpił problem z przyswajalnością wapnia. Niestety pomimo tego, że wykonałem 4 zabiegi Wapnovitem i 2 chlorkiem wapnia mam ten sam problem na sampionie. W zeszłym roku nie wykonałem tyle zabiegów i sampion bez problemów leżał sobie do marca. Oczywiście uzależnione jest to od rejonu, stanu drzew i gleby, ale w większości np. ogólnie dostępnych komunikatów kładziono nacisk właśnie na zaopatrzenie w wapń w związku z panującymi temperaturami.
Odp: Przechowalnictwo jabłek -problem z Mutsu [wiadomość #138492 (odpowiedź na #138470) ] czw, 23 październik 2014 14:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Abukk jest aktualnie niedostępny Abukk
Zaawansowany
o kutwa... moje mutsu dostało w tym roku 1raz jakiś wapń z aminokwasami (potem grad ) Trzymam dla siebie z 500kg w przechowalni (zwykłej) i nie mam ani korka ani takiego koloru (żółty) .

Według mnie termin zbioru był zły.
Na jakiej podkładce to masz ?
Odp: Przechowalnictwo jabłek -problem z Mutsu [wiadomość #138493 (odpowiedź na #138456) ] czw, 23 październik 2014 14:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
darek jest aktualnie niedostępny darek
Maniak
ale kolega kamil napisał co stosował ale nie napisał w jakich dawkach te nawozu stosował i od tego trzeba zacząć i czy nie stosował za dużo potasu czy magnezu bo mógł powstać powstał antagonizm
Odp: Przechowalnictwo jabłek -problem z Mutsu [wiadomość #138495 (odpowiedź na #138493) ] czw, 23 październik 2014 15:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
sad 5 letni podkładka m9 dawki wapna zgodnie z zaleceniami ewentualnie zwiększone na innych odmianach [ligol jonagoldy] korek sporadycznie magnez -2razy siarczan magnezu
Odp: Przechowalnictwo jabłek -problem z Mutsu [wiadomość #138497 (odpowiedź na #138456) ] czw, 23 październik 2014 15:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
darek jest aktualnie niedostępny darek
Maniak
kolego czyli ile bo jak pamiętam na jednym ze specyfików wapniowych pisało na bańce 2 l a to było zalecenie do wiśni a nie którzy nie czytali i pryskali jabłka i potem był korek
Odp: Przechowalnictwo jabłek -problem z Mutsu [wiadomość #138500 (odpowiedź na #138497) ] czw, 23 październik 2014 18:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
rudek jest aktualnie niedostępny rudek
Nowy
a może prykałeś węglanem potasu kilkakrotnie ? po nim są takie klocki
Odp: Przechowalnictwo jabłek -problem z Mutsu [wiadomość #138512 (odpowiedź na #138456) ] czw, 23 październik 2014 23:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Zgadza się, pryskałem węglanem potasu dwu lub trzy krotnie. Pryskałem rownież inne odmiany węglanem (golden, ligol, idaret, eliza) ale na tych odmianach wszystko jest wporządku. W poprzednim sezonie również używałem węglanu potasu kilkakrotnie ale nie miałem takiego problemu z przechowalnictwem mutsu. Zbiór był wykonany w dobrym czasie dla tych owoców.
Odp: Przechowalnictwo jabłek -problem z Mutsu [wiadomość #138527 (odpowiedź na #138512) ] pią, 24 październik 2014 18:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Artursad jest aktualnie niedostępny Artursad
Początkujący
Zrób analize gleby. Skoro pryskałeś tyle ile napisałeś to widocznie problem leży w zawartości wapnia w glebie. A nawet jeśli jest to być może i tak nie jest pobierany ze względu na np. bardzo zły stosunek do potasu właśnie. Możesz też dać jabłka do oznaczenia zawartości wapnia w jabłku, ale to jest kosztowne.
Odp: Przechowalnictwo jabłek -problem z Mutsu [wiadomość #138534 (odpowiedź na #138456) ] pią, 24 październik 2014 21:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
bgosa jest aktualnie niedostępny bgosa
Nowy
Moim zdaniem, najważniejszą przyczyną korka (niedoborów wapnia w owocach) jest nadmierny wzrost wegetatywny drzew w sadzie. Stąd pytanie do kamila; Jak długie są w twojej kwaterze Mutsu jednoroczne przyrosty?
Ponadto potas użyty dolistnie w każdej postaci począwszy od połowy czerwca może być przyczyną korka.
Odp: Przechowalnictwo jabłek -problem z Mutsu [wiadomość #138552 (odpowiedź na #138534) ] sob, 25 październik 2014 11:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Abukk jest aktualnie niedostępny Abukk
Zaawansowany
oznaczenie zawartości wapnia w owocu nie ma sensu, bo gołym okiem widać, że jest go tam zamało lub jest zły stosunek potasu (i innych antagonistów) do wapnia. Popieram zdanie, że zbyt bujny wzrost wegetatywny (za dużo azotu) i stosowanie węglanu potasu mogło tu zrobić wiele złego. Ponadto upieram się, że jednak termin zbioru nie był optymalny. Zalecam analizę gleby bo i tu może tkwić błąd. Ja jak już pisałem pryskałem w tym roku raz wapniem i trzymam gdzie trzymam, a nie mam żadnych problemów puki co z GPP.
Pozdrawiam.
Odp: Przechowalnictwo jabłek -problem z Mutsu [wiadomość #138572 (odpowiedź na #138552) ] sob, 25 październik 2014 22:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
rudek jest aktualnie niedostępny rudek
Nowy
rozmawiałem z osobą znającą się na chemi organicznej i stwierdziła z całą odpowiedzialnością że mrówczan wapnia jest bardzo słabo przyswajalny przez tkanki roślin .Natomiast w odżywianiu zwierząt jak najbardziej ok poprzez system trawienny .Najbardziej przyswajalne dla rośli pozakorzeniowo są azotany wapnia i chlorki
Odp: Przechowalnictwo jabłek -problem z Mutsu [wiadomość #138614 (odpowiedź na #138572) ] nie, 26 październik 2014 19:26 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Początkujący
Onesto napisał(a) dnia sob, 25 październik 2014 10:07

rozmawiałem z osobą znającą się na chemi organicznej i stwierdziła z całą odpowiedzialnością że mrówczan wapnia jest bardzo słabo przyswajalny przez tkanki roślin .Natomiast w odżywianiu zwierząt jak najbardziej ok poprzez system trawienny .Najbardziej przyswajalne dla rośli pozakorzeniowo są azotany wapnia i chlorki

Jeśli to co piszesz jest prawda to przynajmniej wiem w czym popelnilem blad. Pozdrawiam Wink
Poprzedni wątek:tlen i pluczka co2
Następny wątek:Genarator azotu w trybie wtrysku azotu
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]